Προς το περιεχόμενο

Crucial Ballistix LT/AT 3200MHz 16GB Review


kostas_anes

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, Pansar24 είπε

Καλησπερα, εχουμε προβλημα γιατι εγινε τρολια και θελω τα φωτα σας.Καινουργιο built με MSI b450 a pro max,ryzen 5 2600 και το kit του τιτλου,ακολουθησα τις οδηγιες στο βιντεο που ποσταρε ο φιλος στην αρχη του θεματος για overclock ,εβαλα οτι ακριβως εβλεπα στο DRAM calculator για να τις παω στα 3600 και πλεον το pc δεν ανοιγει,κανει ενα παρατεταμενο μπιπ για λιγα δευτερολεπτα και μετα κλεινει.

Τι κανουμε απο εδω και περα ????  

Reset CMOS αδερφε. Δες στο manual της μητρικης σου πως. 

Επισης δυσκολα να πιασεις 3600 με αυτο το CPU. Ειδικα για εσενα που εισαι αρχαριος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 466
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δυστυχως εκανα τρολια και τωρα αντε να βγαλω ακρη :P δεν το αφηνα 3200 που επαιζε σταθερα χωρις κανενα θεμα  τι το ηθελα.

 

EDIT  ευτυχως ηταν ευκολη διαδικασια απλα πατας το κουμπι reset flash bios  5 δευτερα και τελος,ολα καλα ανοιξε το pc

Επεξ/σία από Pansar24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, kostas_anes είπε

Reset CMOS αδερφε. Δες στο manual της μητρικης σου πως. 

Επισης δυσκολα να πιασεις 3600 με αυτο το CPU. Ειδικα για εσενα που εισαι αρχαριος.

ο επεξεργαστης τι σχεση εχει με τα κλοκια της μνημης ? για πειτε .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, ASDIC είπε

ο επεξεργαστης τι σχεση εχει με τα κλοκια της μνημης ? για πειτε .

Λεγεται memory controller και απο το 2005 και μετα βρισκεται στο CPU

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, ASDIC είπε

οκ και με τους 2ΧΧΧ Ρυζεν δεν μπορεις να πιασεις καλα κλοκια στην μνημη ?

Γιατι μπορεις με τους 1ΧΧΧ xD?
Eπισης το "καλα" ειναι σχετικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στο QVL της μητρικης μου λεει οτι μπορει να πιασει μεχρι 3600 εγω μετα βιας πιανω 3466 CL16 με B-die. Ειμαι απο τους τυχερους δλδ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, ASDIC είπε

στο QVL της μητρικης μου λεει οτι μπορει να πιασει μεχρι 3600 εγω μετα βιας πιανω 3466 CL16 με B-die. Ειμαι απο τους τυχερους δλδ ?

Πρώτη γενιά ταβάνι έχει κάπου 3400-3533. Δεύτερης γενιάς άντε να πάει 3600-3666. Αλλά αν δεν έχεις καλο κομμάτι μπορεί να βρεις 200 κάτω το όριο. 

Εμενα πχ ο 1700 τρέχει 3533 και ίσως 3600, του Πέτρου τα βρίσκει σκούρα σε 3333-3400.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
37 minutes ago, alldaynews said:

Eυτυχώς με τον 3600Χ έπιασα τα 3800 ισως ανεβαινει κι αλλο αλλα θελει πολύ σκαλισμα

Πού κολλάει η 3000 σειρά με αυτό που έλεγαν;

Η κουβέντα που έκανες quote ήταν για 1000 και 2000 series.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, GeorgeMan είπε

Πού κολλάει η 3000 σειρά με αυτό που έλεγαν;

Η κουβέντα που έκανες quote ήταν για 1000 και 2000 series.

Ενημερωτικα ο 3700Χ μου εχει οριο παραπανω απο 4733MHz το οποιο δεν ξερω αν θα καταφερω να το βρω ποτε. Τα 4733 που εχω πιασιε ως μεγιστο οφειλονται μονο και μονο στην μητρικη. Δεν παει πιο πανω η Carbon.

Με βαση αυτο, δεν νομιζω να εχει νοημα να μιλαμε για το τι πιανουν και τι δεν πιανουν οι 3rd gen. Σιγουρα υπερβολικα παραπανω απο οτι θα τρεξει καποιος 24/7 η σε LN2 overclocking.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, kostas_anes είπε

Ενημερωτικα ο 3700Χ μου εχει οριο παραπανω απο 4733MHz το οποιο δεν ξερω αν θα καταφερω να το βρω ποτε. Τα 4733 που εχω πιασιε ως μεγιστο οφειλονται μονο και μονο στην μητρικη. Δεν παει πιο πανω η Carbon.

Με βαση αυτο, δεν νομιζω να εχει νοημα να μιλαμε για το τι πιανουν και τι δεν πιανουν οι 3rd gen. Σιγουρα υπερβολικα παραπανω απο οτι θα τρεξει καποιος 24/7 η σε LN2 overclocking.

Με τον imc στο μισό, μην τα μπερδεύεις. Στη πραγματικότητα δεν μπορεί πάνω από 3800mhz 

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
6 minutes ago, kostas_anes said:

Ενημερωτικα ο 3700Χ μου εχει οριο παραπανω απο 4733MHz το οποιο δεν ξερω αν θα καταφερω να το βρω ποτε. Τα 4733 που εχω πιασιε ως μεγιστο οφειλονται μονο και μονο στην μητρικη. Δεν παει πιο πανω η Carbon.

Με βαση αυτο, δεν νομιζω να εχει νοημα να μιλαμε για το τι πιανουν και τι δεν πιανουν οι 3rd gen. Σιγουρα υπερβολικα παραπανω απο οτι θα τρεξει καποιος 24/7 η σε LN2 overclocking.

 

2 minutes ago, akoinonitos said:

Με τον imc στο μισό, μην τα μπερδεύεις. Στη πραγματικότητα δεν μπορεί πάνω από 3733mhz 

Αυτό. Κι εμένα στα 3733 τερματίζει σε 1:1.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δύο κιτ Crucial Ballistix Sport LT Gray 32GB DDR4-3200MHz (BLS2K16G4D32AESB) για 4*16GB=> 64GB, θα κάνουν για Threadripper;

edit: Ή θα πρέπει να πάμε στο Crucial Ballistix Sport LT 64GB DDR4-3200MHz (BLS4K16G4D32AESB) που είναι έτοιμο 4*16 kit;

Επεξ/σία από malakudi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, malakudi είπε

Δύο κιτ Crucial Ballistix Sport LT Gray 32GB DDR4-3200MHz (BLS2K16G4D32AESB) για 4*16GB=> 64GB, θα κάνουν για Threadripper;

edit: Ή θα πρέπει να πάμε στο Crucial Ballistix Sport LT 64GB DDR4-3200MHz (BLS4K16G4D32AESB) που είναι έτοιμο 4*16 kit;

Δεν βλέπω τον λόγο να μην κάνουν τα δυο ίδια. Ίδια τσιπάκια είναι.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...