Προς το περιεχόμενο

Πληροφορική πού;


doctorized

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σε όλους. Είμαι 38 χρονών και εργάζομαι στο δημόσιο τομέα. Έχω μεταπτυχιακό στην πληροφορική από το τμήμα Πληροφορικής του ΕΚΠΑ (το βασικό μου πτυχίο είναι άσχετο με πληροφορική) αλλά δεν έχω ειδικότητα πληροφορικάριου ΠΕ86. Έχω διαπιστώσει ότι στη δουλεία μου για να μπορέσω να ανέβω λιγάκι χρειάζεται ειδικότητα ΠΕ86 καθώς πολλές προκυρήξεις για θέσεις που εμφανίζονται και με ενδιαφέρουν απαιτούν να έχεις αυτή την ειδικότητα. Για να αποκτήσει κάποιος την ειδικότητα αυτή χρειάζεται να έχει κάποιο πτυχίο ή δίπλωμα από αυτά που αναφέρονται στη σελίδα 14175 του ΦΕΚ: 1283/11-04-2018 . Σκέφτομαι, λοιπόν, να πάω σε κάποια σχολή προκειμένου να αποκτήσω την πολυπόθητη ειδικότητα. Θέλω όμως να βρω μία σχολή, δεν με νοιάζει αν είναι ΑΕΙ ή ΤΕΙ, η οποία να βγαίνει εύκολα. Ξέρω, πχ, ότι το τμήμα Πληροφορικής του ΕΚΠΑ που έκανα το πεταπτυχιακό μου, έχει πολύ δύσκολο προπτυχιακό κύκλο. Υπάρχουν κάποια μαθήματα πολύ παλούκια όπως η Φυσική (έχω δει τους μεγάλους τόμους της), Απειροστικός Λογισμός (ή κάπως έτσι, καλός τσιμεντόλιθος κι αυτός), κλπ. Δεν θέλω να μπλέξω με τέτοια. Επειδή είμαι σίγουρος ότι κάποιοι θα με χλευάσουν λέγοντάς μου διάφορα καθώς ζητάω μία εύκολη σχολή, θα ξαναπώ: σχεφτείτε ότι δεν είμαι πιτσιρικάς, δεν έχω τις γνωστικές ικανότητες που είχα πριν 20 χρόνια, δεν έχω όλη τη μέρα ελεύθερη καθώς εργάζομαι και έχω και οικογένεια. Έχω όρεξη, θέλω να μάθω πράγματα αλλά όχι όμως να μου βγει το λάδι. Με δεδομένο όλα αυτά, υπάρχει κάποιος που να μπορεί να μου προτείνει μία σχολή; Μένω Αθήνα, οπότε θα προτιμούσα κάτι στην Αθήνα, έχω κάνει όμως σκέψεις και για Πάτρα. Γενικά, οποιαδήποτε πληροφορία είναι ευπρόσδεκτη.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στη θέση σου θα έκανα μια λίστα με όλα τα τμήματα που σου δίνουν την ειδικότητα ΠΕ86, θα ξεσκάρταρα τα γνωστά απαιτητικά από τις πόλεις που αναφέρεις (Πληροφορική Καποδιστριακού, Πληροφορική οικονομικού, Μηχανικών Η/Υ Πάτρας) και ρωτώντας/ψάχνοντας θα προσπαθούσα να βρω το πιο εύκολο (χύμα) από τα εναπομείναντα. 

Πιθανόν όμως να χρειαστεί να προσθέσεις και άλλες πόλεις. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά, αυτό που είπε και ο Μάριος. Πάτρα έχει μόνο το Μηχ. Η/Υ του ΠαΠα και τη Πληροφορική του ΕΑΠ.

Μηχ. Η/Υ θα μπλέξεις πολύ χωρίς λόγο: 5 χρόνια, εργαστήρια, υποχρεωτική διπλωματική, εννοείται κάποια ζόρικα μαθήματα (αν και αυτά υπάρχουν σε όλες τις σχολές).

ΕΑΠ δεν έχω ιδέα τι παίζει, ούτε αν δίνει ΠΕ86 που θες.

Αθήνα πέρα από ΕΚΠΑ και ΟΠΑ (που έχουν ζόρι), υπάρχουν και τα ΠαΠει/Χαροκόπειο/ΠαΔΑ, που δε ξέρω τι δυσκολία έχουν, όποτε περίμενε κάποιον απόφοιτο/φοιτητή να σου πει γνώμη.

Αν από Αθήνα δε βγάλεις άκρη, υπάρχει η Πληροφορική στη Τρίπολη, αν δεν έχεις θέμα με τις μετακινήσεις πιστεύω θα είναι οκ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, SOADNICK είπε

Βασικά, αυτό που είπε και ο Μάριος. Πάτρα έχει μόνο το Μηχ. Η/Υ του ΠαΠα και τη Πληροφορική του ΕΑΠ.

Μηχ. Η/Υ θα μπλέξεις πολύ χωρίς λόγο: 5 χρόνια, εργαστήρια, υποχρεωτική διπλωματική, εννοείται κάποια ζόρικα μαθήματα (αν και αυτά υπάρχουν σε όλες τις σχολές).

ΕΑΠ δεν έχω ιδέα τι παίζει, ούτε αν δίνει ΠΕ86 που θες.

Αθήνα πέρα από ΕΚΠΑ και ΟΠΑ (που έχουν ζόρι), υπάρχουν και τα ΠαΠει/Χαροκόπειο/ΠαΔΑ, που δε ξέρω τι δυσκολία έχουν, όποτε περίμενε κάποιον απόφοιτο/φοιτητή να σου πει γνώμη.

Αν από Αθήνα δε βγάλεις άκρη, υπάρχει η Πληροφορική στη Τρίπολη, αν δεν έχεις θέμα με τις μετακινήσεις πιστεύω θα είναι οκ.

To ΕΑΠ δίνει ΠΕ86 ειδικότητα, αλλά να αποκλειστεί κατά τη γνώμη μου.  Έχω βοηθήσει γνωστό μου (πριν χρόνια) σε εργασίες δικές του για 3-4 μαθήματα. Δεν είναι δύσκολη (μέτριας δυσκολίας/χρόνου αφιέρωσης), αλλά είναι πολύ εύκολο να τραβήξει σε μάκρος, ενώ και το κόστος δεν είναι αμελητέο. 

Νομίζω είναι καλύτερα να ψάξει για πρώην ή νυν ΤΕΙ αν και υπάρχουν και ΑΕΙ (προ της εξομοίωσης) που θεωρώ ότι δεν είναι τόσο απαιτητικά. π.χ. το ΠΑΠΕΙ θεωρώ ότι ανήκει σε αυτήν την κατηγορία. Τα ΤΕΙ από την άλλη έχουν και το μειονέκτημα της υποχρεωτικής παρακολούθησης εργαστηρίων (δεν ξέρω αν εξακολουθεί και ισχύει αυτό).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και εγώ με τη σειρά μου να σου πω οτι κάτι σε ΠαΠει θα κοιτούσα είτε πληροφορική είτε ψηφιακά συστήματα.Για καποδιστριακο και ΟΠΑ μην το σκέφτεσαι καθόλου είναι πολύ απαιτητικά.Και η τηλεματική στο Χαροκόπειο είναι αρκετά ζορικη όχι όσο του ΕΚΠΑ για παράδειγμα αλλά θέλει κόπο.Επομενως εγώ θα κοιτούσα είτε ΠαΠει είτε εναλλακτικά ΕΑΠ με κλίνοντας στο πρώτο.Επισης μην μπλέξεις με Πολυτεχνείο Πάτρας είναι δύσκολα και θα φας πέντε χρόνια αδίκως.Παντως αν θες την άποψη μου επέλεξε κάτι όσο το δυνατόν πιο ανώδυνο τόσο για την τσέπη σου όσο και για την οικογένεια σου.Εννοωντας ότι η καλύτερη επιλογή για εμένα θα ήταν να σπουδάσεις Αθήνα για πολλούς λογους.

 

Επεξ/σία από AgnwstosY
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 14/9/2019 στις 1:36 ΜΜ, SOADNICK είπε

Βασικά, αυτό που είπε και ο Μάριος. Πάτρα έχει μόνο το Μηχ. Η/Υ του ΠαΠα και τη Πληροφορική του ΕΑΠ.

[...]

Το ΕΑΠ είναι σε όλη την Ελλάδα και όχι μόνο στην Πάτρα…

Στις 14/9/2019 στις 1:51 ΜΜ, marios28 είπε

To ΕΑΠ δίνει ΠΕ86 ειδικότητα, αλλά να αποκλειστεί κατά τη γνώμη μου.  Έχω βοηθήσει γνωστό μου (πριν χρόνια) σε εργασίες δικές του για 3-4 μαθήματα. Δεν είναι δύσκολη (μέτριας δυσκολίας/χρόνου αφιέρωσης), αλλά είναι πολύ εύκολο να τραβήξει σε μάκρος, ενώ και το κόστος δεν είναι αμελητέο

[...]

Εάν έχεις χαμηλό εισόδημα και καλή βαθμολογία είναι σχεδόν δωρεάν (υποτροφίες με κοινωνικά κριτήρια).

 

 

8 ώρες πριν, masteripper είπε

ΕΑΠ ...νομιζω είναι μονόδρομος...

Ακριβώς!

Επεξ/σία από filipN
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντας φοιτητής στο ΕΑΠ, και μάλιστα στη Πληροφορική, έχω να σου πω πως εξ αποστάσεως εκπαίδευση δεν σημαίνει και εύκολη εκπαίδευση. Για να το βγάλεις σε 4 χρόνια πρέπει να παίρνεις 3 Θεματικές Ενότητες το χρόνο που σημαίνει πολλές εργασίες και πολλές ώρες διαβάσματος. Αυτός ο χρόνος μπορεί να βρεθεί μόνο εφόσον μειώσεις ώρες από τον ελεύθερο χρόνο σου (οικογένεια, βόλτες, ταξίδια). Επίσης ο κλάδος της Πληροφορικής είναι στην ουσία εφαρμοσμένα μαθηματικά. Σε όποιο ΑΕΙ κι αν φοιτήσεις θα έχεις πολλά μαθηματικά. Αυτό το λέω γιατί απο τη στιγμή που λες πως απέχεις χρόνια από το διάβασμα, μάλλον θα χρειαστείς φροντιστήρια για να ανταπεξέλθεις (ανεξάρτητα από το αν θα πας στο ΕΑΠ ή σε κάποιο άλλο ΑΕΙ), άρα και επιπλέον χρόνος και έξοδα. Δεν τα λέω όλα αυτά για να σε αποθαρρύνω, απλώς για να έχεις μια εικόνα του τί πρόκειται να αντιμετωπίσεις ώστε να μην σου έρθει απότομο. Ο δρόμος είναι μακρύς και δύσκολος, αν σκεφτείς και τις υπόλοιπες υποχρεώσεις που δεν σταματούν, αλλά όμορφος. Καλή επιτυχία πάντως σε ό,τι κι αν επιλέξεις να κάνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, filipN είπε

Το ΕΑΠ είναι σε όλη την Ελλάδα και όχι μόνο στην Πάτρα…

Ναι μωρέ, το είπα πιο πολύ με την λογική που απάντησε ο πρώτος (να κάνει λίστα διαθέσιμων τμημάτων).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο άνθρωπος είπε ότι δε θέλει να ασχοληθεί (όσο γίνεται) με τα τριγύρω και να είναι εύκολο. Στο ΕΑΠ αν και δεν θα συναντήσει ιδιαίτερες δυσκολίες θα χρειαστεί να ασχοληθεί (ιδίως με αυτά που δεν επιθυμεί). Δύσκολο να το βγάλει σε 4 χρόνια, καθώς εργάζεται και έχει οικογένεια. Μπορεί να χρειαστούν μέχρι και 7 χρόνια. Επίσης αντιγραφές κ.τ.λ. τα ξεχνάει που κάποια μαθήματα σε άλλα τμήματα θα μπορούσε να τα περάσει "μπαι".  (π.χ. τις φυσικές) 

Το ΕΑΠ σύμφωνα με τα παραπάνω δεν είναι καλή επιλογή για αυτό που ζητάει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, marios28 είπε

Ο άνθρωπος είπε ότι δε θέλει να ασχοληθεί (όσο γίνεται) με τα τριγύρω και να είναι εύκολο. Στο ΕΑΠ αν και δεν θα συναντήσει ιδιαίτερες δυσκολίες θα χρειαστεί να ασχοληθεί (ιδίως με αυτά που δεν επιθυμεί). Δύσκολο να το βγάλει σε 4 χρόνια, καθώς εργάζεται και έχει οικογένεια. Μπορεί να χρειαστούν μέχρι και 7 χρόνια. Επίσης αντιγραφές κ.τ.λ. τα ξεχνάει που κάποια μαθήματα σε άλλα τμήματα θα μπορούσε να τα περάσει "μπαι".  (π.χ. τις φυσικές) 

Το ΕΑΠ σύμφωνα με τα παραπάνω δεν είναι καλή επιλογή για αυτό που ζητάει.

Το θέμα είναι πως εάν κάποιος θέλει να αποκτήσει ένα πτυχίο στη Πληροφορική και να θεωρείται ΠΕ, νομίζω πως αναγκαστικά θα ασχοληθεί με "τα τριγύρω". Εκτός αν μιλήσουμε για τις πολυτεχνικές σχολές που είναι βέβαια ακόμα πιο δύσκολες. Με άλλα λόγια δεν νομίζω πως υπάρχει η φόρμουλα "πτυχίο Πληροφορικής όπου θα θεωρείσαι ΠΕ, με γνώσεις μόνο πάνω στον προγραμματισμό". Ο κλάδος της Πληροφορικής (Computer Science), καλώς ή κακώς, με "τα τριγύρω" ασχολειται. Αν θες μετά να γίνεις developer, πρέπει να ασχοληθείς από μόνος σου περισσότερο.

 

Μην ξεχνάς πως στο ΕΑΠ οι συναντήσεις είναι μία φορά το μήνα και αυτό έχει και τα θετικά και τα αρνητικά του. Θετικό το ότι γίνονται τα ΣΚ οπότε και εργαζόμενος να είσαι, μπορείς να παρακολουθείς πιο εύκολα. Αρνητικό από την άλλη ότι πρέπει να ασχοληθείς πάρα πολύ απο μόνος σου για να βγάλεις άκρη (εκτός αν κάνεις φροντιστήρια που αυξάνουν το κόστος, μειώνουν τον ελεύθερο χρόνο κλπ κλπ). Είναι φαύλος κύκλος.

Επεξ/σία από MrLoco
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, MrLoco είπε

Το θέμα είναι πως εάν κάποιος θέλει να αποκτήσει ένα πτυχίο στη Πληροφορική και να θεωρείται ΠΕ, νομίζω πως αναγκαστικά θα ασχοληθεί με "τα τριγύρω". 

Καταρχήν ΠΕ86 δίνεται σε όλα τα τμήματα πληροφορικής (και Ηλ/Μηχ.). Είτε από ΑΕΙ, είτε από ΤΕΙ. Κατά δεύτερον υπάρχουν αρκετοί ΠΕ που είναι σχεδόν παντελώς άσχετοι με "τα τριγύρω" και δεν εννοώ στον προγραμματισμό που είναι αρκετά πιθανό να τελειώσει κάποιος τμήμα πληροφορικής (σε αρκετά τμήματα) και να μην κατέχει καλό (έως και σχεδόν καθόλου) προγραμματισμό. Δεν παίζει ρόλο ο τίτλος σπουδών, ούτε ο τίτλος των μαθημάτων. Εξαρτάται το τι ύλη καλύπτει το κάθε μάθημα (στην πράξη και όχι θεωρητικά) και τι επιπέδου είναι το κάθε τμήμα. Γνωστά είναι αυτά. 

Στο συγκεκριμένο θέμα ο άνθρωπος είναι  ξεκάθαρος. Θέλει όσο το δυνατόν λιγότερη προσπάθεια. Αυτό εξαρτάται από το τμήμα και αυτό ψάχνουμε (το πιο εύκολο). Υπάρχουν πολύ εύκολα τμήματα, υπάρχουν εύκολα, υπάρχουν μέτρια, υπάρχουν δύσκολα, υπάρχουν πάρα πολύ δύσκολα.  Σε αυτά (στα εύκολα) δεν ανήκει το ΕΑΠ. Όπως δεν ανήκει και στα δύσκολα (δεν αφορά το θέμα). Αυτό έγραψα (πάντα κατά τη γνώμη και εμπειρία μου). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στη φάση που βρίσκεσαι πολύ σωστά δεν πρέπει να ασχοληθείς με κάποια ζόρικη σχολή. Συνεπώς, η πληροφορική από το ΕΚΠΑ, το ΟΠΑ και οι μηχανικοί υπολογιστών Πάτρας αποκλείονται. 

Στα ΑΕΙ μπορείς να τσεκάρεις τις Πληροφορικές ΠΑ.ΠΕΙ και Χαροκόπειου. Επίσης, για μένα ρίξε και μια ματιά στην πληροφορική Πανεπιστημίου Δυτικής Αττικής. 
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...