Προς το περιεχόμενο

Ηλεκτρικά Ποδήλατα


fogeo933

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εγώ έχω κάνει ~250 χιλιόμετρα και δεν έχω παρατηρήσει κάτι τέτοιο.

Δεν ξέρω πού μπορεί να οφείλεται, αν μπορεί να προκλήθηκε από κραδασμούς για παράδειγμα ή αν είναι ελαττωματικό.

Έχεις παρατηρήσει κάτι άλλο πέρα από αυτό; Π.χ. να κομπιάζει ή να πηγαίνει πιο αργά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 λεπτά πριν, phanispal είπε

Εγώ έχω κάνει ~250 χιλιόμετρα και δεν έχω παρατηρήσει κάτι τέτοιο.

Δεν ξέρω πού μπορεί να οφείλεται, αν μπορεί να προκλήθηκε από κραδασμούς για παράδειγμα ή αν είναι ελαττωματικό.

Έχεις παρατηρήσει κάτι άλλο πέρα από αυτό; Π.χ. να κομπιάζει ή να πηγαίνει πιο αργά;

οχι τπτ αλλο ειναι μονο ο θορυβος χωρις καποιο θεμα στην κινηση πρακτικα....

σε λιγο θα ανεβασω ενα video....

ξερει καποιος τι ειδους λιπαντικο ειναι καλυτερο για τα πλαστικα γραναζια?

 

24 λεπτά πριν, anergos13 είπε

οχι τπτ αλλο ειναι μονο ο θορυβος χωρις καποιο θεμα στην κινηση πρακτικα....

σε λιγο θα ανεβασω ενα video....

 

Επεξ/σία από anergos13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εκμεταλευομενοι την καραντινα και με την βοηθεια φιλου @tarif16 που εχει εργαλεια και εμπειρια ανοιξαμε το συστημα της πισω κινησης ,σκουπισαμε το WD40 που ειχα ψεκασει και βαλαμε βαζελινη...δειχνει να ειναι οκ...

Ευτυχως δεν ηταν κάποιο γραναζι με σπασμενο δοντι ,κατι που φοβομουνα...

Αλλα η πορεια θα δειξει....

IMG-53aeb8aa30a0ff24b96f7af903279dc3-V.jpg

IMG-08c57e49a08102984ffe9abed57dd41d-V.jpg

Επεξ/σία από anergos13
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλα να ξέρεις μελλοντικά οτι το WD40 δεν ειναι λιπαντικό αλλα καθαριστικό. Γυμνώνει το μέταλλο. Ουσιαστικά το έκανες χειρότερο απο πριν.

Τα γρανάζια ειναι πλαστικά; Να τα προσέχεις πολύ, μηπως κάποιο γράσσο λιθίου να ηταν πιο ιδανικο;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Vagosman είπε

Απλα να ξέρεις μελλοντικά οτι το WD40 δεν ειναι λιπαντικό αλλα καθαριστικό. Γυμνώνει το μέταλλο. Ουσιαστικά το έκανες χειρότερο απο πριν.

Τα γρανάζια ειναι πλαστικά; Να τα προσέχεις πολύ, μηπως κάποιο γράσσο λιθίου να ηταν πιο ιδανικο;

Καθαριστηκε το WD40 , τα γραναζια ειναι πλαστικα οπως σε ολα τα μοτερ για ηλεκτρικα ποδηλατα....(απο οτι ειδα στο YT)

Η Βαζελινη ειναι ενα ενδιαμεσο λιπαντικο οσο αφορα την αποτελεσματικοτητα...

Σε δευτερο χρόνο θα ανοιχθει ξανα και θα μπει μαλλον...αυτο το συνθετικο γρασσο καθως ειδα σε 2,3 video στο YT να το χρησιμοποιουν σε μοτερ ηλεκτρικων ποδηλατων....

https://www.zorzosae.com/index.php?route=product/product&product_id=91

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους. Σκεφτόμουνα να πάρω το fiido d2s. Το θέλω καθαρά για βόλτες και για να πηγαίνω στην δουλειά, πάνε έλα είναι 20km. Όσοι το έχετε σας έχει βολέψει για μεγάλες αποστάσεις; Επίσης απο θέμα ύψους είμαι 1.85, επαρκεί το ύψος της σέλας και του τιμονιού; Επίσης φτάνοντας την μέγιστη ταχύτητα με το pedal assist, είναι σκληρή η μεγάλη ταχύτητα η καταλήγεις να κάνεις πολύ γρήγορα πηδάλι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, rayven18 είπε

Καλησπέρα σε όλους. Σκεφτόμουνα να πάρω το fiido d2s. Το θέλω καθαρά για βόλτες και για να πηγαίνω στην δουλειά, πάνε έλα είναι 20km. Όσοι το έχετε σας έχει βολέψει για μεγάλες αποστάσεις; Επίσης απο θέμα ύψους είμαι 1.85, επαρκεί το ύψος της σέλας και του τιμονιού; Επίσης φτάνοντας την μέγιστη ταχύτητα με το pedal assist, είναι σκληρή η μεγάλη ταχύτητα η καταλήγεις να κάνεις πολύ γρήγορα πηδάλι;

Όσο αφορά την απόσταση υπολόγισε ότι θα φορτίσεις κάθε μέρα για να είσαι άνετος.

Για το ύψος με τις ρυθμίσεις του τιμονιού,σέλας δεν νομίζω να έχεις θέμα στο να το φέρεις στα μέτρα σου..

Όταν φτανεις την μέγιστη ταχύτητα των 25km στο shifting μοντέλο που έχω το πετάλι είναι σκληρό αφού το manual το έχεις στην 5η 6η ταχυτητα ( max  είναι η 6η)

Πλέον αφού έχω λύσει όλα τα μέρη του ποδηλάτου (εχθές έκανα ένα καθαρισμο και ζύγισμα στα φρενα)

μπορώ να πω ότι με μια τιμή στα 450-500 είναι μονόδρομος....

 Η φτηνότερη τιμή με άμεση διαθεσιμότητα από Ευρώπη...

https://m.banggood.com/EU-Direct-FIIDO-D2S-Shifting-Version-36V-7_8Ah-250W-16-Inches-Folding-Moped-Bicycle-25km-or-h-Max-50KM-Mileage-Electric-Bike-p-1542813.html?rmmds=search

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ έχω το D2S, είμαι 1.78, νομίζω παίρνει άλλους ~7 πόντους η σέλα πιο πάνω. Το τιμόνι εγώ το έχω ψηλά, δεν ξέρω αν θα σε ικανοποιήσει στο 100%, αλλά δε νομίζω ότι θα έχεις πρόβλημα.

Τώρα αυτό που ρωτάς για το αν είναι σκληρή η 6η ταχύτητα, δεν είναι εύκολο να απαντηθεί κατά τη γνώμη μου, καθώς εξαρτάται από την κλίση του δρόμου. Στην ευθεία (και προφανώς σε κατηφορικό δρόμο) δεν είναι καθόλου ζόρικη και, σε ανηφορικό είναι. Καταλήγεις να κάνεις πολύ γρήγορα πετάλι όταν πιέσεις για πάνω από 25 km/h.

Αν και τώρα που το σκέφτομαι, σε ανηφορικό δρόμο χωρίς πετάλι δεν πιάνει τη μέγιστη ταχύτητα, οπότε δεν τίθεται καν θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, phanispal είπε

Κι εγώ έχω το D2S, είμαι 1.78, νομίζω παίρνει άλλους ~7 πόντους η σέλα πιο πάνω. Το τιμόνι εγώ το έχω ψηλά, δεν ξέρω αν θα σε ικανοποιήσει στο 100%, αλλά δε νομίζω ότι θα έχεις πρόβλημα.

Τώρα αυτό που ρωτάς για το αν είναι σκληρή η 6η ταχύτητα, δεν είναι εύκολο να απαντηθεί κατά τη γνώμη μου, καθώς εξαρτάται από την κλίση του δρόμου. Στην ευθεία (και προφανώς σε κατηφορικό δρόμο) δεν είναι καθόλου ζόρικη και, σε ανηφορικό είναι. Καταλήγεις να κάνεις πολύ γρήγορα πετάλι όταν πιέσεις για πάνω από 25 km/h.

Αν και τώρα που το σκέφτομαι, σε ανηφορικό δρόμο χωρίς πετάλι δεν πιάνει τη μέγιστη ταχύτητα, οπότε δεν τίθεται καν θέμα.

Δικό μου λάθος για την σκληρότητα του πεταλ ...σκληρό στην 6η είναι Μεχρι να πιάσει την μεγιστη ταχύτητα....

Όταν την πιάσει (ευθεία παντα) το πεταλι γίνεται πιο χαλαρό...και εκεί μπορείς να συνδυάζεις να παίζεις σε κάποια σημεία με το γκάζι ελαφρώς...

Στην ανηφόρα όπως είπε και ο @phanispal είναι άλλη περίπτωση γιατί εκεί.....ζοριζει το πραγμα ..

Επεξ/σία από anergos13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιο πολύ με σκέφτομαι μήπως στα 25 km/h είναι μαλακό το πετάλι με αποτέλεσμα να κάνεις πάρα πολύ γρήγορα, ως αποτέλεσμα να είναι πολύ κουραστικό και λίγο awkward :P Κάπου είδα να βάζουν και έναν 58άρι δίσκο έξτρα στις ταχύτητες για να γίνεται ακόμα πιο σκληρό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, στα 25 km/h δεν είναι τόσο χαλαρό ώστε να είναι awkward.

Επίσης, όταν πηγαίνεις με περισσότερα και γίνεται awkward, δεν είναι κουραστικό, απλά πηγαίνουν τα πόδια σου πολύ γρήγορα, χωρίς όμως να πιέζουν.

Βασικά δε νομίζω ότι αλλάζει κάτι το ότι μιλάμε για ηλεκτρικό ποδήλατο, νομίζω ότι είναι το ίδιο πράγμα με τα συμβατικά όσον αφορά σε αυτό το θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...