Προς το περιεχόμενο

Crucial Ballistix LT/AT 3200MHz 16GB Review


kostas_anes

Προτεινόμενες αναρτήσεις

42 λεπτά πριν, elpenor είπε

@logica1 Να βάλεις όλα τα settings, κύκλωσα μόνο τα rec options όπου υπήρχε και άλλη επιλογή. Αν δεν δουλεύουν να δοκιμάσεις τότε τις ρυθμίσεις που δίνει ο calculator στο fast σε 3733/3600. Τα δύο VDDG συνήθως δουλέυουν sync οπότε αν βάλεις το voltage στο πρώτο το παίρνει και το δεύτερο, σε κάθε περίπτωση από όσο γνωρίζω θέλεις να έχουν την ίδια τιμή. Ένα κλασσικό λάθος που κάναμε οι περισσότεροι στην αρχή είναι να βάλουμε λάθος κάποια timings επειδή ο calculator τα έχει με άλλη σειρά από το bios, κοίτα προσεχτικά τι είναι τι.

@anti idiot To alt είναι επιλογή για την περίπτωση που δεν δουλέψει το 580. Όσο αφορά το 1.45V είναι safe για αυτές τις μνήμες μην ανησυχείς έχει δοκιμαστεί από πολλούς, άσε που οι περισσότεροι δεν το χρειάζονται, συνήθως με 1.41V παίζουν σε 3800 με 580/560 tRFC και tRAS 36 χωρίς πρόβλημα. Όσο αφορά το GD φυσικά και δεν θα κάνει μεγάλη διαφορά, όλα αυτά είναι μικρές ρυθμίσεις, όμως δεν έχεις λόγο να μην το δοκιμάσεις αφού το πιο πιθανό είναι ότι θα δουλέψει.

Ειμαι στο bios και προσπαθω για 3600 fast. Εχω σκαλωσει στο VDDP. Μιας κ εκει εχω 2 ρυθμισεις. Μια που βρισκεται στην καρτελα των timings και γραφει CLDO VDDP voltage η οποια οτι κ να ορισω πηγαίνει μεχρι 700. (Ο.7) 

Και μια στην αρχικη καρτελα του Ai tweaker και γραφει VDDP standby voltage. Εκει μπορω να ορισω απο 0.9 μεχρι 1.05

Το calculator γραφει CLDO VDDP recommended 0.9 και safe 0.7

Αρα εαν παω στη CLDO VDDP κσι οχι στο standby να βαλω 0.9 δεν μπορω γιατι παιρνει μεχρι max 700. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, logica1 είπε

Ειμαι στο bios και προσπαθω για 3600 fast. Εχω σκαλωσει στο VDDP. Μιας κ εκει εχω 2 ρυθμισεις. Μια που βρισκεται στην καρτελα των timings και γραφει CLDO VDDP voltage η οποια οτι κ να ορισω πηγαίνει μεχρι 700. (Ο.7) 

Και μια στην αρχικη καρτελα του Ai tweaker και γραφει VDDP standby voltage. Εκει μπορω να ορισω απο 0.9 μεχρι 1.05

Το calculator γραφει CLDO VDDP recommended 0.9 και safe 0.7

Αρα εαν παω στη CLDO VDDP κσι οχι στο standby να βαλω 0.9 δεν μπορω γιατι παιρνει μεχρι max 700. 

Η άποψη μου είναι να αφήσεις το VDDP στο auto μέχρι να απαντήσει κάποιος με εμπειρία από αυτή τη μητρική (ίσως να κάνεις ένα post στο thread που υπάρχει για αυτή).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, elpenor είπε

Η άποψη μου είναι να αφήσεις το VDDP στο auto μέχρι να απαντήσει κάποιος με εμπειρία από αυτή τη μητρική (ίσως να κάνεις ένα post στο thread που υπάρχει για αυτή).

Αυτο σκεφτηκσ κ εγω. Το αφησα auto. Εκανε post. Ετρεξα TM5 και μου βγαζει errors. Ξαναμπηκα στο bios κ με αφησε να βαλω τιμη πανω απο 700 κ εβαλα 0.9  (το πηρε σαν 900). Εκανε post αλλα το TM5 μου βγαζει errors και παλι. Οποτε πρεπει κατι να αλλαξω... Τωρα τι να αλλαξω ουτε που ξερω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, logica1 είπε

Αυτο σκεφτηκσ κ εγω. Το αφησα auto. Εκανε post. Ετρεξα TM5 και μου βγαζει errors. Ξαναμπηκα στο bios κ με αφησε να βαλω τιμη πανω απο 700 κ εβαλα 0.9  (το πηρε σαν 900). Εκανε post αλλα το TM5 μου βγαζει errors και παλι. Οποτε πρεπει κατι να αλλαξω... Τωρα τι να αλλαξω ουτε που ξερω...

Ίσως να σου βγάζει error γιατί είναι T-topology το Χ470-pro. Με πόσο voltage σε RAM δοκιμάζεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, elpenor είπε

Ίσως να σου βγάζει error γιατί είναι T-topology το Χ470-pro. Με πόσο voltage σε RAM δοκιμάζεις;

 

Δοκιμαζω με 1.45v. Οσο γραφει το Calculator δλδ.

EDIT: Τωρα το κοιταξα και την εχει καταχωρημενη σαν Daisy Chain Topology

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1wmsTYK9Z3-jUX5LGRoFnsZYZiW1pfiDZnKCjaXyzd1o/edit#gid=2112472504

(H ASUS x470 strix-f ειναι t-topology)

Επεξ/σία από logica1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, logica1 είπε

Δηλαδη μουφα μητρικη πηρα? :(

1.45

Την έχω και εγώ αυτή τη μητρική στο δεύτερο pc μου και είναι πραγματικά κορυφαία από άποψη ποιότητας για τα λεφτά της. Το memory topology που έχει θεωρητικά είναι καλύτερο για 4 ram sticks και υστερεί σε 2 sticks.

Έχεις βάλει σίγουρα τις μνήμες στις σωστές θέσεις; Μήπως να δοκιμάσεις με λιγότερο voltage;

O calculator στο fast ακόμα και στο 3600 πιέζει την μητρική το ίδιο με το 3800 γιατί κατεβάζει το CAS στο 14. Βάλε ένα 3600 calculate safe στον calculator (που στην τελική η διαφορά σε επιδόσεις στο pc δεν αλλάζουν πάνω από 1%) και κάνε υπομονή να σου απαντήσει κάποιος αύριο που έχει εμπειρία γιατί εγώ στην X470-pro έβαλα το DOCP και δεν ασχολήθηκα ώστε να την "μάθω".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, elpenor είπε

Την έχω και εγώ αυτή τη μητρική στο δεύτερο pc μου και είναι πραγματικά κορυφαία από άποψη ποιότητας για τα λεφτά της. Το memory topology που έχει θεωρητικά είναι καλύτερο για 4 ram sticks και υστερεί σε 2 sticks.

Έχεις βάλει σίγουρα τις μνήμες στις σωστές θέσεις; Μήπως να δοκιμάσεις με λιγότερο voltage;

O calculator στο fast ακόμα και στο 3600 πιέζει την μητρική το ίδιο με το 3800 γιατί κατεβάζει το CAS στο 14. Βάλε ένα 3600 calculate safe στον calculator (που στην τελική η διαφορά σε επιδόσεις στο pc δεν αλλάζουν πάνω από 1%) και κάνε υπομονή να σου απαντήσει κάποιος αύριο που έχει εμπειρία γιατί εγώ στην X470-pro έβαλα το DOCP και δεν ασχολήθηκα ώστε να την "μάθω".

Ναι τις εχω βαλει στις σωστες θεσεις που γραφει και το manual.

Θα συνεχισω τις δοκιμες. και ελπιζω καποιος που ξερει τη μητρικη να με βοηθησει.

Παντως οπως σου εγραψα και πιο πανω (σε edit) η μητρικη δεν ειναι T-Topology αλλα Daisy Chain Topology αποτι γραφει στο link που σου επισυναψα.

Οπως και να εχει σε ευχαριστω πολυ που ασχοληθηκες :)

PS: Υπαρχει περιπτωση με τις ιδιες ρυθμισεις στα 1.45v να βγαζει errors και με λιγοτερο voltage να μην βγαζει? παιζει και αυτο το σεναριο σε overclock μνημων?

Επεξ/σία από logica1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, logica1 είπε

Παντως οπως σου εγραψα και πιο πανω (σε edit) η μητρικη δεν ειναι T-Topology αλλα Daisy Chain Topology αποτι γραφει στο link που σου επισυναψα.

Λάθος μου, θυμόμουν ότι το link που μου έστειλες όταν την είχα αγοράσει έγραφε t-topology... ή αυτοί το άλλαξαν ή η μνήμη μου με γελάει.

12 λεπτά πριν, logica1 είπε

PS: Υπαρχει περιπτωση με τις ιδιες ρυθμισεις στα 1.45v να βγαζει errors και με λιγοτερο voltage να μην βγαζει? παιζει και αυτο το σεναριο σε overclock μνημων?

Ναι υπάρχει αυτή η περίπτωση, όλες οι μνήμες πάνω από κάποιο voltage αρχίζουν τα error, τώρα οι συγκεκριμένες θεωρητικά πάνε και παραπάνω αλλά είναι και το binning δεν υπάρχουν δύο ακριβώς ίδια chip.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, elpenor είπε

 Βάλε ένα 3600 calculate safe στον calculator (που στην τελική η διαφορά σε επιδόσεις στο pc δεν αλλάζουν πάνω από 1%) και κάνε υπομονή να σου απαντήσει κάποιος αύριο που έχει εμπειρία γιατί εγώ στην X470-pro έβαλα το DOCP και δεν ασχολήθηκα ώστε να την "μάθω".

Τελικα αυτο εκανα. Περασα τα 3600 Safe καταγραμμα (εκτος του VDDP που δεν ξερω ποιο απο τα 2 να αλλαξω-τα αφησα auto) και στο ΤΜ5 δεν μου εβγαλε errors. [το test διηρκησε περιπου 15' οπου και τελειωσε μονο του]

Αυτα ειναι τα αποτελεσματα μου

828277044_cachemem3600cl16.png.c59c8b2552a3fd574fc527a94999b461.png

Προς το παρον το αφηνω εδω και ελπιζω καποιος να με διαφωτησει εαν μπορω το κατι παραπανω.

Να σημειωσω οτι OC στο CPU (3600) δεν εχω κανει γιατι ουτε για αυτο ξερω και ψαχνομαι προς το παρον.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, logica1 είπε

Τελικα αυτο εκανα. Περασα τα 3600 Safe καταγραμμα (εκτος του VDDP που δεν ξερω ποιο απο τα 2 να αλλαξω-τα αφησα auto) και στο ΤΜ5 δεν μου εβγαλε errors. [το test διηρκησε περιπου 15' οπου και τελειωσε μονο του]

Αυτα ειναι τα αποτελεσματα μου

828277044_cachemem3600cl16.png.c59c8b2552a3fd574fc527a94999b461.png

Προς το παρον το αφηνω εδω και ελπιζω καποιος να με διαφωτησει εαν μπορω το κατι παραπανω.

Να σημειωσω οτι OC στο CPU (3600) δεν εχω κανει γιατι ουτε για αυτο ξερω και ψαχνομαι προς το παρον.

Το 3800 με 1900 FCLCK δε σου δούλεψε είτε γιατί η μητρική δε δουλεύει με FCLCK στα 1900 είτε γιατί ο επεξεργαστής δε δουλεύει με FCLCK στα 1900. Λογικά το δεύτερο, απλώς επειδή δεν έχω καμία αναφορά να δουλεύει 1900 το FCLCK στην Prime X470 Pro, κρατάω μία επιφύλαξη. Έχω κι εγώ ASUS Prime X470 Pro με Ryzen 3900X και ούτε σε μένα παίζει με FCLCK 1900. Για μνήμες στα 3733 θα βάλεις FCLCK 1866 και όχι 1833 που έγραψες.

Η Prime Χ470 Pro είναι daisy chain, t-topology είναι η Prime X370 Pro.

Όταν δοκίμασες 3600/1800 λες "όλα auto" τι εννοείς; Η τάση στις μνήμες πρέπει να είναι τουλάχιστον 1.39 για 3600 

Το VDDG στο νέο BIOS της ASUS Prime X470 Pro είναι χωρισμένο σε δύο τιμές, βάζεις και στις δύο το 950. Εγώ βάζω 951 γιατί όταν βάζω 950 το Ryzen Master δείχνει 0.949. 

Επεξ/σία από malakudi
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, ultraex2003 είπε

να αφησω ενα χαλαρο run με τις κοκκινες και με τη γρια !!!:D

gygggxal.JPG

Κάνε μας και ένα ΜΕΜbench mode Easy σε παρακαλώ αν μπορείς , έτσι όπως είσαι,  στο calculator να δούμε χρόνους. 

Επεξ/σία από dem
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, dem είπε

Κάνε μας και ένα ΜΕΜbench mode Easy σε παρακαλώ αν μπορείς , έτσι όπως είσαι,  στο calculator να δούμε χρόνους. 

προσωπικα δεν παιζω καθολου  εκει ψηλα και  θελει και αρκετο ρευμα  για να κρατηθει ζωντανο το setup και δεν λεεειιιι !!

τα καθημερινα μου 24/7 που εχω αραξει εδω και καιρο ειναι αυτα με λογικο latency

1.05 soc 1.42 ρευμα στις μνημες

 

 

zdxxdx.JPG.0e58944546c1f997f7b8f5d407aaad4a.JPG

 

Επεξ/σία από ultraex2003
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί όχι 10 κύκλους TM5; Και θέλει και ένα 8ωρο hci. Αν υπάρχει error το hci θα το πιάσει ενώ μπορεί το ΤΜ5 να βγει καθαρό..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, ultraex2003 είπε

προσωπικα δεν παιζω καθολου  εκει ψηλα και  θελει και αρκετο ρευμα  για να κρατηθει ζωντανο το setup και δεν λεεειιιι !!

τα καθημερινα μου 24/7 που εχω αραξει εδω και καιρο ειναι αυτα με λογικο latency

1.05 soc 1.42 ρευμα στις μνημες

zdxxdx.JPG.0e58944546c1f997f7b8f5d407aaad4a.JPG

Δεν λέω να στρεσάρεις για σταθερότητα κτλ.  

αυτό αν μπορούσες να τρέξεις 100-120 sec θα πάρει, αν  μπορείς με τα καθημερινά σου 

να δούμε τι χρόνο βγάζει στο time με 63 ns που είσαι. 

membench 3666 tras 30 semi auto.jpg

Επεξ/σία από dem
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...