Προς το περιεχόμενο

Crucial Ballistix LT/AT 3200MHz 16GB Review


kostas_anes

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators
1 hour ago, yiannis1991 said:

Με το σωστό το test όμως, με τους 10 κύκλους, όχι τσιγκουνιες :P

@ultraex2003 Αφού έχεις 2600 μπορείς να βάλεις bios που είναι μόνο για 2000, PinnaclePi AGESA. Μπορεί να έχεις καλύτερα αποτελέσματα..

Αυτό δεν ίσχυσε στη δική μου περίπτωση. Με το bios για 3000 πήγαιναν οι bdie με τον 2600 τουλάχιστον 2 κλικ καλύτερα (3400/14 αντί για 3200/14 πχ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 466
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

μεχρι 3667 τα βρηκα σχετικα ευκολα και παιζω σταθερος games /bench

τωρα δοκιμαζω calculator safe με 3733 και δε ειμαι σταθερος  και εχω μαλακωσει και τα timmings και εχω δωσει και ρςυμα μεχρι 1.46 και vsoc 1.15 εχω 5/10 λαθη στο συνολο με tm5 πιθανον να μη μπορει αλλο η ο 2600 η η μητρικη

εχει κανεις που εχει ασχοληθει παραπανω κανα tip

Επεξ/σία από ultraex2003
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, ultraex2003 είπε

μεχρι 3667 τα βρηκα σχετικα ευκολα και παιζω σταθερος games /bench

τωρα δοκιμαζω calculator safe με 3733 και δε ειμαι σταθερος  και εχω μαλακωσει και τα timmings και εχω δωσει και ρςυμα μεχρι 1.46 και vsoc 1.15 εχω 5/10 λαθη στο συνολο με tm5 πιθανον να μη μπορει αλλο η ο 2600 η η μητρικη

εχει κανεις που εχει ασχοληθει κανα tip

Mε 2600 καλα ειναι και τα 3600 :P

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, kostas_anes είπε

Mε 2600 καλα ειναι και τα 3600 :P

αυτο σκεφτηκα και εγω οποτε θα το παλεψω λιγο ακομα περιμενοντας και το νεο bios μηπως κανει κατι αλλα και τα 3667 ειναι full ok κανενα παραπονο εδω!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 ώρες πριν, GeorgeMan είπε

Αυτό δεν ίσχυσε στη δική μου περίπτωση. Με το bios για 3000 πήγαιναν οι bdie με τον 2600 τουλάχιστον 2 κλικ καλύτερα (3400/14 αντί για 3200/14 πχ).

Αρχίζω να το βλέπω και εγώ αυτό. Μέχρι στιγμής με το bios που είναι για 2000 μόνο δυσκολεύεται για τα 3400cl14. Τρώω errors συνέχεια με διάφορους συνδυασμούς τάσεων. Ίσως δοκιμάσω και με το καινούργιο bios στην τελική. Βρήκαμε δουλειά τώρα :P

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, yiannis1991 είπε

Αρχίζω να το βλέπω και εγώ αυτό. Μέχρι στιγμής με το bios που είναι για 2000 μόνο δυσκολεύεται για τα 3400cl14. Τρώω errors συνέχεια με διάφορους συνδυασμούς τάσεων. Ίσως δοκιμάσω και με το καινούργιο bios στην τελική. Βρήκαμε δουλειά τώρα :P

γιατι δεν δοκιμαζεις  ποιο ψηλα πχ στα 3533 η στα 3600 μια χαρα νουμερα βγαζουν ειδικα με σφικτα timmings  και να παιξεις με cas 16  μπορει τo cas 14  να  μην ειναι σταθερο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, ultraex2003 είπε

γιατι δεν δοκιμαζεις  ποιο ψηλα πχ στα 3533 η στα 3600 μια χαρα νουμερα βγαζουν ειδικα με σφικτα timmings  και να παιξεις με cas 16  μπορει τo cas 14  να  μην ειναι σταθερο

Ναι θα δω σε 3600cl16, το έχω στο μυαλό μου. Θα δοκιμάσω όλους στους συνδυασμούς τάσεων σε 3400cl14, πρώτα. Λογικά τα 3600cl16 θα τα πάρει. Αν έχει καλύτερα αποτελέσματα από 3200 σφιχτά μένω με αυτό..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, yiannis1991 είπε

Αρχίζω να το βλέπω και εγώ αυτό. Μέχρι στιγμής με το bios που είναι για 2000 μόνο δυσκολεύεται για τα 3400cl14. Τρώω errors συνέχεια με διάφορους συνδυασμούς τάσεων. Ίσως δοκιμάσω και με το καινούργιο bios στην τελική. Βρήκαμε δουλειά τώρα

Πλάκα κάνεις Γιάννη;

Πες ότι δε θέλεις/φοβάσαι να δώσεις 1.41-1.42V και άσε τα bios. 😁

Είσαι διατεθειμένος να φλασάρεις νέα bios (και πιθανότατα να ξαναγυρίσεις πίσω με flashback) αλλά το 1.42V το φοβάσαι, ε; 🤣

Δε θα σε σώσει το νέο bios, πάλι την ίδια τάση θα θέλεις. >3466 κάνουν διαφορά τα νέα bios.

Αν θες να δώσεις χαμηλότερη τάση κάνε manual tuning των αντιστάσεων. Η δική μου MSI δίνει του κώλου τιμές στο Auto.

Επεξ/σία από mpokwsths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, mpokwsths είπε

Πλάκα κάνεις Γιάννη;

Πες ότι δε θέλεις/φοβάσαι να δώσεις 1.41-1.42V και άσε τα bios. 😁

Είσαι διατεθειμένος να φλασάρεις νέα bios (και πιθανότατα να ξαναγυρίσεις πίσω με flashback) αλλά το 1.42V το φοβάσαι, ε; 🤣

Δε θα σε σώσει το νέο bios, πάλι την ίδια τάση θα θέλεις. >3466 κάνουν διαφορά τα νέα bios.

Αν θες να δώσεις χαμηλότερη τάση κάνε manual tuning των αντιστάσεων. Η δική μου MSI δίνει του κώλου τιμές στο Auto.

χαχαχα. Δοκίμασα με 1.41 και 1.42 και τίποτα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Γτ cr2?

επαιζα με calculator fast 3400 και ειχε PD και GD disable αλλα δε το πηρα χαμπαρι και μου το γυρισε σε CR2 μετα το καταλαβα αλλα οκ λεω ας υπαρχει και αυτο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ultraex2003 είπε

1 run στα 3400  με 14/18/14//14/32 με CR2  1.39 ρευμα και soc 1.025

Αυτο δεν είναι το ΤΜ5 που τρέχουμε όλοι πάντως.

Πρέπει να κατεβάσεις το 1usmus_v3 config και να το τρέξεις 5-6 κύκλους, δηλαδή 25 λεπτά τουλάχιστον.

Αυτό που τρέχεις τελειώνει σε 4 λεπτά, εννοείται δεν προλαβαίνει να βρει λάθη.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, ultraex2003 είπε

επαιζα με calculator fast 3400 και ειχε PD και GD disable αλλα δε το πηρα χαμπαρι και μου το γυρισε σε CR2 μετα το καταλαβα αλλα οκ λεω ας υπαρχει και αυτο

κατεβασε το και κανε Load απο το  φακελο Bin το MT10 μετα τρεξτο ως admin

TM5.rar

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

θα το δοκιμασω αλλα και αυτο που τρεχω βλεπω ζοριζει αρκετα  παει ταυτοχρονα τερμα cpu και μετραει - τρεχει μνημες συνηθως στα πρωτα 5 -8 δευτερα ερχονται τα λαθη μπαμ μπαμ παρε να χεις κατα ριπας δοκιμασε το και πες μου

Επεξ/σία από ultraex2003
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...