Προς το περιεχόμενο

Τι χρειαζομαι για 1080p gaming :


leolipop

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Ryzenlake είπε

Aπό εκεί και πέρα πρέπει να ξέρουμε τι budget διαθέτεις για να δούμε που θα κινηθείς σε αναβαθμίσεις. Αν είναι να πας σε μτχ καλό είναι να πάρεις κάτι πρόσφατο. Μακριά από 4ης γενιάς που σου προτείνουν, έχουν ήδη κλείσει 6ετια. Όπως φαίνεται κρατάς το pc καιρό, οπότε το να πάρεις 6ετιας hw και να σου μείνει στο χέρι καμία μητρική ξερ γω δεν λέει. Προσανατολισου σε 1st gen ryzen (1600) και μια RX 570, είναι υπεραρκετά να καλύψουν τις ανάγκες σου.

Παλιοτερα ειχα δει για ενα κοστος περιπου στα 250€ με ryzen 1600X αν θυμαμαι καλα , μητρικη και μνημες.Οπως ειπα δε βιαζομαι , και αρχιζω να αντιλαμβανω τι αντικτυπο εχει και σε ποιο κομματι το hardware.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 65
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, Ryzenlake είπε

Ότι ο 2/4 i3 πάει καλύτερα στο ac origins που αναφέρει ο άνθρωπος από τον 8350...παιζει ούτε από τον 6300 που έχει ναμην πάει καλύτερα. Σοβαρευτειτε ρε τη τρέλα μου μέσα με τα οπαδιλικια

σαφως και δουλευει καλυτερα αφου τα νηματα μοιραζονται στην μεση στην χειροτερη, ενω στους αλλους εναλλασονται εκτος οτι μοιραζοναι και την fpu.

αλλα που να το μαθεις εσυ αυτο, στον μουσια που βλεπεις?:lol:

1 ώρα πριν, leolipop είπε

Συμφωνώ , αν δεις παραπάνω μόνο ένας φίλος έβαλε την γραφικών προς αντικατάσταση , ενώ τα άλλα παιδιά δεν έκαναν κάποια αναφορά

ορισες σφιχτο μπατζετ γι αυτο δεν ειπαμε για καρτα. εδω εχει την καρτα σου με επεξεργαστη πιο παλιο απο αυτον που λεω, κλοκαρισμενο ομως. φυσικα αν αλλαξεις και καρτα θα πηγαινει καλυτερα, αν βαλεις πχ 960.

Spoiler

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, intelrisen είπε

σαφως και δουλευει καλυτερα αφου τα νηματα μοιραζονται στην μεση στην χειροτερη, ενω στους αλλους εναλλασονται εκτος οτι μοιραζοναι και την fpu.

αλλα που να το μαθεις εσυ αυτο, στον μουσια που βλεπεις?:lol:

ορισες σφιχτο μπατζετ γι αυτο δεν ειπαμε για καρτα. εδω εχει την καρτα σου με επεξεργαστη πιο παλιο απο αυτον που λεω, κλοκαρισμενο ομως. φυσικα αν αλλαξεις και καρτα θα πηγαινει καλυτερα, αν βαλεις πχ 960.

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Ποιον μούσια? Εγώ είχα και fx8350, και i3 2/4 και 8700k. Δεν χρειάζεται να δω κανέναν για να βγάλω συμπεράσματα. 

 

Περιμένω λοιπόν τα δικά σου benchmarks με τον 2/4 που πάει καλύτερα από fx8350 στο ac origins... Αντε να δούμε, θα μας τα δείξεις η την πάπια? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, intelrisen είπε

ρισες σφιχτο μπατζετ γι αυτο δεν ειπαμε για καρτα. εδω εχει την καρτα σου με επεξεργαστη πιο παλιο απο αυτον που λεω, κλοκαρισμενο ομως. φυσικα αν αλλαξεις και καρτα θα πηγαινει καλυτερα, αν βαλεις πχ 960.

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Αφηστε απ'εξω το μπατζετ , αυτο που ηθελα να εχω μια ιδεα ειναι μια συνθεση που να κανει αυτο που ζηταω.Εγω πχ που παιζω αραια και που ενα diablo 3, το συστημα αυτο ειναι υπεραρκετο.Οποτε μιας και επιβαλεται η αλλαγη πολλων μοναδων , προτεινετε μου εσεις οτι πιστευετε οτι θα με καλυψει.Αν μου πειτε βεβαια για ενα κοστος 1000€ , αυτο χαρηκαμε ...το εκανα και μονος μου ,  αλλα μιλαμε ....πως να το πω για ενα συστημα 1080p high με οποιαδηποτε γενια εξαρτηματων τελευταιας 3ετιας....Ειμαι σιγουρος οτι θα ημουν πολυ καλυτερα με μια 970 πχ , αν κανει αυτο που ζηταω.Δε θελω να σας μπερδευω.

Επεξ/σία από leolipop
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, leolipop είπε

Αφηστε απ'εξω το μπατζετ , αυτο που ηθελα να εχω μια ιδεα ειναι μια συνθεση που να κανει αυτο που ζηταω.Εγω πχ που παιζω αραια και που ενα diablo 3, το συστημα αυτο ειναι υπεραρκετο.Οποτε μιας και επιβαλεται η αλλαγη πολλων μοναδων , προτεινετε μου εσεις οτι πιστευετε οτι θα με καλυψει.Αν μου πειτε βεβαια για ενα κοστος 1000€ , αυτο χαρηκαμε ...το εκανα και μονος μου ,  αλλα μιλαμε ....πως να το πω για ενα συστημα 1080p high με οποιαδηποτε γενια εξαρτηματων τελευταιας 3ετιας....Ειμαι σιγουρος οτι θα ημουν πολυ καλυτερα με μια 970 πχ , αν κανει αυτο που ζηταω.Δε θελω να σας μπερδευω.

R5 1600, b350 mobo + 16gb 3200ram, rx 570. Με αυτά εισαι παραπάνω από καλά

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, leolipop είπε

Αφηστε απ'εξω το μπατζετ , αυτο που ηθελα να εχω μια ιδεα ειναι μια συνθεση που να κανει αυτο που ζηταω.Εγω πχ που παιζω αραια και που ενα diablo 3, το συστημα αυτο ειναι υπεραρκετο.Οποτε μιας και επιβαλεται η αλλαγη πολλων μοναδων , προτεινετε μου εσεις οτι πιστευετε οτι θα με καλυψει.Αν μου πειτε βεβαια για ενα κοστος 1000€ , αυτο χαρηκαμε ...το εκανα και μονος μου ,  αλλα μιλαμε ....πως να το πω για ενα συστημα 1080p high με οποιαδηποτε γενια εξαρτηματων τελευταιας 3ετιας....Ειμαι σιγουρος οτι θα ημουν πολυ καλυτερα με μια 970 πχ , αν κανει αυτο που ζηταω.Δε θελω να σας μπερδευω.

θα σου δειξω εν μερει τη δυναμη του διαχρονικου. 1600 συν 570 και χεον 3470 συν 770, αντιστοιχος του 940 αν δε κανω λαθος στο bf 5. σημερινο παιχνιδι, επεξεργαστης δεκαετιας με εναν διετιας.

Spoiler

https://www.youtube.com/watch?v=TBebQtFpSqo

Spoiler

https://www.youtube.com/watch?v=ApKu6daj9L8

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
47 λεπτά πριν, intelrisen είπε

θα σου δειξω εν μερει τη δυναμη του διαχρονικου. 1600 συν 570 και χεον 3470 συν 770, αντιστοιχος του 940 αν δε κανω λαθος στο bf 5. σημερινο παιχνιδι, επεξεργαστης δεκαετιας με εναν διετιας.

  Απόκρυψη περιεχομένων
  Απόκρυψη περιεχομένων

Bλεπω λαθος η το παλαιο σετ κοιταζει στα ματια το καινουργιο ;

O 6350 που εχω βγηκε απο τον αδερφο μου που εβαλε 8350 (καινουργιος 52€ με wraith) περα απο τα 1080ρ του θεματος , αν εβρισκα εναν αντιστοιχο , δε θα ηταν ενα βημα προς τα εμπρος ; Γιατι με οσα διαβαζω και βλεπω ο cpu μου φρεναρει την ολη υποθεση.Κουμπωνει στη μητρικη μου με τη μια μεχρι 8370 οπως ειδα.

Επεξ/σία από leolipop
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κάρτα γραφικών που εχεις είναι ισχυρή αλλά μάλλον δεν επαρκεί για 1080p λόγω μνήμης. Είναι σχεδόν ισάξια της gtx 960 αλλά δεν έχεις μνήμη. Η cpu δεν πιστεύω ότι την φρενάρει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, leolipop είπε

Bλεπω λαθος η το παλαιο σετ κοιταζει στα ματια το καινουργιο ;

Κοιτάς λάθος. Και γενικά μην ακούς τι γράφει ο παπαρολόγος.

Τεστάρι διαφορετικά maps με διαφορετικά settings, τι συμπέρασμα να βγάλεις? Στο video με τον 1600 γίνεται πανζουρλισμός επί της οθόνης. Με τον xeon βλέπεις 1 τύπο κάπου στο βάθος. Επίσης τα settings είναι στο ultra low στον xeon ενώ στον ryzen μέχρι το 3 λεπτό είναι ultra

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, leolipop είπε

Bλεπω λαθος η το παλαιο σετ κοιταζει στα ματια το καινουργιο ;

O 6350 που εχω βγηκε απο τον αδερφο μου που εβαλε 8350 (καινουργιος 52€ με wraith) περα απο τα 1080ρ του θεματος , αν εβρισκα εναν αντιστοιχο , δε θα ηταν ενα βημα προς τα εμπρος ; Γιατι με οσα διαβαζω και βλεπω ο cpu μου φρεναρει την ολη υποθεση.Κουμπωνει στη μητρικη μου με τη μια μεχρι 8370 οπως ειδα.

dont throw money in a black hole. Απλά το pc σου ΔΕΝ κάνει για 1080 gaming όσα λεφτά και να ρίξεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το προηγουμενο ποστ μου σε σχεση με την αναβαθμιση cpu δεν αφορα το 1080 που ξεκινησα αλλα σε γενικοτερο πλαισιο.Αν πχ εβρισκα εναν 8320 στα 30€ , δε θα ειχε τιποτα να δωσει σε ενα βαρυ παιχνιδι σε σχεση με τον τωρινο 6350 ;Δε μιλαω για αναλυσεις , στα 1400*900 δε θα ειχα 5fps περισσοτερα πχ ;

Επεξ/σία από leolipop
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, leolipop είπε

Παλιοτερα ειχα δει για ενα κοστος περιπου στα 250€ με ryzen 1600X αν θυμαμαι καλα , μητρικη και μνημες.Οπως ειπα δε βιαζομαι , και αρχιζω να αντιλαμβανω τι αντικτυπο εχει και σε ποιο κομματι το hardware.

Σε φιλαράκι με FX 8150 , 8GB DDR3 , SAMSUNG 840 EVO , του αφαίρεσα μια HD6970 που είχε και του πέρασα την RX 570 που είχε το plaisio σε προσφορά.

Μια χαρά 1080p gaming κάνει.

Άλλαξε λοιπόν την κάρτα γραφικών που είναι τροχοπέδη και αν δεν σε καλύπτει βλέπουμε για άλλον επεξεργαστή ή πλατφόρμα.

Προσωπικά πιστεύω πως μια αλλαγή σε RX570 ή RX580 ακόμα καλύτερα, θα σε καλύψει.

Εδώ είμαι να επιβεβαιωθώ . 😀

Αυτό που σε κρατάει πίσω είναι η κάρτα γραφικών. Ειδικά η μνήμη της και οι παρατημένοι οδηγοί της.

Επεξ/σία από adtakhs
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, adtakhs είπε

Σε φιλαράκι με FX 8150 , 8GB DDR3 , SAMSUNG 840 EVO , του αφαίρεσα μια HD6970 που είχε και του πέρασα την RX 570 που είχε το plaisio σε προσφορά.

Μια χαρά 1080p gaming κάνει.

Άλλαξε λοιπόν την κάρτα γραφικών που είναι τροχοπέδη και αν δεν σε καλύπτει βλέπουμε για άλλον επεξεργαστή ή πλατφόρμα.

Προσωπικά πιστεύω πως μια αλλαγή σε RX570 ή RX580 θα σε καλύψει.

O αδερφος μου διπλα παντως με 8350 , rx580 8gb και 16gb ddr3 @1600mhz ετρεχε το assasins creed odyssey (αυτο ειχαμε σαν κοινο παρονομαστη) στα 1080p με τις περισσοτερες ρυθμισεις στο ultra και με την μιση vram ελευθερη , η χρηση του επεξεργαστη με στοκ ρολογια παντα δε υπερεβαινε το 30%.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, leolipop είπε

O αδερφος μου διπλα παντως με 8350 , rx580 8gb και 16gb ddr3 @1600mhz ετρεχε το assasins creed odyssey (αυτο ειχαμε σαν κοινο παρονομαστη) στα 1080p με τις περισσοτερες ρυθμισεις στο ultra και με την μιση vram ελευθερη , η χρηση του επεξεργαστη με στοκ ρολογια παντα δε υπερεβαινε το 30%.

Είπαμε, μια χαρά θα παίζεις. Βάλε μια RX-580 8GB και θα είσαι κομπλέ.

Το 30% δεν λέει και πολλά , αν το παιχνίδι δεν εκμεταλλεύεται τους πυρήνες. Μπορεί να τερματίζει τον ένα και οι άλλοι να κάθονται γιατί το κ@λοπαίχνιδο δεν είναι γραμμένο για multithread επεξεργαστές.

Παρόλα αυτά θα παίζεις μια χαρά με τον 6350.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν αξίζει να κάνεις τίποτα στο σύστημα που έχεις (μόνο τους σκληρούς αν κρατήσεις), αν θες αξιόλογες επιδόσεις για σημερινό gaming fullHD 1080p πας για καινούριο
Δίνω ένα παράδειγμα:
CPU: AMD Ryzen 5 2600 ~ 130
GPU: Gtx1660 ~ 240 (value για gaming σε 1080p)
RAM: 16gb στα 3200 Gskill ~ 80
Χρειάζεσαι και ένα καλό τροφοδοτικό Corsair ή Seasonic (650w), γύρω στα 100 (είναι βασικό για εμένα), βάλε και κουτί γύρω στα 50 
Με 600-700ευρώ έχεις ένα πολύ αξιόλογο gaming σύστημα για τα τωρινά δεδομένα στα 1080p σε φουλ αναλύσεις
 

Υ.Γ. αν δε θες να διαθέσεις τα χρήματα για καινούριο, μπορείς να βάλεις στο υπάρχον σύστημα μια RX570/580, αλλά και πάλι, νομίζω σε gaming απαιτήσεις δε θα κρατήσει πολύ χρόνο..

Επεξ/σία από geodevil
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...