Προς το περιεχόμενο

Ηλεκτρικά Ποδήλατα


fogeo933

Προτεινόμενες αναρτήσεις

γεια σας ,

  μολις παρηγγειλλα το fiido l2 απο banggood ....αναμενεται σε 45 ημερες , τιμη 676.   Ειμαι θεσσαλονικη γνωριζει καποιος επισκευαστη που να καταπιανεται με αυτα τα ποδηλατα απο κινα ;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 1,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα,

Ξεκινάνε από αύριο οι αιτήσεις για επιδοτήση 40% σε ηλεκτρικά (pedelec) ποδήλατα. Έχει ασχοληθεί κανείς με τα μοντέλα που υπάρχουν στην ελληνική αγορά για να προτείνει ανάλογα, από 1000€ έως 2500€;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια χαρα ξερει κανεις τι δικαιολογητικα χρειαζεται για ηλεκτρικο ποδηλατο ? οταν περνουμε την προσφορα μου επαν στην ideal πρεπει να δωσω προκαταβολη πριν εγριθει η αιτηση 

Αν δεν εγκριθει του λεω ; θα εγριθει μου λεει σιγουρα ;  τι λετε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, gosastgm είπε

γεια χαρα ξερει κανεις τι δικαιολογητικα χρειαζεται για ηλεκτρικο ποδηλατο ? οταν περνουμε την προσφορα μου επαν στην ideal πρεπει να δωσω προκαταβολη πριν εγριθει η αιτηση 

Αν δεν εγκριθει του λεω ; θα εγριθει μου λεει σιγουρα ;  τι λετε;

Κατα 99% λεει ψεματα ή κανει λαθος, μονο η προσφορα αρκει για να προχωρησει η αιτηση και μπορεις μαλιστα και σε δευτερο χρονο (45 μερες περιθωριο) να παρεις αλλο μοντελο ή ακομη και απο αλλο μαγαζι. Τωρα μιλησα με τη γραμμη βοηθειας και μου το ειπαν, και ειναι και λογικο να γινεται ετσι. Πιθανοτατα το καταστημα προτιμα να τσεπωσει τη προκαταβολη ωστε να δεσμευτεις να παρεις το συγκεκριμενο μοντελο απο αυτους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, batig0al είπε

Κατα 99% λεει ψεματα ή κανει λαθος, μονο η προσφορα αρκει για να προχωρησει η αιτηση και μπορεις μαλιστα και σε δευτερο χρονο (45 μερες περιθωριο) να παρεις αλλο μοντελο ή ακομη και απο αλλο μαγαζι. Τωρα μιλησα με τη γραμμη βοηθειας και μου το ειπαν, και ειναι και λογικο να γινεται ετσι. Πιθανοτατα το καταστημα προτιμα να τσεπωσει τη προκαταβολη ωστε να δεσμευτεις να παρεις το συγκεκριμενο μοντελο απο αυτους.

σε ευχαριστω πολυ για την γρηγορη και κατατοπιστικη απαντηση ... πραγματικα με στεναχωρεί πως εχουμε καταντησει σαν κοινωνια ... πολυ κοροιδια βρε παιδι μου... καμια ηθικη ..

Σε ποιο τηλεφωνο πηρες ; θα παω απο εκει και θα πω οτι μιλησα και οτι μου ειπαν δεν χρειαζεται παρα μονο η προσφορα , να σαι καλα φιλε μου 

Επισης μηπως ξερεις τι δικαιολογιτικα θελει ; εχεις σταμπαρει κανενα καλο μοντελο ; στο καταστημα μου εδειξε καποια ideal το φθηνοτερο 1600 , εντυπωσιάστηκα παντως με αυτα που προσφερει 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, gosastgm είπε

σε ευχαριστω πολυ για την γρηγορη και κατατοπιστικη απαντηση ... πραγματικα με στεναχωρεί πως εχουμε καταντησει σαν κοινωνια ... πολυ κοροιδια βρε παιδι μου... καμια ηθικη ..

Σε ποιο τηλεφωνο πηρες ; θα παω απο εκει και θα πω οτι μιλησα και οτι μου ειπαν δεν χρειαζεται παρα μονο η προσφορα , να σαι καλα φιλε μου 

Επισης μηπως ξερεις τι δικαιολογιτικα θελει ; εχεις σταμπαρει κανενα καλο μοντελο ; στο καταστημα μου εδειξε καποια ideal το φθηνοτερο 1600 , εντυπωσιάστηκα παντως με αυτα που προσφερει 

Δεν νομιζω να εχουμε καταντησει, μαλλον καπως ετσι ηταν παντα απλα μεγαλωνοντας καταλαβαινεις περισσοτερα.

Στο site kinoumeilektrika.ypen.gr εχει διαφορες πληροφοριες, το ΦΕΚ ΚΙΝΟΥΜΑΙ ΗΛΕΚΤΡΙΚΑ-Οδηγός δράσης για ολες τις λεπτομερειες, μια πιο compact παρουσιαση Παρουσίαση Οδηγός ΚΙΝΟΥΜΑΙ ΗΛΕΚΤΡΙΚΑ και υπαρχουν και τα τηλεφωνα που μπορεις να παρεις να ρωτησεις. Για το πρωτο βημα της αιτησης, δεν το εχω κανει ακομη αλλα δεν νομιζω να απαιτει πολλα δικαιολογητικα, νομιζω μπαινεις με τους κωδικους του taxis και χρειαζεσαι οποιαδηποτε προσφορα απο ποδηλαταδικο με υπογραφη-σφραγιδα. Κανεις αυτο και παραλληλα ψαχνεσαι για το ποιο ακριβως ποδηλατο θα καταληξεις πηγαινοντας σε διαφορα μαγαζια.

Προσοχη οτι η επιδοτηση 40% ειναι προ ΦΠΑ, δηλαδη για να παρεις τα φουλ 800 πρεπει το ποδηλατο πρακτικα να πωλειται στα 2480 (2000 x 1.24 ΦΠΑ=2480). Επισης πρεπει να ειναι ολοκαινουριο, οχι με κιτ μετατροπης. Πρεπει επισης να ειναι pedelec, δηλαδη το μοτερ να βοηθαει μονο οταν κανεις πεταλι, αν εχει χειρογκαζο θεωρειται moped δηλαδη παει στη κατηγορια ηλεκτρικου δικυκλου και η επιδοτηση ειναι 20%.

Σημερα εδωσα προτεραιοτητα στο να παρω μια προσφορα και να ξεκινησω την διαδικασια. Ψαχνομαι για μοντελα, ειμαι ψιλοασχετος και δεν υπαρχει ευκολος τροπος να γινεις γνωστης ωστε να καταλαβαινεις τι υπερ και κατα εχει το καθενα και πως αυτα συνδυαζονται με τις δικες σου αναγκες. Ρωταω πιο γνωστες να με καθοδηγησουν, μεχρι στιγμης μερικα tips που εχω συλλεξει:

  • το μοτερ πρεπει να ειναι μεσαιας τριβης, δηλαδη να ειναι στο πεταλι, οχι στη ροδα
  • τα ideal δεν αξιζουν
  • μοτερ bafang ή bosch ή yamaha
  • Cube ή Haibike
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει πάρει κανείς ηλεκτρικό ποδήλατο? όχι τώρα με την επιδότηση, γενικά.

Θα ήθελα να πάρω, δε με ενδιαφέρει η επιδότηση γιατί ότι έχει η αγορά ακόμα κ με την επιδότηση είναι ακριβό. πχ βλέπω κάποια της Fiido κ της Himo από Κίνα αλλά αποστολή από ευρωπαϊκή αποθήκη έως 600€ αλλά δεν είμαι σίγουρος τι πρέπει να κοιτάξω κ τι βολεύει στην Αθήνα. πχ ζάντες 14-16'' κάνουν ή χρειάζονται από 20'' κ πάνω? φρένα δισκόφρενα ή v-brakes? με γκάζι ή χωρίς?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω αυτο.(https://www.cube.eu/en/2020/e-bikes/mountainbike/hardtail/acid-hybrid/cube-acid-hybrid-one-400-29-blackngreen-2020/) που για καποιο λογο δεν υπαρχει πια στο σκρουτζ ,το οποιο μου κοστισε 1880 πριν 2 χρονια.Δυστυχως βλεπω οτι οι τιμες εχουν παρει ηδη την ανιούσα οποτε μαλλον οι ενδιαφερομενοι πρεπει να βιαστουν.Οι τιμες θα ανεβουν και αλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, batig0al είπε

Δεν νομιζω να εχουμε καταντησει, μαλλον καπως ετσι ηταν παντα απλα μεγαλωνοντας καταλαβαινεις περισσοτερα.

Στο site kinoumeilektrika.ypen.gr εχει διαφορες πληροφοριες, το ΦΕΚ ΚΙΝΟΥΜΑΙ ΗΛΕΚΤΡΙΚΑ-Οδηγός δράσης για ολες τις λεπτομερειες, μια πιο compact παρουσιαση Παρουσίαση Οδηγός ΚΙΝΟΥΜΑΙ ΗΛΕΚΤΡΙΚΑ και υπαρχουν και τα τηλεφωνα που μπορεις να παρεις να ρωτησεις. Για το πρωτο βημα της αιτησης, δεν το εχω κανει ακομη αλλα δεν νομιζω να απαιτει πολλα δικαιολογητικα, νομιζω μπαινεις με τους κωδικους του taxis και χρειαζεσαι οποιαδηποτε προσφορα απο ποδηλαταδικο με υπογραφη-σφραγιδα. Κανεις αυτο και παραλληλα ψαχνεσαι για το ποιο ακριβως ποδηλατο θα καταληξεις πηγαινοντας σε διαφορα μαγαζια.

Προσοχη οτι η επιδοτηση 40% ειναι προ ΦΠΑ, δηλαδη για να παρεις τα φουλ 800 πρεπει το ποδηλατο πρακτικα να πωλειται στα 2480 (2000 x 1.24 ΦΠΑ=2480). Επισης πρεπει να ειναι ολοκαινουριο, οχι με κιτ μετατροπης. Πρεπει επισης να ειναι pedelec, δηλαδη το μοτερ να βοηθαει μονο οταν κανεις πεταλι, αν εχει χειρογκαζο θεωρειται moped δηλαδη παει στη κατηγορια ηλεκτρικου δικυκλου και η επιδοτηση ειναι 20%.

Σημερα εδωσα προτεραιοτητα στο να παρω μια προσφορα και να ξεκινησω την διαδικασια. Ψαχνομαι για μοντελα, ειμαι ψιλοασχετος και δεν υπαρχει ευκολος τροπος να γινεις γνωστης ωστε να καταλαβαινεις τι υπερ και κατα εχει το καθενα και πως αυτα συνδυαζονται με τις δικες σου αναγκες. Ρωταω πιο γνωστες να με καθοδηγησουν, μεχρι στιγμης μερικα tips που εχω συλλεξει:

  • το μοτερ πρεπει να ειναι μεσαιας τριβης, δηλαδη να ειναι στο πεταλι, οχι στη ροδα
  • τα ideal δεν αξιζουν
  • μοτερ bafang ή bosch ή yamaha
  • Cube ή Haibike

Σοφή κουβεντα και μαλλον ετσι ειναι :)

Με υπερκάλυψες μπορώ να πω! δυστυχώς δεν ειχα τον χρονο να το ψάξω μιας και χωρίς την επιδοτηση οι τιμές ήταν ο λόγος που δεν μου πέρασε ποτέ απ το μυαλο μια τετοια αγορά
Αν καταλήξεις κάπου και βρεις τον χρόνο κάντο μια πάσα και απο εδω! 
Σε ευχαριστω πολύ για την βοήθεια και τον χρονο σου φίλε μου!

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Gas gas TORROT CITY SURFER  στα 1650€ το κοιτάω με ενδιαφέρων. Σοβαρός αντιπρόσωπος, καλό όνομα η gas gas ,αν και στις μηχανές. Για όποιον κοιτάει για σπαστό ηλεκτρικό ποδήλατο είναι πολύ καλή λύση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, batig0al είπε

Δεν νομιζω να εχουμε καταντησει, μαλλον καπως ετσι ηταν παντα απλα μεγαλωνοντας καταλαβαινεις περισσοτερα.

Στο site kinoumeilektrika.ypen.gr εχει διαφορες πληροφοριες, το ΦΕΚ ΚΙΝΟΥΜΑΙ ΗΛΕΚΤΡΙΚΑ-Οδηγός δράσης για ολες τις λεπτομερειες, μια πιο compact παρουσιαση Παρουσίαση Οδηγός ΚΙΝΟΥΜΑΙ ΗΛΕΚΤΡΙΚΑ και υπαρχουν και τα τηλεφωνα που μπορεις να παρεις να ρωτησεις. Για το πρωτο βημα της αιτησης, δεν το εχω κανει ακομη αλλα δεν νομιζω να απαιτει πολλα δικαιολογητικα, νομιζω μπαινεις με τους κωδικους του taxis και χρειαζεσαι οποιαδηποτε προσφορα απο ποδηλαταδικο με υπογραφη-σφραγιδα. Κανεις αυτο και παραλληλα ψαχνεσαι για το ποιο ακριβως ποδηλατο θα καταληξεις πηγαινοντας σε διαφορα μαγαζια.

Προσοχη οτι η επιδοτηση 40% ειναι προ ΦΠΑ, δηλαδη για να παρεις τα φουλ 800 πρεπει το ποδηλατο πρακτικα να πωλειται στα 2480 (2000 x 1.24 ΦΠΑ=2480). Επισης πρεπει να ειναι ολοκαινουριο, οχι με κιτ μετατροπης. Πρεπει επισης να ειναι pedelec, δηλαδη το μοτερ να βοηθαει μονο οταν κανεις πεταλι, αν εχει χειρογκαζο θεωρειται moped δηλαδη παει στη κατηγορια ηλεκτρικου δικυκλου και η επιδοτηση ειναι 20%.

Σημερα εδωσα προτεραιοτητα στο να παρω μια προσφορα και να ξεκινησω την διαδικασια. Ψαχνομαι για μοντελα, ειμαι ψιλοασχετος και δεν υπαρχει ευκολος τροπος να γινεις γνωστης ωστε να καταλαβαινεις τι υπερ και κατα εχει το καθενα και πως αυτα συνδυαζονται με τις δικες σου αναγκες. Ρωταω πιο γνωστες να με καθοδηγησουν, μεχρι στιγμης μερικα tips που εχω συλλεξει:

  • το μοτερ πρεπει να ειναι μεσαιας τριβης, δηλαδη να ειναι στο πεταλι, οχι στη ροδα
  • τα ideal δεν αξιζουν
  • μοτερ bafang ή bosch ή yamaha
  • Cube ή Haibike

Δηλαδή στέλνεις μια προσφορά από κατάστημα και μετά μπορείς να αλλάξεις και ποδήλατο και μαγαζί;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θεωρώ ενδιαφέρον τα pedelecs που έχουν τελική 45km/h όπως αυτό https://www.cube.eu/en/2021/e-bikes/city-tour/on-road/kathmandu-hybrid/cube-kathmandu-hybrid-45-625-iridiumnred/

η αυτό

https://www.haibike.com/cz/en/ebikes/spedelecs/sduro-trekking-s-90-cz827?id=4540510948

Τα οποία θέλουν δίπλωμα για 50ρι μεν αλλά έχουν τον κινητήρα στα πετάλια και δεν έχουν σκέτο γκάζι οπότε θεωρούνται ποδήλατα για την επιδότηση go figure.

Απλά σε σύγκριση με ένα απλό ηλεκτρικό ποδήλατο με τελική τα 25km/h αυτά σου δίνουν την δυνατότητα να κινηθείς άνετα μαζί με τα αμάξια και όχι στην άκρη με κίνδυνο να φας πόρτα στα μούτρα αν είναι να περιορίστω στα 25km/h παίρνω και ένα xiaomi scooter με 300 ευρώ αντί για 1500+ για ebike.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...