Προς το περιεχόμενο

Ηλεκτρικά Ποδήλατα


fogeo933

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, batig0al είπε

Όχι δεν έχω δει. Αυτό το μοτέρ πάντως παίζει πολύ σε ηλεκτρικές κούρσες οπότε υποθέτω μετά από 1-2 χρόνια που ίσως χρειαστεί έλεγχος, να υπάρχει κάποια τεχνογνωσία.

 

Θα σου πρότεινα να πάς σε έναν ποδήλατα της περιοχής σου η σε γνωστό κατάστημα να κάνεις μια έρευνα αγοράς ώστε να ξέρεις κ σε τι μπορεί να ελπίζεις σε περίπτωση ανάγκης.

Προσωπικά ήμουν έτοιμος να πάρω ποδήλατο με Βafang κινητήρα που είχα δοκιμάσει, αλλά προτίμησα να πάρω με Bosch που είχε καλές κριτικές κ τουλάχιστον θα ξέρουν να του κάνουν κ σέρβις στην Ελλάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 ώρες πριν, Nemessis44 είπε

Θα σου πρότεινα να πάς σε έναν ποδήλατα της περιοχής σου η σε γνωστό κατάστημα να κάνεις μια έρευνα αγοράς ώστε να ξέρεις κ σε τι μπορεί να ελπίζεις σε περίπτωση ανάγκης.

Προσωπικά ήμουν έτοιμος να πάρω ποδήλατο με Βafang κινητήρα που είχα δοκιμάσει, αλλά προτίμησα να πάρω με Bosch που είχε καλές κριτικές κ τουλάχιστον θα ξέρουν να του κάνουν κ σέρβις στην Ελλάδα.

Έχει μια βάση αυτό που λες και είναι ένα ισχυρό επιχείρημα αλλά δεν θέλω  να αγοράσω Bosch/Yamaha γιατί είναι επιθετικοί στην στρατηγική τους και προσπαθούν να μετατρέψουν τον χώρο στο στυλ service σύγχρονων αμαξιών, το φέρνεις το συνδέουμε σε υπολογιστή με ειδικό firmware και σε έχουμε στο χέρι/ξεζουμίζουμε.

Αν επιτρέπεται, που βρήκες με Bafang κινητήρα γιατί και εγώ τέτοιο ήθελα αλλά δεν βρήκα πουθενά.

Επεξ/σία από batig0al
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, batig0al είπε

Έχει μια βάση αυτό που λες και είναι ένα ισχυρό επιχείρημα αλλά δεν θέλω  να αγοράσω Bosch/Yamaha γιατί είναι επιθετικοί στην στρατηγική τους και προσπαθούν να μετατρέψουν τον χώρο στο στυλ service σύγχρονων αμαξιών, το φέρνεις το συνδέουμε σε υπολογιστή με ειδικό firmware και σε έχουμε στο χέρι/ξεζουμίζουμε.

Αν επιτρέπεται, που βρήκες με Bafang κινητήρα γιατί και εγώ τέτοιο ήθελα αλλά δεν βρήκα πουθενά.

Είχα μιλήσει με το παιδί που έχει το bikemeup στο κέντρο. Ειδικά το ένα που έχει φέρει με bafang ειναι απίστευτο... αλλά κατηγορία που μάλλον δεν κάνει για μας ;)
Θυμάμαι είχα βρεί κ στο διαδίκτυο στην Αθήνα.. αλλα μόνο στο bikemeup πήγα.. κ νοίκιασα κ ενα ποδήλατο για μία μέρα να το δώ. Έκανα τον γύρω λίμνης του Μαραθώνα κ τα κατάφερε μια χαρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 18/1/2021 στις 12:16 ΜΜ, Nemessis44 είπε

Το ηλεκτροκίνητο σε βοηθάει να διευρύνεις τις δυνατότητες ποδηλασίας. Να πάς σε σημεία που με το κανονικό μπορεί κ να μην εφτανες. Εαν έχεις κ θέμα γονάτων σου ΄δινει την δυνατότητα να συνεχίσεις να είσαι σε καλή σωματική κατάσταση χωρίς να επιβαρύνεις τα γόνατα.

O λογος που αγορασα (Μεσο αυτης της ρημαδας της επιδοτησης "που ακομη περιμενω") ηλ. ποδηλατο...  και δυστυχως απαρνηθηκα το κανονικο ποδηλατο.

Επεξ/σία από gianniscitycoco
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, gianniscitycoco είπε

O λογος που αγορασα (Μεσο αυτης της ρημαδας της επιδοτησης) ηλ. ποδηλατο...  και δυστυχως απαρνηθηκα το κανονικο

Νομίζω πώς εάν η διαδικασία της επιδοτήσεως ήταν καλύτερη... όλοι θα ήμσταν μια χαρά :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Nemessis44 είπε

Νομίζω πώς εάν η διαδικασία της επιδοτήσεως ήταν καλύτερη... όλοι θα ήμσταν μια χαρά :)

Βασικά η επιδότηση ήταν γελοία , 40% προ ΦΠΑ, δηλαδή 17%, που δεν κάλυψε ούτε τις συμπτωματικές αυξήσεις στις τιμές .

Μόνο μετατροπή αξίζει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/1/2021 στις 2:52 ΜΜ, Nemessis44 είπε

Είχα μιλήσει με το παιδί που έχει το bikemeup στο κέντρο. Ειδικά το ένα που έχει φέρει με bafang ειναι απίστευτο... αλλά κατηγορία που μάλλον δεν κάνει για μας ;)
Θυμάμαι είχα βρεί κ στο διαδίκτυο στην Αθήνα.. αλλα μόνο στο bikemeup πήγα.. κ νοίκιασα κ ενα ποδήλατο για μία μέρα να το δώ. Έκανα τον γύρω λίμνης του Μαραθώνα κ τα κατάφερε μια χαρά.

Αυτός απ'ότι βλέπω δεν τα πουλάει, τα νοικιάζει. Αν πουλάει, πες μου για να επικοινωνήσω μαζί του.
Ναι τα bafang θεωρούνται καλά και φθηνά αλλά τα χρησιμοποιούν ελάχιστες εταιρείες και στην Έλλαδα έχω αποτύχει να βρω.

Για την επιδότηση, χωρίς ψάξιμο, ναι το όφελος είναι σχετικά μικρό. Αν ψαχτείς ή έχεις το +500 της ειδικής κατηγορίας, έχεις παραπάνω πιθανότητες να κάνεις καλό deal αν και πάλι, αν είναι να χρειαστεί έτος για να πάρεις την επιδότηση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, batig0al είπε

Αυτός απ'ότι βλέπω δεν τα πουλάει, τα νοικιάζει. Αν πουλάει, πες μου για να επικοινωνήσω μαζί του.
Ναι τα bafang θεωρούνται καλά και φθηνά αλλά τα χρησιμοποιούν ελάχιστες εταιρείες και στην Έλλαδα έχω αποτύχει να βρω.

Για την επιδότηση, χωρίς ψάξιμο, ναι το όφελος είναι σχετικά μικρό. Αν ψαχτείς ή έχεις το +500 της ειδικής κατηγορίας, έχεις παραπάνω πιθανότητες να κάνεις καλό deal αν και πάλι, αν είναι να χρειαστεί έτος για να πάρεις την επιδότηση...

Σίγουρα φέρνει τα Exess απο Γερμανία με Bafang. Αλλά όπως ανέφερε παίζει σε άλλη κατηγορία.
https://www.exess-bikes.de

Το δοκίμασα εκεί στο κέντρο κ δεν πίστευα πώς πήγαινε!

Στην κουβέντα που είχαμε μου είπε πώς πουλάει κ τα κανονικά που έχει. Δεν χάνεις να τον ρωτήσεις πάτνως. Είναι πολύ ευγενικός κ θα σε κατατοπίσει κ o Bafang δεν μου φάνηκε να υστερεί ιδιαίτερα σε σχέση με Bosch και Yamaha. Την μόνη εταιρία που θα έλεγα να αποφύγεις είναι η Brose που έχει βγάλει αρκετά θέματα στον κινητήρα. Τόσα πολλά που πολύ πωλητές στη Γερμανία σταμάτησαν να φέρνουν ποδήλατα με τον Brose Κινητήρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπερα το τελευταίο διάστημα ψαχνω για σπαστό ηλεκτρικό ποδηλάτου .Σε έρευνα αγοράς στα ελληνικα καταστήματα βλέπω οτι ακόμα και με την κρατική επιδότηση παραμένουν ακριβά  .Βλέπω από εξωτερικό το fiido f4s και d11.Tα συγκεκριμένα υπαρχουν στο banggood από ευρωπαϊκή αποθήκη και από το site της fiido με αποστολή από Ιρλανδία ,με μικρή διαφορά τιμής από 40-80e σε σχέση με το banggood .Tο θέμα είναι ότι τελωνείο πληρώνω ;Επισης από που προτείνεται να αγοράσω από το επίσημο site της εταιριας η από banggood ;υπάρχει καποιος που έχει αγοράσει αυτά τα ποδήλατα είναι αξιόπιστα ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, Ilzals είπε

Tα συγκεκριμένα υπαρχουν στο banggood από ευρωπαϊκή αποθήκη και από το site της fiido με αποστολή από Ιρλανδία ,με μικρή διαφορά τιμής από 40-80e σε σχέση με το banggood .Tο θέμα είναι ότι τελωνείο πληρώνω ;

Ιρλανδία = Ευρωπαϊκή ένωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή 500plus είναι αρκετά χρήματα άποψη σου banggood η από το επίσημο site της εταιρίας; Η διαφορά είναι 40e για το d4s και 80e για το d11 ,ακριβότερα από το επίσημο site .Έχω ψωνίσει πράγματα μικρότερης αξία από το banggood αλλά φοβαμε σε περίπτωση προβλήματος μήπως έχω κάποιο πρόβλημα ,Ευχαριστω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Ilzals είπε

Επειδή 500plus είναι αρκετά χρήματα άποψη σου banggood η από το επίσημο site της εταιρίας; Η διαφορά είναι 40e για το d4s και 80e για το d11 ,ακριβότερα από το επίσημο site

Επίσημο site σημαίνει υποστήριξη και σίγουρα όχι τελωνείο, από εκεί και πέρα εσύ ξέρεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για 40 και 80e διαφορά ,αυτό λέω επίσημο site κατασκευαστή .Βanggood από ευρωπαϊκή αποθήκη έρχεται αλλά αν ερθει πχ χτυπημένο αντε να βγάλω μετά άκρη 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάπου στους 2,5 μηνες εχουν περασει απο οταν συμπληρωσα την αιτηση... Που ειναι η επιδοτηση που μας ταξατε?

Υπαρχει καποιο ατομο που προχωρησε σε επομενο σταδιο απο το αρχικο... Εφτασε να δει χρηματα στο λογαριασμο του? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...