Προς το περιεχόμενο

Επιχειρηση στην Εσθονια. Διαχειρηση απο Ελλαδα. Γινεται?


Γιωργος356

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, dpolal είπε

Έχω την εντύπωση ότι όλο αυτό το θέμα με την ΕΣΘΟΝΙΑ έχει μια μικρή φάκα.
Για να ισχύσουν όλες αυτές οι παροχές πρέπει τα κέρδη να ΠΑΡΑΜΕΝΟΥΝ στην ΕΣΘΟΝΙΑ και να ΜΗΝ εξάγωνται.
Αναφέρομαι στα κέρδη που αποκομίζεις από την εταιρική σου δραστηριότητα.

Κάπου το είχα διαβάσει πριν από 1-2 χρόνια που είχε αναφερθεί το θέμα με τον ψηφιακό πολίτη στην εν λόγο χώρα, δεν είμαι σίγουρος όμως.
 

Ίσως είχες διαβάσει κάτι παρόμοιο με το παρακάτω:

Τα κέρδη των προσωπικών εταιρειών στην εσθονία ΕΙΝΑΙ ΑΦΟΡΟΛΟΓΗΤΑ όσο τα κέρδη παραμένουν "στο ταμείο της εταιρείας".

Θα φορολογηθούν με 20% όταν τα βγάλεις ως "μέρισμα" από την εταιρεία, όταν ουσιαστικά τα πάρεις από το ταμείο της εταιρείας στη "τσέπη" σου. Δηλαδή δεν αφορον λογούνται στο έτος που επιτεύχθηκαν αλλά όταν τα βγάλεις από της εταιρεία (μετά φυσικά τα κάνεις ότι θες).

Αντίστοιχα, αν δεν τα παίρνεις ως "μέρισμα" (το βάζω σε εισαγωγικά γιατί δεν είναι πραγματικό μέρισμα από μετοχές πχ) αλλά αν βάζεις πχ την εταιρεία σου να σου δίνει μισθό, φορολογούνται με 25% αυτά που παίρνιες ως μισθό (ώστε να το 25/125 να είναι 20%).

Επεξ/σία από DrLo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 123
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, Conan2046 είπε

Δεν ξέρω τι εταιρεία σκοπεύεις να ανοίξεις στην Εσθονία για να σου απαντήσω ούτε τους τύπους εταιρειών στην Εσθονία. 

Εισόδημα είναι κάθε έσοδο που έχεις.

Ωστόσο ως φόρο εισοδήματος αναφερόμαστε στο εισόδημα που έχεις είτε από μισθούς είτε από επιχειρηματική δραστηριότητα εφόσον έχεις προσωπική εταιρεία που δεν μοιράζει μερίσματα.

Ως εισόδημα από κεφάλαιο αναφερόμαστε στον εισόδημα από τόκους (π.χ. από καταθέσεις), δικαιώματα (που δεν σε απασχολούν) και μερίσματα (από την εταιρεία σου αν δίνει μερίσματα στην περίπτωση σου).

Οπότε ας υποθέσουμε ότι εδώ ο φόρος είναι 20% και στην Εσθονία 10% και ότι βγάζεις 20.000 ευρώ κέρδη, εδώ είναι να πληρώσεις 4.000 ευρώ, αλλά στην Εσθονία έχεις πληρώσει ήδη 2.000 ευρώ. Εδώ θα πληρώσεις την διαφορά μεταξύ των ποσών.

Αυτο το βιντεο εξηγει το πως να "δηλωσουμε" την εταιρεια μας:

https://www.youtube.com/watch?v=DSNJFazQxCA

Αν θελεις, πηγαινε στο 2:14

Αναφερει τη φραση "Private limited company." Το "limited" μου θυμιζει LTD  - Limited Liability Company, δηλ, ΕΠΕ εταιρεια περιορισμενης ευθυνης - που διανεμει μερισματα.

Λογικα λοιπον, μιλαμε για μερισματα.

 

Επεξ/σία από Γιωργος356
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς να είμαι λογιστης θα σου πω τι ξέρω σαν κάτοικος εξωτερικού. Θεωρείσαι "φορολογικός κάτοικος" στην χώρα που διαμένεις 183 μέρες το χρόνο. Αυτό ισχύει σε όλο το κόσμο, δεν έχει σχέση με την χώρα μας. Στη περίπτωση σου αυτή είναι η Ελλάδα να υποθέσω, άρα βάση νόμου το προσωπικό σου εισόδημα πρέπει να φορολογηθεί στην Ελλάδα. Η εταιρία μπορεί να έχει κέρδη κτλ, αλλά μόλις καρπωθείς το μέρισμα θα θεωρηθεί προσωπικό εισόδημα και κανονικά πρέπει να φορολογηθεί στην  Ελλάδα με τις ελληνικές κλίμακες. Δλδ να πληρώσεις την διαφορά φόρου των χωρών (ή να σου επιστραφεί αν πλήρωσες παραπάνω προφανώς).  Υπάρχουν οι συμβάσεις αποφυγής διπλής φορολογιάς μεταξύ χωρών για ειδικές περιπτώσεις και αυτό πρέπει να το ψάξεις. Προσωπικά το έχω κάνει μια φορά για ένα ποσό που έλαβα από μια υποτροφία από Ιταλία (θεωρήθηκε εξαίρεση λόγω υποτροφίας κτλ) και έκανα δήλωση αποφυγής διπλής φορολογίας Ιταλίας/Ελλάδας αλλά γράφτηκε ξεκάθαρα ότι ήταν υποτροφία κτλ.

Στη παρούσα φάση ας πούμε, είμαι φορολογικός κάτοικος UK, και τυχαίνει να έχω κάποιο εισόδημα από μετοχές στην Αμερική, ο φόρος πάντα υπολογίζεται με την αγγλική κλίμακα. Από US δεν κρατάνε φόρο. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, gthe είπε

Θεωρείσαι "φορολογικός κάτοικος" στην χώρα που διαμένεις 183 μέρες το χρόνο.

Ισχυει, φιλε μου.

Αλλα το ερωτημα δεν ειναι που ειμαι εγω φορολογικος κατοικος. Αλλα το που θα θεωρηθει οτι ειναι φορολογικος κατοικος η ΕΤΑΙΡΕΙΑ. :-)

Εγω ειμαι ενα φυσικο προσωπο και θα κανω φορολογικη δηλωση.

Η εταιρεια θα ειναι ενα νομικο προσωπο και θα κανει επισης δικη της φορολογικη δηλωση.

Δεν με νοιαζει αν θεωρηθω εγω φορολογικος κατοικος Ελλαδος - γιατι αν εχω πληρωσει φορο μερισματων στην Εσθονια 20%, δεν θα τον πληρωσω ξανα στην Ελλαδα που θα ειναι 5-10% - αρα μικροτερος. Επι τη ευκαιρια, αμφιβαλω αν υπαρχει επιστροφη. Η Εσθονια θα παρει 20%. Αλλα δεν θα εχω απαιτηση να μου επιστρεψει η Ελλαδα το 5-15%.  Το θεμα παντως ειναι να μην θεωρηθει η εταιρεια ως φορολογικος κατοικος Ελλαδος.

Η Ελλαδα μπορει να αμφισβητησει το που ειναι φορολογικος κατοικος η εταιρεια μου. Γιατι, αν ολες οι στρατηγικες αποφασεις λαμβανονται στην Ελλαδα, τοτε η εταιρεια εχει "ελληνικο νου."

Αν μιλουσαμε για εταιρεια σε οποιαδηποτε αλλη χωρα του εξωτερικου, εννοειται πως η Ελλαδα θα μπορουσε να αμφισβητισει τη φορολογικη κατοικια της εταιρειας, βασισμενη στο οτι μενω Ελλαδα 183+ μερες το χρονο.

Απλα, προσπαθω να δω αν η Εσθονια ειναι εξαιρεση λογο του προγραμματος e-residency που εχει.

Ευχαριστω για την απαντηση!

Επεξ/σία από Γιωργος356
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, Γιωργος356 είπε

Δεν με νοιαζει αν θεωρηθω εγω φορολογικος κατοικος Ελλαδος - γιατι αν εχω πληρωσει φορο μερισματων στην Εσθονια 20%, δεν θα τον πληρωσω ξανα στην Ελλαδα που θα ειναι 5-10% - αρα μικροτερος. Επι τη ευκαιρια, αμφιβαλω αν υπαρχει επιστροφη. Η Εσθονια θα παρει 20%. Αλλα δεν θα εχω απαιτηση να μου επιστρεψει η Ελλαδα το 5-15%.  Το θεμα παντως ειναι να μην θεωρηθει η εταιρεια ως φορολογικος κατοικος Ελλαδος.

Ξαναλέμε ότι εδώ πιθανότατα κανεις λάθος.

Το εισόδημα που θα έχεις από την προσωπική εταιρεία σου στην εσθονία θα μπει στην κλίμακα μια "προσωπικής εταιρείας" στην Ελλάδα.

Λογικά δηλαδή, θΑ φορολογηθείς δηλαδή σαν ελευθερος επαγγελματίας.

...

Εκτός αν ανοίξεις "ΑΕ" στην Εσθονία και όχι OÜ (ή κάπως έτσι όπως λέγεται η προσωπική εταιρεία εκεί).

Επεξ/σία από DrLo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, Γιωργος356 είπε

Ισχυει, φιλε μου.

Αλλα το ερωτημα δεν ειναι που ειμαι εγω φορολογικος κατοικος. Αλλα το που θα θεωρηθει οτι ειναι φορολογικος κατοικος η ΕΤΑΙΡΕΙΑ. :-)

Εγω ειμαι ενα φυσικο προσωπο και θα κανω φορολογικη δηλωση.

Η εταιρεια θα ειναι ενα νομικο προσωπο και θα κανει επισης δικη της φορολογικη δηλωση.

Δεν με νοιαζει αν θεωρηθω εγω φορολογικος κατοικος Ελλαδος - γιατι αν εχω πληρωσει φορο μερισματων στην Εσθονια 20%, δεν θα τον πληρωσω ξανα στην Ελλαδα που θα ειναι 5-10% - αρα μικροτερος. Επι τη ευκαιρια, αμφιβαλω αν υπαρχει επιστροφη. Η Εσθονια θα παρει 20%. Αλλα δεν θα εχω απαιτηση να μου επιστρεψει η Ελλαδα το 5-15%.  Το θεμα παντως ειναι να μην θεωρηθει η εταιρεια ως φορολογικος κατοικος Ελλαδος.

Η Ελλαδα μπορει να αμφισβητησει το που ειναι φορολογικος κατοικος η εταιρεια μου. Γιατι, αν ολες οι στρατηγικες αποφασεις λαμβανονται στην Ελλαδα, τοτε η εταιρεια εχει "ελληνικο νου."

Αν μιλουσαμε για εταιρεια σε οποιαδηποτε αλλη χωρα του εξωτερικου, εννοειται πως η Ελλαδα θα μπορουσε να αμφισβητισει τη φορολογικη κατοικια της εταιρειας, βασισμενη στο οτι μενω Ελλαδα 183+ μερες το χρονο.

Απλα, προσπαθω να δω αν η Εσθονια ειναι εξαιρεση λογο του προγραμματος e-residency που εχει.

Ευχαριστω για την απαντηση!

Όπως είπα, δεν είμαι λογιστής, άρα μάλλον η απάντηση είναι ότι τελικά δεν ξέρω :). Αλλά σε ελεύθερη συζήτηση ... από τις λίγες γνώσεις μου (που ίσως κάνω λάθος σε αυτα😞

1. Η εταιρειά στην Εσθονία αν καταφέρει να ανοίξει από ΜΗ εσθονούς κατοίκους έχει Εσθονικό ΑΦΜ, νομίζω αυτό ξεκάθαρο. Η Ελλάδα δεν έχει καμιά δουλειά σε αυτό, μόνο το Εσθονικό κράτος αποφασίζει. Επίσης είναι ΙΚΕ ή ΑΕ και επομένως δεν έχει "ιδιοκτήτη", έχει μετόχους. Αν μιλάμε για ατομική επιχείρηση αλλάζει ΤΕΛΕΙΩΣ η κουβέντα.

2. Η εταρεία βγάζει κέρδη, αυτά φορολογούνται στην Εσθονία με κάποιο τρόπο και μένουν στην εταιρία.

3. Εσυ σαν μέτοχος θα πάρεις το μέρισμα σου. Αυτό το μέρισμα είναι ατομικό εισόδημα ενός Έλληνα φορολογούμενου πολίτη. Είτε με μηδενικό φόρο στην Εσθονία και όλο το φόρο εδώ είτε με τον προβλεπόμενο φόρο εκεί και συμψιφισμό θα καταλήξεις να πληρώσεις ελληνική φορολογική κλίμακα.

Επεξ/σία από gthe
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, Γιωργος356 είπε

Ισχυει, φιλε μου.

Αλλα το ερωτημα δεν ειναι που ειμαι εγω φορολογικος κατοικος. Αλλα το που θα θεωρηθει οτι ειναι φορολογικος κατοικος η ΕΤΑΙΡΕΙΑ. :-)

Εγω ειμαι ενα φυσικο προσωπο και θα κανω φορολογικη δηλωση.

Η εταιρεια θα ειναι ενα νομικο προσωπο και θα κανει επισης δικη της φορολογικη δηλωση.

Δεν με νοιαζει αν θεωρηθω εγω φορολογικος κατοικος Ελλαδος - γιατι αν εχω πληρωσει φορο μερισματων στην Εσθονια 20%, δεν θα τον πληρωσω ξανα στην Ελλαδα που θα ειναι 5-10% - αρα μικροτερος. Επι τη ευκαιρια, αμφιβαλω αν υπαρχει επιστροφη. Η Εσθονια θα παρει 20%. Αλλα δεν θα εχω απαιτηση να μου επιστρεψει η Ελλαδα το 5-15%.  Το θεμα παντως ειναι να μην θεωρηθει η εταιρεια ως φορολογικος κατοικος Ελλαδος.

Η Ελλαδα μπορει να αμφισβητησει το που ειναι φορολογικος κατοικος η εταιρεια μου. Γιατι, αν ολες οι στρατηγικες αποφασεις λαμβανονται στην Ελλαδα, τοτε η εταιρεια εχει "ελληνικο νου."

Αν μιλουσαμε για εταιρεια σε οποιαδηποτε αλλη χωρα του εξωτερικου, εννοειται πως η Ελλαδα θα μπορουσε να αμφισβητισει τη φορολογικη κατοικια της εταιρειας, βασισμενη στο οτι μενω Ελλαδα 183+ μερες το χρονο.

Απλα, προσπαθω να δω αν η Εσθονια ειναι εξαιρεση λογο του προγραμματος e-residency που εχει.

Ευχαριστω για την απαντηση!

Η επιχείρηση θα έχει φορολογική έδρα στην Εσθονία και εσύ με τα μερίσματα ως εισοδήματα φορολογικός κάτοικος Ελλάδας (θα φορολογείσαι εδώ ως φυσικό πρόσωπο)

μην τα συγχέεις.

 

ΥΓ

Ξαναδιάβασε προσεκτικά τι σου λέει ο GTHE , μια χαρά στα λέει αρκεί να δώσεις σημασία.

Επεξ/σία από jgeorgiou
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, gthe είπε

3. Εσυ σαν μέτοχος θα πάρεις το μέρισμα σου. Αυτό το μέρισμα είναι ατομικό εισόδημα ενός Έλληνα φορολογούμενου πολίτη. Είτε με μηδενικό φόρο στην Εσθονία και όλο το φόρο εδώ είτε με τον προβλεπόμενο φόρο εκεί και συμψιφισμό θα καταλήξεις να πληρώσεις ελληνική φορολογική κλίμακα.

Δε θα φορολογηθεί σαν "μερισμα" (απόδοση μερίσματος από μετοχές) αλλά ως εισόδημα από προσωπική επιχείρηση/ΟΕ (νομίζω πλέον έχουν την ίδι κλίμακα). Δε θυμάμαι ακριβώς αλλά κάπως αλλιώς λεγετε το "μέρισμα" από μία ΟΕ.

δεν θα φορολογηθεί είναι δηλαδή "αυτοτελώς".

[αυτά από όσο είχα ψάξει τότε]

https://www.taxheaven.gr/acforum/topic/95767-μέρισμα-διανεμόμενο-οε-εε-με-10/?do=findComment&comment=625632

Μη σε μπερδεύει ο όρος "μέρισμα"

Οι ΑΕ πληρωνουν "χαμηλό" φόρο μερίσματος (10%) γιατί έχει ήδη πληρωθεί ο εταιρικός φόρος εισοδήματος (νομίζω 29%) επι των κερδών της εταιρείας.

Στη περίπτωσή σου δε ισχύει αυτό. Μιλάμε για "διανομή κερδών" όπως γίνεται σε μια ΟΕ, ΕΕ κλπ.

Αν θες να μιλησουμε με αγγλικούς όρους τα λεφτά που θα πάρεις δε θα είναι "dividend" θα είναι "personal income".

Επεξ/σία από DrLo
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, DrLo είπε

Δε θα φορολογηθεί σαν "μερισμα" (απόδοση μερίσματος από μετοχές) αλλά ως εισόδημα από προσωπική επιχείρηση/ΟΕ (νομίζω πλέον έχουν την ίδι κλίμακα). Δε θυμάμαι ακριβώς αλλά κάπως αλλιώς λεγετε το "μέρισμα" από μία ΟΕ.

δεν θα φορολογηθεί είναι δηλαδή "αυτοτελώς".

[αυτά από όσο είχα ψάξει τότε]

https://www.taxheaven.gr/acforum/topic/95767-μέρισμα-διανεμόμενο-οε-εε-με-10/?do=findComment&comment=625632

ΑΣΧΕΤΟ , υπάρχουν κωδικοί εισοδήματα/μερίσματα από εξωτερικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, jgeorgiou είπε

ΑΣΧΕΤΟ , υπάρχουν κωδικοί εισοδήματα/μερίσματα από εξωτερικό.

Εντάξει, έχεις δίκιο και είσαι ο σχετικός.

Ας τον να πάει να το κάνει και μας λέει μετά τι θα του συμβει.

Επεξ/σία από DrLo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, skiabox είπε

Κάπου άκουσα όμως ότι αρχίζουν πλέον οι Ελληνικές αρχές και διασταυρώνουν με περάσματα από τα σύνορα.

πως μπορείς να διασταυρώσεις πέρασμα συνόρων από την στιγμή που μπορείς να φτάσεις Εσθονία οδικώς χωρίς να υπάρξει έλεγχος διαβατηρίων;

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα έσοδα της ΕΤΑΙΡΙΑΣ φορολογούνται στην Εσθονία = 0%.
Τα μερίσματα σαν διαχειριστής, φορολογούνται στη χώρα που εισάγονται, δηλαδή εκεί που ζείς και τα δηλώνεις = Ελλάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Γιωργος356 είπε

Ευχαριστω για τις απαντησεις.

Θελω να εχω μια εταιρεια που να πουλαει προιοντα λογισμικου (downloadable).

Οι πελατες θα ειναι απο ολο τον κοσμο.

Ευχαριστω.

δεν ξέρω ποιο είναι το πλαίσιο στην Εσθονία αλλά εάν το κάνεις αυτό, τότε θα πρέπει να θεωρείσαι κάτοικος Εσθονίας και δεν μπορείς να έχεις επαγγελματική δραστηριότητα στην Ελλάδα. αυτό είναι το κυρίως πρόβλημα. δεν μπορείς να έχεις δύο προσωπικές εταιρείες, μία στην Ελλάδα και μία στην Εσθονία. απαγορεύεται αυτό νομίζω

επίσης στην Ελλάδα φορολογείσαι με βάση το παγκόσμιο εισόδημά σου και το μέρισμα από την εταιρεία στην Εσθονία θα φορολογηθεί ως εισόδημα από ελεύθερο επάγγελμα οπότε 29% φόρος (εάν έχεις πληρώσει 10% στην Εσθονία, πληρώνεις τα υπόλοιπα εδώ)

ρώτα έναν λογιστή να είσαι σίγουρος αλλά μου φαίνεται πως είναι ευκολότερο να φτιάξεις μια εταιρεία στην Βουλγαρία για την δουλειά που θέλεις

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, james01gr είπε

πως μπορείς να διασταυρώσεις πέρασμα συνόρων από την στιγμή που μπορείς να φτάσεις Εσθονία οδικώς χωρίς να υπάρξει έλεγχος διαβατηρίων;

 

Εδώ το κράτος μας δεν ξέρει πόσους υπαλλήλους έχει θα βρει πόσο καιρό μένεις? Απλά ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΝ , μπορεί όμως να σου ζητήσουν να αποδείξεις αν είσαι ελέφαντας ζητώντας τεκμήρια για οικία/έδρα/λογαρισμούς ΔΕΚΟ και τέτοια.

 

james01gr

Κάνεις λάθος μπορεί να έχει όσες επιχειρήσεις γουστάρει σε Ελλάδα και όσες γουστάρει στο εξωτερικό , αρκεί να είναι τυπικός στις υποχρεώσεις του.

Επεξ/σία από jgeorgiou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, jgeorgiou είπε

Εδώ το κράτος μας δεν ξέρει πόσους υπαλλήλους έχει θα βρει πόσο καιρό μένεις? Απλά ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΝ , μπορεί όμως να σου ζητήσουν να αποδείξεις αν είσαι ελέφαντας ζητώντας τεκμήρια για οικία/έδρα/λογαρισμούς ΔΕΚΟ και τέτοια.

james01gr

Κάνεις λάθος μπορεί να έχει όσες επιχειρήσεις γουστάρει σε Ελλάδα και όσες γουστάρει στο εξωτερικό , αρκεί να είναι τυπικός στις υποχρεώσεις του.

προσωπικές εταιρείες δεν μπορείς να έχεις σε χώρα στην οποία δεν κατοικείς μόνιμα. πρέπει να είναι ΑΕ, ΕΠΕ κτλ, όχι προσωπικές για να είσαι οκ.

και είμαι σίγουρος πως είναι το ευκολότερο να έχεις εταιρεία στην Βουλγαρία παρά στην Εσθονία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...