Προς το περιεχόμενο

Ισχυρή ταυτοποίηση για online αγορές απο αυριο;


3oxic

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, AllNatural είπε

Η αλφα παντως για αποστολη sms μεχρι τωρα ηθελε 1 ή 2 ευρω τον μηνα.

Λάθος. 1,90 είναι η χρέωση τον μήνα για να λαμβάνεις SMS που σε ενημερώνει για όλες σου τις συναλλαγές, το λεγόμενο "Alpha Alerts", το οποίο το λαμβάνεις δωρεάν μέσω email και το να το παίρνεις και σε SMS ενεργοποιείται και χρεώνεται ως έξτρα υπηρεσία.

Το κλασικό SMS που σου δίνει τον κωδικό μιας χρήσης για να κάνεις την εκάστοτε αγορά δεν χρεώνεται στην Alpha Bank. Ας μην παραπληροφορούμε αν δεν γνωρίζουμε. Αναλυτικές χρεώσεις/υπηρεσίες εδώ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 46
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

30 λεπτά πριν, Talepwros είπε

Μα φυσικα, εγω χρησιμοποιώ το smartphone μονο για να με παρακολουθουν. 

Στο θεμα μας τωρα, για τις online αγορες στην Ολλανδία εχουν το iDeal, ωπου επιλέγεις να πληρώσεις με iDeal και επιλέγεις την τραπεζα σου και μεταφερεσε σε σελίδα (μαλλον της τράπεζας σου, δε θυμάμαι) και ειτε σκαναρεις ενα qr code με την εφαρμογή του κινητού σου (αρα εκανες login κάπου)  ειτε κανεις login στο webbanking σου. 

Διαβασα καπου νομίζω οτι θα κάνει και η άλφα κατι τετοιο και θα σκαναρεις με το κινητό σου. Μιλαμε για μεγαλη ευκολία. Λεφτα να εχουμε να χαλαμε. 

Κάπως έτσι είναι και το masterpass, βάζεις τον αριθμό του κινητού σου και μετά απλά ανοίγεις την ειδοποίηση από την εφαρμογή της τράπεζας και βάζεις το δαχτυλικό σου. Σε κάνα δυο site ανοίγει μόνη της και η εφαρμογή όταν μπήκα από κινητό, αλλά όχι πάντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Ukforthemoment είπε

Και άντε εκεί που είσαι να μην έχει σήμα να λάβεις το sms !!!

Η αλλαγή αφορά τις online συναλλαγές. Λίγο δύσκολο να είσαι κάπου που να μπορείς να κάνεις συναλλαγή μέσω internet αλλά να μην έχεις σήμα στο κινητό. Αλλά, πες ότι γίνεται (δουλεύεις π.χ στο 3ο υπόγειο, και έχεις συνδεσιμότητα στο PC μόνο μέσω καλωδίου). Για online αγορές μιλάμε, όχι για κάτι mission-critical. Ψωνίζεις αργότερα. 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Haldol είπε

Η αλλαγή αφορά τις online συναλλαγές. Λίγο δύσκολο να είσαι κάπου που να μπορείς να κάνεις συναλλαγή μέσω internet αλλά να μην έχεις σήμα στο κινητό. Αλλά, πες ότι γίνεται (δουλεύεις π.χ στο 3ο υπόγειο, και έχεις συνδεσιμότητα στο PC μόνο μέσω καλωδίου). Για online αγορές μιλάμε, όχι για κάτι mission-critical. Ψωνίζεις αργότερα. 😛

Καθόλου δυσκολο.Σε σπίτι που ήμουν πριν 2 εβδομάδες και δεν έχει καθόλου σήμα κινητής  μπηκα να αγοράσω αεροπορικά εισητήρια απο το λαπτοπ  (wifi) και κατά την αγορά έπρεπε να βάλω τον κωδικό που θα έστελνε η τραπεζα σε sms, ε βγηκα στον κήπο και έκανα τον μπαρμπα με το κινητό ψηλα να πιάσει σήμα.

Ακόμα και εδώ που είμαι τώρα το κινητό δεν πιάνει,θα πρέπει να το βάλω δίπλα στο παράθυρο και να περιμένω να πιάσει σήμα.Την πάτησα με κωδικό απο την Microsoft για να μπω στο Skype του λαπτοπ.

Ουτε σε υπόγειο είμαι ούτε με καλώδιο ,απλά η 3 έχει χάλια σήμα σε κάποιες  περιοχές που κινούμαι.

Συμβαίνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Ukforthemoment είπε

Καθόλου δυσκολο.Σε σπίτι που ήμουν πριν 2 εβδομάδες και δεν έχει καθόλου σήμα κινητής  μπηκα να αγοράσω αεροπορικά εισητήρια απο το λαπτοπ  (wifi) και κατά την αγορά έπρεπε να βάλω τον κωδικό που θα έστελνε η τραπεζα σε sms, ε βγηκα στον κήπο και έκανα τον μπαρμπα με το κινητό ψηλα να πιάσει σήμα.

Ακόμα και εδώ που είμαι τώρα το κινητό δεν πιάνει,θα πρέπει να το βάλω δίπλα στο παράθυρο και να περιμένω να πιάσει σήμα.Την πάτησα με κωδικό απο την Microsoft για να μπω στο Skype του λαπτοπ.

Ουτε σε υπόγειο είμαι ούτε με καλώδιο ,απλά η 3 έχει χάλια σήμα σε κάποιες  περιοχές που κινούμαι.

Συμβαίνει.

Η Alpha απ' ότι ξέρω έχει επιλογή να πάρεις το κωδικό και μέσω Viber.

Επεξ/σία από link67
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εμένα μ' αρέσει αυτό με τα pin. Ήταν αυτή η υπηρεσία verified by mastercard και by visa και ήταν λίαν εκνευριστική με τους κωδικούς που έπρεπε να βάλεις και να θυμάσαι (κεφαλαία, μικρά αριθμού κλπ) και μετά που τον ξεχνούσα και τους μισούς κωδικούς που ήθελα δεν τους δεχόταν με αποτέλεσμα να βάζω δύσκολο κωδικό να τον ξεχνάω και ξανά, τελικά την απενεργοποίησα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Miracle Worker είπε

Δεν ξέρω, δεν έχω πληρώσει ποτέ ΔΕΗ. Αλλά φαντάζομαι ναι.

+ 0.30 απο την εθνικη με φτερα προστασιας :P Υπαρχει αλλη που να μη χωνει προμηθεια ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ParhsG είπε

Περιεργο παντως. Αμερικανους που ξερω εχουν χωρις pin καρτες. Δηλαδη εδω βαζαν καρτα αμερικανικη με 200ευρω και τπτ απο πιν

Eυρωπαική οδηγία είναι.

5 λεπτά πριν, Mhlogiatros είπε

+ 0.30 απο την εθνικη με φτερα προστασιας :P Υπαρχει αλλη που να μη χωνει προμηθεια ;

Το κάνεις απο το site της ΔΕΗ και δεν πληρώνεις προμήθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για τραπεζα ρωταω εκτος site της ΔΕΗ . Αν ειχα τους κωδικους λογαριασμου θα το εκανα απο κει αλλα εχω το κλχαρτο με το RF μονο .

Επεξ/σία από Mhlogiatros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Mhlogiatros είπε

Για τραπεζα ρωταω εκτος site της ΔΕΗ . Αν ειχα τους κωδικους λογαριασμου θα το εκανα απο κει αλλα εχω το κλχαρτο με το RF μονο .

Δεν κατάλαβα το πρόβλημα; Δεν χρειάζεται κάποιος κωδικός λογαριασμού για να πληρώσεις απευθείας απ' το σάιτ μόνο αυτό με το RF

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...