Προς το περιεχόμενο

Ελεύθερη άποψη?


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

16 λεπτά πριν, panagiotis54 είπε

αν δεν ηταν ο καλιδης και ηταν ο Νικος απο τα πετραλωνα και δεν μιλαγε για τους gay αλλα για το ποσο ωραιο ειναι να σκοτωνουμε μικρα παιδια.....θα αντιδρουσες? και αν ναι πως? θα τον αφηνες να λεει ελευθερα την αποψη του ή οχι?

αν οταν μιλουσε ελευθερα ελεγε πως η μανα του κωστακη επισης απο τα πετραλωνα θα πεθανει την αλλη βδομαδα....και τυχανε να σε λενε Κωστακη...θα αντιδρουσες? και αν ναι...πως

Μίλησε κανείς για σκοτωμούς κτλ; Link;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 32
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φασισμος ειναι να μην μπορεις να πεις κατι συγκεκριμενο ή αμα το πεις να στερηθεις την ελευθερια σου για αυτο.Ο δημοσιος λογος πρεπει να καταλαβουμε οτι ειναι κατι διαφορετικο απο κουβεντες που κανουμε μεταξυ μας ως ιδιωτες.

Επεξ/σία από Shadows
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η πολιτική ορθότητα είναι ένας όρος επινοημένος από ρατσιστές, ομοφοβικούς και φασίστες που θεωρούν ότι μπορούν να λένε ελεύθερα την ''άποψη'' τους σε δημοκρατίες που οφείλουν να υπερασπίζονται τα δικαιώματα των (όποιων) μεινοτήτων. Ο ρατσισμός και η ομοφοβία δεν είναι απόψεις και μάλιστα στην δημοκρατία της Ελλάδας ΔΙΩΚΟΝΤΑΙ βάση νόμου και όχι επειδή το έγραψα εγώ στο ίντερνετ. 

Με λίγα λόγια μαζέψτε τον ρατσισμό σας, την ομοφοβία σας και κρατήστε την για το σπίτι σας και για όσους δεν τολμάνε να σας μιλήσουν ανοιχτά και τα λένε πίσω από την πλάτη σας. Σίγουρα κάποιος φίλος σας με επίπεδο (αν έχετε τέτοιους) θα λέει ''κοίτα τον μλκ'' ή η γυναίκα και η κόρη σας (ειδικά η τελευταία γιατί έχουμε γνωρίσει πολλές τέτοιες που έχουν ξεφύγει απο τα σκατά που τους τάισαν) θα σας σιχαίνεται. Για τον σεξισμό τι να πρωτοπούμε; Σε όλα τα τοπικς εδώ πέρα είναι διάχυτος. Και τολμάνε ορισμένοι να λένε ότι ο φασισμός δεν καταπολεμάται με φασισμό; Πως καταπολεμάτε; Θα μορφωθείτε όσοι είστε κατά της πολιτικής ορθότητας (όπως την ονομάζετε) στα πίσω πίσω; Θα αλλάξει η νοσηρή οικογένεια που σας μεγάλωσε ξαφνικά; Θα αποκτήσετε επίπεδο; Η απάντηση είναι όχι. Θα παραμείνετε σκουπίδια που κάνουν θόρυβο σαν άδειοι τενεκέδες επειδή θεωρούν ότι πρέπει να έχουν άποψη για την ίδια την ύπαρξη του άλλου. 

Ακόμα και στο Ελλαδιστάν που αυνανίζεστε με σημαίες και εικόνες έχουν γίνει βήματα προόδου για τους ανθρώπους που έχουν πραγματικά ανάγκη, από το σύμφωνο συμβίωσης έως τα όποια νομικά δικαιώματα αφορούν τις ταυτότητες φύλου. 

Αυτά από έναν λευκό ετεροφυλόφιλο παμφάγο. 

Επεξ/σία από Sethiros
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, jmirko15 είπε

Μίλησε κανείς για σκοτωμούς κτλ; Link;

οχι δεν μιλησε κανεις...σε εναν υποθετικο κοσμο απο πρωτοοσελιδο ειχε γινει ο νικος και ειχε πει αυτες τις πιπες που εγραψα...ρωτησα αν θα αντιδρουσες? και αν ναι πως? μπορεις να πεις και οτι οχι δεν θα αντιδρουσες δεν σημαινει οτι πρεπει να δωσεις απαντηση και στις 2 ερωτησεις...αλλα δωσε εστω 1 απαντηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως έχει αυτος ο τύπος δικαίωμα να λέει την άποψη του για οτιδήποτε δημόσια έτσι έχω και εγώ δικαίωμα να λέω την άποψη μου για την άποψη του. Και στην τελική δεν είναι άποψη όταν μιλάς με αυτόν τον τρόπο. Προσβολή είναι.

Μπερδευτηκατε λίγο εδώ μέσα. Δεν το θεωρεί φυσιολογικό και βλακείες. Αν μιλήσουν έτσι για εσάς μην σας πειράξει, να χειροκροτησετε κιόλας. 

Ξαφνικά όλοι τώρα πονεσατε τον Καλλίδη που δέχτηκε bullying από τους ομοφυλόφιλους. Δηλαδή surreal η κατάσταση

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιος φασισμός; Δεν την είπε την άποψή του; Λογοκρίθηκε και κόπηκε η απάντηση; Αυτό ναι, θα ήταν λογοκρισία και φασισμός. 

Το θέμα ποιο είναι λοιπόν; Ότι εκφράστηκαν διαφορετικές απόψεις; Δε θα έπρεπε; Θα έπρεπε όλοι να συμφωνούν; 

Για το ποιες απόψεις θα πρέπει να ακούγονται δημόσια και ποιες όχι, υπάρχουν νόμοι. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, panagiotis54 είπε

οχι δεν μιλησε κανεις...σε εναν υποθετικο κοσμο απο πρωτοοσελιδο ειχε γινει ο νικος και ειχε πει αυτες τις πιπες που εγραψα...ρωτησα αν θα αντιδρουσες? και αν ναι πως? μπορεις να πεις και οτι οχι δεν θα αντιδρουσες δεν σημαινει οτι πρεπει να δωσεις απαντηση και στις 2 ερωτησεις...αλλα δωσε εστω 1 απαντηση.

Δηλαδή συγκρίνουμε τώρα κάποιον που δεν πάει τα "παιδιἁ" και το λέει και κάποιον που λέει ότι "του αρέσει να σκοτώνει παιδιά". Αχα. Όπως μας συμφέρει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Xacti είπε

Μπορεί κάποιος να εκφράζεται ελεύθερα στον 21ο αιώνα? αφορμή του τόπικ όχι οι δηλώσεις του Καλλίδη αλλά οι αντιδράσεις και το μπούλινγκ που μπορεί να υποστεί κάποιος που εκφράζεται ελεύθερα.

και εν συνεχεία τα γνωστά

Ολόκληρο το άρθρο
 

Εξαρτάται τι εννοείς ελευθερία, αν θεωρούμε ελευθερία το να βρίζεις και να προσβάλλεις, για μένα σαφώς και οχι, αν και το θέμα εμπίπτει και σε αρκετή υποκειμενικότητα, εύκολα μπορεί να θεωρήσει κάτι ως βρισιά ή ως προσβολή ενώ ο άλλος να μην έβρισε ή να μην είχε τέτοια πρόθεση. Δεν ξέρω τι είπε ο συγκεκριμένος άνθρωπος για τους ομοφυλόφιλους, για τέτοια θέματα και οτιδήποτε σαφώς και μπορεί να μιλάει ο καθένας, αλλά το τι θα πείς θα επιφέρει και αντιδράσεις, αυτές δεν τις γλιτώνεις.

Γενικά πάντως, όπου διαβάζω για ειδήσεις της showbiz απλά γέρνω το βλέμμα μου αλλού και αλλάζω σελίδα. Η στάση αρκετών σελίδων να βάζουν fake τίτλους για να προσεγγίσουν clicks και επισκεψιμότητα,  είναι εμετική.

Τις προάλλες έμπαινα συνεχώς σε μια σελίδα και μου έβγαζε τίτλους από διάφορες ειδησεογραφικές ιστοσελίδες, μου πετούσε συνεχώς για διάφορα νέα και εξελίξεις σχετικές με τον Παπαδάκη, τον γνωστό δημοσιογράφο του ΑΝΤ1, έμπαινα κάθε μέρα και διάβαζα το παρασκήνιο μέχρι που βαρέθηκα, μια μέρα μου εμφανίζει έναν τίτλο "Τίτλοι τέλους για τον γνωστό δημοσιογράφο από τον ΑΝΤ1", αμέσως κατάλαβα οτι διακόπτει την εκπομπή του που έχει για δεκαετίες, μόλις μπαίνω στην σελίδα να διαβάσω έλεγαν οτι ο δημοσιογράφος θα βρίσκεται και φέτος στην εκπομπή του ΑΝΤ1, έριξα μέσα μου ένα καντήλι και μου ήρθε να πετάξω το κινητό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, HALF EVIL είπε

Καλά, τόσο βαρύτητα έχει η γνώμη του Καλιδη,  που ειλικρινά ούτε που τον είχα ακούσει,  για να γίνεται τόσος ντορος; Who the fuck is Kalidis?

Ένας, δεν τον ξέρεις. :P:P:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορώ να καταλάβω.

Αφού είπε ελεύθερα την άποψή του...

Πού είναι το πρόβλημα;;;

Βέβαια κανονικά θα έπρεπε αφού εκφράστηκε εκεύθερα να επέμβει και η πρόνοια γιατί τα παιδιά του δε θα μπορούν αργότερα να εκφραστούν ελεύθερα αν τους μεταλαμπαδεύει την μπαρούφα του, όπως είπε στη συνέντευξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι μεγαλη μπουρδα η καραμελα το "εχεις το δικαιωμα να εκφραζεσαι ελευθερα χωρις ομως να προσβαλλεις τους αλλους". Δεν υπαρχει ουτε μια γνωμη που δυνητικα να μην προσβαλλει εστω και εναν ανθρωπο.Ακομα και το η γη ειναι σφαιρα προσβαλλει οσους πιστεουν οτι η γη ειναι επιπεδη.

Οπως ειπωθηκε ο καθενας εχει το δικαιωμα να λεει οτι θελει, θα πρεπει να ξερει ομως οτι μπορει να εχει επιπτωσεις απο χλευασμο (δεν ειναι ο μονος που εχει το δικαιωμα της ελευθερης εκφρασης) μεχρι νομικες συνεπειες.

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...