Προς το περιεχόμενο

Επιχειρηση στην Εσθονια. Διαχειρηση απο Ελλαδα. Γινεται?


Γιωργος356

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και γιατί να τα φέρει στην Ελλάδα;

Δεν μπορεί να τα κρατήσει στην Εσθονία και να πληρώνει με κάρτες, e-banking, whatever; Ακόμα κι έτσι θα έχει πρόβλημα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 123
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

11 ώρες πριν, Γιωργος356 είπε

Ισχυει, φιλε μου.

Αλλα το ερωτημα δεν ειναι που ειμαι εγω φορολογικος κατοικος. Αλλα το που θα θεωρηθει οτι ειναι φορολογικος κατοικος η ΕΤΑΙΡΕΙΑ. :-)

Εγω ειμαι ενα φυσικο προσωπο και θα κανω φορολογικη δηλωση.

Η εταιρεια θα ειναι ενα νομικο προσωπο και θα κανει επισης δικη της φορολογικη δηλωση.

Δεν με νοιαζει αν θεωρηθω εγω φορολογικος κατοικος Ελλαδος - γιατι αν εχω πληρωσει φορο μερισματων στην Εσθονια 20%, δεν θα τον πληρωσω ξανα στην Ελλαδα που θα ειναι 5-10% - αρα μικροτερος. Επι τη ευκαιρια, αμφιβαλω αν υπαρχει επιστροφη. Η Εσθονια θα παρει 20%. Αλλα δεν θα εχω απαιτηση να μου επιστρεψει η Ελλαδα το 5-15%.  Το θεμα παντως ειναι να μην θεωρηθει η εταιρεια ως φορολογικος κατοικος Ελλαδος.

Η Ελλαδα μπορει να αμφισβητησει το που ειναι φορολογικος κατοικος η εταιρεια μου. Γιατι, αν ολες οι στρατηγικες αποφασεις λαμβανονται στην Ελλαδα, τοτε η εταιρεια εχει "ελληνικο νου."

Αν μιλουσαμε για εταιρεια σε οποιαδηποτε αλλη χωρα του εξωτερικου, εννοειται πως η Ελλαδα θα μπορουσε να αμφισβητισει τη φορολογικη κατοικια της εταιρειας, βασισμενη στο οτι μενω Ελλαδα 183+ μερες το χρονο.

Απλα, προσπαθω να δω αν η Εσθονια ειναι εξαιρεση λογο του προγραμματος e-residency που εχει.

Ευχαριστω για την απαντηση!

Ξεκινάει με ευρωπαϊκή οδηγία αρχείο με τους beneficial owners των διαφόρων εταιρειών

 

Καλή τύχη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, MakeGreeceSexyAgain said:

Και γιατί να τα φέρει στην Ελλάδα;

Δεν μπορεί να τα κρατήσει στην Εσθονία και να πληρώνει με κάρτες, e-banking, whatever; Ακόμα κι έτσι θα έχει πρόβλημα;

Ξέρει κανείς γι αυτό εδώ? Π.χ να τα μεταφέρεις revolut και να παίζεις έτσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, MakeGreeceSexyAgain είπε

Και γιατί να τα φέρει στην Ελλάδα;

Δεν μπορεί να τα κρατήσει στην Εσθονία και να πληρώνει με κάρτες, e-banking, whatever; Ακόμα κι έτσι θα έχει πρόβλημα;

Το ζήτημα δεν είναι τα λεφτά αν πληρώνει με ελληνική κάρτα ή όχι, αν τα μεταφέρει σε εθνικό λογαριασμό ή όχι. 

Το ζήτημα είναι αν τα δηλώνει στην εφορία όπως πρέπει ή όχι και να πληρώσει τον φόρο που του αντιστοιχεί. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, MakeGreeceSexyAgain είπε

Και γιατί να τα φέρει στην Ελλάδα;

Δεν μπορεί να τα κρατήσει στην Εσθονία και να πληρώνει με κάρτες, e-banking, whatever; Ακόμα κι έτσι θα έχει πρόβλημα;

Δεν έχει σημασία που θα είναι τα χρήματα.

Αν τα βγάλει από το ταμείο της εταιρείας (λογαριασμός Α σε μια εσθονική τράπεζα) και τα βαλει "στη τσέπη του" (στο λογαρισμο Β σε μια εσθονική τράπεζα) θα φορολογηθεί αφού είναι "εισόδημά" του και αυτός φορολογικός κάτοικος ελλάδας.

Δεν έχει σημασία που βρίσκονται τα λεφτά δηλαδή, σημασία έχει που "βρίσκεται" (που είναι φορολογικός κάτοικος) ο άνρθωπος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν εταιρείες που απαντουν σε αυτό που ρωτάς. Τους λες τι θες να κανεις και εκείνοι σου δινουν 2-3 λύσεις ανα την υφήλιο και την διαδρομη του χρήματος. Παντως χωρις νομικη και φοροτεχνικη υποστήριξη μαλλον θα χασεις περισσοτερα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, MakeGreeceSexyAgain είπε

Και γιατί να τα φέρει στην Ελλάδα;

Δεν μπορεί να τα κρατήσει στην Εσθονία και να πληρώνει με κάρτες, e-banking, whatever; Ακόμα κι έτσι θα έχει πρόβλημα;

Οπου και ναντα κρατήσεις, λεφτά που φύγανε από εταιρία προς φυσικό πρόσωπο είναι "εισόδημα" και θα φορολογηθούν. Επίσης.... Να τα κρατήσεις που στην Εσθονία; Και λογαριασμό να σε αφήνουν να ανοίξεις σε τράπεζα τους αμα δεν είσαι κάτοικος (που δεν ξέρω καν αν γίνεται) , ζητάνε τα φορολογικά σου ελληνικά στοιχεία προφανώς. Όλες οι τράπεζες έχουν μηχανισμούς για money laundering πλέον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, gthe είπε

Όλες οι τράπεζες έχουν μηχανισμούς για money laundering πλέον

Μπορεί ναι μπορεί και όχι, αλλά το να μη δηλώσεις εισόδημα από δραστηριότητες σε ξένη χώρα δεν είναι money laundering.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα λεφτά της ξένης επιχείρησης όταν βγαίνουν από το ταμείο της και έρχονται στον λογαριασμό μας πρέπει να δηλωθούν στην φορολογική δήλωση και να φορολογηθούν (αναλόγως περίπτωσης).

Αν δεν το κάνουμε είναι ΦΟΡΟΔΙΑΦΥΓΗ και όχι ξέπλυμα (το ξέπλυμα είναι νομιμοποίηση σε μαύρο χρήμα από παράνομες δραστηριότητες). Το ξέπλυμα είναι ακριβό σπορ και αξίζει μόνο για μεγάλα ποσά (οι ταρίφες είναι μεγάλες) και βέβαια πρέπει να έχεις και γερό στομάχι να μπορείς να κοιμάσαι το βράδυ γιατί είναι κακούργημα.

Πάντως χρόνο με τον χρόνο σφίγγει η κατάσταση 1-2 σκαλοπατάκια ποιο πολύ - καλό θα ήταν να ρωτάμε ειδικούς και να είμαστε τυπικοί στις υποχρεώσεις μας.

Επεξ/σία από jgeorgiou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, mmmpii είπε

Μπορεί ναι μπορεί και όχι, αλλά το να μη δηλώσεις εισόδημα από δραστηριότητες σε ξένη χώρα δεν είναι money laundering.

Οι μηχανισμοί για money laundring checks (ακριβώς αυτή τη φράση χρησιμοποιούν όλες τουλάχιστον οι αγγλικές τράπεζες) πάνε στο ότι δεν μπορείς να ανοίξεις λογαριασμό σε τράπεζα χωρίς να διαπιστωθεί ποιος είσαι και κάποιο φορολογικό σου στοιχείο. Δλδ στη περίπτωση αυτή μια Εσθονική τράπεζα. Ακόμα και οι fintech σαν την revolut ελέγχουν πλέον τα πάντα για να σου ανοίξουν λογαριασμό, δεν πας και λες ... καλημέρα θέλω ένα λογαριασμό, με λένε "Παπαδόπουλο" και είσαι έτοιμος. Ελλάδα ζητάνε εκκαθαριστικό, UK ζητάνε proof of id, proof of address, Γερμανία τα ίδια κτλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, gthe είπε

Οι μηχανισμοί για money laundring checks (ακριβώς αυτή τη φράση χρησιμοποιούν όλες τουλάχιστον οι αγγλικές τράπεζες) πάνε στο ότι δεν μπορείς να ανοίξεις λογαριασμό σε τράπεζα χωρίς να διαπιστωθεί ποιος είσαι και κάποιο φορολογικό σου στοιχείο. Δλδ στη περίπτωση αυτή μια Εσθονική τράπεζα. Ακόμα και οι fintech σαν την revolut ελέγχουν πλέον τα πάντα για να σου ανοίξουν λογαριασμό, δεν πας και λες ... καλημέρα θέλω ένα λογαριασμό, με λένε "Παπαδόπουλο" και είσαι έτοιμος. Ελλάδα ζητάνε εκκαθαριστικό, UK ζητάνε proof of id, proof of address, Γερμανία τα ίδια κτλ

Πολύ σωστά τα λες φαντάζομαι, δεν ξέρω γιατί δεν το έχω κάνει ποτέ, αλλά δεν έχει καμία σχέση.

Επίσης αν είναι αυτό το money laundering check, δηλαδή μια απλη ταυτοποίηση στοιχείων τότε δεν πρέπει να είναι και πολύ καλό τσεκ.

Τέλος αν πας στην Τράπεζα ή σε οποιοδήποτε financial institution και τους πεις "παιδιά θέλω να περνάω από εσάς 2εκ το μήνα που δε φαίνονται πουθενά" δεν υπάρχει περίπτωση να σου πουν φίλε δεν τα κάνουμε αυτά, είναι παράνομο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, mmmpii είπε

Πολύ σωστά τα λες φαντάζομαι, δεν ξέρω γιατί δεν το έχω κάνει ποτέ, αλλά δεν έχει καμία σχέση.

Επίσης αν είναι αυτό το money laundering check, δηλαδή μια απλη ταυτοποίηση στοιχείων τότε δεν πρέπει να είναι και πολύ καλό τσεκ.

Τέλος αν πας στην Τράπεζα ή σε οποιοδήποτε financial institution και τους πεις "παιδιά θέλω να περνάω από εσάς 2εκ το μήνα που δε φαίνονται πουθενά" δεν υπάρχει περίπτωση να σου πουν φίλε δεν τα κάνουμε αυτά, είναι παράνομο.

Κάνεις λάθος , πλέον στην ΕΕ αν διακινείς ποσά (ακόμη και πολύ μικρότερα από αυτά που αναφέρεις) σε ρωτάνε από που προέρχονται. Δεν ρωτάνε όταν έχεις επιχειρηματική δραστηριότητα με τζίρους που δικαιολογούν το ύψος των ποσών αυτών. Γι'αυτό λέμε καμιά φορά επιχείρηση-βιτρίνα για ξέπλυμα.

 

ΥΓ

Να ξέρετε ότι τα συστήματα ΟΛΩΝ των τραπεζών έχουν "προφίλ πελάτη" το οποίο όταν γίνονται υπερβολές για τα κυβικά του βαράει συναγερμό.

Επεξ/σία από jgeorgiou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, jgeorgiou είπε

Κάνεις λάθος , πλέον στην ΕΕ αν διακινείς ποσά (ακόμη και πολύ μικρότερα από αυτά που αναφέρεις) σε ρωτάνε από που προέρχονται. Δεν ρωτάνε όταν έχεις επιχειρηματική δραστηριότητα με τζίρους που δικαιολογούν το ύψος των ποσών αυτών. Γι'αυτό λέμε καμιά φορά επιχείρηση-βιτρίνα για ξέπλυμα.

Ναι εννοούσα πως θα σου βρουν τρόπο να το κάνουν. Τεσπα δε με απασχολεί το ζήτημα, sorry για τα off-topic

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επί 22 χρόνια προσπαθώ να αποδράσω από αυτή την επιχειρηματική, ηθική, πνευματική, εμπορική και τέλος πάντων γραφειοκρατική κόλαση ΦΤΩΧΕΙΑΣ, που λέγεται ελλάδα. Και τώρα, και παλιά. Ιδια ήταν και ίδια θα μείνει, στους αιώνες των αιώνων. 

Νόμισα κάποτε (ήμουν νέος...) πως η λύση θα ήταν ή πολλή δουλειά, η σκληρή δουλειά, ή τέλος πάντων ή... έξυπνη δουλειά. Το να κάνεις τα πράγματα διαφορετικά. Να καταρτιστείς διαφορετικά. Να ρισκάρεις, να τολμήσεις, να αλλάξεις τόπο, να αλλάξεις "μυαλά".

ΜΑΤΑΙΟ. Δεν θέλω να σε αποθαρρύνω φίλε μου, αλλά σου προσφέρω την αλήθεια που ΠΡΕΠΕΙ να ξέρεις (εφόσον θέλεις φυσικά να την ξέρεις...), χωρίς να πληρώσεις σε χρόνο, χρήμα, και ... ψυχική οδύνη (την λένε και "εμπειρία...) που πλήρωσαν άλλοι, πριν από σένα.

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ διέξοδος. Δεν. Δεν υπάρχει καμία μα καμία, έστω χαραμάδα, τρύπα, λαγούμι, μυστικό τούνελ, για απόδραση από το Οικονομικό Σύστημα, όπως αυτό έχει διαμορφωθεί τα τελευταία 20-25 χρόνια. Οχι μόνο στην ελλάδα, αλλά παγκόσμια. Η Ελλάδα είναι ελεεινή, βασικά γιατί δεν κάνει τίποτα παρά να ακολουθεί ασθμαίνοντας, το τελευταίο βαγόνι της προόδου, όπως και αν την ορίσουμε, και όπως κι αν συμβαίνει, σε οποιοδήποτε μέρος του εξελιγμένου κόσμου. Ξέρει μόνο να καταναλώνει, από την Τουρκοκρατία και μετά, αυτό ειναι το μοναδικό στοιχείο που την προσδιορίζει. Κατανάλωση. Με δικούς της "πόρους" κάπου κάπου. αλλά και, συχνότερα, με δανεικούς - κι αγύριστους - που σημαίνει αιώνια ΣΚΛΑΒΙΑ στα χρέη, το δανεισμό, τις "ρυθμίσεις", τα "μνημόνια", τις "τραπεζες και τις ... πτωχεύσεις".

ΑΛΛΑ! Το υπερ-σύστημα που λέγεται Ευρ/Ενωση, δεν αφήνει ούτε χαραμάδα στον πολίτη, όπως ανέφερα παραπάνω, να αναπνεύσει, να δημιουργήσει, να επιχειρήσει. Την παραμικρή διέξοδο την έχει σφραγισμένη. Δεν μας βλέπει σαν πολίτες, αλλά σαν στρατιά μυρμηγκιών-σκλάβων, που "δουλεύουν" (αν τους αφήνει και να δουλεύουν), για να συντηρουν στρατούς αξιωματούχων που ανήκουν σε μια ασύλληπτη, για σένα και μένα, σφαίρα συμφερόντων, εισοδήματος, ζωής, περιουσιών, πρόσβασης σε χρήμα, υγείας, παροχών, και λοιπά και λοιπά. 
Ο Γιγάντιος αυτός Μπαμπούλας, γνωρίζει φίλε μου, ακόμη και τη ΣΚΕΨΗ που κάνεις για τυχόν μετακίνηση στην Εσθονία ή τη Βουλγαρία ή την Κύπρο ή δεν ξέρω που. Και φροντίζει να κλείνει με ΚΑΘΕ ΚΟΣΤΟΣ αυτές τις οδούς "διαφυγής", ώστε όλα τα μυρμηγκάκια (εμείς) να παραμένουμε και να σιγοψηνόμαστε στην κατσαρόλα που μας έχουν ρίξει.

ΚΑΜΜΙΑ ΕΣΘΟΝΙΑ λοιπόν. Μην πετάς το χρόνο, τα χρήματά σου, τις προσπάθειες και τον ιδρώτα σου, σε χείμαιρες,

Ο Κόσμος, έτσι όπως είναι κατασκευασμένος σήμερα, δεν σου επιτρέπει να "κερδίσεις" ούτε ΣΕΝΤ. Ούτε ΣΕΝΤ. Παντού θα σε ΒΡΕΙ, θα σε κλειδώσει, θα σε αποστραγγίσει, θα σε πετάξει σα λεμόνι και ίσως ίσως να σε διώξει κιόλας. Ποινικά / Δικαστικά κλπ. Μονο και μονο για την "σκέψη" που έκανες, να κερδίσεις "κάτι τις" παραπάνω από τον κόπο σου, τη δουλειά σου ή το μυαλό σου.

Δεν είναι για μας, για σένα και για μένα, αυτές οι δήθεν "ευκαιρίες". Σου κλείνει το μάτι η Εσθονία, ναι, έξυπνο εκ μέρους της, δε λέω, πλην αυτό που πραγματικά επιδιώκει είναι ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ για το κράτος της. Επενδύσεις για ΕΚΕΙΝΗ. Την Coca Cola θέλει. Τη SAP, τη McDonalds, τη Samsung, τη NIKE, τη Microsoft την Amazon, την Paypal, τη Google. Αυτές θέλει. Κανέναν σαν κι εσένα ή εμένα. 

Η φιλική μου γνώμη? (ποτέ συμβουλή, αν είχα συμβουλή θα την εφάρμοζα ... ο ίδιος!).

Βγάλε 1 εκατομύριο. Σε οποιοδήποτε νόμισμα. Σε οποιαδήποτε χώρα βρίσκεσαι ΤΩΡΑ και ξεκινάς. 1Μ. Αυτό τα αλλάζει όλα φίλε μου. Σε τοποθετεί , όχι ψηλά, απλώς όμως σε μια "λίγκα", λίιγο παραπάνω από την πλέμπα, τους υπόλοιπους από εμάς. 
Από εκεί ξεκίνα. Αν έχεις 1-2 εκατομύρια, ΕΣΥ διαλέγεις Τράπεζα, Χώρα, Διαμονή. Ισως και δουλειά.

Αν εισαι παρακάτω (σε αξία), να φχαριστάς και που μας αφήνουν να ζουμε. Δυστυχως. Τους κανόνες δεν τους φτιάχνουμε εμείς. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 17/9/2019 στις 12:41 ΜΜ, Γιωργος356 είπε

Γεια σας, παιδια.

Ισως εχετε ακουσει οτι η Εσθονια προσφερει ενα προγραμα e-residency (γινεσαι ηλεκτρονικος κατοικος).

Εχεις μια καρτουλα την οποια βαζεις σε ενα μηχανηματακι το οποιο συνδεεις στον υπολογιστη σου, και ετσι εχεις προσβαση στις Εσθονικες υπηρεσιες σαν να ζουσες εκει.

Αυτο σου επιτρεπει επισης να ανοιξεις μια επιχειρηση στην Εσθονια, και εταιρικο τραπεζικο λογαριασμο, χωρις να ζεις εκει.

Η Εσθονια εχει 0% εταιρικο φορο, και 20% φορο στα μερισματα.

Σαν συνολο, ο φορος ειναι καπως μικροτερος απο τον "κανονικο" φορο της Ελλαδας, αλλα επισης δεν εχει γραφειοκρατεια, προκαταβολες φορου, τελος επιτηδευματος, κλπ.

Η Εσθονια και η Ελλαδα εχουν συναψει συμφωνια αποφυγης διπλης φορολογησης. Δηλαδη, αν εχουμε πληρωσει 20% φορο μερισματων στην Εσθονια, ενω στην Ελλαδα ο φορος μερισματων ειναι 10% (θα παει 5%), τοτε δεν χρειαζεται να πληρωσουμε επιπλεον φορο μερισματων στην Ελλαδα, οταν φερουμε τα λεφτα στην Ελλαδα, γιατι τα εχουμε πληρωσει ηδη στην Εσθονια.

Το ερωτημα:

Δεχεται η Ελλαδα αυτο το καθεστος? Μπορουμε να εχουμε εταιρεια στην Εσθονια, ενω μενουμε Ελλαδα?

Η η Ελλαδα θα πει, "Δεν μας νοιαζει αν πληρωσες 20% στα μερισματα στην Εσθονια. Αν μενεις Ελλαδα, θεωρουμε οτι η διαχειρηση της εταιρειας γινεται στην Ελλαδα, αρα θα σου φορολογησουμε τη εταιρεια σαν να ηταν ελληνικη. Φερε 30% επιπλεον φορο, και πληρωσε και ενα προστιμο."

Φανταζομαι οτι θα λαβω αρκετες απαντησεις που θα με προτρεπουν να το ρωτησω σε φοροτεχνικο - και θα το κανω.

Αλλα σκεφτηκα να ανοιξω τη συζητηση εδω, γιατι θα ενδιαφερει πολλους Ελληνες που θελουν να εχουν δικη τους επιχειρηση.

Ευχαριστω!

Υστερογραφο: Θελω να εχω μια εταιρεια που να πουλαει προιοντα λογισμικου (downloadable). Οι πελατες θα ειναι απο ολο τον κοσμο.

Φιλε η Εσθονια για digital δουλειες ειναι μανουλα!

μετα ερχονται, βουλγαρια, κυπρος, μαλτα

 

Αν τα λεφτα τα φερεις την Ελλαδα τοτε φορολογησε ΚΑΝΟΝΙΚΑ γιατι εισαι κατοικος Ελλαδας.

Η αποφυγη διπλης φορολογιας ειναι το ΑΝΑΠΟΔΟ απο αυτο που λες. Δηλαδη πληρωνεις φορους ΕΚΕΙ που εισαι κατοικος, αν εχεις εισοδηματα απο αλλη χωρα

και δε πληρωνεις φορους στην αλλη χωρα. Λεγοντας εισοδηματα ομως θεωρουμε ενοικια κτλ

Στη περιπτωση του μερισματος τοτε πληρωνεις και στις 2 χωρες!

Στη μια επειδη φευγουν τα λεφτα και στην αλλη επειδη ερχονται.

Το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να φτιαξεις εταιρεια στην Εσθονια αλλα τα λεφτα να τα αφησεις εκει και να κανεις αγορες με ebanking και καρτες στη καθημερινη σου ζωη.

 

Κοιταξε και για Κυπρο αναλογα για ποσα λεφτα. Σε μερικες περιπτωσεις βγαινει πιο οικονομικα.

https://impossible.works/new-works/new-identity/keens-etaireies-stin-kipro

 

 

11 λεπτά πριν, Ghost.Dog είπε

Επί 22 χρόνια προσπαθώ να αποδράσω από αυτή την επιχειρηματική, ηθική, πνευματική, εμπορική και τέλος πάντων γραφειοκρατική κόλαση ΦΤΩΧΕΙΑΣ, που λέγεται ελλάδα. Και τώρα, και παλιά. Ιδια ήταν και ίδια θα μείνει, στους αιώνες των αιώνων. 

Νόμισα κάποτε (ήμουν νέος...) πως η λύση θα ήταν ή πολλή δουλειά, η σκληρή δουλειά, ή τέλος πάντων ή... έξυπνη δουλειά. Το να κάνεις τα πράγματα διαφορετικά. Να καταρτιστείς διαφορετικά. Να ρισκάρεις, να τολμήσεις, να αλλάξεις τόπο, να αλλάξεις "μυαλά".

ΜΑΤΑΙΟ. Δεν θέλω να σε αποθαρρύνω φίλε μου, αλλά σου προσφέρω την αλήθεια που ΠΡΕΠΕΙ να ξέρεις (εφόσον θέλεις φυσικά να την ξέρεις...), χωρίς να πληρώσεις σε χρόνο, χρήμα, και ... ψυχική οδύνη (την λένε και "εμπειρία...) που πλήρωσαν άλλοι, πριν από σένα.

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ διέξοδος. Δεν. Δεν υπάρχει καμία μα καμία, έστω χαραμάδα, τρύπα, λαγούμι, μυστικό τούνελ, για απόδραση από το Οικονομικό Σύστημα, όπως αυτό έχει διαμορφωθεί τα τελευταία 20-25 χρόνια. Οχι μόνο στην ελλάδα, αλλά παγκόσμια. Η Ελλάδα είναι ελεεινή, βασικά γιατί δεν κάνει τίποτα παρά να ακολουθεί ασθμαίνοντας, το τελευταίο βαγόνι της προόδου, όπως και αν την ορίσουμε, και όπως κι αν συμβαίνει, σε οποιοδήποτε μέρος του εξελιγμένου κόσμου. Ξέρει μόνο να καταναλώνει, από την Τουρκοκρατία και μετά, αυτό ειναι το μοναδικό στοιχείο που την προσδιορίζει. Κατανάλωση. Με δικούς της "πόρους" κάπου κάπου. αλλά και, συχνότερα, με δανεικούς - κι αγύριστους - που σημαίνει αιώνια ΣΚΛΑΒΙΑ στα χρέη, το δανεισμό, τις "ρυθμίσεις", τα "μνημόνια", τις "τραπεζες και τις ... πτωχεύσεις".

ΑΛΛΑ! Το υπερ-σύστημα που λέγεται Ευρ/Ενωση, δεν αφήνει ούτε χαραμάδα στον πολίτη, όπως ανέφερα παραπάνω, να αναπνεύσει, να δημιουργήσει, να επιχειρήσει. Την παραμικρή διέξοδο την έχει σφραγισμένη. Δεν μας βλέπει σαν πολίτες, αλλά σαν στρατιά μυρμηγκιών-σκλάβων, που "δουλεύουν" (αν τους αφήνει και να δουλεύουν), για να συντηρουν στρατούς αξιωματούχων που ανήκουν σε μια ασύλληπτη, για σένα και μένα, σφαίρα συμφερόντων, εισοδήματος, ζωής, περιουσιών, πρόσβασης σε χρήμα, υγείας, παροχών, και λοιπά και λοιπά. 
Ο Γιγάντιος αυτός Μπαμπούλας, γνωρίζει φίλε μου, ακόμη και τη ΣΚΕΨΗ που κάνεις για τυχόν μετακίνηση στην Εσθονία ή τη Βουλγαρία ή την Κύπρο ή δεν ξέρω που. Και φροντίζει να κλείνει με ΚΑΘΕ ΚΟΣΤΟΣ αυτές τις οδούς "διαφυγής", ώστε όλα τα μυρμηγκάκια (εμείς) να παραμένουμε και να σιγοψηνόμαστε στην κατσαρόλα που μας έχουν ρίξει.

ΚΑΜΜΙΑ ΕΣΘΟΝΙΑ λοιπόν. Μην πετάς το χρόνο, τα χρήματά σου, τις προσπάθειες και τον ιδρώτα σου, σε χείμαιρες,

Ο Κόσμος, έτσι όπως είναι κατασκευασμένος σήμερα, δεν σου επιτρέπει να "κερδίσεις" ούτε ΣΕΝΤ. Ούτε ΣΕΝΤ. Παντού θα σε ΒΡΕΙ, θα σε κλειδώσει, θα σε αποστραγγίσει, θα σε πετάξει σα λεμόνι και ίσως ίσως να σε διώξει κιόλας. Ποινικά / Δικαστικά κλπ. Μονο και μονο για την "σκέψη" που έκανες, να κερδίσεις "κάτι τις" παραπάνω από τον κόπο σου, τη δουλειά σου ή το μυαλό σου.

Δεν είναι για μας, για σένα και για μένα, αυτές οι δήθεν "ευκαιρίες". Σου κλείνει το μάτι η Εσθονία, ναι, έξυπνο εκ μέρους της, δε λέω, πλην αυτό που πραγματικά επιδιώκει είναι ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ για το κράτος της. Επενδύσεις για ΕΚΕΙΝΗ. Την Coca Cola θέλει. Τη SAP, τη McDonalds, τη Samsung, τη NIKE, τη Microsoft την Amazon, την Paypal, τη Google. Αυτές θέλει. Κανέναν σαν κι εσένα ή εμένα. 

Η φιλική μου γνώμη? (ποτέ συμβουλή, αν είχα συμβουλή θα την εφάρμοζα ... ο ίδιος!).

Βγάλε 1 εκατομύριο. Σε οποιοδήποτε νόμισμα. Σε οποιαδήποτε χώρα βρίσκεσαι ΤΩΡΑ και ξεκινάς. 1Μ. Αυτό τα αλλάζει όλα φίλε μου. Σε τοποθετεί , όχι ψηλά, απλώς όμως σε μια "λίγκα", λίιγο παραπάνω από την πλέμπα, τους υπόλοιπους από εμάς. 
Από εκεί ξεκίνα. Αν έχεις 1-2 εκατομύρια, ΕΣΥ διαλέγεις Τράπεζα, Χώρα, Διαμονή. Ισως και δουλειά.

Αν εισαι παρακάτω (σε αξία), να φχαριστάς και που μας αφήνουν να ζουμε. Δυστυχως. Τους κανόνες δεν τους φτιάχνουμε εμείς. 

εισαι υπερβολικος, μαλλον κατι δε πηγε καλα στα σχεδια σου.

ξερω πολλους "φτωχους" (+εμενα) που εχουν πετυχει με τετοια σχεδια που λες.

Επεξ/σία από aledjo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...