Προς το περιεχόμενο

860 evo ή MX500;


fonzi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επειδή μόλις "κάηκα" από SSD (OCZ που εξαφανίστηκε και επανέρχεται μόνο για 2'-3' μετά από ψυχρή επανεκκίνηση αλλά με τα μισά δεδομένα που είχε μέσα και αμέσως εξαφανίζεται) ψάχνω για έναν αξιόπιστο μικρό ssd (250-256 GB) για λειτουργικό και προγράμματα. Πρόκειται για σταθερό υπολογιστή (πλατφόρμα 775, sata 2) που έχει και δυο σκληρούς σε raid 0.

Είμαι μεταξύ των δυο ssd του τίτλου αλλά με προβληματίζει κάτι που δεν γνωρίζω: Ο MX500 έχει θεωρητικά μικρότερη διάρκεια ζωής αλλά διαθέτει "Integrated Power Loss Immunity". Θα γλύτωνε ο δίσκος με αυτή τη δυνατότητα αν γινόταν ξαφνική διακοπή ρεύματος ή θα τα έπαιζε όπως τα έπαιξε ο OCZ; ή μήπως δεν προσφέρει κάτι σχετικό αυτό το χαρακτηριστικό αλλά αφορά μόνο το σώσιμο δεδομένων που γράφονται τη στιγμή της διακοπής;

Αν είναι σημαντικό χαρακτηριστικό να πάρω τον crucial. Αλλιώς να πάω για τον samsung.

Επεξ/σία από fonzi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρε τον Crucial, επειδή είναι φθηνότερος και εξίσου καλός. Η διάρκεια ζωής έτσι κι αλλιώς δεν πρόκειται να εξαντληθεί.  Αλλά να ξέρεις: σε διακοπή ρεύματος μόνο το UPS σε προστατεύει αποτελεσματικά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ σωστο το πιο πανω σχολιο. Ενα ups ακομα και μικρο να κρατησει 2-3 λεπτα μεχρι να κανεις shutdown ειναι αναγκαστικο σε τετοιες περιπτωσεις. Δωστε 50-60 ευρω και παρτε ενα να εχετε το κεφαλι σας ησυχο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επαυξάνω. Θεωρώ αδιανόητο να έχω υπολογιστή χωρίς UPS. Εγώ έχω σε όλους. Μια φορά με έσωσε από... κεραυνό που έπεσε δίπλα στο σπίτι μου και έκαψε ό,τι ήταν συνδεμένο σε πρίζα.

Επεξ/σία από RTW4ever
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, M@dB0x είπε

Το ασχετως TLC MLC ειναι ο κυριοτερος λογος για να παρεις ssd.............. και μονο mlc.

ναι αλλά ποιος από τους ssd των 260GB εκτός των samsung pro είναι πραγματικά mlc?

Επεξ/σία από fonzi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όλος ο κόσμος 3D TLC παίρνει και κάνει μια χαρά τη δουλειά του. Να βάλεις σε αρχαίο μηχάνημα (775) ακριβό δίσκο, τη στιγμή που όλοι παραδέχονται την αξιοπιστία του MX500, το θεωρώ σπατάλη. Αλλά βέβαια ο καθένας με τα λεφτά του κάνει ό,τι θέλει.

Επεξ/σία από fujitsuA530
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, M@dB0x είπε

Αρα παιρνεις 860 και καθαρισες που ειναι καλο κοματι. Αλλιως ψαχνεσαι. TLC απλα δε παιρνεις...................

Ο 860 evo TLC δεν έχει;

 

Είχα την εντύπωση ότι μόνο ο PRO έχει MLC. Λάθος κάνω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχουν να βγαλουν mlc κατι χρονια. Ολοι tlc 3d ειναι και υπαρχουν και qlc. Αυτους θα τους απέφευγα. Mlc/slc ηταν πανακριβοι οποτε η tlc δινουν ισορροπια σε κοστος επιδοσεις και διαρκεια ζωης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...