Προς το περιεχόμενο

Crucial Ballistix LT/AT 3200MHz 16GB Review


kostas_anes

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μου έχει τύχει να περνάει 10 κύκλους ΤΜ5 και να βγάζει error μέσα σε 15 λεπτά memtest. Για σιγουριά memtest 8ωρο ή έστω μέχρι το 1000%..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 466
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μόλις τώρα, Dantε είπε

Prime95 ενα 2,5 ωρο το καλυτερο.

Το memtest δε τα πιανει.

Το ΤΜ5 ειναι μονο για να δεις τι γινεται στα γρηγορα.

Αν βγαλει το prime κατα 99% ειναι stable.

Στα απο πάνω πρόσθεσε:

Pubg ενα 2ωρο 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, leros2004 είπε

Στα απο πάνω πρόσθεσε:

Pubg ενα 2ωρο 

Καλα ναι χαλαρα.

Και στα δυο μπορεις να το αφησεις να τρεχει και να κανεις δουλειες :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, Dantε είπε

Prime95 ενα 2,5 ωρο το καλυτερο.

Το memtest δε τα πιανει.

Το ΤΜ5 ειναι μονο για να δεις τι γινεται στα γρηγορα.

Αν βγαλει το prime κατα 99% ειναι stable.

Σίγουρα το prime95 είναι κορυφαίο stress test όμως γιατί κάποιος να πιέσει το μηχάνημα του σε όρια που δεν θα χρειαστεί ποτέ; Μπορεί να μην έχει την ψύξη για κάτι τέτοιο και να μην του βγει σε καλό, εμένα με aftermarket cooler και άνω του μετρίου airflow το prime με πάει 73 βαθμούς...

Δεν είναι ότι διαφωνώ με την συμβουλή, σωστή είναι αλλά θα έπρεπε να υπάρχει και ένα WARNING μαζί, πχ όταν τρέχεις prime να κοιτάς τις θερμοκρασίες του συστήματος σου γιατί δεν είναι καλό να δουλεύει πολύ ψηλά για ώρες.

Επεξ/σία από elpenor
  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, elpenor είπε

δεν είναι καλό να δουλεύει πολύ ψηλά για ώρες.

Nα φανταστω οτι εσυ το οριζεις αυτο αυθαιρετα; Ειναι φτιαγμενα για να δουλευουνε σε αυτες τις θερμοκρασιες, δεν παθαινουν κατι. Ημαρτον πλεον με την τρομολαγνια οσον αφορα τις θερμοκρασιες. 73 βαθμους πιανει, οχι 93...

Περαν αυτου και στους 93 να ηταν για 2 ωρες δεν θα παθαινε τιποτα.... Εχω τρεξει εναν 1400 στα 1.8V με θερμοκρασιες στα 90αρια για ΜΕΡΕΣ και δεν επαθε τιποτα, να δουλευει ενα CPU με λογικες τασεις και ψηλες θερμοκρασιες δεν προκειται να παθει απολυτως τιποτα. 

Περαν αυτου αν δεν εχει την ψυξη να τρεξει ενα AVX heavy memory load, τοτε καλο θα ηταν να την αλλαξει γιατι το συστημα του υπολειτουργει. Το AVX πλεον χρησιμοποιειται σε ολο και περισσοτερες εφαρμογες.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, kostas_anes είπε

Nα φανταστω οτι εσυ το οριζεις αυτο αυθαιρετα; Ειναι φτιαγμενα για να δουλευουνε σε αυτες τις θερμοκρασιες, δεν παθαινουν κατι. Ημαρτον πλεον με την τρομολαγνια οσον αφορα τις θερμοκρασιες. 73 βαθμους πιανει, οχι 93...

Περαν αυτου και στους 93 να ηταν για 2 ωρες δεν θα παθαινε τιποτα.... Εχω τρεξει εναν 1400 στα 1.8V με θερμοκρασιες στα 90αρια για ΜΕΡΕΣ και δεν επαθε τιποτα, να δουλευει ενα CPU με λογικες τασεις και ψηλες θερμοκρασιες δεν προκειται να παθει απολυτως τιποτα. 

Περαν αυτου αν δεν εχει την ψυξη να τρεξει ενα AVX heavy memory load, τοτε καλο θα ηταν να την αλλαξει γιατι το συστημα του υπολειτουργει. Το AVX πλεον χρησιμοποιειται σε ολο και περισσοτερες εφαρμογες.

Με παρεξήγησες, εννοώ το πρόβλημα που μπορεί να έχει κάποιος χωρίς aftermarket cooler σε κουτί με ελάχιστο airflow και μητρική χωρίς καμία ψύκτρα.

Εγώ σίγουρα δεν έχω την εμπειρία σου όμως ήμουν με την εντύπωση ότι αν δουλεύεις τον AMD πάνω από 85 για ώρες υπάρχει πιθανότητα να τον κάνεις degrade, δεν ισχύει;

Επεξ/σία από elpenor
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, elpenor είπε

Εγώ σίγουρα δεν έχω την εμπειρία σου όμως ήμουν με την εντύπωση ότι αν δουλεύεις τον AMD πάνω από 85 για ώρες υπάρχει πιθανότητα να τον κάνεις degrade, δεν ισχύει;

Τι σχεση εχουν οι 73 με τους 85 ρε αδελφε :P

Kαι παλι για οσες ωρες τρεχεις το stress test δεν προκειται να παθει τιποτα. Οταν λενε για ωρες, εννοουν για κατι μηνες να βαραει κατι 8ωρα την μερα. 
Δεν τρωνε ετσι degrade oι επεξεργαστες. Ειναι συναρτηση της τασης με την θερμοκρασια. Σε στοκ συνθηκες και ψηλες θερμοκρασιες σε συγκεκριμενα φορτια μονο, θα φαει degrade oπου οταν θα αρχισεις να το νιωθεις θα ειναι τερμα obsolete το CPU.

Τωρα αν ειναι ολη την μερα, ολη μερα, εεε ισως μετα απο κανα χρονο η 2.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το τεστ που στρεσσαρει τον imc και τις μνημες ναι με ζοριζει και cpu αλλα οχι και τρελα. 

Περα απο αυτο συμφωνω και με τα οσα ειπε ο Κώστας. Για ενα 2 ωρο προκειμενου να εισαι σίγουρος ότι εισαι οκ,δε παθαινει απολυτως τιποτα. 

Αλλοι τα αφηνουν βραδια ολοκληρα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γεια σας παιδιά. Έχω πάρει και εγώ τις συγκεκριμένες μνήμες αφού είδα και το αντίστοιχο video review (TechLads τα συγχαρητήριά μου, βάζετε τα γυαλιά σε πολλούς reviewers του εξωτερικού).

Τις έτρεχα στα default και σήμερα δοκίμασα τον DRAM Calculator (3733 fast) και αυτά  είναι τα αποτελέσματά μου. Έχετε κάποιες προτάσεις

aida.JPG

ryzenmaster.JPG

tm5.JPG

 

 

Επεξ/σία από TsAkira
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε προσφορά, νομίζω ίδια τσιπ αλλά με φωτάκια 

https://www.plaisio.gr/anavathmisi-diktia/blackfriday/crucial-desktop-ram-ballistix-16gb-kit-3000mhz-ddr4_3337030 64.90€

 

@TsAkira Κάτι μου λέει το όνομα,μήπως παίζαμε παλιά Rainbow Six Siege?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, TsAkira είπε

Τις έτρεχα στα default και σήμερα δοκίμασα τον DRAM Calculator (3733 fast) και αυτά  είναι τα αποτελέσματά μου. Έχετε κάποιες προτάσεις

Εγώ θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις 3800, νομίζω ότι οι περισσότεροι εκεί έχουν καταλήξει (όπως και εγώ). Επίσης δοκίμασε να ρίξεις το tRFC στο 560, το ρεύμα στο 1.41V, το VDDG στο 0.95 και το VDDP στο 0.9V (στα 3800, στα 3733 ίσως να πηγαίνουν ακόμα πιο κάτω).

2 λεπτά πριν, 7nisiotis είπε

Σε προσφορά, νομίζω ίδια τσιπ αλλά με φωτάκια 

https://www.plaisio.gr/anavathmisi-diktia/blackfriday/crucial-desktop-ram-ballistix-16gb-kit-3000mhz-ddr4_3337030 64.90€

@TsAkira Κάτι μου λέει το όνομα,μήπως παίζαμε παλιά Rainbow Six Siege?

Θα είναι τα ίδια ή θα προσπαθούν να πουλήσουν χειρότερα bining με τα φωτάκια, κάποιος πρέπει να κάνει την πρώτη αγορά για να μας πει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, elpenor είπε

Θα είναι τα ίδια ή θα προσπαθούν να πουλήσουν χειρότερα bining με τα φωτάκια, κάποιος πρέπει να κάνει την πρώτη αγορά για να μας πει.

Στειλτε τες για review :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/11/2019 στις 1:22 ΜΜ, elpenor είπε

Με παρεξήγησες, εννοώ το πρόβλημα που μπορεί να έχει κάποιος χωρίς aftermarket cooler σε κουτί με ελάχιστο airflow και μητρική χωρίς καμία ψύκτρα.

Εγώ σίγουρα δεν έχω την εμπειρία σου όμως ήμουν με την εντύπωση ότι αν δουλεύεις τον AMD πάνω από 85 για ώρες υπάρχει πιθανότητα να τον κάνεις degrade, δεν ισχύει;

Κατά τη γνώμη μου μητρική χωρίς ψυκτρες δεν θα έπρεπε να αγοράζει κανείς. Εντάξει ναι αν είσαι πολύ σφιχτά στο budget προσπαθείς να κόψεις από παντού, αλλά δεν πρέπει από εκεί, ειδικά όταν η διαφορά είναι ένα 20άρικο. Είναι σαν να αγοράζεις αυτοκίνητο και για να βγει λίγο φθηνότερο θα το πάρεις με 3 ρόδες.. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...