Προς το περιεχόμενο

Ηλεκτρικά Ποδήλατα


fogeo933

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 26/11/2021 στις 1:30 ΠΜ, alex3r είπε

σκέφτομαι να αγοράσω το FIIDO2S. με ενδιαφέρει κυρίως να χρησιμοποιώ πετάλι με υποβοήθηση.απ ότι είδα είναι στα 250w μέγιστη ταχύτητα 25km αλλά έχει γκάζι.πιστεύετε ότι θα υπάρξει πρόβλημα αν κάποιος το οδηγεί χωρίς δίπλωμα;αν απενεργοποιηθεί το γκάζι είναι ok;από ότι είδα έχει certificate of conformity.

ριξε μια ματια και στο xiomi qicycle,το εχω 3 χρονια και δεν εχω κανενα παραπονο.εχει πολυ καλη υποβοηθηση  και εισαι απολυτα νομιμος.Απο φθορες ειναι μια χαρα,μονο  σαμπρελα εχω αλλαξει  οσο το εχω και η χρηση που του κανω ειναι καθημερινη.15 κιλα και αμα το μαζεψεις μπαινει παντου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Σκέφτομαι να αγοράσω το himo z16.το έχω βρει σε προσφορά στα 450 από το wiibuying.τι λέτε?

Βέβαια επειδή τρώγομαι αρκετό καιρό θα μου άρεσε ακόμα περισσότερο να αγοράσω ένα ηλεκτρικό "πατίνι" και πιο συγκεκριμένα laotie es18 ή το es19.ξερω ότι αυτά τα δύο δεν έχουν καμία σχέση μεταξύ τους αλλά είμαι σε τρομερό δίλημμα

https://m.geekbuying.com/item/HIMO-Z16-Folding-Electric-Bicycle-250W-Motor-Global-Version-Gray-425524.html?source=googleads&dv=m&pt=&kw=himo z16&fi=&gclid=Cj0KCQiA15yNBhDTARIsAGnwe0VAscbu1eXdeg6F0_DgkA0zMWXlo8xRHUmnoCgoq1N5-XkLyfvnWfAaAp5BEALw_wcB&ref=w&Currency=USD

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, namastegt είπε

ριξε μια ματια και στο xiomi qicycle,το εχω 3 χρονια και δεν εχω κανενα παραπονο.εχει πολυ καλη υποβοηθηση  και εισαι απολυτα νομιμος.Απο φθορες ειναι μια χαρα,μονο  σαμπρελα εχω αλλαξει  οσο το εχω και η χρηση που του κανω ειναι καθημερινη.15 κιλα και αμα το μαζεψεις μπαινει παντου.

το έχω δεί το xiomi.το θέμα είναι ότι κάνει 1000 ευρώ. το fiido κάνει 600 και νομίζω είναι καλύτερο έχει αναρτήσεις και 6 ταχύτητες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, alex3r είπε

το έχω δεί το xiomi.το θέμα είναι ότι κάνει 1000 ευρώ. το fiido κάνει 600 και νομίζω είναι καλύτερο έχει αναρτήσεις και 6 ταχύτητες.

Φιλε μου έχω το d2s 2μιση χρονια..  Η ανάρτηση πισω οντως μετράει πολύ! Έπεσε βέβαια η απόδοση της μπαταρίας.  Δηλαδή βγαζει το πολυ 10 χιλιόμετρα . Αμα εχει και ανηφόρες μπορει να βγάζει και 6 μονο . Παίζει πολύ ρόλο αμα το κινεις με μονο γκάζι ή αμα βοηθάς και εσυ με το πενταλ

1 λεπτό πριν, fogeo933 είπε

 

 

Επεξ/σία από fogeo933
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, fogeo933 είπε

Φιλε μου έχω το d2s 2μιση χρονια..  Η ανάρτηση πισω οντως μετράει πολύ! Έπεσε βέβαια η απόδοση της μπαταρίας.  Δηλαδή βγαζει το πολυ 10 χιλιόμετρα . Αμα εχει και ανηφόρες μπορει να βγάζει και 6 μονο . Παίζει πολύ ρόλο αμα το κινεις με μονο γκάζι ή αμα βοηθάς και εσυ με το πενταλ

 

θέλω να το πάρω αλλά έχω μπερδευτεί με τον καινούργιο νόμο.όπως  αν το οδηγείς χωρίς δίπλωμα μπορεί να έχεις πρόβλημα ακόμα και αν το γκάζι είναι απενεργοποιημένο;με υποβοήθηση θέλω να το χρησιμοποιώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, alex3r είπε

θέλω να το πάρω αλλά έχω μπερδευτεί με τον καινούργιο νόμο.όπως  αν το οδηγείς χωρίς δίπλωμα μπορεί να έχεις πρόβλημα ακόμα και αν το γκάζι είναι απενεργοποιημένο;με υποβοήθηση θέλω να το χρησιμοποιώ.

Δεν ασχολείται κανείς με ηλεκτρικά ποδήλατα. Μην ανησυχείς.  Παράνομο είναι να πας μονο με γκάζι ( θελει διπλωμα ασφαλεια κτλ ) αλλα με ηλεκτρικό ποδήλατο 250 watt δεν ασχολείται κανενας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μετα απο 7 μηνες αιτηση, μου απαντησαν τωρα οτι δεν μπορουν να μου καταθεσουν τα χρηματα καθοτι δεν εμφανιζομαι σαν φορολογικα ενημερος. Οταν ειχα αιτηθει ειχα ξοφλησει τυχον οφειλες και ειχα καταθεσει φορολογικη και ασφαλιστικη ενημερωτητα χωρις χρεη. Ερχονται 7 μηνες μετα και μου ζητανε ενημεροτητα, και για την εκταμιευση και μαλιστα τωρα που μπηκε και ο ενφια. Α, μου δωσαν και διορια μεχρι 10/12 δηλαδη μια βδομαδα. Αυτοι καναν ολο το χρονο σχεδον να ελεγξουν τα χαρτια αλλα εγω εχω μια βδομαδα να πληρωσω μονοκοπανια ολο τον ενφια αν θελω να παρω την επιστροφη των 200 ευρω

Του βαζεις τωρα μια βομβα η το καταπινεις οτι θα στα φανε

Επεξ/σία από therock
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, therock είπε

Α, μου δωσαν και διορια μεχρι 10/12 δηλαδη μια βδομαδα. Αυτοι καναν ολο το χρονο σχεδον να ελεγξουν τα χαρτια αλλα εγω εχω μια βδομαδα να πληρωσω μονοκοπανια ολο τον ενφια αν θελω να παρω την επιστροφη των 200 ευρω

Ο ΕΝΦΙΑ είναι σε δόσεις, αν έχεις πληρώσει τη δόση που έληξε 30/11 είσαι ΟΚ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχει να λεει. Αυτη ειναι η μαλακια με το κρατος. Οταν βγει κατι εστω και σε δοσεις σαν ΕΝΦΙΑ η φορολογια εισοδηματος, φαινεται πως εχει χρεη και ας εχεις πληρωσει τη δοση του που μηνα που αφορα. Με αλλα λογια για να εκδοσω Ενημεροτητα πρεπει να ξεοφλησει ολο το συνολο του ΕΝΦΙΑ. Τα ξερω καλα ολα αυτα γιατι με χαρτουρες ασχολουμαι. Αλλα ετσι για το γαμωτο εκανα και μια προσπαθεια στην εφαρμογη εκδοσης Φορολογικης Ενημεροτητας και μου εβγαλες αδυναμια εκδοσης. Οπως μου χει κανει και καθε φορα στο παρελθον που εχει μπει κατι σε δοσεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σε ολους,εχω δει ενα ποδηλατακι που με εχει τρελανει super73 λεγεται η εταιρεια και εχει ευρωπαικο store https://eu.super73.com/collections/z-series/products/super73-zx

Εχει αγορασει κανεις απο εξωτερικο και να παρει την επιδοτηση? Γινεται απο οτι γνωριζω αλλα δεν βρισκω αγγλικα εγγραφα προς συμπληρωση! 

 

Εχει ετοιμασει κανεις αιτηση στα Αγγλικα και να εγινε δεκτη απο το Υπουργειο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/12/2021 στις 5:13 ΜΜ, dimitrakis1991 είπε

Σκέφτομαι να αγοράσω το himo z16.το έχω βρει σε προσφορά στα 450 από το wiibuying.τι λέτε?

Βέβαια επειδή τρώγομαι αρκετό καιρό θα μου άρεσε ακόμα περισσότερο να αγοράσω ένα ηλεκτρικό "πατίνι" και πιο συγκεκριμένα laotie es18 ή το es19.ξερω ότι αυτά τα δύο δεν έχουν καμία σχέση μεταξύ τους αλλά είμαι σε τρομερό δίλημμα

https://m.geekbuying.com/item/HIMO-Z16-Folding-Electric-Bicycle-250W-Motor-Global-Version-Gray-425524.html?source=googleads&dv=m&pt=&kw=himo z16&fi=&gclid=Cj0KCQiA15yNBhDTARIsAGnwe0VAscbu1eXdeg6F0_DgkA0zMWXlo8xRHUmnoCgoq1N5-XkLyfvnWfAaAp5BEALw_wcB&ref=w&Currency=USD

 

Καλησπέρα, έχω το Ζ20 αγορασμένο απο Πολωνία πριν 2 μήνες μέσω geekbuying για 720 ευρώ. Περιμένω να μου έρθει απο Ali express ο γνήσιος controller 350w. Το ποδήλατο με τα 250w είναι μια χαρά και στο συστήνω ανεπιφύλακτα για τις λακούβες των δρόμων μας. Εννοείται ότι στην Ελλάδα το πουλάνε 1.000+ διότι έχουν ενσωματώσει την επιδότηση. Μικρή διαφορά στη τιμή απο το Ζ16 σκέψου το..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, Kingfuse είπε

Καλησπέρα, έχω το Ζ20 αγορασμένο απο Πολωνία πριν 2 μήνες μέσω geekbuying για 720 ευρώ. Περιμένω να μου έρθει απο Ali express ο γνήσιος controller 350w. Το ποδήλατο με τα 250w είναι μια χαρά και στο συστήνω ανεπιφύλακτα για τις λακούβες των δρόμων μας. Εννοείται ότι στην Ελλάδα το πουλάνε 1.000+ διότι έχουν ενσωματώσει την επιδότηση. Μικρή διαφορά στη τιμή απο το Ζ16 σκέψου το..

Ωραίο φαίνεται σας σχέδιο αλλά είδα ότι δεν έχει ανάρτηση 🤔🤔

Τώρα όσον αφορά τον controller των 350w τι εννοείς με αυτό?θα σου δίνει φαντάζομαι λίγη παραπάνω ταχύτητα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλέπω ότι έχουν μεγάλη πέραση και τα kit που μετατρέπουν οποιοδήποτε συμβατικό ποδήλατο σε ηλεκτρικό. 
Αναφέρομαι κυρίως στο σύστημα bafang. 

Έχει κάποιος εμπειρία με τα εν λόγο συστήματα? Με ενδιαφέρει η αγορά από Aliexpress για ένα kit 1.000w.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Έχω ένα πρόβλημα. Έχω ένα ηλεκτρικό 250w με χειρόγκαζο από κατασκευής. Τις τελευταίες μέρες και ενώ το μοτέρ πέρασε και σέρβις για να του αλλαχθούν κάποια πλανητικά γρανάζια που είχαν φθαρεί και αποδείχθηκε ότι το μοτέρ και η πλακέτα του είναι οκ καθώς όπως μου είπαν και στην αντιπροσωπεία δεν έχει πρόβλημα ούτε η μπαταρία, όταν το μοτεράκι ζοριστεί μετά απο κάποια χιλιόμετρα (καμία 10αρία περίπου) αρχίζει και κάνει διακοπές. Διακοπές κάνει στην μέγιστη υποβοήθηση καθώς και στο χειρόγκαζο - στο 5 δηλαδή. Αν το βάλω στο 4 δεν καταλαβαίνει τίποτα και πάει αέρα. Αν το ασήσω λίγη ώρα θα ξεκινήσει κανονικά και θα είναι πάλι ζωντανό αλλά στην πορεία κάποια στιγμή μπορεί να αρχίσει τις διακοπές πάλι. Τι μπορεί να είναι, αφού κατά τα δεδομένα της αντιπροσωπείας όλα τα κυκλώματα είναι οκ (του άλλαξαν και 2 καλώδια στην τροφοδοσία επειδή με την ζέστη παρουσίασαν φθορά). Μπορεί κάποιος να φανταστεί τι μπορώ να κοιτάξω ακόμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...