Προς το περιεχόμενο

Ηλεκτρικά Ποδήλατα


fogeo933

Προτεινόμενες αναρτήσεις

46 λεπτά πριν, pareisaktos είπε

Την επιδότηση μπορείς να τη χρησιμοποιήσεις πολλες φορές; Τι εννοώ, πχ θέλω να αγοράσω ένα ηλεκτρικό ποδήλατο και ένα ηλεκτρικό σκούτερ. Μπορώ να πάρω επιδότηση και για τα 2;

Όχι , μια αίτηση για ένα όχημα ανά αφμ.

Επίσης αφού εγκριθεί η αίτηση, έχεις δικαίωμα να επιλέξεις και διαφορετικό έμπορο για την αγορά, αν επιλέξεις άλλο όχημα ίδιας κατηγορίας, πρέπει να κάνεις τροποποιητική αίτηση, αλλά αν είναι ακριβότερο θα πάρεις επιδότηση την αρχική που σου είχε εγκριθεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δηλαδή αν πάρω την επιδότηση για ηλεκτρικό ποδήλατο τώρα, εάν μετά από 2 3 χρόνια θέλω να αγοράσω ηλεκτρικό αυτοκίνητο, ουσιαστικά δεν θα μπορώ να πάρω νέα επιδότηση. Εάν ισχύει αυτό τότε εγώ προσωπικά δεν θα τη χρησιμοποιήσω. Άσε που από ότι βλέπω οι έμποροι πλέον έχουν φουσκώσει τις τιμές σε σχέση με τις τιμές προ-επιδοτησεων

Επεξ/σία από pareisaktos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, pareisaktos είπε

Άσε που από ότι βλέπω οι έμποροι πλέον έχουν φουσκώσει τις τιμές σε σχέση με τις τιμές προ-επιδοτησεων

Πάντα έτσι γίνεται σε ανάλογες περιπτώσεις, δυστυχώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Doubt είπε

Πάντα έτσι γίνεται σε ανάλογες περιπτώσεις, δυστυχώς.

Σε μία συγκεκριμένη περίπτωση είδα ότι ο έμπορος είχε ανεβάσει την τιμή σε ένα ηλεκτρικό ποδήλατο τόσο, όσο θα ήταν και το ποσό της επιδότησης. Άρα ουσιαστικά σου έβγαινε μία η άλλη. Βέβαια έπεσε και το ανάλογο κράξιμο στην ανάρτηση στο fb

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μάσκα κατά την άθληση, επισήμως δεν απαιτείται, καρατσεκαρισμένο. Εμείς με τα ηλεκτρικά όμως, αν πέσουμε σε κανέναν περίεργο, μπορεί και να μπλέξουμε.. Εμένα μου έκαναν αλκοτέστ τις προάλλες! Απίστευτο;

Επεξ/σία από Philippe
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/11/2020 στις 3:36 ΜΜ, vali είπε

Αν εννοείς να έχει εγκριθεί η αίτηση, ναι πήρα θετική απάντηση. Την αίτηση την έκανα 29 Αυγούστου και απάντηση πήρα 23 Οκτωβρίου. Επίσης η σύζυγος έκανε αίτηση στις 31 Αυγούστου και απάντηση θετική πήρε στις 30 Οκτωβρίου. Δεν έχω ακόμη προχωρήσει στην αγορά ποδηλάτου, δίνουν 6 μήνες προθεσμία, σε επικοινωνία που είχα με υπάλληλο του κινούμαι ηλεκτρικά μου είπε ότι η πίστωση της επιδότησης γίνεται πολύ σύντομα μετά την ολοκλήρωση της αγοράς

Χθες ήρθε το email της εγκρισης και σε εμενα, 

Η αίτησή σας με μοναδικό ψηφιακό κωδικό ΧΧΧΧΧΧ ελέγχθηκε επιτυχώς ως προς την πληρότητα των στοιχείων της και θα συμπεριληφθεί στον Πίνακα Κατάταξης.

Θα ακολουθήσει νεότερη αποστολή email με τους όρους της απόφασης υπαγωγής.


1.  Το e-mail με τους ορους αποφασης υπαγωγης ΠΟΣΟ καιρο εκανε να σου ερθει;;;

2. Μετα μένει μόνο να αγοράσω το ποδήλατο;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, koulouri είπε

Χθες ήρθε το email της εγκρισης και σε εμενα, 

Η αίτησή σας με μοναδικό ψηφιακό κωδικό ΧΧΧΧΧΧ ελέγχθηκε επιτυχώς ως προς την πληρότητα των στοιχείων της και θα συμπεριληφθεί στον Πίνακα Κατάταξης.

Θα ακολουθήσει νεότερη αποστολή email με τους όρους της απόφασης υπαγωγής.


1.  Το e-mail με τους ορους αποφασης υπαγωγης ΠΟΣΟ καιρο εκανε να σου ερθει;;;

2. Μετα μένει μόνο να αγοράσω το ποδήλατο;;

Μετά από 3 ώρες μου ήρθε και το δεύτερο mail.

Ναι πρέπει να αγοράσεις το ποδήλατο, να σου δώσει μια υπεύθυνη δήλωση ο έμπορος και  το τιμολόγιο, να τα καταχωρίσεις στην εφαρμογή μαζί με έναν τραπεζικό λογαριασμό και περιμένεις να σου πιστωθεί η επιδότηση.

Αν κάποιος έχει ήδη πάρει την επιδότηση, ας μας πει πόσο καιρό μετά την αγορά του πιστώθηκε.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά από αρκετή έρευνα για ebike μέσω επιδότησης κατέληξα στη μάρκα CTM ως πιο value for money. Πριν λίγες μέρες έβγαλε νέα μοντέλα για το 2021 και υπάρχουν 1-2 έμποροι στην Αττική που τα φέρνουν. Για όποιον ενδιαφέρεται, τα προτείνω, είτε πρόκειται για φθηνό με το μοτέρ στη πίσω ρόδα (eterra), είτε για mid-drive μέτριας αξίας trek (senze), είτε για μέτριας αξίας hardtail (pulze), είτε για ακριβό full suspension (areon xpert). Εδώ ένα βίντεο που τα παρουσιάζουν, περισσότερο για το οπτικό καθώς μιλάει σλάβικα. Tα μόνα αρνητικά είναι ότι η μάρκα είναι ψιλοάγνωστη στα μέρη μας και χρειάζεται κάποια υπομονή καθώς εδώ θα φτάσουν από το 2021.

Στις 13/11/2020 στις 7:57 ΜΜ, Philippe είπε

Μάσκα κατά την άθληση, επισήμως δεν απαιτείται, καρατσεκαρισμένο. Εμείς με τα ηλεκτρικά όμως, αν πέσουμε σε κανέναν περίεργο, μπορεί και να μπλέξουμε.. Εμένα μου έκαναν αλκοτέστ τις προάλλες! Απίστευτο;

Προσωπικά φόραγα μάσκα καθημερινά πάνω στο ποδήλατο προ covid για τα καυσαέρια αν και είναι αμφίβολο επιστημονικά το κατά πόσο βοηθάει. Περνάω καθημερινά από το κέντρο πολλά μπλόκα που ελέγχουν, δεν με έχουν σταματήσει ποτέ. Κουφό για αλκοτέστ αλλά σωστό, ποτέ δεν ξέρεις.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια βοήθεια για τους γνωστές. 

Θα αγοράσω άμεσα αυτό :

https://www.emw.gr/ilektrika-podilata/EMW_City_26

λέει πως έχει ανάρτηση magnesium suspension.. 

στις φώτο δε φαίνεται να υπάρχει ανάρτηση 

(το ίδιο σε λευκό που φαίνεται πιο καθαρά) 

 

Screenshot_20201116_111017.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/11/2020 στις 10:19 ΜΜ, pareisaktos είπε

Δηλαδή αν πάρω την επιδότηση για ηλεκτρικό ποδήλατο τώρα, εάν μετά από 2 3 χρόνια θέλω να αγοράσω ηλεκτρικό αυτοκίνητο, ουσιαστικά δεν θα μπορώ να πάρω νέα επιδότηση. Εάν ισχύει αυτό τότε εγώ προσωπικά δεν θα τη χρησιμοποιήσω. Άσε που από ότι βλέπω οι έμποροι πλέον έχουν φουσκώσει τις τιμές σε σχέση με τις τιμές προ-επιδοτησεων

Έψαχνα για τις επιδοτήσεις και πέτυχα πάνω σε αυτό το θέμα. ήθελα να ρωτήσω η επιδότηση είναι εφάπαξ; μια φορά μόνο γενικά ή σου επιτρέπει να διεκδικήσεις και πάλι επιδότηση αλλά για το ίδιο μόνο μέσο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/11/2020 στις 11:11 ΠΜ, koulouri είπε

Μια βοήθεια για τους γνωστές. 

Θα αγοράσω άμεσα αυτό :

https://www.emw.gr/ilektrika-podilata/EMW_City_26

λέει πως έχει ανάρτηση magnesium suspension.. 

στις φώτο δε φαίνεται να υπάρχει ανάρτηση 

(το ίδιο σε λευκό που φαίνεται πιο καθαρά) 

Screenshot_20201116_111017.jpg

Μάλλον μούφα διατύπωση. Στείλε σ'αυτούς κατευθείαν μέιλ να δεις τι θα σου πουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...