Προς το περιεχόμενο

Η Intel λέει ότι με τις επερχόμενες Gen12 GPUs της θα προσφέρει άνευ προηγουμένου απόδοση


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, panoskatos είπε

Ωραία νεα αυτα αλλά είναι λίγο άκυρη η δήλωση , είναι σαν να σου λεει μην αγοράσεις αυτο που έχωω τώρα στα ράφια των καταστημάτων γιατι το επόμενο που θα βγάλω θα τα σπάει !

Σε κάθε περίπτωση πάντως σου λύνουν τα χέρια τα ενσωματωμένα γραφικά, μην μπερδεύεστε, η κάρτα γραφικών δεν είναι μόνο για να πάιζει κάποιος Metro και Battlefield .Προσωπικά μου έχει λύσει τα χέρια πολλές φορές.

Τι εννοείς σου έλυσε τα χέρια; Σε ποιες περιπτώσεις; Δεν ειρωνεύομαι, πραγματικά ρωτάω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με αυτά που διαβάζω εδώ μέσα φαίνεται πως τα περισσότερα μέλη του forum θεωρούν πως ο ανταγωνισμός είναι κακό και αμαρτωλό πράγμα! Κανείς δεν πρέπει να τα βάζει με την αγία Nvidia και την οσία AMD. Παρακαλώ τους admins να φέρουν τους παπαροκάδες να διαβάσουν κανένα εξορκισμό γιατί δεν πάμε καθόλου καλά! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι περισσοτεροι απο εμας εχουμε ηδη μια RTX η τουλαχιστον μια 1080 στην κατοχη μας και κανουνε την δουλεια οπως πρεπει... Το να κανει καποιος upgrade του χρονου χλομο το κοβω. Η επομενη κινηση στο gaming hardware για εμενα προσωπικα, ειναι να περιμενω για την νεα γενια κονσολων και να τσιμπησω ή το Scarlett ή το PS5...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Human Soul είπε

Η Intel εδώ και αρκετά χρόνια είναι αργή στην εξέλιξη . Οι ARM έχουν ήδη πάρει την δεύτερη θέση σε επιδόσεις και πλησιάζουν την πρωτιά. Ο qualcomm 855 πλησιάζει τον low power i5 της Intel σε virtualized περιβάλλον και τρέχει κανονικά virtual machines ενώ ήδη είναι ελάχιστοι πιο γρήγοροι στα γραφικά. Όταν το 2021 θα παρουσιαστούν οι ARM στα 5 nm η intel μάλλον θα δώσει το σκήπτρο στην qualcomm ή σε όποια άλλη εταιρία παρουσιάσει κάτι σε arm . 

Πες μας τι πίνεις και δεν μας δίνεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, leonproniknidis είπε

Μπορεί να ισχύει αυτό που λες αλλά με i5 8400 έχω 450κ στο αντουτου με Bluestacks (emulation) και την 630 Και παράλληλα δίπλα παίζει βίντεο 8κ στο Youtube 60fps με cpu usage 10-50%... 

Η διαφορά πιστεύω είναι χαοτική... ίσως σε Mobile καταστάσεις να έχεις δίκιο αλλά και πάλι ένα λαπτοπάκι που πήρα πρόσφατα στα 200 κάτι ευρώ ένα Lenovo με celeron 8ης έπαιζε 8κ youtube λάδι με μικρό cpu usage (κάτω από 80%) ... 

δεν ξέρω πολλά, αλλά άλλα διαβάζουμε στα χαρτιά και στην θεωρία στην πράξη είναι τι γίνεται.

Ο i5 8400 δεν είναι low power . Αναφέρονταν στον i5 8250u . 65W vs 15W .  Τα benchmarks δείχνουν να κονταροχτυπιέται ο 8cx με τον i5 8250u . Έχουν δρόμο για τους 8400 που είναι εξαπύρηνοι και με πολύ μεγαλύτερη κατανάλωση αλλά νομίζω ότι θα δούμε το gap να κλείνει γρήγορα .
Πιστεύω ότι υπάρχει πολύ ντόρος γύρω από τον 8cx και με το samsung galaxy S που βγαίνει σε περίπου ένα μήνα θα ξέρουμε τα ακριβή benchmarks οπότε και το fan boy μέσα μου θα ηρεμήσει .

 

Παρένθεση,ο i5 8400 στα benchmark είναι 50% πιο γρήγορος από τον i5 8250u . Το οποίο είναι ενδιαφέρον δεδομένου ότι παρόλο που έχει 50% περισσότερους πυρήνες έχει 4πλάσια κατανάλωση .

Επεξ/σία από Human Soul
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ιντελ μάλλον είχε πατέντα στο συρτάρι σε περίπτωση που έτρωγε φάπα από την AMD. Τώρα θα βγάλουν όντως κάτι δυνατό αλλά δε ξέρω κατά πόσο πλέον είναι διατεθειμένος ο κόσμος που έφυγε να ξαναγυρίσει στη μπλε ομάδα. Προσωπικά άμα είχα λεφτά θα πήγαινα σε ιντελ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, mhtsar είπε

Ιντελαρααα ! ! ! Αιντε να Δ😍υμε .😍

Δεν θέλω να σου το χαλάσω....

 

Ααα και κάτι καινούργιο...

 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Νικος Ραμαντανης είπε

Δεν θέλω να σου το χαλάσω....

Ααα και κάτι καινούργιο...

Δεν χαλάει τίποτε. Ότι και να λέμε η intel είναι ο κυρίαρχος. 

  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, panoskatos είπε

Ωραία νεα αυτα αλλά είναι λίγο άκυρη η δήλωση , είναι σαν να σου λεει μην αγοράσεις αυτο που έχωω τώρα στα ράφια των καταστημάτων γιατι το επόμενο που θα βγάλω θα τα σπάει !

Κ που το προβλημα?? Αφου το ξερουν οτι στα ραφια θα μεινουν τα προιοντα ετσι κ αλλοιως!!! Ουαχαχαχαχα!!!! Οποιος θελει επεξεργαστη παιρνει AMD. Οποιος θελει καρτα παιρνει nvidia. Οποιος θελει τηλεφωνο παινει samsung. Κ οι λιγοι με κλωτσημενη βιδα παιρνουν Apple. χαχαχα!!! Γιατι η ιντελα να μην εχει δικαιωμα στην αξιοπρεπεια δλδ??? Που κατουρανε οι εργαζομενοι της? Εχουν κανα πηγαδι στο πισω παρκινγκ απ το κτιριο κ πανε εκει? ΛΟΛΟΛ!!! Τι να λανσαρουν για επομενο προιον? Μοτερ για ασανσερ? Κατι δεν χρειαζεται να δειξουν για το μελλον, περαν καποιων πολυπυρηνων με αιρκοντισιον απο πανω κ μητρικη με υποσταθμο της ΔΕΗ στην τροφοδοσια? χαχαχα!!! 

Τουλαχιστον ειναι ειλικρινης κ δεν τα φουσκωνουν. Λενε για αποδοση 1050. Φυσικα δεν αναφερουν τροφοδοσιες κ τι μπαταριες θα χρειαστει να μπουν για αυτη την αποδοση, αλλα ας τους δωσουμε το δικαιωμα στο ονειρο για την ωρα. Κυριως γιατι εχουν πλακα. Μετα απο τοσα χρονια που πουλανε φουμαρα στα ενσωματωμενα, κ μετα απο τοσα εκατομμυρια χρηστες που θα θελαν να τους περασουν τα λαπτοπ τους κολαρο καθως θα τους ταιζουν τα καλωδια της τροφοδοσιας για επιδορπιο, ας τους αφησουμε μια ευκαιρια, μπας κ κανουν κατι καλο. Ποτε δεν ξερεις. Τοσες προσπαθειες αποτυχημενες, τοσα μοντελα να σερνονται κ να κολανε ακομα κ στα πιο βασικα γραφικα, τοσο hype κ διαφημιση στο παρελθον για το τιποτα κυριολεκτικα. Να μην το εχουν παρει το μαθημα τους? Τωρα που εχουν κ τον χατζητυροπιτα τον Koduri ?!

10 λεπτά πριν, leonproniknidis είπε

Δεν χαλάει τίποτε. Ότι και να λέμε η intel είναι ο κυρίαρχος. 

χαχαχαχα!!! Μην αναρωτιεσαι αλλο φιλε μου. Σου εχω την απαντηση εδω!!! (προσεξε κ το χρωμα στα ρουχα της!!! χαχαχαχα!!!)

 

Επεξ/σία από SilverMachine
  • Confused 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, yiannis1991 είπε

Τι εννοείς σου έλυσε τα χέρια; Σε ποιες περιπτώσεις; Δεν ειρωνεύομαι, πραγματικά ρωτάω..

Λόγο ενασχολησης και με την μουσική σε ερασιτεχνικό επίπεδο με βολεύει πολύ να έχω πολλές οθόνες,  η ενσωματωμένη της ιντελ μου έδινε και την ευελιξία της vga εξόδου που πλέον οι νέες κάρτες γραφικών δεν έχουν. Στα windows συνεργάζονται άψογα η ενσωματωμένη με την ξεχωριστή και μπορείς να κάνεις πολλές παραλλαγές. Αυτή την στιγμή που έχω πάει σε ryzen με περιορίζει η έλλειψη της ενσωματωμένη και ίσως γυρίσω πάλι στο παλιό σύστημα, δεν το έχω πουλήσει. Ευκαιρία να κόψω και το gaming :)

Επίσης όσες φορές χρειάστηκε να βγάλω την εξωτερική κάρτα πάντα είχα επιφάνεια εργασίας λόγο της ενσωματωμένης .

Πριν 5-6 χρόνια κάτι πήγε να γίνει και με το luciaMVp αλλά πάτωσε, σε κάποια παιχνίδια πάντως μου είχε κάνει δουλειά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...