Προς το περιεχόμενο

Crucial Ballistix LT/AT 3200MHz 16GB Review


kostas_anes

Προτεινόμενες αναρτήσεις

26 λεπτά πριν, dimoskoutr είπε

Δεν έχω ασχοληθεί ποτέ να τις πειράξω τις δικές μου, ποιος ανοίγει κουτιά για reset αν κολλήσουν κλπ κλπ... Δεν με νοιάζει να είναι καλύτερες από b-dies, εκείνες θα είναι 32gb αυτές που έχω είναι 16... Δεν έχω ιδέα καμιά από oc στις μνήμες, τις βάζω xmp και δεν ασχολούμαι, τότε που τις πήρα τους είχε προσφορά το γαλλικό Αμαζον 140 ενώ Ελλάδα είχαν 230... Για αυτό τις πήρα... Όσο σας διαβάζω και έχω δει και στο βίντεο του Κώστα αξίζει λέει το oc... Αλλά είναι ιστορία... Τρέξε προγράμματα να δεις σταθερότητα, σφίξε timings... Πράσινα άλογα... ούτως ή άλλως με την 570rx μου τι διαφορές να δω στα παιχνίδια που παίζω...κλαιν... Βαριέμαι αφόρητα να δοκιμάσω oc σε μνήμες... Τον 1600 μου τον σκάλιζα... Τώρα με τα bios updates που έχω κάνει και στην μητρική για να είναι έτοιμη για 3700x δεν έχω ιδέα αν φάει κανένα κόλλημα στο oc και ψάχνομαι μετά... Καμιά αμαρτία λοιπόν απλά το xmp στις b-dies... Μην ξεχνάμε ότι στους πρώτους Ryzen οι μόνες που ήταν σίγουρο ότι τρέχουν xmp ήταν οι b-dies...

Άμα θες βοήθεια, λίγο τα έχω ψάξει, μπορώ να σε βοηθήσω, σε άλλο θέμα ή και πμ. Αν δεν θες να ασχοληθείς, και πάλι δεκτό φυσικά.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ δεν είμαι πολύ του σκαλίσματος, αλλά ένα 3200 fast είναι πολύ εύκολο αν έχεις b-dies και έχεις ένα σημαντικό κέρδος. Από 3200 XMP σε 3200 fast ήταν 40 λεπτά δοκιμής (ουσιαστικά να τρέξει το TM5 10 κύκλους) και κέρδισα 5,6% overall. Για να πάω από το 3200 fast σε αυτό που είμαι τώρα χρειάστηκαν πολλές ώρες δοκιμών και κέρδισα ένα 3% ακόμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Sheogorath είπε

Άμα θες βοήθεια, λίγο τα έχω ψάξει, μπορώ να σε βοηθήσω, σε άλλο θέμα ή και πμ. Αν δεν θες να ασχοληθείς, και πάλι δεκτό φυσικά.

Θα σου στείλω πμ αν προσφέρεσαι.

2 ώρες πριν, GeorgeMan είπε

Άρα τι πήρες bdies και μετά "βαριέσαι να ανοίξεις το κουτί"? 😛 AFR παρακαλώ στον κύριο. Επίσης γιατί κάθε πρόταση τελειώνει με αποσιωπητικά; Υπονοείς κάτι που δε βλέπουμε; 😛 😛 😛 

Με τα αποσιωπητικά απλώνει το κείμενο ρε... Είδες;;;; ............... 🤣 Τις b-dies τότε τις πήρα μόνο γιατί η τιμή τους στην προσφορά ήταν ίδια με των μη b-dies και είχα διαβάσει ότι είναι οι μόνες σίγουρες για xmp.

Edit: ξέχασα αποσιωπητικά...

43 λεπτά πριν, malakudi είπε

Κι εγώ δεν είμαι πολύ του σκαλίσματος, αλλά ένα 3200 fast είναι πολύ εύκολο αν έχεις b-dies και έχεις ένα σημαντικό κέρδος. Από 3200 XMP σε 3200 fast ήταν 40 λεπτά δοκιμής (ουσιαστικά να τρέξει το TM5 10 κύκλους) και κέρδισα 5,6% overall. Για να πάω από το 3200 fast σε αυτό που είμαι τώρα χρειάστηκαν πολλές ώρες δοκιμών και κέρδισα ένα 3% ακόμα.

Το ποσοστό το κέρδισες στα παιχνίδια; Με τι κάρτα;;; Για multicore/multitasking εφαρμογές διάφορα;;; Όχι ότι δεν με καλύπτει τώρα... Να φανταστείς στα 3,8 πάει με 1,18725 ρεύμα και είναι rock solid και λίγο πιο ψυχρός και πάλι στοκ τον αφήνω γιατί ρίχνει και ρεύματα και συχνότητα έτσι, με καλύπτει απόλυτα. 😀... Μπας και αξιωθώ να κάνω τίποτα, έτσι για να πάρω μια μυρωδιά λέω...

Επεξ/σία από dimoskoutr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dimoskoutr είπε

Θα σου στείλω πμ αν προσφέρεσαι.

Με τα αποσιωπητικά απλώνει το κείμενο ρε... Είδες;;;; ............... 🤣 Τις b-dies τότε τις πήρα μόνο γιατί η τιμή τους στην προσφορά ήταν ίδια με των μη b-dies και είχα διαβάσει ότι είναι οι μόνες σίγουρες για xmp.

Edit: ξέχασα αποσιωπητικά...

Το ποσοστό το κέρδισες στα παιχνίδια; Με τι κάρτα;;; Για multicore/multitasking εφαρμογές διάφορα;;; Όχι ότι δεν με καλύπτει τώρα... Να φανταστείς στα 3,8 πάει με 1,18725 ρεύμα και είναι rock solid και λίγο πιο ψυχρός και πάλι στοκ τον αφήνω γιατί ρίχνει και ρεύματα και συχνότητα έτσι, με καλύπτει απόλυτα. 😀... Μπας και αξιωθώ να κάνω τίποτα, έτσι για να πάρω μια μυρωδιά λέω...

Ναι όποτε θες, στην διάθεση σου.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, GeorgeMan είπε

Άρα τι πήρες bdies και μετά "βαριέσαι να ανοίξεις το κουτί"? 😛 AFR παρακαλώ στον κύριο. Επίσης γιατί κάθε πρόταση τελειώνει με αποσιωπητικά; Υπονοείς κάτι που δε βλέπουμε; 😛 😛 😛 

Με AFR και αν άνοιξα κουτί... 😂

Ειδικά με τα early agesa pre 1.0.4.0.

Oi bdies δε με παίδεψαν τόσο, αλλά είναι σε coffee lake και δε με ένοιαζε το σκάλισμα στο extreme.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, ultraex2003 είπε

ενα γρηγορο run στα 3.600  με trcd  στο 19 /1.4 ρευμα soc /1.10

gvgvv.JPG

Δοκίμασε 16-19-16-16 με τα ίδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
56 λεπτά πριν, Sheogorath είπε

Δοκίμασε 16-19-16-16 με τα ίδια.

bro !!! εχεις κολλησει  με τα 3600 ;;

3667 σε κανει ;;  τι οχι ;;;

27234468_njnjmnj.JPG.ec11439071bb42f490ed00ac40f5bcb4.JPG

 

3600/16-19-16-16

ghgh.JPG.63d53bfe6de3fa358fa4e7f4a5d07ba0.JPG

Επεξ/σία από ultraex2003
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, ultraex2003 είπε

bro !!! εχεις κολλησει  με τα 3600 ;;

3667 σε κανει ;;  τι οχι ;;;

27234468_njnjmnj.JPG.ec11439071bb42f490ed00ac40f5bcb4.JPG

3600/16-19-16-16

ghgh.JPG.63d53bfe6de3fa358fa4e7f4a5d07ba0.JPG

Εγώ ακομα δεν τα έχω στα χέρια μου. Και μου ανοίγεις την όρεξη :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με το σωστό το test όμως, με τους 10 κύκλους, όχι τσιγκουνιες :P

@ultraex2003 Αφού έχεις 2600 μπορείς να βάλεις bios που είναι μόνο για 2000, PinnaclePi AGESA. Μπορεί να έχεις καλύτερα αποτελέσματα..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, ultraex2003 είπε

λοιπον  1o boot  ok  με xmp 3200 πηρα αυτα τα νουμερα απο rtc

435946112_cxbcvvcv.JPG.e57441557e1a87219d63e7a19f61022f.JPG

2o boot  εβαλα  για αρχη 3533 τιποτα αλλο  timmings ρευματα ολα απο το xmp 3200 ολα οκ

zxdhzxdxzd.JPG.fe6a38c5672fb9b9593ddb2e52305674.JPG

-Ιταλικά μιλάτε?

-Άπταιστα!

-Πείτε μας μια πρόταση που να ξεκινά από "una".

-Unaσουγμσω....!

Κοινώς, επειδή ξαφνικά τα 3466 πάσχουν από BFV related αστάθεια (εκεί που έβγαζαν 2+ ώρες συνεχόμενο, τώρα στα 20-30' τρώω CTD...μάλλον μετά το τελευταίο patch), είπα να ξαναμπώ BIOS...και βλέπω τώρα το συγκεκριμένο προφίλ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

-Ιταλικά μιλάτε?

-Άπταιστα!

-Πείτε μας μια πρόταση που να ξεκινά από "una".

-Unaσουγμσω....!

Κοινώς, επειδή ξαφνικά τα 3466 πάσχουν από BFV related αστάθεια (εκεί που έβγαζαν 2+ ώρες συνεχόμενο, τώρα στα 20-30' τρώω CTD...μάλλον μετά το τελευταίο patch), είπα να ξαναμπώ BIOS...και βλέπω τώρα το συγκεκριμένο προφίλ...

Eγω στοχω ξαναπει, δωστες και παρε e-die να αγιασεις :P

Btw καπως πρεπει να παρω affilate απο την crucial η το σκρουτζ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Πέτρος είπε

Για να μη μείνει κανείς με την απορία...έφαγα άκυρο.

Aπο τι; Δεν βρίσκεις e-die ή δοκιμάζεις άλλο προφίλ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Sheogorath είπε

Aπο τι; Δεν βρίσκεις e-die ή δοκιμάζεις άλλο προφίλ;

Δοκίμασα το προφίλ του @ultraex2003 παρπάνω, μόνο με τα δικά μου cad, proc κλπ, με 1.44 και 1.1 και δεν postαρε καν.

Βέβαια, ο συνδυασμός μητρικής/επεξεργαστή, συνεχίζει να βγάζει γούστα...με το που φόρτωσα το σταθερό μου 3466, έτρεξα ΤΜ5 από περιέργεια να δω μήπως κάτι "έγινε" και είχα αστάθεια στο BFV...έβγαλε error άμεσα. Έκανα απλά μια επανεκκίνηση και το έβγαλε 10χ χωρίς θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...