Προς το περιεχόμενο

Το PC σβήνει μόνο του


KnightRider

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αφού αλλαξες τροφοδοτικο στα pin της motherboard και cpu ειδες μηπως εχεις  μπει σκονη?

Το τροφοδοτικο γιατι το αλλαξες ειχες καπιο προβλημα?

Αν κοβετε το ρεύμα για 1 sec προφανως θα κλεινει.

 

Το τροφοδοτικο αυτο ειναι υπεραρκετο για το pc. Εκτος αν ειναι ελαττωματικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 32
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 ώρες πριν, boombastik είπε

Αφού αλλαξες τροφοδοτικο στα pin της motherboard και cpu ειδες μηπως εχεις  μπει σκονη?

Το τροφοδοτικο γιατι το αλλαξες ειχες καπιο προβλημα?

Αν κοβετε το ρεύμα για 1 sec προφανως θα κλεινει.

Το τροφοδοτικο αυτο ειναι υπεραρκετο για το pc. Εκτος αν ειναι ελαττωματικο.

Δεν είδα πουθενά σκόνη - γενικά 3 μήνες ήμουν οκ απλά άρχισε να το κάνει πριν 1,5 εβδομάδα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία παίξε ενα παιχνιδι κανα 2ωρο και δες.

Αμα κανει μικροδιακοπες η ΔΕΗ προφανώς θα κλεισει. Μήπως γίνονται και δεν παίρνεις είδηση? ανοικσε ενα φως διπλα και δεν αν τρεμοπαιζει την ωρα που θα κλεισει.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, boombastik είπε

Ωραία παίξε ενα παιχνιδι κανα 2ωρο και δες.

Αμα κανει μικροδιακοπες η ΔΕΗ προφανώς θα κλεισει. Μήπως γίνονται και δεν παίρνεις είδηση? ανοικσε ενα φως διπλα και δεν αν τρεμοπαιζει την ωρα που θα κλεισει.

Ήδη το έχω κάνει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ίδιο πρόβλημα παρουσιάζεται και στο δικό μου PC. Κατά σύμπτωση έχω τον ίδιο επεξεργαστή, μητρική και τροφοδοτικό, με 8GB RAM και λειτουργικό Win 10.

Στην δική μου περίπτωση, πάντα θα κάνει επανεκκίνηση, σε τυχαίες φάσεις.

Έχω δοκιμάσει άλλο τροφοδοτικό (μικρότερο) και άλλη κάρτα γραφικών χωρίς αποτέλεσμα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πιο πιθανό είναι να φταίει το τροφοδοτικό, υπάρχει περίπτωση όμως να ανεβάζει θερμοκρασία ο επεξεργαστής για κάποιο λόγο και να σβήνει; Πχ δεν πατάει καλά η ψήκτρα ή ξεράθηκε η πάστα, κλπ; Βέβαια αν είχε τέτοιο θέμα δεν θα δούλευε 5 ώρες και με gaming......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, navagos72 είπε

Το πιο πιθανό είναι να φταίει το τροφοδοτικό, υπάρχει περίπτωση όμως να ανεβάζει θερμοκρασία ο επεξεργαστής για κάποιο λόγο και να σβήνει; Πχ δεν πατάει καλά η ψήκτρα ή ξεράθηκε η πάστα, κλπ; Βέβαια αν είχε τέτοιο θέμα δεν θα δούλευε 5 ώρες και με gaming......

Επειδή τις θερμοκρασίες τις παρακολουθώ, η θερμοκρασία του επεξεργαστή δεν ανεβαίνει πάνω από 45 βαθμούς.

Τον υπολογιστή τον έχω στα 10 χρόνια, μήπως είναι ώρα για αλλαγή στην πάστα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αφού δεν ανεβάζει θερμοκρασία δε φταίει αυτό, ωστόσο την πάστα δεν είναι κακό μετά από τόσα χρόνια να την αλλάξεις. Δοκίμασες εντέλει άλλο τροφοδοτικό;

Επίσης έκανες load defaults στο bios; Τσέκαρε αν υπάρχει κάποια παράμετρος που να κάνει shut down αυτόματα για λόγους ασφαλείας όπως με το power fan fail warning.

Στις 16/9/2019 στις 11:18 ΜΜ, dpolal είπε

Δοκίμασε τις μνήμες σου, πιθανότατα να φταίνε αυτές και όχι το τροφοδοτικό.

Βγάλε τις μνήμες και άσε μόνο μία πάνω και τσέκαρε τες όλες εναλλάξ. Από beep κατά την εκκίνηση πως πάμε, όλα νορμάλ;

p.s. Η απάντησή μου απευθυνότανε στον KnightRider αλλά κατ επέκταση και στον thinlizzy 😛

 

Επεξ/σία από navagos72
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 ώρες πριν, navagos72 είπε

Βγάλε τις μνήμες και άσε μόνο μία πάνω και τσέκαρε τες όλες εναλλάξ. Από beep κατά την εκκίνηση πως πάμε, όλα νορμάλ;

Τις μνήμες τις έχω βγάλει και τις έχω δοκιμάσει μία - μία. Δεν έχω κάνει memtest αλλά στις θέσεις 1&3 δεν εκκινεί ο υπολογιστής, ενώ στις 2&4 εκκινεί κανονικά.

Επεξ/σία από thinlizzy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, thinlizzy είπε

Τις μνήμες τις έχω βγάλει και τις έχω δοκιμάσει μία - μία. Δεν έχω κάνει memtest αλλά στις θέσεις 1&3 δεν εκκινεί ο υπολογιστής, ενώ στις 2&4 εκκεινεί κανονικά.

Ωστόσο το manual της μητρικής σου (σελ. 16) λέει ότι αν βάλεις μόνο ένα module  πρέπει να το τοποθετήσεις στις θέσεις 1 ή 3 και αν βάλεις μόνο 2 σε dual channel πάλι στις 1 & 3. Για ψάξτο λίγο... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, navagos72 είπε

Ωστόσο το manual της μητρικής σου (σελ. 16) λέει ότι αν βάλεις μόνο ένα module  πρέπει να το τοποθετήσεις στις θέσεις 1 ή 3 και αν βάλεις μόνο 2 σε dual channel πάλι στις 1 & 3. Για ψάξτο λίγο... 

Θα το ψάξω. Ευχαριστώ πολύ.

Παρόλα αυτά όμως τόσο καιρό (10 χρόνια) έτσι δουλευει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν τελικά το πρόβλημα ήταν το τροφοδοτικό !!! (τραγικό ενώ το έχω μόνο 3 μήνες) - επίσης διάβασα σε άλλα site πως το συγκεκριμένο corsair vs550 white έχει θέματα (όπως έγινε με το δικό μου)

Μέσω γνωστών μου έδωσαν έναν Cooler Master GX 650w μου είπαν ότι είναι παλιό αλλά δουλεύει και μέχρι στιγμής δεν έσβησε ξανά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήταν το "τυχερό" σου, ελαττωματικό, προφανώς στην εγγύηση!!! Δώσε το πίσω και επέμεινε να το δοκιμάσουν να δουν πως όντως έχει πρόβλημα και πάρε ένα 80+ certified...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, KnightRider είπε

Λοιπόν τελικά το πρόβλημα ήταν το τροφοδοτικό !!! (τραγικό ενώ το έχω μόνο 3 μήνες) - επίσης διάβασα σε άλλα site πως το συγκεκριμένο corsair vs550 white έχει θέματα (όπως έγινε με το δικό μου)

Μέσω γνωστών μου έδωσαν έναν Cooler Master GX 650w μου είπαν ότι είναι παλιό αλλά δουλεύει και μέχρι στιγμής δεν έσβησε ξανά.

καλη φαση

δηλαδη πηρες κατι καινουργιο με αποδειξη υποθετω που με 250w φορτιο αντεξε μολις 3 μηνες (παραειναι και για corsair vs ..)

επικοινωνησες με το καταστημα και σε γραψανε

εψαξες βρηκες γνωστο και τους παρακαλεσε για να παρεις 10χρονη μεταχειρισμενη φολα (χωρις εγγυηση 🤣...)

σωστα;

κανα τηλεφωνο σε δικηγορο για συμβουλη παιζει η μπα;

αν το καταστημα ειναι στο skroutz please αφησε μου μηνυμα με το ονομα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...