Προς το περιεχόμενο

Crucial Ballistix LT/AT 3200MHz 16GB Review


kostas_anes

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, thetiesthatbind είπε

Και ένα screenshot. (Δε ξερω αν πρεπει να αλλαξω κατι) 

pIVS1Qt.png

Νορμαλ μου φαινονται ολα. Το tRFC ομως παιρνει και αλλο κατεβασμα νομιζω. Πειραματισου γενικοτερα, δεν χανεις κατι. Επισης δοκιμασε και για κανα μεγαλυτερο clock. Πχ 3466 πιστευω ευκολα με 1.4V και ιδια timings (πλην tRFC)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 466
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ποιο απο τα 2 tRFC και πόσο να το ρίξω δηλαδη; 

7 λεπτά πριν, kostas_anes είπε

Νορμαλ μου φαινονται ολα. Το tRFC ομως παιρνει και αλλο κατεβασμα νομιζω. Πειραματισου γενικοτερα, δεν χανεις κατι. Επισης δοκιμασε και για κανα μεγαλυτερο clock. Πχ 3466 πιστευω ευκολα με 1.4V και ιδια timings (πλην tRFC)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, thetiesthatbind είπε

Ποιο απο τα 2 tRFC και πόσο να το ρίξω δηλαδη; 

Ενα εχει, δεν εχει πολλα :P
Αρχισε να το ριχνεις 10-10 μεχρι να βρεις το σημειο οπου εισαι σταθερος

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, kostas_anes είπε

Ενα εχει, δεν εχει πολλα :P
Αρχισε να το ριχνεις 10-10 μεχρι να βρεις το σημειο οπου εισαι σταθερος

Έχω την εντύπωση ότι το trfc πάει μαζί με to TRC , και καλό είναι να είναι ακέραιο πολλαπλάσιο του ή η διαίρεση του να βγάζει νούμερο με μέχρι 3 δεκαδικά . 

 

Εγώ πάντως ξαναλέω το latency του Aida δεν είναι απολύτως ενδεικτικό μετά από κάποιο σημείο. Σε μένα βλέπω πχ ότι μπορεί να έχω 66.5 ns Aida και 110sec membench easy και οι πραγματικές επιδόσεις αυτού είναι καλύτερες από από όταν έχω 65ns Aida και > 115sec / 120sec  στο membench. Και μάλιστα στην 1 η περίπτωση χρειάζομαι και λιγότερη τάση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, dem είπε

Έχω την εντύπωση ότι το trfc πάει μαζί με to TRC , και καλό είναι να είναι ακέραιο πολλαπλάσιο του ή η διαίρεση του να βγάζει νούμερο με μέχρι 3 δεκαδικά . 

Λαθος εντυπωση εχεις :P 
Καμια σχεση αυτα τα 2 timings στην λειτουργεια τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπερα ρε παιδια και καλη χρονια να εχουμε. Αποφασισα και εγω να στησω καινουριο μηχανημα αλλα πολυ φοβαμαι οτι κατι δεν παει καλα.Αγορασα εναν ταπεινο Ryzen 3600, μια μητρικη Asus X470 Pro (που μου ειχε προτεινει ο Akoinonitos κανα μηνα πριν) και τις Crucial Ballistix 3200 cl16 (kit κοκκινες 2 χ 8GB)

μετα απο μια ημερα (παρασκευη το εστησα το μηχανημα) που ετρεχα τα παντα default ειπα να σκαλισω τις μνημες.

Ομως αποτι διαβαζω πρεπει οι μνημες να ειναι 1:1 σε σχεση με IF.

Προσπαθησα με ολα default στο mb να booταρω με 3800 και IF 1900 τιποτα. μετα προσπαθησα με 3733 και IF 1833 παλι τιποτα. Την τριτη φορα προσπαθησα να παω στο 100% λειτουρκικο συνδιασμο (αποτι διαβασα σε διαφορα forums) 3600 με IF 1800. KAI ΕΔΩ ΤΙΠΟΤΑ! ΜΑΥΡΗ ΟΘΟΝΗ ΚΑΝΕΝΑ POST!

Αυτη τη στιγμη τις τρεχω στα settings αποτι διαβασα σε αυτο το forum εχετε κατασταλαξει αρκετοι δηλαδη στα 3800, 16-16-19-16-36, 1.41v, VDDG 0.95v [ερωτηση: To VDDG ειναι δυο values? H ΜΒ μου εχει 2 VDDG values. Μια που γραφει VDDG CCD Voltage control και μια που γραφει VDDG IOD Voltage Control (και στα 2 values εχω βαλει 0.95v)] και VDDP standby voltage 0.9v. Ολα τα αλλα στο AUTO εκτος απο trfc=560.

Ομως δεν τις τρεχω με FCLK 1900 αλλα AUTO. Με αποτελεσμα να παιρνω 78.9 latency.

 

  cachemem.png.305bb99a5acd040769e218c6cbeb62c3.png

 

Πραγματικα δεν ξερω τι να κανω και τι να υποθεσω. Δεν κανω κατι σωστα? Εχεουν προβλημα οι μνημες? Εχει προβλημα ο επεξεργαστης?

Δεν εχω και τις απαραιτητες γνωσεις και εχω χασει τον υπνο μου 2 μερες να διαβαζω οτι βρω μπροστα μου να βγαλω ακρη αλλα πλεον ειμαι στη φαση που εχω σηκωσει τα χερια ψηλα! Ειδικα απο τη στιγμη που ειδα οτι το συστημα δεν μπουταρει ουτε με 3600 και FCLK 1800 με ολα AUTO εκει κομπλαρα!

Εαν μπορει καποιος να με βοηθησει ρε παιδια θα ημουν ευγνωμων!

Σας ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, logica1 είπε

Καλησπερα ρε παιδια και καλη χρονια να εχουμε. Αποφασισα και εγω να στησω καινουριο μηχανημα αλλα πολυ φοβαμαι οτι κατι δεν παει καλα.Αγορασα εναν ταπεινο Ryzen 3600, μια μητρικη Asus X470 Pro (που μου ειχε προτεινει ο Akoinonitos κανα μηνα πριν) και τις Crucial Ballistix 3200 cl16 (kit κοκκινες 2 χ 8GB)

μετα απο μια ημερα (παρασκευη το εστησα το μηχανημα) που ετρεχα τα παντα default ειπα να σκαλισω τις μνημες.

Ομως αποτι διαβαζω πρεπει οι μνημες να ειναι 1:1 σε σχεση με IF.

Προσπαθησα με ολα default στο mb να booταρω με 3800 και IF 1900 τιποτα. μετα προσπαθησα με 3733 και IF 1833 παλι τιποτα. Την τριτη φορα προσπαθησα να παω στο 100% λειτουρκικο συνδιασμο (αποτι διαβασα σε διαφορα forums) 3600 με IF 1800. KAI ΕΔΩ ΤΙΠΟΤΑ! ΜΑΥΡΗ ΟΘΟΝΗ ΚΑΝΕΝΑ POST!

Αυτη τη στιγμη τις τρεχω στα settings αποτι διαβασα σε αυτο το forum εχετε κατασταλαξει αρκετοι δηλαδη στα 3800, 16-16-19-16-36, 1.41v, VDDG 0.95v [ερωτηση: To VDDG ειναι δυο values? H ΜΒ μου εχει 2 VDDG values. Μια που γραφει VDDG CCD Voltage control και μια που γραφει VDDG IOD Voltage Control (και στα 2 values εχω βαλει 0.95v)] και VDDP standby voltage 0.9v. Ολα τα αλλα στο AUTO εκτος απο trfc=560.

Ομως δεν τις τρεχω με FCLK 1900 αλλα AUTO. Με αποτελεσμα να παιρνω 78.9 latency.

  cachemem.png.305bb99a5acd040769e218c6cbeb62c3.png

Πραγματικα δεν ξερω τι να κανω και τι να υποθεσω. Δεν κανω κατι σωστα? Εχεουν προβλημα οι μνημες? Εχει προβλημα ο επεξεργαστης?

Δεν εχω και τις απαραιτητες γνωσεις και εχω χασει τον υπνο μου 2 μερες να διαβαζω οτι βρω μπροστα μου να βγαλω ακρη αλλα πλεον ειμαι στη φαση που εχω σηκωσει τα χερια ψηλα! Ειδικα απο τη στιγμη που ειδα οτι το συστημα δεν μπουταρει ουτε με 3600 και FCLK 1800 με ολα AUTO εκει κομπλαρα!

Εαν μπορει καποιος να με βοηθησει ρε παιδια θα ημουν ευγνωμων!

Σας ευχαριστω.

Το γεγονος οτι περιμενεις να μπουταρεις σε οτιδηποτε πανω απο 2666MHz με auto ταση στις μνημες ειναι το λιγοτερο αστειο για εμας που ξερουμε :P
Οταν κλοκαρουμε μνημες, ανεβαζουμε και ταση αναλογως. 
Επισης δεν το εχουν ολοι οι επεξεργαστες το 1900IF

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
41 λεπτά πριν, kostas_anes είπε

Το γεγονος οτι περιμενεις να μπουταρεις σε οτιδηποτε πανω απο 2666MHz με auto ταση στις μνημες ειναι το λιγοτερο αστειο για εμας που ξερουμε :P
Οταν κλοκαρουμε μνημες, ανεβαζουμε και ταση αναλογως. 
Επισης δεν το εχουν ολοι οι επεξεργαστες το 1900IF

Τι να σου πω ρε Κωστη. Δεν εχω ιδεα. Αυτα που εκανα τα διαβασα απο το reddit.

Spoiler

 

Τωρα εαν λεει λαλακιες ο τυπας δεν εχω τις γνωσεις να κρινω. Αλλα δεν ξερω τι να κανω. Εσυ που εχεις κ γνωσεις κ εμπειρια τι μου προτεινεις να κανω; Ποια βηματα να ακολουθησω?

Επεξ/σία από logica1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@logica1 Εγώ αφού είδα ότι οι μνήμες είναι σταθερές με τα settings που σου δείχνω από κάτω μετά κατέβασα σταδιακά το voltage στο 1.41V και το tRFC στο 560. Το tRFC alt μην το λάβεις υπόψη σου. Οι επιλογές tRFC 2/4 που έχει η μητρική δεν χρησιμοποιούνται από το σύστημα, βάλε την ίδια τιμή με το tRFC. Αν κάποιες από αυτές τις επιλογές δεν τις βρεις στην μητρική σου δεν πειράζει, οι περισσότεροι απλά περνάνε τα timings/sub timings και voltage.

Spoiler

933899975_Annotation2020-01-12210439.jpg.4f9d5e5de029fe00241e6862ceae1085.jpg194842584_Annotation2020-01-12210528.jpg.0ce3c7aa9d6a41ef326f0fbefd9e0e31.jpg

Επεξ/σία από elpenor
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το δικό μου OC σε αυτές τις RAM είναι στα 3800 / 1900 IF 16-16-19-16 με tRAS 37 / tRFC 608 / tFAW 16 και τα περισσότερα ,εάν όχι όλα, ίδια με FAST preset.Το Gear Down Enabled.

VSoc 1.1V / VDDP 0.95V / VDDG 1V με 1.4V.

AIDA 54.5-54.9 / 30.3 / 66.2ns.

Αφού δεν βγάζει errors ,το άφησα έτσι. Τα VDDP/VDDG είναι ΟΚ, σωστά ;

Επεξ/σία από anti idiot
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, anti idiot είπε

Το δικό μου OC σε αυτές τις RAM είναι στα 3800 / 1900 IF 16-16-19-16 με tRAS 37 / tRFC 608 / tFAW 16 και τα περισσότερα ,εάν όχι όλα, ίδια με FAST preset.Το Gear Down Enabled.

VSoc 1.1V / VDDP 0.95V / VDDG 1V με 1.4V.

AIDA 54.5-54.9 / 30.3 / 66.2ns.

Αφού δεν βγάζει errors ,το άφησα έτσι. Τα VDDP/VDDG είναι ΟΚ, σωστά ;

Μια χαρά είναι, αν τα αφήσεις στο auto θα δουλεύουν με λίγο παραπάνω voltage, αν θέλεις βέβαια θα μπορούσες να δοκιμάσεις VDDP 0.9V / VDDG 0.95V που προτείνει ο calculator (εγώ τόσο τα δουλεύω). Μου κάνει εντύπωση που δεν χρησιμοποιείς ακριβώς τα settings του calculator (tRFC 580/560 - tRAS 36) με 1.41V/1.42V, είχες κάποιο πρόβλημα με αυτά; Έχεις 2Χ16gb και έχεις το GD enabled;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, elpenor είπε

@logica1 Εγώ αφού είδα ότι οι μνήμες είναι σταθερές με τα settings που σου δείχνω από κάτω μετά κατέβασα σταδιακά το voltage στο 1.41V και το tRFC στο 560. Το tRFC alt μην το λάβεις υπόψη σου. Οι επιλογές tRFC 2/4 που έχει η μητρική δεν χρησιμοποιούνται από το σύστημα, βάλε την ίδια τιμή με το tRFC. Αν κάποιες από αυτές τις επιλογές δεν τις βρεις στην μητρική σου δεν πειράζει, οι περισσότεροι απλά περνάνε τα timings/sub timings και voltage.

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

933899975_Annotation2020-01-12210439.jpg.4f9d5e5de029fe00241e6862ceae1085.jpg194842584_Annotation2020-01-12210528.jpg.0ce3c7aa9d6a41ef326f0fbefd9e0e31.jpg

Καλησπερα και σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση.

Αυτες ειναι οι ρυθμισεις που δινει το Calculator για FAST 3800 σωστα? Αν δεν κανω λαθος αυτες ειναι και οι πρωτες ρυθμισεις που προσπαθησα να βαλω αλλα δεν μπουταρε ο υπολογιστης.

Αποτι εχω καταλαβει μεχρι τωρα ο λογος που δεν μπουταρε ειναι το 1900 FCLK. Εκτος και αν ηταν καποια αλλη ρυμιση που εμποδιζε το post...

Μια διευκρινηση μονο. Να βαλω λες τις ρυθμισεις που εχεις κυκλωσει σε κοκκινο μονο? να μην βαλω ουτε τα πρωτα timings  δηλδη?

επισης οσο αναφορα το cLDO VDDG. H μητρικη μου εχει 2 επιλογες. Μια που γραφει VDDG CCD Voltage control και μια που γραφει VDDG IOD Voltage Control. Να βαλω 0.95v και στις 2 η σε καποια απο αυτες?

To FCLK το οριζετε εσεις η το αφηνετε στο AUTO?

Εντομεταξη το command rate δεν μπορω να το βρω που ειναι στη μητρικη για να το ορισω... πφφφφφ

Επεξ/σία από logica1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, elpenor είπε

Μια χαρά είναι, αν τα αφήσεις στο auto θα δουλεύουν με λίγο παραπάνω voltage, αν θέλεις βέβαια θα μπορούσες να δοκιμάσεις VDDP 0.9V / VDDG 0.95V που προτείνει ο calculator (εγώ τόσο τα δουλεύω). Μου κάνει εντύπωση που δεν χρησιμοποιείς ακριβώς τα settings του calculator (tRFC 580/560 - tRAS 36) με 1.41V/1.42V, είχες κάποιο πρόβλημα με αυτά; Έχεις 2Χ16gb και έχεις το GD enabled;

Είναι 2 * 8gb. Στα 3800 έχει tRFC 580 με alt το 608 εάν δεν κάνω λάθος.Όσο για 1.4V ,έλεγα να έχω άνω φράγμα το 1.42 και στα 1.4 είδα τιμές μέχρι 1.41 στο HWInfo.

Δεν ασχολήθηκα πολύ γιατί α) θέλει πολύ χρόνο για κάποιον που ξέρει μόνο τα βασικά και β) αφού έτρεχε και οι τιμές από AIDA είναι ΟΚ (?) ,δεν το έδωσα περισσότερη σημασία.

Το έβαλα 2 φορές μέχρι 1200%+.

Όσον αφορά τα VDDP και VDDG,στην αρχή VDDP και VDDG τα είχα στο default και αφού είδα πολύ υψηλές τιμές τα κατέβασα.Το GD ήταν και είναι στο Auto (default).

Αφού είναι κοντά στις προτεινόμενες τιμές με αρκετή διαφορά από τις max , τα άφησα έτσι.

Με GearDown Disabled θα δω (μεγάλη) διαφορά; Σε AIDA έχω 54.9 / 30.3 / 66.2ns.

Επεξ/σία από anti idiot
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@logica1 Να βάλεις όλα τα settings, κύκλωσα μόνο τα rec options όπου υπήρχε και άλλη επιλογή. Αν δεν δουλεύουν να δοκιμάσεις τότε τις ρυθμίσεις που δίνει ο calculator στο fast σε 3733/3600. Τα δύο VDDG συνήθως δουλέυουν sync οπότε αν βάλεις το voltage στο πρώτο το παίρνει και το δεύτερο, σε κάθε περίπτωση από όσο γνωρίζω θέλεις να έχουν την ίδια τιμή. Ένα κλασσικό λάθος που κάναμε οι περισσότεροι στην αρχή είναι να βάλουμε λάθος κάποια timings επειδή ο calculator τα έχει με άλλη σειρά από το bios, κοίτα προσεχτικά τι είναι τι.

@anti idiot To alt είναι επιλογή για την περίπτωση που δεν δουλέψει το 580. Όσο αφορά το 1.45V είναι safe για αυτές τις μνήμες μην ανησυχείς έχει δοκιμαστεί από πολλούς, άσε που οι περισσότεροι δεν το χρειάζονται, συνήθως με 1.41V παίζουν σε 3800 με 580/560 tRFC και tRAS 36 χωρίς πρόβλημα. Όσο αφορά το GD φυσικά και δεν θα κάνει μεγάλη διαφορά, όλα αυτά είναι μικρές ρυθμίσεις, όμως δεν έχεις λόγο να μην το δοκιμάσεις αφού το πιο πιθανό είναι ότι θα δουλέψει.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...