Προς το περιεχόμενο

Ηλεκτρικά Ποδήλατα


fogeo933

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπόν, τελικά μάλλον δεν έγινε κάτι. Με φουλ μπαταρία, σε ευθεία έπιασα 27-29, όσο έπιανα και προηγουμένως δηλαδή. Αυτό που καταλαβαίνω, είναι μήπως σε κάποια ποδήλατα υπάρχει όντως όριο των 25km, ακόμα και με φουλ μπαταρία, και εννοούν ξεκλείδωμα τα +5 για να πας μέχρι τα 30. Είναι δηλαδή στα δικά μας ήδη ξεκλειδωμένο στα 25.

Από τη περιγραφή του βίντεο:

Αναφορά σε κείμενο

Stock Fiido D1 10Ah in China goes 30km/h and has 350W

Αλήθεια, έχει 350W το Fiido;

Ας μας πει και ο @morfin

που το είχε δοκιμάσει παλιότερα.

(επίσης και ο @dirkoulas41 )

 

Επίσης, απάντηση από τον ιδιοκτήτη του βίντεο:

Αναφορά σε κείμενο

Battery has to be charged 100% to be able achieve 30km/h and only on the ideal flat road with back wind. Or rider weight <70kg.

 

Σχόλιο από χρήστη:

Αναφορά σε κείμενο

Doesn't work for my fiido d1, it already goes 25-31kmh depending on the inclination.

Σχόλιο από χρήστη:

Αναφορά σε κείμενο

it works when i pull the throttle and lock he right brake at the same time, then turning on the bike and holding them for 10sec. it gets me 29km/h and the motor its still running.

 

Είμαι σχεδόν σίγουρος ότι τα δικά μας είναι ήδη ξεκλείδωτα για max 30km ( και βάζανε παλιότερα αυτόν τον περιορισμό. (?) ή σε συγκεκριμένες χώρες)

 

Επεξ/σία από johnykim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω, αν πάρω κοντέρ θα σου πω.

Απ' τη μπαταρία είσαι ευχαριστημένος; Υπάρχει περίπτωση να θέλει στρώσιμο;

Εγώ δε μπορώ να πω πως είμαι ικανοποιημένος τρίτη μέρα σήμερα. Έφυγα το πρωί φουλ φορτισμένος, έκανα ~5 χιλιόμετρα και πήγε καλά. Στο γυρισμό που είναι άλλα 5 χιλιόμετρα, δεν πρόλαβα να φτάσω σπίτι και έδειχνε 2 γραμμές από τις 5 με φουλ γκάζι. Βγήκα πριν λίγο να πάρω κάτι και σε ανηφόρες με ελάχιστη κλίση πήγαινε και δεν πήγαινε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα!

Την είχες φορτίσει φουλ την μπαταρία με πράσινη ένδειξη στον φορτιστή; Στην επιστροφή έχεις ανηφόρα; Πηγαίνεις από κεντρικούς δρόμους ή από στενά;

Ευχαριστημένος είμαι γενικά. Την πρώτη φορά που έμεινα είχα 2/4 μπαταρία,  το είχα πάρει με το αυτοκίνητο, και ξεκίνησα σε αρκετά μεγάλη ανηφόρα. Δεν πρόλαβα να κάνω πολύ, και έμεινα. Την δεύτερη φορά το είχα αφήσει το Σαββατοκύριακο, χωρίς να κάνω, και την Δευτέρα που ξεκίνησα είχα 3/4, αλλά το 3/4 παίζει να ήταν και ~50%, και έμεινα προς το τέλος της διαδρομής.

Παρατήσεις που ρίχνεις την αυτονομία:

1) Οι ανηφόρες, ειδικά σε στενά που έχεις σταμάτα-ξεκίνα

2) Αν δεν το βοηθάς με λίγο πετάλι

3) Αν το έχεις για αρκετές μέρες χωρίς να κάνεις

Δεν θυμάμαι να είχα δει διαφορά από την αρχή που το πήρα, αλλά δεν αποκλείεται να θέλει μερικούς κύκλους φόρτισης στην αρχή, για το στρώσιμο που λες.

Έχουν σημασία τα 5km πως τα κάνεις πάντως. Εγώ στα 5km από τα 9km για παράδειγμα, μπορεί να σταματήσω 2-3 φορές.

Επεξ/σία από johnykim
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, φουλ φορτισμένο όλη τη νύχτα.

Πηγαίνω ως επί το πλείστον από στενά, και τα τα περισσότερα μέτρα είναι σε ευθεία, λίγα είναι σε ανηφόρα, κι αυτή έχει μικρή κλίση.

Προφανώς και θα σταματήσω σε 2-3 φανάρια και σε κάποια STOP που δεν έχω ορατότητα. Διαφορετικά δε σταματάω πουθενά.

Μέτρησα με Google Maps τη διαδρομή που ακολουθώ, τελικά είναι 4 χιλιόμετρα επειδή μπαίνω και ανάποδα κ.λπ., και τα κάνω σε ~13 λεπτά, δηλαδή έχω μια μέση ταχύτητα ~18-19 km/h.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λογικά μου φαίνονται (χρόνος-απόσταση). Εγώ τα 9 τα κάνω σε 26-27 λεπτά. Παρακολούθησέ το, ίσως να είναι και φρέσκια ακόμα.

Βρε παιδιά, στο σταντ, μόνο εμένα βρίσκει η φτέρνα μου όταν κάνω πετάλι και φοράω αθλητικά; Πραγματικά, αποφεύγω τα αθλητικά γι'αυτό το λόγο.  😛  Σκέφτομαι να το αφαιρέσω.

Επεξ/σία από johnykim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω ασχοληθεί ακόμα με την πίεση στα λάστιχα, ίσως θέλει λίγο φούσκωμα το πίσω.

Υπάρχει κανάς μπακαλίστικος τρόπος να το δω χωρίς μετρητή; Π.χ. να μη μπορώ να το πιέσω καθόλου με τα δάχτυλα; 

Γιατί και οι μετρητές πίεσης είναι πονεμένη ιστορία, ο καθένας λέει τα δικά του.

Διαφορετικά τα φουσκώνω σχεδόν όσο πάνε για να είμαι σίγουρος, αλλά θα χάσω σε άνεση.

26 λεπτά πριν, zio10 είπε

Οι ανηφόρες και το φουλ γκάζι επηρεάζουν πολύ την μπαταρία!

Ε είναι που είναι λίγα τα ~25 km/h, αν είναι να μην πηγαίνω και με φουλ γκάζι όταν με παίρνει, δε κάνουμε δουλειά.

Βλέποντας τα reviews που έκαναν λόγο για αυτονομία 25-30 χιλιομέτρων μόνο με γκάζι, θεωρούσα ότι εννοούσαν με φουλ γκάζι.

Δηλαδή τουλάχιστον τα 8-10 που κάνω εγώ καθημερινά, να τα βγάζει άνετα με φουλ γκάζι.

Και είμαι 71-72 κιλά, άντε 75 πες μαζί με ρούχα και την τσάντα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, phanispal είπε

Δεν έχω ασχοληθεί ακόμα με την πίεση στα λάστιχα, ίσως θέλει λίγο φούσκωμα το πίσω.

Υπάρχει κανάς μπακαλίστικος τρόπος να το δω χωρίς μετρητή; Π.χ. να μη μπορώ να το πιέσω καθόλου με τα δάχτυλα; 

Γιατί και οι μετρητές πίεσης είναι πονεμένη ιστορία, ο καθένας λέει τα δικά του.

Διαφορετικά τα φουσκώνω σχεδόν όσο πάνε για να είμαι σίγουρος, αλλά θα χάσω σε άνεση.

Ε είναι που είναι λίγα τα ~25 km/h, αν είναι να μην πηγαίνω και με φουλ γκάζι όταν με παίρνει, δε κάνουμε δουλειά.

Βλέποντας τα reviews που έκαναν λόγο για αυτονομία 25-30 χιλιομέτρων μόνο με γκάζι, θεωρούσα ότι εννοούσαν με φουλ γκάζι.

Δηλαδή τουλάχιστον τα 8-10 που κάνω εγώ καθημερινά, να τα βγάζει άνετα με φουλ γκάζι.

Άλλο μόνο με γκάζι, και άλλο με φουλ γκάζι😛

Γενικά σε ανηφόρες, προσπάθησε να το βοηθάς. Έλα.. έχεις και ταχύτητες εσύ ;)

Αναφορά σε κείμενο

Ε είναι που είναι λίγα τα ~25 km/h, αν είναι να μην πηγαίνω και με φουλ γκάζι όταν με παίρνει, δε κάνουμε δουλειά.

Χαχαχα, σωστός!

Επεξ/σία από johnykim
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, phanispal είπε

Δεν έχω ασχοληθεί ακόμα με την πίεση στα λάστιχα, ίσως θέλει λίγο φούσκωμα το πίσω.

Υπάρχει κανάς μπακαλίστικος τρόπος να το δω χωρίς μετρητή; Π.χ. να μη μπορώ να το πιέσω καθόλου με τα δάχτυλα; 

Γιατί και οι μετρητές πίεσης είναι πονεμένη ιστορία, ο καθένας λέει τα δικά του.

Διαφορετικά τα φουσκώνω σχεδόν όσο πάνε για να είμαι σίγουρος, αλλά θα χάσω σε άνεση.

Ε είναι που είναι λίγα τα ~25 km/h, αν είναι να μην πηγαίνω και με φουλ γκάζι όταν με παίρνει, δε κάνουμε δουλειά.

Βλέποντας τα reviews που έκαναν λόγο για αυτονομία 25-30 χιλιομέτρων μόνο με γκάζι, θεωρούσα ότι εννοούσαν με φουλ γκάζι.

Δηλαδή τουλάχιστον τα 8-10 που κάνω εγώ καθημερινά, να τα βγάζει άνετα με φουλ γκάζι.

Και είμαι 71-72 κιλά, άντε 75 πες μαζί με ρούχα και την τσάντα.

Συμφωνώ αλλά μάλλον η αυτονομία που λένε είναι όπως η κατανάλωση των αυτοκινήτων από τις εταιρίες :)

Οπότε πρέπει ή να βοηθάς λίγο με πετάλι ή να μην πας με τέρμα γκάζι ή να φορτίζεις πιο συχνά! Εγώ πχ δεν πατάω σχεδόν ποτέ τέρμα γκάζι, βοηθάω και λίγο με τα πόδια σε καμιά ανηφόρα και έχω αρκετά καλή αυτονομία αν και έχω μικρή μπαταρία. Δηλαδή έχω κάνει και 30 χιλιόμετρα περίπου άνετα και είχε κι άλλο.

Το να αλλάξεις μπαταρία δεν ξέρω αν γίνεται και αν γίνεται θα είναι μάλλον ασύμφορο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάθε μέρα φορτίζω, πόσο πιο συχνά.

Βοηθάω και κάνοντας πετάλι.

Τέλος πάντων, θα φουσκώσω τα λάστιχα και θα δω πώς θα πάει.

Μιας και είπα λάστιχα, ξέρει κανείς τελικά τι γίνεται με το 16*1.95 και αν μπαίνουν κι άλλα φάρδη στις ζάντες του Fiido;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πείτε καμια ιδέα για πίσω φως με φλας ρε παιδιά.

Έχω δει αυτά:

https://www.stinportasou.gr/e-shop/pexnidia-drastiriotites-spor/podilata/fota-podilaton/piso-fos-podilatou-endixi-strofis-flash-ke-porias-laser/?skr_prm=WyIzYTg3MjY5ZC03MjE4LTQwZmItODZkNC1hZTM0NDQyMTcxMzgiLDE1Njk2OTIzMzEwNTQseyJhcHBfdHlwZSI6IndlYiIsInRhZ3MiOiIifV0

 

https://www.stinportasou.gr/e-shop/pexnidia-drastiriotites-spor/podilata/opisthio-asyrmato-fanari-laser-podilatou-epanafortizomeno-usb-flas-xiristirio-sto-timoni/?skr_prm=WyIzYTg3MjY5ZC03MjE4LTQwZmItODZkNC1hZTM0NDQyMTcxMzgiLDE1Njk2OTI2Mzc5NDYseyJhcHBfdHlwZSI6IndlYiIsInRhZ3MiOiIifV0

 

Αρχικά ψηνόμουν για το δεύτερο, αλλά δε μου αρέσει το πώς υποδεικνύει το αριστερά και το δεξιά, θα το προτιμούσα διαφορετικό.

Το πρώτο έχει και διακόπτη όπως τα αυτοκίνητα για αριστερό/δεξί φλας, και νομίζω θα βολεύει καλύτερα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα παραθέσει το δεύτερο, μπορεί όντως από άλλο μαγαζί, αλλά το ίδιο θα είναι, και τα δύο που έβαλα από πάνω τα έχουν αρκετά μαγαζιά στο skroutz.

Νομίζω το πρώτο το έχει παραθέσει και ο kyanokranos και αν θυμάμαι καλά περιμένει να του έρθει απ' έξω.

Εγώ βαριέμαι να περιμένω, λογικά θα το πάρω από μαγαζί εδώ κοντά που μπορεί και να το τοποθετήσουν επί τόπου.

Εν τω μεταξύ πριν λίγο πήγα σε βενζινάδικο και φούσκωσα τα λάστιχα. Δεν ξέρω αν είναι placebo effect, αλλά είμαι σχεδόν σίγουρος ότι πηγαίνει σαφώς καλύτερα και πιο γρήγορα. Βέβαια κοπανάει as hell αλλά νταξ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...