Προς το περιεχόμενο

Crucial Ballistix LT/AT 3200MHz 16GB Review


kostas_anes

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, RcManiac είπε

Εμένα μου ήρθαν 165 (3/10 παραγγελία) από Amazon.de

Η τιμή στη σελίδα ήταν 160 αλλά στο checkout εβγαζε 135 συν Postal and shipping 15+ και ΦΠΑ άλλα 30+

Αν και έλεγε sold and shipped by Amazon, στο tracking που παρακολουθώ βλέπω ότι αρχική τοποθεσία είναι GB και μέτα μπαίνει DE.

Μάλλον εκει οφείλεται η αυξημένη τιμή, πρέπει να τα στέλνει απο Αγγλία.

Ας όψεται που τα βιάζομαι, αλλιώς θα τα έπαιρνα απο Ελλάδα, κάποιοι τα έχουν 150+ μόνο.

Επεξ/σία από thanosAIAS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα από το skroutz 161 με τα μεταφορικά αλλά έκαναν πάνω από 10 μέρες να έρθουν, μπορεί να ήταν και 15.

Επειδή έχω φτηνή μητρική είμαι +1-2ns στο latency (για όσους κοιτάνε και μητρική).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, thanosAIAS είπε

Η τιμή στη σελίδα ήταν 160 αλλά στο checkout εβγαζε 135 συν Postal and shipping 15+ και ΦΠΑ άλλα 30+

Αν και έλεγε sold and shipped by Amazon, στο tracking που παρακολουθώ βλέπω ότι αρχική τοποθεσία είναι GB και μέτα μπαίνει DE.

Μάλλον εκει οφείλεται η αυξημένη τιμή, πρέπει να τα στέλνει απο Αγγλία.

Ας όψεται που τα βιάζομαι, αλλιώς θα τα έπαιρνα απο Ελλάδα, κάποιοι τα έχουν 150+ μόνο.

 

128,56 €* 24% + 5,26 € 

Τα έστειλε από την αποθήκη της Αγγλίας και εμένα. Δε ξέρω σε τι οφείλετε η διαφορά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, vadergr είπε

Έχει δοκιμάσει να βάλει κάποιος 4 στικάκια από αυτές σε ένα board?

Αν ναι, παίζουν κανονικά? Και σε ποιο μοντέλο?

Δεν έχω δοκιμάσει αλλά όταν μιλάμε για 64GB (4 X DR modules) δεν είναι μόνο θέμα board αλλά και επεξεργαστή. Λογικά θα παίζουν σε κάποιες μητρικές σε συνδυασμό με Zen2/Intel αλλά κατά πόσο θα πηγαίνουν 3800/16 είναι κάτι που θα ήθελα να το μάθω και εγώ. Με Zen+ θεωρώ το πρόβλημα πολύ πιθανό. Αν θέλεις να βάλεις 4 modules καλύτερα να κοιτάξεις motherboard Τ-Topology.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, elpenor είπε

Δεν έχω δοκιμάσει αλλά όταν μιλάμε για 64GB (4 X DR modules) δεν είναι μόνο θέμα board αλλά και επεξεργαστή. Λογικά θα παίζουν σε κάποιες μητρικές σε συνδυασμό με Zen2/Intel αλλά κατά πόσο θα πηγαίνουν 3800/16 είναι κάτι που θα ήθελα να το μάθω και εγώ. Με Zen+ θεωρώ το πρόβλημα πολύ πιθανό. Αν θέλεις να βάλεις 4 modules καλύτερα να κοιτάξεις motherboard Τ-Topology.

 

Βασικά μιλούσα για 4χ8.

Με πέθανες με το T-Topology :p

Ποιες μητρικές ειναι σχεδιασμένες ετσι, ξέρουμε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, vadergr είπε

Βασικά μιλούσα για 4χ8.

Με πέθανες με το T-Topology :p

Ποιες μητρικές ειναι σχεδιασμένες ετσι, ξέρουμε?

Επειδή είναι πολλές τέτοιες μητρικές και το θέμα δεν είναι ακριβώς άσπρο μαύρο πρέπει να μου δώσεις μερικές πληροφορίες ακόμα (m/b budget, ram speed, cpu κλπ). Η λογική ανάμεσα στα διαφορετικά memory topology είναι ότι μία μητρική με t-topology επιτρέπει ποιο εύκολα σε ένα imc να τρέξει 4 modules μέχρι 3466-3600 όμως για να πας ποιο πάνω από αυτή την ταχύτητα θέλεις daisy-chain (σε συνδυασμό με ένα πολύ καλό imc όπως έχουν οι Zen2).

Έχεις ήδη 2Χ8 και θέλεις να πάρεις άλλα δύο ίδια;

Επεξ/σία από elpenor
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, elpenor είπε

Επειδή είναι πολλές τέτοιες μητρικές και το θέμα δεν είναι ακριβώς άσπρο μαύρο πρέπει να μου δώσεις μερικές πληροφορίες ακόμα (m/b budget, ram speed, cpu κλπ). Η λογική ανάμεσα στα διαφορετικά memory topology είναι ότι μία μητρική με t-topology επιτρέπει ποιο εύκολα σε ένα imc να τρέξει 4 modules μέχρι 3466 όμως για να πας ποιο πάνω από αυτή την ταχύτητα θέλεις daisy-chain (σε συνδυασμό με ένα πολύ καλό imc όπως έχουν οι Zen2).

Έχεις ήδη 2Χ8 και θέλεις να πάρεις άλλα δύο ίδια;

 

Δεν εχω τιποτα και τις επομενες ημερες θα αγοράσω.

Κατι προς:

MSI Tomahawk MAX

MSI Mortar MAX

MSI X470 Gaming Plus MAX

Gigabyte x470 Ultra gaming

 

Εχει καποια απο αυτές τον σχεδιασμό που αναφέρεις?

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, vadergr είπε

Δεν εχω τιποτα και τις επομενες ημερες θα αγοράσω.

Κατι προς:

MSI Tomahawk MAX

MSI Mortar MAX

MSI X470 Gaming Plus MAX

Gigabyte x470 Ultra gaming

Εχει καποια απο αυτές τον σχεδιασμό που αναφέρεις?

Ευχαριστώ.

Μόνο η Ultra Gaming. Όμως γιατί να θέλεις να βάλεις 4 modules και δεν παίρνεις 2Χ16GB Ballistix 3200/16 και να τις πας 3733/16+ με οποιαδήποτε από τις MSI που δείχνεις παραπάνω;

Αν έχεις κάποιο λόγο να πας στα 4Χ8 τότε αυτή η μητρική θα σου επιτρέψει λόγο topology να τα τρέξεις λίγο ποιο εύκολα σε παλιό επεξεργαστή αλλά αν βάλεις στο μέλλον ένα καινούργιο μετά θα σε περιορίζει από το να τις πας εύκολα πάνω από 3433. Επίσης θα πρέπει να κάνεις και κάποια έρευνα γιατί τα X470 της Gigabyte δεν θεωρούνται από κάποιους ότι καλύτερο σχετικά με την υποστήριξη RAM.

Επεξ/σία από elpenor
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, vadergr είπε

Δεν εχω τιποτα και τις επομενες ημερες θα αγοράσω.

Κατι προς:

MSI Tomahawk MAX

MSI Mortar MAX

MSI X470 Gaming Plus MAX

Gigabyte x470 Ultra gaming

Εχει καποια απο αυτές τον σχεδιασμό που αναφέρεις?

Ευχαριστώ.

Ελαφρώς καλύτερη η X470 Gaming Plus MAX και αμέσως μετά η tomahawk MAX.

Η Gigabyte έχει χειρότερα VRM thermals από τις δύο παραπάνω και επίσης...

2 ώρες πριν, elpenor είπε

Μόνο η Ultra Gaming. Όμως γιατί να θέλεις να βάλεις 4 modules

...δε νομίζω να είναι T-Topology. Αν δεν κάνω λάθος η μόνη T-Topology από X470 είναι η Asrock Taichi.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, mpokwsths είπε

Η Gigabyte έχει χειρότερα VRM thermals από τις δύο παραπάνω και επίσης...

...δε νομίζω να είναι T-Topology. Αν δεν κάνω λάθος η μόνη T-Topology από X470 είναι η Asrock Taichi.

Έτσι βλέπω στο internet αλλά μπορεί και να είναι φήμη, στο site της gigabyte δεν γράφει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μετά από δοκιμές μίας βδομάδας με τις Crucial Ballistix LT/AT 3200MHz 32GB κατάφερα να τις τρέξω 3800/16-1Τ-1.41V και να ανακαλύψω τα εξής :

1. Η καλύτερη βάση για να ξεκινήσει κάποιος είναι όπως λένε όλοι το "Calculate Fast" του Ryzen DRAM Calculator με R-XMP και όχι με import από Taiphoon (σε αντίθεση με τις AFR).

2. Αντί για 1.45V που προτείνει ο calculator οι μνήμες δουλεύουν με 1.41V.

3. Το tRFC πέφτει μέχρι 560 όπως γράφουν όλοι.

4. Το GearDownMode Disabled σε εμένα έκανε το PC unstable μέχρι να κατεβάσω το CAD_BUS Clock Driver Strength και το CAD_BUS CKE Driver Strength σε 20 από 24 που πρότεινε ο calculator.

5. Οποιαδήποτε άλλη αλλαγή σε sub timings ή ρεύμα (πχ τα alt του VDDP) κάνουν το σύστημα unstable ακόμα και αν περνάει 6 κύκλους του tm5 το οποίο τελικά δεν σημαίνει και πολλά πράγματα.

6. Με 1.45V στη δική μου μητρική που τα modules είναι κολλητά το ένα με το άλλο και τα σκεπάζει μία πελώρια Noctua (τους κόβει το airflow του κουτιού) υπήρχε θέμα υπερθέρμανσης από συνεχόμενα benchmark/test το οποίο λύθηκε εύκολα μόλις έστριψα ένα ανεμιστηράκι να τις χτυπάει λίγο.

Το latency μου είναι μεγαλύτερο από άλλους και μόλις παραλάβω την νέα μητρική θα ενημερώσω αν έφτιαξε ώστε να βγει κάποιο συμπέρασμα σχετικά με τον ρόλο της φτηνής μητρικής στο RAM OC.

Επεξ/σία από elpenor
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...