Προς το περιεχόμενο

Ισχυρή ταυτοποίηση για online αγορές απο αυριο;


3oxic

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κατάλαβε κανείς τι ακριβώς είναι αυτή η ισχυρή ταυτοποίηση ;

 

https://www.winbank.gr/sites/idiwtes/el/Pages/News/αγορές-με-κάρτα.aspx αναφέρει συγκεκριμένα :

 

οι online αγορές (e-commerce) θα πραγματοποιούνται μετά από ισχυρή ταυτοποίηση του πελάτη (SCA) η οποία θα ολοκληρώνεται κατά τη διάρκεια της αγοράς, μέσω:

-κωδικών winbank web και mobile banking
αυτό δεν ίσχυε μέχρι σήμερα ;
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 46
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Όχι. Έως τώρα, απλώς έβαζες τα στοιχεία της κάρτας στο κατάστημα και η τράπεζα ενέκρινε απευθείας τη συναλλαγή.

Πλέον με την "ισχυρή ταυτοποίηση", πέρα από τα στοιχεία της κάρτας (που υποτίθεται τα έχεις μόνο εσύ) θα πρέπει να δηλώνεις και κάτι που ξέρεις μόνο εσύ, (π.χ PIN) ή να επικυρώνεις κάποιο βιομετρικό στοιχείο σου (FaceID, δακτυλικό αποτύπωμα, κλπ).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, 3oxic είπε

Κατάλαβε κανείς τι ακριβώς είναι αυτή η ισχυρή ταυτοποίηση ;

https://www.winbank.gr/sites/idiwtes/el/Pages/News/αγορές-με-κάρτα.aspx αναφέρει συγκεκριμένα :

οι online αγορές (e-commerce) θα πραγματοποιούνται μετά από ισχυρή ταυτοποίηση του πελάτη (SCA) η οποία θα ολοκληρώνεται κατά τη διάρκεια της αγοράς, μέσω:

-κωδικών winbank web και mobile banking
αυτό δεν ίσχυε μέχρι σήμερα ;

Νομίζω πω Όχι. βάζεις απλά τα στοιχεία της κάρτας.

Καταλαβαίνω ότι πλέον θα γίνεται όπως και με τις μεταφορές/πληρωμές μέσω του winbanking που σου έρχεται στο κινητό PIN που θα βάζεις σε 2ο βήμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ελπιζω με την λέξη pin να μην εννοούν το pin που βάζεις στο atm. Ελπίζω να γίνονται ολα με push notification απο την εκαστοτε εφαρμογη της τράπεζας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
2 minutes ago, basilis_k6 said:

ελπιζω με την λέξη pin να μην εννοούν το pin που βάζεις στο atm. Ελπίζω να γίνονται ολα με push notification απο την εκαστοτε εφαρμογη της τράπεζας.

1. Προφανώς δεν θα σου ζητάνε το PIN για συναλλαγές ATM. Θα σου στέλνουν έναν μοναδικό κωδικό για την κάθε συναλλαγή με μικρή χρονική διάρκεια. 

2. Συνήθως με SMS. Γιατί πρέπει να έχω smartphone για να εγκαταστήσω την εκάστοτε εφαρμογή της τράπεζας;

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, paredwse είπε

1. Προφανώς δεν θα σου ζητάνε το PIN για συναλλαγές ATM. Θα σου στέλνουν έναν μοναδικό κωδικό για την κάθε συναλλαγή με μικρή χρονική διάρκεια. 

2. Συνήθως με SMS. Γιατί πρέπει να έχω smartphone για να εγκαταστήσω την εκάστοτε εφαρμογή της τράπεζας;

προχθες σε άλλο αρθρο (τυχαιας φυλλάδας) έλεγε σκέτο πιν γιαυτο αναρωτηθηκα. Υποθετω και εγω οτι δεν θα παιξει κατι τέτοιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όχι, όχι, είναι PIN ειδικού σκοπού (μίας χρήσης) που εκδίδεται γι αυτό το σκοπό. Δεν έχει σχέση με το PIN της κάρτας.

Η Πειραιώς (μιας και αυτή αναφέρει ο ts) δίνει και τους δύο τρόπους. Είτε μέσω SMS (εάν δεν έχεις την εφαρμογή), είτε μέσω push notification. Το ονομάζουν "extraPIN" όταν έρχεται με SMS.

Επεξ/σία από Haldol
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

1 ώρα πριν, ThReSh είπε

Yeah κι η ΕΤΕ κι η Alpha στέλνουν Pin με SMS.

 

1 ώρα πριν, Haldol είπε

Όχι, όχι, είναι PIN ειδικού σκοπού (μίας χρήσης) που εκδίδεται γι αυτό το σκοπό. Δεν έχει σχέση με το PIN της κάρτας.

Η Πειραιώς (μιας και αυτή αναφέρει ο ts) δίνει και τους δύο τρόπους. Είτε μέσω SMS (εάν δεν έχεις την εφαρμογή), είτε μέσω push notification. Το ονομάζουν "extraPIN" όταν έρχεται με SMS.

 

1 ώρα πριν, paredwse είπε

1. Προφανώς δεν θα σου ζητάνε το PIN για συναλλαγές ATM. Θα σου στέλνουν έναν μοναδικό κωδικό για την κάθε συναλλαγή με μικρή χρονική διάρκεια. 

2. Συνήθως με SMS. Γιατί πρέπει να έχω smartphone για να εγκαταστήσω την εκάστοτε εφαρμογή της τράπεζας;

 Για τις  online αγορές τι ισχύει ομως ;

Επεξ/σία από 3oxic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
13 minutes ago, 3oxic said:

 Για τις  online αγορές τι ισχύει ομως ;

Αφού συμπληρώσεις τα στοιχεία της κάρτας στη σελίδα και θα πατάς το τελικό κουμπί, θα περιμένεις notification στο app του web banking που χρησιμοποιείς και αφού το επιβεβαιώσεις τότε θα προχωράει η συναλλαγή σου στη σελίδα. Αν δεν έχεις app φαντάζομαι θα γίνεται με sms.

Η Ν26 το κάνει ήδη σε μερικές online υπηρεσίες όταν πάω να πληρώσω κάποιο λογαριασμό κλπ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, billdanos είπε

Αφού συμπληρώσεις τα στοιχεία της κάρτας στη σελίδα και θα πατάς το τελικό κουμπί, θα περιμένεις notification στο app του web banking που χρησιμοποιείς και αφού το επιβεβαιώσεις τότε θα προχωράει η συναλλαγή σου στη σελίδα. Αν δεν έχεις app φαντάζομαι θα γίνεται με sms.

Η Ν26 το κάνει ήδη σε μερικές online υπηρεσίες όταν πάω να πληρώσω κάποιο λογαριασμό κλπ. 

Αυτο δεν ισχύει και σημερα ; Εγω με την alpha το εχω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
7 minutes ago, 3oxic said:

Αυτο δεν ισχύει και σημερα ; Εγω με την alpha το εχω 

Όχι δεν ισχύει σε όλους. Πλέον θα είναι υποχρεωτικό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χωρις κινητο και τη μλκια το app ενα για καθε τραπεζα δηλαδη για τη καθε καρτα δε γινεται τιποτα. Τελεια ... Ενα malware η ενα βουτημα στο κινητο και πανε ολα 

Επεξ/σία από Mhlogiatros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, Mhlogiatros είπε

Χωρις κινητο και τη μλκια το app ενα για καθε τραπεζα δηλαδη για τη καθε καρτα δε γινεται τιποτα. Τελεια ... Ενα malware η ενα βουτημα στο κινητο και πανε ολα 

Γιατί πάνε όλα; Για να εγκριθεί συναλλαγή χρειάζονται 2 στα 3 στοιχεία. Ακόμα και αν κολλήσεις malware ή σου βουτήξουν το κινητό, δεν έχουν τα στοιχεία της κάρτας σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Haldol είπε

Γιατί πάνε όλα; Για να εγκριθεί συναλλαγή χρειάζονται 2 στα 3 στοιχεία. Ακόμα και αν κολλήσεις malware ή σου βουτήξουν το κινητό, δεν έχουν τα στοιχεία της κάρτας σου.

Εννοεί, πως αν δεν έχεις μαζί σου το κινητό σου (το ξέχασες, στο έκλεψαν, κόλλησε malware, έπεσε στο νρεό), δεν θα μπορείς να πληρώσεις με κάρτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...