Προς το περιεχόμενο

Ηλεκτρικά Ποδήλατα


fogeo933

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κοίταξα Ελλάδα δεν είδα κανένα πάνω από 250w, μόνο για πεδιάδα κάνουν, για βουνό ούτε συζήτηση κάνω λάθος;

Επεξ/σία από Havik
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, alex_grc είπε

Μιας και πέρασε λίγος καιρός να ρωτήσω και πάλι ενα μηνα μετα, ειναι καποιος που εχει λάβει εγκριση απο το πρώτο στάδιο της αίτησης?

Ναι, έλαβα απάντηση κι έγκριση. Περιμένω το επόμενο στάδιο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 30/9/2020 στις 9:43 ΜΜ, theviktor είπε

electricksheep δεν ξέρω τι σχέση έχει αυτό με τα ηλεκτρικά ποδήλατα.

Αναφέρεται ότι τα "Ε.Π.Η.Ο" ( Δηλαδή: ηλεκτρικά πατίνια, τροχοπέδιλα (rollers), τροχοσανίδες (skate boards), αυτοεξισορροπούμενα οχήματα (όπως Segway). ) λογίζονται ως ποδήλατα εφόσον αναπτύσσουν ταχύτητα πάνω από 6 χλμ και ως 25 χλμ/ώρα.

Αλλά απαγορεύονται, τα Ε.Π.Η.Ο, όχι τα ποδήλατα... σε οδούς με όριο άνω των 50 χιλιομέτρων. Λογικό είναι εκτός αν θέλεις να βγαίνεις Κύμης με το Segway

Έχεις δίκιο. Έκανα λάθος στο θέμα της ανάρτησης. Χίλια συγνώμη, τώρα το είδα και εγώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 30/9/2020 στις 2:10 ΜΜ, barman_ είπε

Δλδ με πιστοποιηση ποσο βγαινει το πρωτο που προτεινεις?

1290 / 1.24 = 1040 τιμή προ φόρου. Η επιδότηση είναι 40% x 1040 = 416 + 500 (flat ποσό λόγω αναπηρίας) = 916€
Άρα πληρώνεις 1290€ και επιδοτείσαι μετά από βδόμαδες (ή μήνες) 916€.

Στις 30/9/2020 στις 2:58 ΜΜ, alex_grc είπε

Μιας και πέρασε λίγος καιρός να ρωτήσω και πάλι ενα μηνα μετα, ειναι καποιος που εχει λάβει εγκριση απο το πρώτο στάδιο της αίτησης?

Μάλλον ξέχασα να σου απαντήσω αλλά εγώ είχα κάνει την αίτηση την πρώτη μέρα δηλαδή 25 Αυγούστου και εγκρίθηκε το πρώτο στάδιο της αίτησης ~20 μέρες αργότερα, 16 Σεπτεμβρίου.

Στις 30/9/2020 στις 3:43 ΜΜ, theviktor είπε

Εν τέλει σου απάντησαν στο email γιατί κι εγώ δεν μπορώ να καταλάβω. Μέχρι στιγμής υποθέτω ό,τι χρειάζεται:

- Δική μας υπεύθυνη δήλωση, Ελληνικά

- Υπεύθυνη δήλωση  του πωλητή/κατασκευαστή ... την μεταφράζουμε στα Αγγλικά και αφού υπογραφεί την ξαναμεταφράζουμε; ( Μια ομορφιά )

- Εκτός κι αν τους κάνει μόνο το "Declaration of Comformity" για το μοντέλο το οποίο είναι υπογεγραμμένο; Αυτό αναφέρεται στο 2ε των Τεχνικών προδιαγραφών - Φαντάζομαι μεταφρασμένο "επίσημα" και αυτό.

- Την απόδειξη αγοράς.

Τους είχα στείλει:

Αναφορά σε κείμενο

Αν έχω καταλάβει σωστά τη διαδικασία χρειάζομαι τέσσερα δικαιολογητικά:

-Επίσημη προσφορά

-Υπεύθυνη δήλωση πωλητή

-Υπεύθυνη δήλωση αγοραστή

-Απόδειξη αγοράς

Για τα πρώτα τρία δίνετε τα υποδείγματα στο έγγραφο «ΤΕΧΝΙΚΕΣ ΠΡΟΔΙΑΓΡΑΦΕΣ ΠΟΔΗΛΑΤΩΝ.pdf», αλλά δεν είναι στα αγγλικά. Τι ακριβώς θα πρέπει να κάνω ώστε να ικανοποιηθούν τα κριτήρια; Να μεταφράσω μόνος μου τα εν λόγω δικαιολογητικά στα αγγλικά και να συμπληρώσει ο πωλητής του εξωτερικού προσφορά & υπεύθυνη δηλωση πωλητή και εγώ να συμπληρώσω στα αγγλικά την υπεύθυνη δήλωση αγοραστή; Πρέπει να ακολουθήσω κάποια άλλη διαδικασία; Μήπως έχετε εσείς έτοιμα υποδείγματα στα αγγλικά; Για την απόδειξη αγοράς, υποθέτω πως είναι πιο απλό και αρκεί να είναι στα αγγλικά;

Και μου απάντησαν:

Αναφορά σε κείμενο

Kαλησπέρα σας, χρειάζεστε αυτά τα δικαιολογητικά πλέον των φορολογικής και ασφαλιστικής ενημερότητας.

Η μετάφραση, δεν απαιτείται να είναι επίσημη, μπορεί να γίνει απο εσάς. 

Η απόδειξη θα πρέπει να έχει επάνω γραμμένο τον αριθμό της αίτησης σας

Δεν έχω ασχοληθεί περαιτέρω, έπαθα λίγο burnout με το θέμα αλλά μέχρι το τέλος του μήνα πιθανώς να κάνω έρευνα αγοράς για το εξωτερικό, στα μεγάλα site.

Στις 30/9/2020 στις 11:59 ΜΜ, Havik είπε

Κοίταξα Ελλάδα δεν είδα κανένα πάνω από 250w, μόνο για πεδιάδα κάνουν, για βουνό ούτε συζήτηση κάνω λάθος;

Δεν είμαι γνώστης αλλά από αυτά που έχω διαβάσει, ναι, μάλλον λάθος είναι αυτό το συμπέρασμα. 250W είναι κάτι στυλ ονομαστική ισχύ, σε μέγιστη στιγμαία ισχύ μπορούν να πιάσουν και 750W και ~80NM ροπή. Επίσης τα μοτέρ στις μεγάλες δυτικές εταιρείες (Bosch, Yamaha, Brose, Shimano) πολλές φορές είναι ίδια ή παρόμοια είτε πρόκειται για το μοντέλο που κάνει 2500€ είτε γι αυτό που κάνει 5000€. Δεν είναι οτι στα 2500€ βάζουν μοτέρ 250W και στα μοντέλα των 5000€ βάζουν 750W. Ακόμη και σε ελάχιστα μοντέλα που τα δίνουν κλειδώμενα στα 45km/h αντί για 25km/h, πάλι το ίδιο μοτέρ είναι (π.χ. Cube KATHMANDU HYBRID 45). Μπορείς και να τα δεις σε δράση στο youtube, για παράδειγμα εδώ συγκρίνει τρία ebikes, ένα επιπέδου supermarket rear drive, ένα κάπως καλύτερο rear drive και το πιο φθηνό haibike mid-drive 1.0. Το haibike φαινεται να τη παλευει στο βουνο.

Σε αυτά που θα εφιστούσα εγώ τη προσοχή είναι στο ποιο μοτέρ. Πρώτον, γιατί οι εταιρείες μοτέρ συνήθως δίνουν επιλογές, μοτέρ πιο για πόλη (π.χ. Bosch Active & Active Plus) και μοτέρ πιο για βουνό (Bosch Performance & Performance CX). Αντίστοιχα στη Yamaha, υπάρχει το PW-TE για πιο urban, το PW-ST για πιο βουνό και το PW-X είναι το φουλ βουνό. Και δεύτερον, το πότε έχει βγει το κάθε μότερ, όσο πιο πρόσφατα έχει ανανεωθεί, τόσο το καλύτερο. Για παράδειγμα η Βosch το 2020 ανανέωσε το Performance CX (generation 4) και η Yamahaa το PW-Χ (πλέον PW-X2).

Η ανάγνωση μόνο των Watt είναι πιο αξιόπιστη στα Βafang ή άλλες μη δυτικές εταιρείες που δεν τους ενδιαφέρει τόσο η δυτική νομοθεσία, υποστηρίζουν χειρόγκαζα κτλ. Προφανώς αυτά τα μοτέρ είναι πιο δυνατά για τα λεφτά που κοστίζουν και αν είσαι γνώστης, είναι μάλλον η καλύτερη επιλογή.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερώτηση επειδή έχω μπερδευτεί λιγάκι. Για το πρώτο βήμα της αίτησης επιδότησης ηλεκτρικού ποδηλάτου 250W του "Κινούμαι Ηλεκτρικά", ποια ακριβώς δικαιολογητικά απαιτούνται;

  1. Αντίγραφο Αστυνομικής Ταυτότητας των ωφελουμένων
  2. Έγγραφο πιστοποίησης ΑΦΜ (Εκκαθαριστικό εφορίας ή εκτύπωση των στοιχείων μέσω του www.gsis.gr) των ωφελουμένων
  3. Έντυπο Ε1 τελευταίας φορολογικής χρήσης των ωφελουμένων
  4. Επίσημη προσφορά η οποία θα φέρει υπογραφή και σφραγίδα του προμηθευτή για το όχημα που θα επιλεγεί

Μέχρι στιγμής έχω καταλήξει στα παραπάνω, κάνω λάθος;

Με προβληματίζει μόνο μία επιλογή, η "Τυποποιημένη Υπεύθυνη Δήλωση των ωφελουμένων, η οποία θα περιλαμβάνεται στον οδηγό δράσης για την βεβαίωση ότι έλαβε γνώση των όρων του προγράμματος και αποδοχή τους." Πρέπει να βάλω κι αυτό, κι αν ναι τι ακριβώς επισυνάπτω;

134154624_kinoumaiilektrika.PNG.92285c4ed8ab344fb71f04fe519422e3.PNG

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Bakaneko είπε

Μια ερώτηση επειδή έχω μπερδευτεί λιγάκι. Για το πρώτο βήμα της αίτησης επιδότησης ηλεκτρικού ποδηλάτου 250W του "Κινούμαι Ηλεκτρικά", ποια ακριβώς δικαιολογητικά απαιτούνται;

  1. Αντίγραφο Αστυνομικής Ταυτότητας των ωφελουμένων
  2. Έγγραφο πιστοποίησης ΑΦΜ (Εκκαθαριστικό εφορίας ή εκτύπωση των στοιχείων μέσω του www.gsis.gr) των ωφελουμένων
  3. Έντυπο Ε1 τελευταίας φορολογικής χρήσης των ωφελουμένων
  4. Επίσημη προσφορά η οποία θα φέρει υπογραφή και σφραγίδα του προμηθευτή για το όχημα που θα επιλεγεί

Μέχρι στιγμής έχω καταλήξει στα παραπάνω, κάνω λάθος;

Με προβληματίζει μόνο μία επιλογή, η "Τυποποιημένη Υπεύθυνη Δήλωση των ωφελουμένων, η οποία θα περιλαμβάνεται στον οδηγό δράσης για την βεβαίωση ότι έλαβε γνώση των όρων του προγράμματος και αποδοχή τους." Πρέπει να βάλω κι αυτό, κι αν ναι τι ακριβώς επισυνάπτω;

134154624_kinoumaiilektrika.PNG.92285c4ed8ab344fb71f04fe519422e3.PNG

Υπάρχει ένα κενό τετραγωνάκι το οποίο πρέπει να τικάρεις και γράφει δίπλα ότι έχεις ενημερωθεί για τους όρους χρήσης του προγράμματος.

Επεξ/σία από vali
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 ώρες πριν, Bakaneko είπε

Μέχρι στιγμής έχω καταλήξει στα παραπάνω, κάνω λάθος;

Με προβληματίζει μόνο μία επιλογή, η "Τυποποιημένη Υπεύθυνη Δήλωση των ωφελουμένων, η οποία θα περιλαμβάνεται στον οδηγό δράσης για την βεβαίωση ότι έλαβε γνώση των όρων του προγράμματος και αποδοχή τους." Πρέπει να βάλω κι αυτό, κι αν ναι τι ακριβώς επισυνάπτω;

Αυτά τα τέσσερα χρειάζονται για τη πρώτη φάση, εδώ είναι τα δικά μου δικαιολογητικά που έχει εγκριθεί η πρώτη φάση της (απλά υπάρχει έξτρα δικαιολογητικό αναπηρίας).
image.png.8268976faabbc8a43a559c7d8f320de6.png

Αυτό που αναφέρεις είναι για αργότερα, μαζί με την απόδειξη χρειάζεται συγκεκριμένη δική σου υπεύθυνη δήλωση και του πωλητή. Υποδείγματα των δύο αυτών υπεύθυνων δηλώσεων βρίσκονται στο site, π.χ. εδώ.

 

Επεξ/σία από batig0al
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, ενδιαφέρομαι για ηλεκτρικό ποδήλατο για χρήση μέσα στην πόλη σε επαρχία. Μέχρι στιγμής έχω βρεί αυτό https://www.skroutz.gr/s/19537938/F-wheel-DYU-D1F-Standard-12-White.html?from=catspan το οποίο μου φαίνεται εντάξει για την χρήση που θέλω. Το έχει χρησιμοποιήσει κανείς να μου πει εντυπώσεις , υπάρχει κάτι καλύτερο σε αυτά τα χρήματα? Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, iliasmach είπε

Καλησπέρα, ενδιαφέρομαι για ηλεκτρικό ποδήλατο για χρήση μέσα στην πόλη σε επαρχία. Μέχρι στιγμής έχω βρεί αυτό https://www.skroutz.gr/s/19537938/F-wheel-DYU-D1F-Standard-12-White.html?from=catspan το οποίο μου φαίνεται εντάξει για την χρήση που θέλω. Το έχει χρησιμοποιήσει κανείς να μου πει εντυπώσεις , υπάρχει κάτι καλύτερο σε αυτά τα χρήματα? Ευχαριστώ.

Αυτό όμως μάλλον δεν είναι ποδήλατο καθώς δεν φαίνεται να έχει πετάλια, αλυσίδα κτλ. Είναι σαν hybrid μεταξύ ηλεκτρικού ποδηλάτου και πατινιού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, batig0al είπε

Αυτό όμως μάλλον δεν είναι ποδήλατο καθώς δεν φαίνεται να έχει πετάλια, αλυσίδα κτλ. Είναι σαν hybrid μεταξύ ηλεκτρικού ποδηλάτου και πατινιού.

Ναι δεν έχει πετάλια, το D2 και D3 έχουν αλλά είναι αρκετά ακριβότερα και δεν τα βρίσκω στην Ελλάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...