Προς το περιεχόμενο

Ηλεκτρικά Ποδήλατα


fogeo933

Προτεινόμενες αναρτήσεις

33 λεπτά πριν, phanispal είπε

Παιδιά θα χρειαστώ τα φώτα σας. Σήμερα το πρωί βρήκα το τιμόνι πεσμένο (όχι διπλωμένο).

Το σήκωσα αλλά στη διαδρομή άρχισε να πέφτει σταδιακά.

Το έχω στο μπαλκόνι. Εικάζω ότι φταίει που χθες έψησα δυο μοσχαρίσιες στην ψησταριά στο μπαλκόνι και ντουμάνιασε ο τόπος, γιατί παρατήρησα ότι έχει μια στρώση λαδίλα το ποδήλατο.

Τι λέτε να κάνω;

Καλημέρα!

Το lock δείχνει να σφίγγει το λαιμό του τιμονιού; Δοκίμασε να το σηκώσεις όσο πιο πάνω μπορείς, και σκούπισέ-καθαρισέτο να μην έχει τυχόν λαδίλα και γλιστράει.

Πετυχημένες τουλάχιστον οι μπριζόλες; 😁

 

 

23 ώρες πριν, namastegt είπε

καλησπερα

εγω ειμαι κατοχος του qicycle τις Xiaomi,εχω κανει 1650 χλμ.Μεχρι στιγμης ειμαι πολυ ευχαριστημενος και το χρησιμοποιω καθημερινα.Η λογος που το πηρα ειναι η υποβοηθηση γιατι ειμαι λατρης των σπαστων ποδηλατων, ειχα και εχω ακομα ενα Dahon και ηθελα να κανω μια αναβαθμιση.Εχω φτασει τελικη μεχρι 36 χλμ αλλα με φουλ πεταλι γιατι μετα τα 25 πιανει ο κοφτης.Γενικα ειναι πολυ ξεκουραστο και σε ανηφορες με μεγαλη κλιση δεν αντιμετωπιζω ιδιαιτερα θεματα.Τα φωτα του ειναι μια χαρα και το κοντερ του μεχρι στιγμης ανταποκρινεται σωστα σε χλμ και ταχυτητα.Επισης εχω φαει και κανα 2 καλες βροχες,αλλα μονο εγω ειχα θεμα γιατι ειχα γινει μουσκεμα.

Αυτό κοίταζα να πάρω στην αρχή, αλλά το γκάζι που έχει το Fiido, με έχει μαγέψει. Ο λόγος που το πήρα δεν ήταν για βόλτες, αλλά καθαρά για καθημερινή μετακίνηση. Δηλαδή δεν με νοιάζει, και δεν θέλω πολύ  να κάνω πετάλι στους δρόμους της Αθήνας. Πριν τη δουλειά πάω και για τρέξιμο 😀

Επίσης, είχα διαβάσει ότι για τους αρκετά ψηλούς, δεν ανεβαίνει πολύ το τιμόνι, δεν είχε λασπωτήρες, και ήταν πιο ακριβό. Η υποβοήθηση που έχει όμως, πρέπει να είναι καλύτερη από του Fiido. Θα ήθελα να το δοκιμάσω μια μέρα. Στο κέντρο υπάρχει ένα μαγαζί που τα νοικιάζουν κιόλας (νομίζω στην Κολοκοτρώνη).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

27 λεπτά πριν, anergos13 είπε

δλδ ?

Ανέβασε καμία φωτο...

Από το πεσμένο τιμόνι ή από τη στρώση λαδίλας;

Γιατί το πρώτο δεν έχει νόημα να το τραβήξω αφού το έχω σηκώσει (άλλο αν ξαναπέφτει στο δρόμο) και το δεύτερο δε νομίζω να φαίνεται στη φωτό, αλλά φαντάσου μια στρώση σε όλη την επιφάνεια του ποδηλάτου.

21 λεπτά πριν, johnykim είπε

Καλημέρα!

Το lock δείχνει να σφίγγει το λαιμό του τιμονιού; Δοκίμασε να το σηκώσεις όσο πιο πάνω μπορείς, και σκούπισέ-καθαρισέτο να μην έχει τυχόν λαδίλα και γλιστράει.

Πετυχημένες τουλάχιστον οι μπριζόλες; 😁

Ναι, δείχνει να σφίγγει με μια πρώτη ματιά, αλλά στο δρόμο σήμερα που ήρθα στη δουλειά έπεσε πάλι, αλλά όχι εντελώς.

Το παράξενο είναι πώς ήταν σχεδόν εντελώς πεσμένο το πρωί αφού δεν το πείραξε κανείς (εκτός κι αν ανέβηκε κάποιος στο μπαλκόνι και είπε να το κατεβάσει).

Θα κάνω αυτό που λες και θα σας πω.

Δυστυχώς έπρεπε να τις βγάλω 2 λεπτά νωρίτερα, έγιναν προς το well done και όχι medium όπως τις ήθελα, και ήταν η πρώτη φορά που μου ξέφυγαν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 1/10/2019 στις 7:48 ΠΜ, Philippe είπε

Καλημέρα παίδες, ψήνομαι να πάρω άμεσα ένα fido μιας και μου φάγανε το ποδήλατο πρόσφατα. Είμαι 1,90 ύψος και στα ποδήλατα αν δεν ανέβαινε ψηλά η σέλα ή δεν είχαν τροχούς 28" είχα καμιά φορά ενοχλήσεις στα γόνατα. Το D2s ρυθμίζεται και δεν έχει πρόβλημα έτσι δεν είναι; Υπάρχει κανείς λίγο ψηλότερος από τον johnykim που είναι 1.83 να πει εντυπώσεις;

Η άλλη ερώτηση είναι αν έχει βάλει κανείς σχάρα ή κάτι αντίστοιχο για να μην κουβαλάμε τα πράγματα με σακίδιο στην πλάτη. Υπάρχουν κάτι σχαρίτσες που πιάνονται στον κορμό της σέλας αλλά δεν σηκώνουν πολλά κιλά.

Καλές βόλτες σε όλους

Upd: Μετά από ανάγνωση σχολίων στο youtube, μάλλον θα είμαι εντάξει με τα γόνατα. Υπάρχει διάβασα και μόντα για επιπλέον μπαταρία 6Ah; 

Καλημέρα!

Η σέλα ανεβαίνει αρκετά ψηλά, δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα. Ας πει όμως και μια γνώμη κάποιος πιο ψηλός.

19 λεπτά πριν, phanispal είπε

Από το πεσμένο τιμόνι ή από τη στρώση λαδίλας;

Γιατί το πρώτο δεν έχει νόημα να το τραβήξω αφού το έχω σηκώσει (άλλο αν ξαναπέφτει στο δρόμο) και το δεύτερο δε νομίζω να φαίνεται στη φωτό, αλλά φαντάσου μια στρώση σε όλη την επιφάνεια του ποδηλάτου.

Ναι, δείχνει να σφίγγει με μια πρώτη ματιά, αλλά στο δρόμο σήμερα που ήρθα στη δουλειά έπεσε πάλι, αλλά όχι εντελώς.

Το παράξενο είναι πώς ήταν σχεδόν εντελώς πεσμένο το πρωί αφού δεν το πείραξε κανείς (εκτός κι αν ανέβηκε κάποιος στο μπαλκόνι και είπε να το κατεβάσει).

Θα κάνω αυτό που λες και θα σας πω.

Δυστυχώς έπρεπε να τις βγάλω 2 λεπτά νωρίτερα, έγιναν προς το well done και όχι medium όπως τις ήθελα, και ήταν η πρώτη φορά που μου ξέφυγαν

Είδα μόλις τώρα ότι το lock του τιμονιού έχει μια μικρή βίδα που τη βιδώνεις με το χέρι. Μήπως θέλει λίγο σφίξιμο πριν το lockαρεις;

Χαχα, ε, σιγά ;)

2 ώρες πριν, babble tribe είπε

Το CMS F16 PLUS είναι αυτή την στιγμή κορυφαίο στην κατηγορία του, τουλάχιστον αυτό λένε στα ξένα φόρουμ με ποδήλατα. Έχει 16" λάστιχο με μεγαλύτερο πλάτος και διπλάσια μπαταρία έρχεται με όλα τα αξεσουάρ φως προς πίσω κλπ. Βγάζει σχεδόν τα διπλάσια χιλιόμετρα πάντως οπότε βολεύει για διαδρομές 20-30 χιλιόμετρα με γκαζακι. Το πήρε κάνεις εδώ στο φόρουμ. Στο banggood παίζει νομίζω στα 430€ με κουπονακι

Ωραία πρόταση και αυτή. Ωραίο πρέπει να είναι και το Samebike LO26. Φαίνεται αρκετά στιβαρό με μεγάλους τροχούς και είναι..σπαστό! Κάπου στα 900 ευρώ.

https://gr.gearbest.com/electric-bikes/pp_009380899937.html

Επεξ/σία από johnykim
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, johnykim είπε

Είδα μόλις τώρα ότι το lock του τιμονιού έχει μια μικρή βίδα που τη βιδώνεις με το χέρι. Μήπως θέλει λίγο σφίξιμο πριν το lockαρεις;

Έχει μια αλενόβιδα την οποία αν τη σφίξεις ελάχιστα παραπάνω απ' όσο πρέπει, μετά δε μπορείς να lockάρεις. Το ίδιο ισχύει και στις υπόλοιπες του ποδηλάτου.

Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω κάνει τόσο fine tuning να βρω το μέγιστο σημείο σφιξίματος της αλενόβιδας ώστε να κλείνει και το lock, αλλά δε νομίζω ότι απέχει και πολύ εκεί που είναι τώρα.

Ελπίζω να μην έχει ελάττωμα και να 'χω τρεξίματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@phanispal έβγαλες άκρη;

Κοιτάω τώρα να παραγγείλω ένα πίσω φως με φλας και όντως είναι θέμα αυτό με το χώρο στο τιμόνι που έγραψες... το είχα ξεχάσει αλλά δεν έχω θέση για να μπει ο διακόπτης σε σημείο που να τον φτάνω άνετα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι ακόμα, λογικά όταν γυρίσω απ' τη δουλειά.

Σχετικά με το χώρο και τη βολικότητα, εγώ πιστεύω ότι μόνο το να αλλάζεις ταχύτητες βολεύει από άποψη θέσης.

Εκεί που είναι η κόρνα στo Fiido δηλαδή, δε βολεύει ώστε να την πατήσεις έγκαιρα αν χρειαστεί σε περίπτωση ανάγκης. Το φως ΟΚ, είναι άλλο πράγμα.

Οπότε και ο διακόπτης για το φλας δε θεωρώ ότι θα πολυβολέψει, απλά το καλό είναι ότι σε νορμάλ συνθήκες ξέρεις από πριν ότι θες να στρίψεις και προς τα πού, οπότε λογικά θα σε παίρνει να αλλάξεις λαβή στο δεξί σου χέρι ώστε να ανάψεις φλας.

Το θέμα τουλάχιστον με το Fiido, είναι ότι επειδή το φλας για το οποίο συζητάμε μπαίνει υποχρεωτικά δεξιά αφού από τη δεξιά μεριά του είναι ο διακόπτης, δεν ξέρω αν χωράει γιατί στη δεξιά μεριά του τιμονιού είναι τo speed regulator της Shimano, το οποίο πιάνει αρκετό χώρο.

Και αν χωράει, δεν ξέρω αν θα βολεύει να το δουλέψεις.

Εσύ λογικά έχεις μεγαλύτερο ποδήλατο, μπορεί και τιμόνι, ίσως δεν έχεις τόσο πρόβλημα.

Έχει χαθεί και ο kyonokranos που νομίζω ότι είχε παραγγείλει το ίδιο απ' έξω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί να είναι μεγαλύτερο το τιμόνι αλλά δεν έχω χώρο!

Τέλος πάντων, έκανα μια παραγγελία για το ventura, όταν έρθει θα δω πως θα το βάλω. 

Ένα κοντέρ θέλω τώρα, θα δω τι έχει ένας γνωστός μου ποδηλατάς που θα το πάω αύριο μεθαύριο αλλιώς θα παραγγείλω αυτό το inbike που έβαλε ο @anergos13.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, phanispal είπε

Από το πεσμένο τιμόνι ή από τη στρώση λαδίλας;

Γιατί το πρώτο δεν έχει νόημα να το τραβήξω αφού το έχω σηκώσει (άλλο αν ξαναπέφτει στο δρόμο) και το δεύτερο δε νομίζω να φαίνεται στη φωτό, αλλά φαντάσου μια στρώση σε όλη την επιφάνεια του ποδηλάτου.

Ναι, δείχνει να σφίγγει με μια πρώτη ματιά, αλλά στο δρόμο σήμερα που ήρθα στη δουλειά έπεσε πάλι, αλλά όχι εντελώς.

Το παράξενο είναι πώς ήταν σχεδόν εντελώς πεσμένο το πρωί αφού δεν το πείραξε κανείς (εκτός κι αν ανέβηκε κάποιος στο μπαλκόνι και είπε να το κατεβάσει).

Θα κάνω αυτό που λες και θα σας πω.

Δυστυχώς έπρεπε να τις βγάλω 2 λεπτά νωρίτερα, έγιναν προς το well done και όχι medium όπως τις ήθελα, και ήταν η πρώτη φορά που μου ξέφυγαν

Εδώ είναι το πρόβλημα σου?

20191002_155858-2016x1134.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, phanispal είπε

Εκεί, ναι. Αυτό καταλαβαίνω τουλάχιστον, αλλά δε νομίζω να είναι και κάτι άλλο.

Η βίδα είναι τόσο βιδωμενη ώστε όταν πιέζεις το μοχλό ν ασφαλίσει  να ζορίζεσαι για να τον κλεισεις....??

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι. Δεν ανοιγοκλείνει και εύκολα, αλλά ούτε πολύ δύσκολα.

Όπως δείχνουν και τα βιντεάκια βασικά. 

Θα δοκιμάσω να τη σφίξω τόσο ώστε να μπορώ οριακά να το ανοιγοκλείνω, χωρίς να χρειάζεται να εφαρμόζω υπερβολική δύναμη.

Εσύ πώς το έχεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, phanispal είπε

Όχι. Δεν ανοιγοκλείνει και εύκολα, αλλά ούτε πολύ δύσκολα.

Όπως δείχνουν και τα βιντεάκια βασικά. 

Θα δοκιμάσω να τη σφίξω τόσο ώστε να μπορώ οριακά να το ανοιγοκλείνω, χωρίς να χρειάζεται να εφαρμόζω υπερβολική δύναμη.

Εσύ πώς το έχεις;

Τόσο  σφιγμένο που να μπορώ με κάποια πίεση να το κλείσω....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα παρέλαβα και εγώ το δικό μου από Cafago.. Εμφανισιακά τέλειο.. Να ρωτήσω η ένδειξη της μπαταρίας οταν ανοίγω το γκάζι αναβοσβήνει πότε πότε είναι φυσιολογικό?   

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...