Προς το περιεχόμενο

Επιχειρηση στην Εσθονια. Διαχειρηση απο Ελλαδα. Γινεται?


Γιωργος356

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, james01gr είπε

προσωπικές εταιρείες δεν μπορείς να έχεις σε χώρα στην οποία δεν κατοικείς μόνιμα. πρέπει να είναι ΑΕ, ΕΠΕ κτλ, όχι προσωπικές για να είσαι οκ.

και είμαι σίγουρος πως είναι το ευκολότερο να έχεις εταιρεία στην Βουλγαρία παρά στην Εσθονία

Νομίζω οι OÜ (για τέτοιου είδους εταιρεια μιλάμε) ΕΙΝΑΙ οι ΕΠΕ ή οι ΟΕ/ΕΕ της εσθονίας

https://learn.e-resident.gov.ee/hc/en-us/articles/360000633557-Private-limited-company-OÜ-

H "προσωπική" εταιρεία λέγεται όπως και στην Αγγλία η "Sole proprietorship"

https://www.eesti.ee/en/doing-business/establishing-a-company/comparison-of-each-form-of-business/

(οι OÜ αντιστοιχούν νομίζω στις ΕΠΕ σύφωνα με τα παραπάνω)

Επεξ/σία από DrLo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 123
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, james01gr είπε

προσωπικές εταιρείες

αυτό το πράγμα δεν υπάρχει , είναι σαν να λες ότι ο ήλιος δύει από την ανατολή.

H "προσωπική" εταιρεία λέγεται όπως και στην Αγγλία η "Sole proprietorship"

είπαμε ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ αυτό το πράγμα  , "Sole proprietorship" είναι άλλο πράγμα

 

Μήπως εννοείτε αυτό που λέμε στην Ελλάδα "ατομική επιχείρηση - ελεύθερο επάγγελμα"? Αυτό δεν είναι εταιρία , ανοίξτε ΜΠΑΜΠΙΝΙΩΤΗ ή νομικά ή λογιστικά  και δείτε τι σημαίνει ο όρος  "εταιρία". Μου θυμίζετε αυτόν που έλεγε να φτιάξουμε μια πενταμελή επιτροπή που θα απαρτίζεται από 3 μέλη.

Επεξ/σία από jgeorgiou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, jgeorgiou είπε

αυτό το πράγμα δεν υπάρχει , είναι σαν να λες ότι ο ήλιος δύει από στην ανατολή.

Πραγματικά, έχεις σχέση καθόλου ή απλά τρολλάρεις?

Φυσικά και υπάρχουν "προσωπικές εταιρείες" και "ατομικές επιχειρήσεις"

Απλά δε ξέρεις τα βασικά.

Επεξ/σία από DrLo
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, DrLo είπε

Πραγματικά, έχεις σχέση καθόλου ή απλά τρολλάρεις?

Φυσικά και υπάρχουν "προσωπικές εταιρείες" και "ατομικές επιχειρήσεις"

Απλά δε ξέρεις τα βασικά.

"προσωπικές εταιρίες" δεν υπάρχουν , "ατομικές επιχειρήσεις" πράγματι υπάρχουν ΠΑΝΤΟΥ στον κόσμο και εγώ είμαι ευτυχής κάτοχος μιας από αυτές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Γιωργος356 είπε

Ισχυει, φιλε μου.

Αλλα το ερωτημα δεν ειναι που ειμαι εγω φορολογικος κατοικος. Αλλα το που θα θεωρηθει οτι ειναι φορολογικος κατοικος η ΕΤΑΙΡΕΙΑ. :-)

Εγω ειμαι ενα φυσικο προσωπο και θα κανω φορολογικη δηλωση.

Η εταιρεια θα ειναι ενα νομικο προσωπο και θα κανει επισης δικη της φορολογικη δηλωση.

Δεν με νοιαζει αν θεωρηθω εγω φορολογικος κατοικος Ελλαδος - γιατι αν εχω πληρωσει φορο μερισματων στην Εσθονια 20%, δεν θα τον πληρωσω ξανα στην Ελλαδα που θα ειναι 5-10% - αρα μικροτερος. Επι τη ευκαιρια, αμφιβαλω αν υπαρχει επιστροφη. Η Εσθονια θα παρει 20%. Αλλα δεν θα εχω απαιτηση να μου επιστρεψει η Ελλαδα το 5-15%.  Το θεμα παντως ειναι να μην θεωρηθει η εταιρεια ως φορολογικος κατοικος Ελλαδος.

Η Ελλαδα μπορει να αμφισβητησει το που ειναι φορολογικος κατοικος η εταιρεια μου. Γιατι, αν ολες οι στρατηγικες αποφασεις λαμβανονται στην Ελλαδα, τοτε η εταιρεια εχει "ελληνικο νου."

Αν μιλουσαμε για εταιρεια σε οποιαδηποτε αλλη χωρα του εξωτερικου, εννοειται πως η Ελλαδα θα μπορουσε να αμφισβητισει τη φορολογικη κατοικια της εταιρειας, βασισμενη στο οτι μενω Ελλαδα 183+ μερες το χρονο.

Απλα, προσπαθω να δω αν η Εσθονια ειναι εξαιρεση λογο του προγραμματος e-residency που εχει.

Ευχαριστω για την απαντηση!

Όσο δεν έχεις επαφές με Έλληνες πελάτες, τόσο το καλύτερο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, jgeorgiou είπε

"προσωπικές εταιρίες" δεν υπάρχουν , "ατομικές επιχειρήσεις" πράγματι υπάρχουν ΠΑΝΤΟΥ στον κόσμο και εγώ είμαι ευτυχής κάτοχος μιας από αυτές.

εντάξει εντάξει ό,τι πεις.

Επεξ/σία από DrLo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είναι εύκολο να γίνεις e-resident, το κάνεις μόνος σου χωρίς βοήθεια από λογιστή ή δικηγόρο. 100€ κόστιζε κάποτε και στο τέλος χρειάζεται μόνο μια επίσκεψη στο Εσθονικό προξενείο  για να παραλάβεις ID και τα σχετικά έγγραφα (Πύργος Αθηνών, Αμπελόκηποι). Το θέμα είναι τι κάνεις μετά:

- Καταρχήν θυμάμαι ότι ατομική επιχείρηση δεν μπορείς να ανοίξεις εκεί, ανοίγεις το αντίστοιχο μιας ΕΠΕ, δηλαδή εσύ και η εταιρεία σου είστε διαφορετικές οντότητες.

- Κατά δεύτερο, χρειάζεται να αγοράσεις υπηρεσίες λογιστή από εσθονική εταιρεία (θυμάμαι τότε υπήρχαν 3-4 "διαπιστευμένες" με το e-residency) για το company registration, την απόκτηση έδρας και τα λογιστικά. Άρα έχεις ένα αρχικό + μηνιαίο κόστος αναλόγως του τι θα επιλέξεις. Σκέψου ότι μια από τις εταιρείες χρέωνε 100€/ώρα για λογιστική/φορολογική συμβουλή.

- Στη συνέχεια, ισχύει πράγματι η χώρα στην οποία είσαι φορολογικός κάτοικος. Εκτός και αν νοικιάσεις σπίτι και πληρώνεις λογαριασμούς στην Εσθονία για να αποδείξεις ότι ζεις (και) εκεί, το πιο πιθανό είναι ότι οποιοδήποτε εισόδημα πάρεις (ως διανομή μερίσματος) από την εσθονική εταιρεία θα φορολογηθεί εδώ. Πρακτικά έχεις μια εταιρεία που απευθύνεται globally, στην καλύτερη περίπτωση φορολογείται μόνο στην Εσθονία (δεν ξέρω αν οι συμφωνίες μεταξύ χωρών το επηρεάζουν αυτό), αλλά εσύ ως μέτοχος θα υποστείς την ελληνική φορολογία. Νομίζω ότι στο τέλος δεν συμφέρει ιδιαίτερα. Έχουν ένα video που εξηγούν ελάχιστα τα πράγματα:

https://e-resident.gov.ee/start-a-company/

Για την ιστορία έγινα πριν 3 χρόνια e-resident αλλά η μετέπειτα επικοινωνία καθώς και το αντικείμενο της δουλειάς μου (σύμβουλος ΙΤ στην ελληνική αγορά) δεν επέτρεψαν να το ψάξω περισσότερο...

 

Εδώ κάποιοι που συζητούν τις εμπειρίες τους με το e-residency και την ίδρυση εταιρείας: https://news.ycombinator.com/item?id=16743404

 

Επεξ/σία από tasanton
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ο Γιώργος λέει το εξής: 

Στην Ελλάδα οι εταιρείες (πλην των ατομικών) φορολογούνται με 29%, στην εσθονία βάσει αυτού που αναφέρει (δεν το έχω κοιτάξει προσωπικά για να δω προϋποθέσεις) με 0%

Το μέρισμα εκεί φορολογείται με 20% εδώ με 10%.

Αν βγάλει εκεί η εταιρεία 100.000 ευρώ κέρδη θα φορολογηθεί με 0% θα μείνουν καθαρά 100.000 ευρώ σαν κέρδη και αν θεωρητικά τα πάρει όλα ως μέρισμα εδώ θα φορολογηθεί μάξιμουν 20.000 ευρώ δηλαδή θα του μείνουν 80.000 ευρώ καθαρά.

Αν ήταν εδώ και έβγαζε τα ίδια κέρδη η εταιρεία θα φορολογούνταν με 29% κσι βλέπουμε τι γίνεται με τα μερίσματα ανάλογα με τον τύπο της εταιρείας ή με την κλίμακα των φυσικών προσόπων οπότε και σε κάθε περίπτωση θα πληρώσει λιγότερο φόρο στην Εσθονία. 

Το τι ισχύει στην πραγματικότητα βέβαια θέλει λίγο ψάξιμο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ οτι εχετε γραψει συμπεραινω οτι τα μερισματα ελληνικων εταιρειων,  φορολογουνται επιπλεον στον λαμβανειν  το μερισμα ως ατομικο εισοδημα... και μαλιστα με την κλιμακα των επιχειρησεων. Ειναι σωστο αυτο;

νομιζω οτι και τα ελληνικα μερισματα και του εξωτερικου προσμετρουνται στο ατομικο εισοδημα για να υπολογιστει η εισοφρα αλληλεγγυης.

αν κανω λαθος, ας με διορθωσει καποιος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, bjj-p είπε

Απ οτι εχετε γραψει συμπεραινω οτι τα μερισματα ελληνικων εταιρειων,  φορολογουνται επιπλεον στον λαμβανειν  το μερισμα ως ατομικο εισοδημα... και μαλιστα με την κλιμακα των επιχειρησεων. Ειναι σωστο αυτο;

νομιζω οτι και τα ελληνικα μερισματα και του εξωτερικου προσμετρουνται στο ατομικο εισοδημα για να υπολογιστει η εισοφρα αλληλεγγυης.

αν κανω λαθος, ας με διορθωσει καποιος.

Είναι άλλο πράγμα το μέρισμα από μετοχές μια ΑΕ (αυτό λέμε συνήθως "μέρισμα") και άλλο οι διανομή κερδών μια ΟΕ/ΕΕ.

https://www.kathimerini.gr/1013717/article/oikonomia/ellhnikh-oikonomia/dianomes-kerdwn-forologika-kai-asfalistika-8emata

 

Επεξ/σία από DrLo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, DrLo είπε

Είναι άλλο πράγμα το μέρισμα από μετοχές μια ΑΕ (αυτό είναι το μέρσιμα) και άλλο οι διανομή κερδών μια ΟΕ/ΕΕ.

Σχεδόν σωστός,  εξαρτάται αν οι Ο.Ε./Ε.Ε. τηρούν τα βιβλία απλογραφικά ή διπλογραφικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες εδώ https://www.xolo.io/faq/xolo-leap/category/get-started για να ενημερωθείς. Αν θυμάμαι καλά, και δεν έχει αλλάξει κάτι απο τότε που είχα ερευνήσει το θέμα, γλιτώνεις ασφαλιστικές εισφορές και τέλος επιτηδεύματος σε σχέση με Ελλάδα. Μιλάμε για ίδρυση εταιρίας "OÜ"   (in Estonian "osaühing" or private limited company) δίνοντας στον εαυτό σου μερίσματα. Μέρισμα μπορείς να πάρεις αφου πρώτα περάσει ένας χρόνος. Η φορολογία είναι όπως είπε και κάποιος παραπάνω, αν στην Ελλάδα ο φόρος μερίσματος είναι μεγαλύτερος της Εσθονίας θα πρέπει να πληρώσεις τη διαφορά στην Ελλάδα, για να είσαι νόμιμος. Επίσης γλιτώνεις σε γραφειοκρατία λόγω της πλήρης οnline διαχείρισης, πoυ για μένα είναι το πιο βασικό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Conan2046 είπε

Σχεδόν σωστός,  εξαρτάται αν οι Ο.Ε./Ε.Ε. τηρούν τα βιβλία απλογραφικά ή διπλογραφικά.

Εξρτάται και από το τι είδους σχέση έχεις με την εταιρεία.

Anyway, το point μου ήταν ότι στη συγκεκριμένη περίπτωση, από όσο το είχα ψάξει παλαιότερα, ομολογουμένως χωρίς να έχω συμβουλευτεί κάποιον ειδικό, ήταν ότι το πιο "κοντινό" πράγμα στο οποίο ανέμενα να σε εντάξει η εφορία ήταν ότι το συγκεκριμένο εισόδημα ήταν σαν "εισόδημα" ελέυθερου επαγγλεματία παρά μέρισμα (κάτι σαν την περίπτωση που αναφέρεται παραπάνω ότι παρότι τα μέλη ΔΣ που ερνουν μέρισμα για τις υπηρεσίες τους, παρότι τύποις μέρισμα, φορολογικά αντιμετοπίζεται ως μισθός.

Όπως έγραψα και παραπάνω, ακόμα και η  ίδια η Εσθονία, αν πληρώνεσαι από την δική σου OÜ για τις "υπηρεσίες που της παρέχεις" (όπως εδώ οι υπηρεσίες των μελών του board) αυτές φορολογούνται διαφορετικά με 25% επί αυτού που εισπράτεις, που στην ουσία είναι το ιδιο αλλά πρακτικά "ομολογεί" ότι εταιρεία OÜ και άτομο ειναι το ίδιο πράγμα.

Τότε είχα καταληξει ότι αν δούλευες "global" (ως μηχανικός πχ έβλεπα τους contractorες που έρχονταν σε κάθε έργο και ελάχιστα έμεναν στη χώρα τους) ήταν πολύ πιο συμφέρον να γινώσουν ORIGINAL, κάτοικος εσθονίας (να μετακόμιζες σε μια γκαρσονιέρα σε ένα  "κωλοχωρι" εκεί) από το να κόβεις ελληνικά τιμολόγια.

Τότε (επί capital controls) είχα σκεφτεί ότι ήταν και ένας τρόπος να μεταφέρει κάποιος λεφτά έξω. Δηλαδή θα μπρούσε να δουλεύει με εσθονικά τιμολόγια, να μη παίρνει μέρισμα και απλά να τρώει ότι λεφτά είχε εδώ. Ουσιαστικά για κάποια χρόνια (όσο του φτάναν τα λεφτά του εδώ) θα μπορούσε να δουλεύει αφορολόγητος και στο τέλος να μεταφερθεί κανονικά / original έξω. Μιλάμε πάντα για κάποιον που δουλεέυει globally.

Επεξ/σία από DrLo
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επίσης δες και εδώ https://learn.e-resident.gov.ee/hc/en-us/sections/360000172117-Taxes στην ιστοσελίδα της Εσθονίας.

Και εδώ https://www.emta.ee/eng/private-client/taxation-tax-system/e-residency

Επεξ/σία από randomas777
Επιπλέον πληροφορία.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...