Προς το περιεχόμενο

Κόστος εκτελωνισμού BMW X6


kaberis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Ukforthemoment είπε

Mε το ημερολόγιο καίει βενζίνη ;Οχι με τα χλμ;

😁

Καλό. Μπορείς και καλύτερα. Προσπάθησε 😃

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ότι νάνε.

Φίλε μου απο ένα ποσο (ή 25 ή 35 χιλιαδες) λιανικής ο εκτελωνισμός αρχίζει και ξεφεύγει. ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ. Ειδικά αν το αμαξι δεν εχει και πολλα χιλιομετρα, ακομα χειροτερα (κατω απο 15χιλ/ετος)

Τώρα οταν το φερεις, δεν θα ειναι αμαξι 10ετιας επειδη ειναι μοντελο του 9. Θα ειναι αμαξι του 2019. Πρώτη αδεια κυκλοφοριας στην ελλαδα ειναι του 2019. Θα πρεπει να κανεις ειδικη αιτηση για να αλλαξεις αδεια με την πραγματικη χρονολογια, πραγμα που θελει καποια δικαιολογητικα που θα χρειαστει να τα εχεις (δε θυμαμαι πια, νομιζω και βεβαιωση κατασκευαστη οπως και πρωτη αδεια στη χωρα που πρωτα ταξινομήθηκε) αλλιως θα πληρωσεις κανονικοτατα φορο πολ. και τελη με τους ρυπους (που θα τσουζουν για 3λιτρο δεκαετιας)

 

θα μπορουσα να σου πω στο περιπου χωρις την αμοιβη του εκτελωνιστη ποσο ειναι αν εχω λιανικη τιμη και χλμ του αυτοκινητου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, jackess είπε

 

θα μπορουσα να σου πω στο περιπου χωρις την αμοιβη του εκτελωνιστη ποσο ειναι αν εχω λιανικη τιμη και χλμ του αυτοκινητου

Εγώ το έβγαλα περίπου στα 6500€ με 7000€.

 

λοιπόν για 180000 με 200000 χιλιόμετρα euro5 με λιανικη τιμη προ φορων 55000.

ρύπους 190 με 196 σύμφωνα με το κατάλογο του gsis.

τα γερμανικά μπορεί να έχουν κ εκδόσεις 200+ ρύπους. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γιατι να μην παρει ενα αμαξι μετα 1η νοεμβρη 2010 ωστε να υπολογιζεται βαση ρυπων? Ενα των 200gr ειναι στα 556ευρω

Δεν καινε τοσο τα νεα αμαξια...το συγκεκριμενο ειναι γυρω στα 10λιτρα πετρελαιο αντε και 12...

Τα τεκμηρια ειναι συνολικα και οχι ανα περιπτωση...σπιτια ενοικια πισινα παιδια κτλ

Σιγα μην βγαζει αδεια του 19

Επεξ/σία από kage
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, kaberis είπε

Εγώ το έβγαλα περίπου στα 6500€ με 7000€.

λοιπόν για 180000 με 200000 χιλιόμετρα euro5 με λιανικη τιμη προ φορων 55000.

ρύπους 190 με 196 σύμφωνα με το κατάλογο του gsis.

τα γερμανικά μπορεί να έχουν κ εκδόσεις 200+ ρύπους. 

στανταρ υπολογισε  200+ ρυπους

με πολυ πολυ προχειρους υπολογισμους, 120 μηνων αμαξι (10 ετων) και 200χιλ χλμ περιπου λιγο πανω απο 7000€ το τελος ταξινομισης συν οτι αλλο χρειαζεται οποτε δε το βγαζεις λαθος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, jackess είπε

Θα πρεπει να κανεις ειδικη αιτηση για να αλλαξεις αδεια με την πραγματικη χρονολογια, πραγμα που θελει καποια δικαιολογητικα

Καμμία ειδική αίτηση δεν κάνει και κανένα δικαιολογητικό δεν θέλει.

Στην ελληνική άδεια αναφέρεται με τον κωδικό Β η ημερομηνία έκδοσης της πρώτης άδειας κυκλοφορίας του οχήματος και με τον αριθμό 4 η ημερομηνία της έκδοσης της ελληνικής άδειας.

Έτσι αναφέρεται στην άδεια κυκλοφορίας του αμαξιού μου,όταν το εκτελωνισα το 2017.

Όσο για το τέλος ταξινόμησης μόνο ο τελωνειακος θα σου πει,και φυσικά δεν ισχύει όσο πιο ακριβό το αμάξι τόσο πιο μεγάλη η αμοιβή του εκτελωνιστη,ίδια δουλειά κάνει είτε το αμάξι κοστίζει 1.000 ευρώ είτε 100.000 ευρω.Εμενα μου πήρε 150 ευρώ,για αμαξι που κοστιζε στην Ελλαδα το 1998,συμφωνα με τις λιστες του τελωνειου 55.000 ευρω,τοτε ηταν ακόμα δραχμές..Ηταν γνωστός μου όμως,γύρω στα 200 ευρώ να υπολογίζεις.

Επεξ/σία από jmmys
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτο θελει ψαξιμο βαση νεου WLTP..ακομη και στα 230gr  ειναι 590ε.ενολιγης συμφερει..

Δεν εγραψα για κοστος εκτελωνιστη αλλα εκτελωνισμου ..μαγειρευονται καποια πραγματα;)

Επεξ/σία από kage
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...