Προς το περιεχόμενο

Τι χρειαζομαι για 1080p gaming :


leolipop

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, intelrisen είπε

τελικα παντου ιντελ εχεις αλλα στους αλλους προτεινεις amd. :lol: μηπως πληρωνεσαι δεν εξηγηται αλλιως... :lol:

Μόλις αγόρασα την προηγουμένη βδομάδα ένα PC με 3600 για την κοπέλα μου. Πάντως είσαι εντελώς τσίχλας, αναρωτιέμαι και εγώ τι ασχολούμε. Ignore και έληξες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 65
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 λεπτά πριν, daredevil1 είπε

Μπορεί κάποιος να μας δώσει ένα setup για 1080p gaming σε medium/high? Εννοείται vfm. 

Κάρτα 570-580 είναι ότι πρέπει για 1080p high. Από cpu κοιτάς σε 2600. Και ο 3600 είναι τέρας αλλά θαρρώ overkill για τέτοιες κάρτες. Από μητρική κάτι σε b450 φαντάζομαι tomahawk. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, daredevil1 είπε

Ο 1600 που πήρα δεν κάνει δουλειά; 

Θα στον πρότεινα και αυτόν απλά είναι πολύ κοντά σε τιμή με τον 2600. Κατά τα άλλα προφανώς και κάνει και παρακάνει δουλειά, ειδικά με κάρτες μέχρι 200 ευρώ θα σε κοβει η καρτα και όχι το cpu. Τούμπανος είσαι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/9/2019 στις 1:24 ΜΜ, leolipop είπε

Χαιρετω την παρεα.Εχω στο δωματιο του γιου μου το "καλο" μας pc με το οποιο παιζει εκεινος και μονο.Το θεμα ειναι οτι οσο μεγαλωνει τοσο μεγαλωνουν και οι απαιτησεις του.

Αυτη τη στιγμη το συστημα εχει ως εξης : amd fx6350 , 12gb ddr3 @1866 , gtx 770 2gb , ssd 120gb +1tb hdd , psu 550 (δε θυμαμαι μαρκα αλλα δεν ειναι deer...)

Aυτη τη στιγμη εχουμε ενα μονιτορ αναλυσης 1366 * 768 οποτε καταλαβαινετε οτι ολα τρεχουν παραπανω απο ικανοποιητικα , αλλα τωρα τελευταια με βαζει να του συνδεω να παιζει στην 46αρα του σαλονιου η οποια ειναι FHD και ψιλοχαλαει η εικονα λογω αναλυσης .Αυτο που θελουμε να πετυχουμε ειναι να τρεχουμε στα 1920*1080 με καλη ποιοτητα χωρις τρελες απαιτησεις στα καρε , 30+ να ειναι για να μην βλεπουμε σπασιματα.Δεν βιαζομαι στις αλλαγες και επισης δε με ενδιαφερει να ειναι κατι καινουργιο , βλεπω ανετα και μεταχειρισμενα αρκει το αποτελεσμα να ειναι το επιθυμητο.

Πάρε μια RX580 8GB και καθάρισες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Διάβασα όλο το thread και η αλήθεια είναι κάπου στη μέση.

Καταρχήν απορώ που μερικοί του λένε πάρε καινούριο σύστημα ενώ ο άνθρωπος θέλει ένα pc να παιζει μέχρι 60 fps. Εννοείται ότι καινούριο build είναι σαφώς καλύτερη επιλογή από πλευράς επιδόσεων αλλά ο άνθρωπος ζήτησε τι μπορεί να κάνει για να παιζει σε 1080p στη τηλεόραση που έχει στο σπίτι με το ανάλογο input lag. Οπότε δεν έχει τρελές απαιτήσεις. Το pc θα καίει όσο καιει και τώρα. Τι θα κάνει απόσβεση από τη ΔΕΗ τα 500 ευρώ που θέλει για new build?

ΤS απλά αγόρασε αυτή εδώ https://www.skroutz.gr/s/11715603/MSI-Radeon-RX-580-8GB-Armor-OC.html και θα τρέχεις τα παιχνίδια που θες. Όντως θα έχεις fps drops όταν τα παιχνίδια ειναι cpu intensive και γίνεται χαμός στην οθόνη αλλά θα έχεις μια αξιοπρεπή απόδοση και τα παιχνίδια θα είναι playable. 

Αργότερα κρατάς τη κάρτα και το τροφοδοτικό σου που αν δεν έπαθε κάτι ως τώρα μια χαρά κρατεί και δεν υπάρχει αναγκη για 650 watt που μερικοί το θεωρούν και απαραίτητο σε single gpu rig(θα τρελαθούμε) και κάνεις αναβάθμιση σε mobo+cpu+ram. Ετσι θα έχεις ενα decent μηχάνημα να κάνεις αυτό που θες και τελος. Είχα τον 6300 με 1060 αντίστοιχη της 580 και μια χαρά έπαιζε σε 1080p.

Επεξ/σία από Passionate
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Passionate , οτιδηποτε πανω απο 30-35 καρε ειναι αρκετα για εμας , τα 60 ειναι πολυτελεια :P

Ευχαριστω ολους για τις απαντησεις , ευτυχως το τροφοδοτικο εχει αποδειχτει σκυλι (για μερικες μερες δεν γυριζε ο ανεμιστηρας του χωρις να το καταλαβω , ετυχε να ειμαι πισω απο το πισι και να διαπιστωσω οτι δε γυρναει) και θα μεινει και για το μελλον σε οτι κανω λογικα αφου μου σηκωνει αρκετα ενεργοβορα υποσυστηματα.Ειδα οτι η 570 με την 580 εχουν ενα 30% δαιφορα τιμης. Αξιζει σε αποδοση αυτη η διαφορα ;

Γεγονος ειναι οτι καποια στιγμη πρεπει να κανω αναβαθμιση γιατι για καποιο λογο στη μητρικη μου (msi p23fx 760gm) εδω και καιρο δε λειτουργει καμια sata θυρα των 3gb ευτυχως τη βγαζω με τις 2 των 6gb ...

Επεξ/σία από leolipop
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βγάλε το τροφοδοτικό και καθάρισέ το και πες μας και ποιο μοντέλο είναι. Αν είναι φθηνό ποιοτικά κινήσου είτε σε GTX1660 (καταναλώνει λιγότερο και είναι καλύτερη αγορά από rx580 στα 200€) ή σε RX570. Ο FX6350 για ac origins και forza4 είναι ανεπαρκής αλλά ενδεχομένως με μια RX570 ή GTX1660 να έχει σταθερά πάνω από 30-35fps.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, leolipop είπε

Passionate , οτιδηποτε πανω απο 30-35 καρε ειναι αρκετα για εμας , τα 60 ειναι πολυτελεια :P

Ευχαριστω ολους για τις απαντησεις , ευτυχως το τροφοδοτικο εχει αποδειχτει σκυλι (για μερικες μερες δεν γυριζε ο ανεμιστηρας του χωρις να το καταλαβω , ετυχε να ειμαι πισω απο το πισι και να διαπιστωσω οτι δε γυρναει) και θα μεινει και για το μελλον σε οτι κανω λογικα αφου μου σηκωνει αρκετα ενεργοβορα υποσυστηματα.Ειδα οτι η 570 με την 580 εχουν ενα 30% δαιφορα τιμης. Αξιζει σε αποδοση αυτη η διαφορα ;

Γεγονος ειναι οτι καποια στιγμη πρεπει να κανω αναβαθμιση γιατι για καποιο λογο στη μητρικη μου (msi p23fx 760gm) εδω και καιρο δε λειτουργει καμια sata θυρα των 3gb ευτυχως τη βγαζω με τις 2 των 6gb ...

Ναι από ότι βλέπω τις τιμές καλύτερα μια RX570.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μονο με το τελευταιο βιντεο μου ηρθε ναυτια. που να το επαιζα και απο κοντα.:lol: καλα τωρα τον τρολαρετε τον ανθρωπο και του λετε βαλε 580 με 6300. θα θελει δραμαμινες για να παιξει.:lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εκτός από το AOC τα άλλα μια χαρά παίζουν, 

Σε κάποια από αυτά αν ρίξεις κάνα δυο settings θα έχει 60fps

Επεξ/σία από Aten-Ra
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, intelrisen είπε

θα θελει δραμαμινες για να παιξει.:lol:

Γιατι ; Μη με ριχνετε ετσι ....6350 εχω οχι 6300 :P (μεχρι να μου κατσει κανας 83xx)

3 ώρες πριν, tanasen01 είπε

Βγάλε το τροφοδοτικό και καθάρισέ το και πες μας και ποιο μοντέλο είναι. Αν είναι φθηνό ποιοτικά κινήσου είτε σε GTX1660 (καταναλώνει λιγότερο και είναι καλύτερη αγορά από rx580 στα 200€) ή σε RX570. Ο FX6350 για ac origins και forza4 είναι ανεπαρκής αλλά ενδεχομένως με μια RX570 ή GTX1660 να έχει σταθερά πάνω από 30-35fps.

https://www.e-shop.gr/chieftec-cft-560a-deluxe-edition-cm-560w-pci-e-p-PER.700623

Aυτο ειναι , και το εβγαλα πριν 1 μιση χρονο απο υπολογιστη που εφεραν για ανακυκλωση.

Επεξ/σία από leolipop
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...