Προς το περιεχόμενο

3700x Temperature


Evolution9

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα παιδια. Γνωρίζει κανείς ποιες θερμοκρασίες θεωρούνται normal για τον 3700x ? Εστησα το pc μου χθες και βλεπω οτι είναι στου 59-63 βαθμούς στο idle.. Παρατηρώ οτι σαν CPU Temperature Με δείχνει 52 βαθμούς και σαν CPU Package 59-63

Επεξ/σία από Evolution9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελευταιο bios, τελευταιοι chipset drivers, τελευταιο ryzen master, αν δεν βλεπεις 30αρια πλεον στο idle κατι εχεις κανει λαθος στην τοποθετηση η το κουτι σου δεν παιρνει αερα απο πουθενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Razor333 είπε

Τελευταιο bios, τελευταιοι chipset drivers, τελευταιο ryzen master, αν δεν βλεπεις 30αρια πλεον στο idle κατι εχεις κανει λαθος στην τοποθετηση η το κουτι σου δεν παιρνει αερα απο πουθενα.

κατεβασα και τα latest Drivers.το κουτι εχει 1 240αρι και 1 220αρι εισαγωγης αερα. θα κοιταξω παλι μηπως εγινε καποιο λαθος στην ψυκτρα που δε νομιζω

asdf.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, Evolution9 είπε

κατεβασα και τα latest Drivers.το κουτι εχει 1 240αρι και 1 220αρι εισαγωγης αερα. θα κοιταξω παλι μηπως εγινε καποιο λαθος στην ψυκτρα που δε νομιζω

asdf.png

Εχεις αρκετο load σε καποια threads δεν ειναι και ακριβως idle αυτο που δειχνεις, αν με λιγοτερο load μενεις στους 63 ναι εχεις θεμα. Σε ενα cinebench ας πουμε ποσο παει; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Razor333 είπε

Εχεις αρκετο load σε καποια threads δεν ειναι και ακριβως idle αυτο που δειχνεις, αν με λιγοτερο load μενεις στους 63 ναι εχεις θεμα. Σε ενα cinebench ας πουμε ποσο παει; 

μηπως υπαρχει καποια ρυθμισει για το Load που δε το ξερω? το PBO το εχω auto. γενικα ολα τα settings του bios τα εχω στο auto

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, Evolution9 είπε

μηπως υπαρχει καποια ρυθμισει για το Load που δε το ξερω? το PBO το εχω auto. γενικα ολα τα settings του bios τα εχω στο auto

Κατεβασε το ryzen master  και τσεκαρε την θερμοκρασια απο εκει ,ποια μητρικη εχεις ? Επισης τρεξε καποια βαρια εφαρμογη να δουμε θερμοκρασια σε full load και τοτε βλεπουμε αν φταιει κατι οντως

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, akoinonitos είπε

Κατεβασε το ryzen master  και τσεκαρε την θερμοκρασια απο εκει ,ποια μητρικη εχεις ?

με κατι τροποποιήσεις που εκανα τωρα επεσε στους 42-45. εχω την asus rog strix e gaming x 570

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Evolution9 είπε

με κατι τροποποιήσεις που εκανα τωρα επεσε στους 42-45. εχω την asus rog strix e gaming x 570

Ωραια ,κατεβασε τους chipset drivers απο εδω αν δεν το εχεις κανει και οχι απο την σελιδα της μητρικης σου. Κανονικες ειναι οι θερμοκρασιες σου για stock cooler ,μην τις φοβασαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα κ

Μόλις τώρα, akoinonitos είπε

Ωραια ,κατεβασε τους chipset drivers απο εδω αν δεν το εχεις κανει και οχι απο την σελιδα της μητρικης σου. Κανονικες ειναι οι θερμοκρασιες σου για stock cooler ,μην τις φοβασαι.

τα κατεβασα κ αυτα ολα !! με water cool Ποσο πεφτουνε περιπου ? αυτο π δε καταλαβαινω ειναι γιατι εχει 2 θερμ. εχει cpu package temp και cpu temp

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Evolution9 είπε

τα κ

τα κατεβασα κ αυτα ολα !! με water cool Ποσο πεφτουνε περιπου ? αυτο π δε καταλαβαινω ειναι γιατι εχει 2 θερμ. εχει cpu package temp και cpu temp

ειναι διαφορετικοι σενσορες, δεν χρειαζεσαι νερο ,με μια μετρια προς καλη αεροψυκτρα θα εισαι οκ. Αν θες να βλεπεις θερμοκρασιες θα κοιτας το ryzen master που διαβαζει τον απαραιτητο σενσορα ,λογικα καποια στιγμη θα διορθωθει και στα υπολοιπα προγραμματα

και κατι ακομα ,περνα το τελευταιο bios αν δεν το εχεις κανει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...