Προς το περιεχόμενο

Η AMD θα διαθέσει BIOS update για να διορθώσει την απόδοση boost των επεξεργαστών Ryzen


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 169
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Το μόνο πρόβλημα που έχω με τα X570 motherboards, είναι η αναγκαστική ενεργητική ψύξη στο southbridge από ότι έχω δει.

Από τότε που μου είχε μείνει στο χέρι σε ABIT motherboard  (Αthlon 64) το αντίστοιχο fan και έπρεπε να ξηλώσω την μητρική για να βάλω πιο beefy παθητικό (και τα μικρά fans της Delta τότε σκούζανε πολύ άσχημα), ορκίστηκα στον εαυτό μου ότι δεν θα αγοράσω ξανά mobo με ενεργητικό σύστημα ψύξης, οπουδήποτε στην επιφάνεια του.

Όλα αυτά με τα αργά post times θα διορθωθούν με bios updates.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Inside X είπε

Το μόνο πρόβλημα που έχω με τα X570 motherboards, είναι η αναγκαστική ενεργητική ψύξη στο southbridge από ότι έχω δει.

Από τότε που μου είχε μείνει στο χέρι σε ABIT motherboard  (Αthlon 64) το αντίστοιχο fan και έπρεπε να ξηλώσω την μητρική για να βάλω πιο beefy παθητικό (και τα μικρά fans της Delta τότε σκούζανε πολύ άσχημα), ορκίστηκα στον εαυτό μου ότι δεν θα αγοράσω ξανά mobo με ενεργητικό σύστημα ψύξης, οπουδήποτε στην επιφάνεια του.

Όλα αυτά με τα αργά post times θα διορθωθούν με bios updates.

Με silent mode στο bios και καλή ψύξη στον πύργο δεν νομίζω να ανοίγει συχνά ο έλικας, ίσως άμα έχεις 2 μ.2 κτλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

^^ Ναι δεν αντιλέγω, αλλά όταν τα PC ήταν κάποτε σχεδόν full παθητική/no ψύξη, πήγαμε στην ενεργητική στην CPU και μετά όπου να είναι, μου κακοφάνηκε πολύ άσχημα τότε και μου έμεινε κουσούρι.

Οκ, το παραδέχομαι old man's rant :D 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, MikeGR7 είπε

Ο αριθμος των θαυμαστικών και το υφος των λεγομένων σου, δεν αφηνει περιθωρια για το ποιος τρολαρει και ποιος συζηταει.

Ακομα και αν σε επαιρνα σοβαρα, τα επιχειρηματα σου περι patches του λογισμικου και περι διαφορων λογισμικων δειχνουν οτι δεν εχεις ιδεα τι συζηταμε εδω περα και ποσο αυτα που λες ειναι ασχετα με το θεμα.

Ειμαστε σε ενα θεμα που εξηγει πως η AMD ελυσε ενα προβλημα και σε αυτο το πλαισιο μιλαμε για αλλα δυσαρεστα ζητηματα που απαιτουν ενεργειες προς βελτιωση.

Δεν κοροιδεψαμε κανεναν που πηρε Ryzen συστημα και ουτε ειπαμε οτι εγινε ασυμφορη η αγορα τους λογω αυτης της καταστασης.

Αν εσυ αυτα καταλαβες λυπαμαι.

Τωρα θα μας απαγορεψεις κ να γελαμε φιλε!!!! Κ δεν κανει να βαζουμε θαυμαστικα γιατι τοτε ειμαστε τρολ!!! χαχαχαχ!!! 

Να μιλας σοβαρα για να μην γελαμε! (<-ενα θαυμαστικο μονο) Μηπως ειναι καλυτερη λυση? (λολ?)

Το ζητημα ειναι οτι ΕΣΥ εισαι 100% off topic με τα περιεργα που λες οτι κατεχεις. Το θεμα εδω ειναι  (σου αντιγραφω το τιτλο να σε βοηθησω)

Η AMD θα διαθέσει BIOS update για να διορθώσει την απόδοση boost των επεξεργαστών Ryzen

Τιποτε αλλο. Ουτε αν τα μηχανηματα amd κοστιζουν φτηνοτερα, ουτε αν η ιντελ ειναι καλυτερη στα παιχνιδια, ΟΥΤΕ ΑΝ ΣΤΑ ΠΟΣΤΑΡΙΣΜΑΤΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΗ. Κανονικα θα επρεπε να ανοιξεις δικο σου θεμα με τιτλο "Συστηματα ryzen κ καθυστερηση στο ποσταρισμα". Εκει να καθοσουν να μας ελεγες την θεωρια σου. Οποτε τα περι "ασχετα με το θεμα" πες τα αλλου.

Οταν μιλας για νουμερα/επιδοσεις να χρησιμοποιεις τα στοιχεια που πρεπει. Μονος σου ειπες οτι το ποσταρισμα εξαρταται απο τα περιφερειακα κ τους κοντρολερς. Που αναφερες για ποια περιφερειακα κ ποιους κοντρολερς μιλας??? ΠΟΥΘΕΝΑ!!! Απλα πεταγεσαι κ λες οτι καπου ειδες κ καπου διαβασες κ για κατι 10 δευτερολεπτα στο ποσταρισμα. Συγκρινεις συστηματα κ μητρικες ετσι απλα στον αερα με γενικολογιες κ βγαζεις συμπερασματα !! (<-δυο θαυμαστικα)

Σε προκαλω λοιπον φιλε. Ανοιξε θεμα κ βαλε τα στοιχεια που εχεις ΜΕ ΝΟΥΜΕΡΑ (οχι παπατζες "κατι διαβασα") να δουμε τι λες κ ποσο στεκουν οι θεωριες σου. Ευχαριστως να συμμετασχω με δικα μου νουμερα αν το κανεις- ακομα κ να σε αποδειξω σωστο ΑΝ ΙΣΧΥΟΥΝ αυτα που λες. Στο ειπα, ετσι κ αλλοιως οτι δεν με ενδιαφερουν 10 δευτερολεπτα στο ποσταρισμα. Για να σε δω να καθεσαι κ να μετρας κοντρολερς.... Για ελα...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, SilverMachine είπε

Τωρα θα μας απαγορεψεις κ να γελαμε φιλε!!!! Κ δεν κανει να βαζουμε θαυμαστικα γιατι τοτε ειμαστε τρολ!!! χαχαχαχ!!! 

Να μιλας σοβαρα για να μην γελαμε! (<-ενα θαυμαστικο μονο) Μηπως ειναι καλυτερη λυση? (λολ?)

Το ζητημα ειναι οτι ΕΣΥ εισαι 100% off topic με τα περιεργα που λες οτι κατεχεις. Το θεμα εδω ειναι  (σου αντιγραφω το τιτλο να σε βοηθησω)

Η AMD θα διαθέσει BIOS update για να διορθώσει την απόδοση boost των επεξεργαστών Ryzen

Τιποτε αλλο. Ουτε αν τα μηχανηματα amd κοστιζουν φτηνοτερα, ουτε αν η ιντελ ειναι καλυτερη στα παιχνιδια, ΟΥΤΕ ΑΝ ΣΤΑ ΠΟΣΤΑΡΙΣΜΑΤΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΗ. Κανονικα θα επρεπε να ανοιξεις δικο σου θεμα με τιτλο "Συστηματα ryzen κ καθυστερηση στο ποσταρισμα". Εκει να καθοσουν να μας ελεγες την θεωρια σου. Οποτε τα περι "ασχετα με το θεμα" πες τα αλλου.

Οταν μιλας για νουμερα/επιδοσεις να χρησιμοποιεις τα στοιχεια που πρεπει. Μονος σου ειπες οτι το ποσταρισμα εξαρταται απο τα περιφερειακα κ τους κοντρολερς. Που αναφερες για ποια περιφερειακα κ ποιους κοντρολερς μιλας??? ΠΟΥΘΕΝΑ!!! Απλα πεταγεσαι κ λες οτι καπου ειδες κ καπου διαβασες κ για κατι 10 δευτερολεπτα στο ποσταρισμα. Συγκρινεις συστηματα κ μητρικες ετσι απλα στον αερα με γενικολογιες κ βγαζεις συμπερασματα !! (<-δυο θαυμαστικα)

Σε προκαλω λοιπον φιλε. Ανοιξε θεμα κ βαλε τα στοιχεια που εχεις ΜΕ ΝΟΥΜΕΡΑ (οχι παπατζες "κατι διαβασα") να δουμε τι λες κ ποσο στεκουν οι θεωριες σου. Ευχαριστως να συμμετασχω με δικα μου νουμερα αν το κανεις- ακομα κ να σε αποδειξω σωστο ΑΝ ΙΣΧΥΟΥΝ αυτα που λες. Στο ειπα, ετσι κ αλλοιως οτι δεν με ενδιαφερουν 10 δευτερολεπτα στο ποσταρισμα. Για να σε δω να καθεσαι κ να μετρας κοντρολερς.... Για ελα...

 

Ειναι φανερο ποσο θυμωσες οταν καταλαβες οτι δεν ξερεις πολυ καλα απο υπολογιστες.

Δεν ειναι ντροπη.

Μιλαμε για τα ενσωματωμενα controllers της μητρικης οπως ο sata controller και τα λοιπα. Εσενα που πηγε το μυαλο σου σε SCSI controllers? 

Ειτε κανεις τα γραμματα μπλε, κοκκινα, πρασινα κ.ο.κ. δεν αλλαζεις το γεγονος οτι μπηκες αδιαβαστος να πουλησεις εξυπναδα χωρις να εχεις διαβασει ολα μου τα προηγουμενα σχολια στα οποια μια χαρα εδωσα πηγη για τα μισου λεπτου post times και μια χαρα εδωσα πηγη σε ενα παιδι που ειχε μπλεχτει με το θεμα των επιδοσεων καποιων μοντελων παροτι εγω δεν ξεκινησα ποτε καμια συζητηση για επιδοσεις.

Επισης μπηκαν αρκετα παιδια που πιστοποιησαν και το θεμα του αργου post και οτι υπαρχει ζητημα το pc σκαλωνει και να μην κανει boot ή restart.

Αν εσυ θελεις να εθελοτυφλησεις σε αυτα τα πραγματα δικαιωμα σου.

Τωρα τα περι προκλησεων και κατι τετοια ελεος.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, Inside X είπε

^^ Ναι δεν αντιλέγω, αλλά όταν τα PC ήταν κάποτε σχεδόν full παθητική/no ψύξη, πήγαμε στην ενεργητική στην CPU και μετά όπου να είναι, μου κακοφάνηκε πολύ άσχημα τότε και μου έμεινε κουσούρι.

Οκ, το παραδέχομαι old man's rant :D 

χαχααχ καταλαβαίνω γιατί ούτε και εμένα μου αρέσει που το sb από παθητική ψύξη γυρνάει σε ενεργητική αλλά είναι αναπόφευκτο αφού ζεματάει.

 

πάντως σε σχέση με εποχές athlon 64 έχουν περάσει σχεδόν 20 χρόνια και η ψύξη έχει βελτιωθεί αρκετά, πιστεύω δεν θα έχουμε τα θέματα του τότε. θα δείξει με τον καιρό βέβαια

Αναφορά σε κείμενο

Η AMD λέει πως ενδέχεται να απαιτηθούν περίπου τρεις εβδομάδες για να φτάσει το «patch» στους χρήστες. Η λύση είναι έτοιμη και βρίσκεται στα χέρια των κατασκευαστών motherboards οπότε τώρα θα πρέπει και εκείνοι με τη σειρά τους να πραγματοποιήσουν τις δικές τους δοκιμές προτού διαθέσουν τα νέα BIOSes.

Το τελευταίο bios (1.0.0.3 ABBA) έχει βγει ως beta για τις παρακάτω ASUS

  • TUF Gaming X570-Plus
  • TUF Gaming X570-Plus (WI-FI)
  • Prime X570-P
  • Prime X570-Pro
  • ROG STRIX X570-E GAMING
  • ROG STRIX X570-F GAMING
  • ROG STRIX X570-I GAMING
  • ROG CROSSHAIR VIII IMPACT
  • ROG CROSSHAIR VIII HERO
  • ROG CROSSHAIR VIII HERO (WI-FI)
  • ROG CROSSHAIR VIII FORMULA

και ως κανονικό release για τις παρακάτω Gigabyte

X570 UD - https://www.gigabyte.com/Motherboard/X570-UD-rev-10/support#support-dl-biosF4a

X570 AORUS ELITE WIFI - https://www.gigabyte.com/Motherboard/X570-AORUS-ELITE-WIFI-rev-10/support#support-dl-bios F3a

X570 AORUS XTREME - https://www.gigabyte.com/Motherboard/X570-AORUS-XTREME-rev-10/support#support-dl-bios F5a

X570 AORUS MASTER - https://www.gigabyte.com/Motherboard/X570-AORUS-MASTER-rev-10/support#support-dl-bios F7a

X570 AORUS ULTRA - https://www.gigabyte.com/Motherboard/X570-AORUS-ULTRA-rev-10/support#support-dl-bios F6a

X570 I AORUS PRO WIFI - https://www.gigabyte.com/Motherboard/X570-I-AORUS-PRO-WIFI-rev-10/support#support-dl-bios F6a

X570 AORUS PRO WIFI - https://www.gigabyte.com/Motherboard/X570-AORUS-PRO-WIFI-rev-10/support#support-dl-bios F6a

X570 AORUS PRO - https://www.gigabyte.com/Motherboard/X570-AORUS-PRO-rev-10/support#support-dl-bios F6a

X570 AORUS ELITE - https://www.gigabyte.com/Motherboard/X570-AORUS-ELITE-rev-10/support#support-dl-bios F5a

X570 GAMING X - https://www.gigabyte.com/Motherboard/X570-GAMING-X-rev-10/support#support-dl-bios F5a

 

και φαίνεται πως υπάρχει διαφορά

 

clock-frequency-comparison.jpg

 

Οπότε πάμε καλά

Επεξ/σία από Phoenix4
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, MikeGR7 είπε

1. Αυτο το προβλημα εχει επιλυθει στη σειρα 9 της Intel και η AMD δεν ειχε ποτε τετοιο θεμα.

2. Δεν ισχυει σε ολες στον ιδιο βαθμο, αλλα ολες ειναι πιο αργες απο Intel συστηματα.

3. Ο SSD βελτιωνει την ταχυτητα απο το Post και μετα, το προβλημα της AMD ειναι απο το Post και πριν και αρα δεν μπορει να βελτιωθει με ταχυτερο ssd.

Ότι θέλεις λες! Το POST είναι θέμα μητρικής και τι περιφερειακά έχεις πάνω της! Δεν έχει σχέση καν με την AMD! Τα ίδια ακριβώς κάνουν και οι μητρικές για Intel. Μάλιστα, της Gigabyte οι μητρηκές, είτε για Intel είτε για AMD κάνουν ακριβώς στον ίδιο χρόνο POST.

1 ώρα πριν, MikeGR7 είπε

Πολυ σωστη ανάλυση.

Στον ιδιο ακριβως φορτο περιφεριακων ή ενσωματωμένων controllers κτλ καθε μητρικη ανταποκρίνεται διαφορετικα.

Άλλα στήριζες παραπάνω! Μια έτσι, μια γιουβέτσι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν είναι εν έτη 2019 να ψάχνω στα διεθνή forums για το πως θα κάνω το σύστημά μου με AMD να postari όπως θα έπρεπε και όπως κάνουν όλα τα νορμαλ συστήματα με Intel απροβλημάτιστα ζήτω που καήκαμε !!! εδώ πάμε και παίρνουμε ταχύτατους NVMe δίσκους για να μαζέψουμε τα sec για το πλήρες boot σε 2-3 sec, αν είναι να με laggari ενας buggy επεξεργαστής ή μια μητρική και να παιδεύομαι εγώ προσωπικά τουλάχιστον ειμαι σε μια ηλικία που ο χρόνος μου πρέπει να είναι πολύ πιο παραγωγικός. Από την άλλη μεριά κάποιοι τους αρέσει και έχουν την πολυτέλεια να τον διαθέτουν διαφορετικά.

  • Like 2
  • Thanks 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, MikeGR7 είπε

Ειναι φανερο ποσο θυμωσες οταν καταλαβες οτι δεν ξερεις πολυ καλα απο υπολογιστες.

μπλα μπλα μπλα

Τωρα τα περι προκλησεων και κατι τετοια ελεος.

Φιλε ποτε δεν θυμωνω με ατομα που χρειαζονται την κατανοηση ολων. Αυτην την εχεις αμεριστα.

Το τι καταλαβαινεις εσυ απο αυτα που ποσταρουν οι αλλοι ειναι θεμα καθαρα των διανοητικων σου ικανοτητων (η ελλειψη αυτων).

Οπως κ το οτι το μονο επιχειρημα που εχεις να πεις ειναι οτι ο συνομιλητης σου ειναι θυμωμενος!!! χαχαχαχα!!! Εδω εχω ξεραθει στα γελια λεμε, κ συ με βλεπεις να βγαζω καπνους!!! λολ.... Για τους κοντρολλερς, ναι, για τους ενσωματωμενους λεμε- γι αυτο κ σου λεω να κατσεις να τους μετρησεις να μας πεις ποια ειναι τα νουμερα που κανουν τις amd μητρικες πιο αργες. Ποιους σκαζι κ πρασινα συνεφακια αναφερεις τωρα εσυ.... (που τους θυμηθηκες αληθεια?). Αλλα σε αφηνω στην πικρα σου εδω. Αρκετα offtopic βγηκα. Λεω να μεινω με τα 10 δευτερολεπτα ποσταρισμα παραπανω που εχω με i7 (χαχαχα!!! <---Ωχ, συγνωμη!! ειμαι τρολ τωρα??? μπουαχαχαχα!!!!)

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, MikeGR7 είπε

Ας μιλησουν τα στοιχεια, οπως βλεπεις εδω ο 3600 περναει 12% σε productivity τον 9600Κ αλλα ΧΑΝΕΙ 7% μεσο ορο στο Gaming.

Αρα οπως μονος σου ομολογησες ο 7700Κ ειναι ταχυτερος απο τον 9600Κ οποτε αστα κλαψτα για τον 3600...

https://www.techpowerup.com/review/amd-ryzen-5-3600/22.html

Για το οτι αυτου του βεληνεκους οι επεξεργαστες ειναι bottleneck σε 1080 σορρυ φιλε μου δεν ισχυει.

Αν ηταν 1080ti το συζητουσαμε...

Δε θελω να πικαρω των 3600, φοβερος επεξεργαστακος ειναι, αλλα οχι και να διαβασει κανενας 7700Κ owner και να νομιζει οτι θα παει σε 3600 και θα "αναβαθμισει"....

Μπορώ και εγώ να στείλω λινκ που ο 3600 έχει τρελές διαφορές με τον 7700κ και τον δίνουν ισάξιο με 8700κ αλλά δεν βασήζωμε εκεί μιλάω σαν ουδέτερος καταναλωτής και όχι fan boy που 10 χρόνια δεν αλαζα ιντελ για κανένα λόγο και πέρασαν σχεδόν όλοι οι επεξεργαστές από σειρά 3 και αναβαθμίσεις για να πάρω πάντα το 5-10% τσάμπα λεφτά δηλαδή αλλά κάτι που δοκίμασα είναι σίγουρο! 3600 λίγο καλύτερο single core και πολύ καλύτερο multy core 40% σύμφωνα με τα benmarks από τον 7700κ και δεν είναι ψέμα δεν έχω να πω κάτι άλλο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, dimtsef είπε

εδώ πάμε και παίρνουμε ταχύτατους NVMe δίσκους για να μαζέψουμε τα sec για το πλήρες boot σε 2-3 sec

Τρομερή διαφορά έχει ένας Sata SSD με έναν NVMe στο boot, 0.3s

 

7 λεπτά πριν, dimtsef είπε

αν είναι εν έτη 2019 να ψάχνω στα διεθνή forums [...] αν είναι να με laggari ενας buggy επεξεργαστής ή μια μητρική και να παιδεύομαι εγώ προσωπικά τουλάχιστον ειμαι σε μια ηλικία που ο χρόνος μου πρέπει να είναι πολύ πιο παραγωγικός

Το boost bug ήταν λάθος της AMD το οποίο έφτιαξαν και το κέρδος είναι 1% στην απόδοση με το ζόρι όπως ανέβασα και πιο πάνω κάτι που δεν έκανε ο αρθρογράφος, ούτε το όνομα του AGESA δεν ανέφερε.

Το POST οτί καθυστερεί σε κάποιες μητρικές είναι στους AIBs των μητρικών καθώς κάποιες κάνουν POST γρήγορα και κάποιες όχι, οι ίδιοι που φτιάχνουν τις μητρικές τις AMD είναι και τις Intel, θέματα υπάρχουν παντού, αφού είσαι και παραγωγικός τύπος το καταλαβαίνεις φαντάζομαι.

Βασικά αφού είσαι θες όσο πιο παραγωγικός γίνεται γιατί κλείνεις το PC και δεν το βάζεις σε Sleep να ανοίγει instant την επόμενη φορά που θα ξανακάτσεις και περιμένεις να ξαναbootάρει από την αρχή 😛

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Phoenix4 είπε

Τρομερή διαφορά έχει ένας Sata SSD με έναν NVMe στο boot, 0.3s

Το boost bug ήταν λάθος της AMD το οποίο έφτιαξαν και το κέρδος είναι 1% στην απόδοση με το ζόρι όπως ανέβασα και πιο πάνω κάτι που δεν έκανε ο αρθρογράφος, ούτε το όνομα του AGESA δεν ανέφερε.

Το POST οτί καθυστερεί σε κάποιες μητρικές είναι στους AIBs των μητρικών καθώς κάποιες κάνουν POST γρήγορα και κάποιες όχι, οι ίδιοι που φτιάχνουν τις μητρικές τις AMD είναι και τις Intel, θέματα υπάρχουν παντού, αφού είσαι και παραγωγικός τύπος το καταλαβαίνεις φαντάζομαι.

Βασικά αφού είσαι θες όσο πιο παραγωγικός γίνεται γιατί κλείνεις το PC και δεν το βάζεις σε Sleep να ανοίγει instant την επόμενη φορά που θα ξανακάτσεις και περιμένεις να ξαναbootάρει από την αρχή 😛

τι μου δείχνεις παιδί μου δεν παίζω παιχνίδια , είμαι σε άλλη κατηγορία χρήστη PC αυτό δεν καταλαβαίνετε μερικοί πιτσιρικάδες και πικάρεστε με ότι και να λέμε οι μεγαλύτεροι.. και τέλοσπανων όλα αυτά που ανέφερες για τα προβλήματα και τα bugs δεν τα θέλω στην καθημερινότητά τόσο απλά ! και αυτό το έχω καταφέρει με Intel σύστημα. Fun fuct ο υπολογιστής μου δεν κλείνει ποτέ .. τεσπα

Επεξ/σία από dimtsef
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, spectaculator είπε

Ότι θέλεις λες! Το POST είναι θέμα μητρικής και τι περιφερειακά έχεις πάνω της! Δεν έχει σχέση καν με την AMD! Τα ίδια ακριβώς κάνουν και οι μητρικές για Intel. Μάλιστα, της Gigabyte οι μητρηκές, είτε για Intel είτε για AMD κάνουν ακριβώς στον ίδιο χρόνο POST.

Άλλα στήριζες παραπάνω! Μια έτσι, μια γιουβέτσι!

 

Δε λεω οτι θελω, εχει σχεση γιατι το chipset κατασκευαζεται απο την AMD ή απο την Intel οποτε για το αποτελεσμα εχουν μεριδιο ευθηνης μαζι φυσικα και με τον κατασκευαστη της Μητρικης ASUS, Gigabyte κτλ

Δεν ειπα κατι διαφορετικο ουτε αλλαξα κατι σε αυτα που ειπα. 

Για καποιο λογο υπαρχει κατα μεσο ορο μεγαλυτερος χρονος στο post time σε μητρικες με chipset AMD. Προσωπικα το ειδα σε B450. 

Δεν ειπα οτι αποκλειω καποιος να εχει αποδεκτο χρονο post σε AMD, αλλωστε καποια παιδια δεν εχουν αντιμετωπισει προβλημα.

 

13 λεπτά πριν, dimtsef είπε

αν είναι εν έτη 2019 να ψάχνω στα διεθνή forums για το πως θα κάνω το σύστημά μου με AMD να postari όπως θα έπρεπε και όπως κάνουν όλα τα νορμαλ συστήματα με Intel απροβλημάτιστα ζήτω που καήκαμε !!! εδώ πάμε και παίρνουμε ταχύτατους NVMe δίσκους για να μαζέψουμε τα sec για το πλήρες boot σε 2-3 sec, αν είναι να με laggari ενας buggy επεξεργαστής ή μια μητρική και να παιδεύομαι εγώ προσωπικά τουλάχιστον ειμαι σε μια ηλικία που ο χρόνος μου πρέπει να είναι πολύ πιο παραγωγικός. Από την άλλη μεριά κάποιοι τους αρέσει και έχουν την πολυτέλεια να τον διαθέτουν διαφορετικά.

 

Συμφωνω, αλλα αν καποιος δεν τον ενοχλει οκ.

 

3 λεπτά πριν, gianniszaxos είπε

Μπορώ και εγώ να στείλω λινκ που ο 3600 έχει τρελές διαφορές με τον 7700κ και τον δίνουν ισάξιο με 8700κ αλλά δεν βασήζωμε εκεί μιλάω σαν ουδέτερος καταναλωτής και όχι fan boy που 10 χρόνια δεν αλαζα ιντελ για κανένα λόγο και πέρασαν σχεδόν όλοι οι επεξεργαστές από σειρά 3 και αναβαθμίσεις για να πάρω πάντα το 5-10% τσάμπα λεφτά δηλαδή αλλά κάτι που δοκίμασα είναι σίγουρο! 3600 λίγο καλύτερο single core και πολύ καλύτερο multy core 40% σύμφωνα με τα benmarks από τον 7700κ και δεν είναι ψέμα δεν έχω να πω κάτι άλλο!

Εγω δεν εστειλα link με ενα συγκεκριμενο τεστ ομως, σου εστειλα τα αποτελεσματα απο μια Σουμα δεκαδων δοκιμων και τεστ τα οποια εβγαλαν τα ποσοστα που σου ειπα.

Απο εκει και περα αφου εσυ προσωπικα εχεις δει τοση διαφορα τοτε μια χαρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...