Προς το περιεχόμενο

Επιχειρηση στην Εσθονια. Διαχειρηση απο Ελλαδα. Γινεται?


Γιωργος356

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έμαθα και εγώ πρόσφατα για την δυνατότητα σύστασης εταιρίας στην Εσθονία. Υπάρχει κάποια νεότερη ενημέρωση για το θέμα?

Επεξ/σία από gufo8090
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 123
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 ώρες πριν, gufo8090 είπε

Έμαθα και εγώ πρόσφατα για την δυνατότητα σύστασης εταιρίας στην Εσθονία. Υπάρχει κάποια νεότερη ενημέρωση για το θέμα?

Τι εννοείς νεότερη ενημέρωση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, gufo8090 είπε

Καλησπέρα, αναφερόμουν στα θέματα που αναφέρθηκαν στο πρώτο μήνυμα του topic

Το είχα ψάξει λίγο κατά την γνώμη μου δεν αξίζει, οι περισσότεροι λογιστές είναι ακριβοί ( χρεώνουν ανάλογα την ποσότητα τιμολόγιον εσόδων εξόδων).

Με εξαίρεση xolo.io που και εκεί αν διαβάσεις τα FAQ τους υπάρχουν πόλοι περιορισμοί

πχ δέχονται μόνο λίγα gateways για πληρωμές

επίσης για να πάρεις μέρισμα πρέπει να πάρεις και κάποιο πόσο σαν μισθό με αποτέλεσμα πολύ υψηλούς φόρους. link

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτό διαβάζω αυτό το καιρό. Γενικά η xolo.io φαίνεται να λύνει τα χέρια σε πολλά πράγματα. Παρόλα αυτά, και αν εξαιρέσουμε την γραφειοκρατεία, για την τσέπη μας αξίζει?

Επεξ/σία από gufo8090
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, gufo8090 είπε

Αυτό διαβάζω αυτό το καιρό. Γενικά η xolo.io φαίνεται να λύνει τα χέρια σε πολλά πράγματα. Παρόλα αυτά, και αν εξαιρέσουμε την γραφειοκρατεία, για την τσέπη μας αξίζει?

Εγώ νομίζω όπως όχι από αυτά που βλέπω εκτός αν καταλαβαίνω κάτι λάθος δες εδώ και εδώ.

Μέτα νομίζω είναι ανάλογα και ποσά θα κρατήσουν Ελλάδα ως φορολογικός κάτοικος.

Αν μάθεις κάτι διαφορετικό ενημέρωσε να ξέρουμε.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, giorgos_rom είπε

Εγώ νομίζω όπως όχι από αυτά που βλέπω εκτός αν καταλαβαίνω κάτι λάθος δες εδώ και εδώ.

Μέτα νομίζω είναι ανάλογα και ποσά θα κρατήσουν Ελλάδα ως φορολογικός κάτοικος.

Αν μάθεις κάτι διαφορετικό ενημέρωσε να ξέρουμε.

Ευχαριστώ! Αν μάθω κάτι νεότερο θα επανέλθω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάντε μια εταιρεία Βουλγαρία ή Κύπρο και παίρνετε μέρισμα, όμορφα , ωραία και 99% νόμιμα.. Πλέον με το φόρο μερισμάτων 5%, θα πληρώσετε μόνο εισφορά αλληλεγγύης στην Ελλάδα, αν ξεπεράσετε τις 12.000€ προσωπικό εισόδημα / χρόνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δενας πεις (κι εσύ) τι υπηρεσία θες να παρέχεις, πώς θα σε βοηθήσουμε;

Όλοι ρωτάνε, αξίζει η Βουλγαρία, η Ρουμανία, το ΗΒ, και δεν ξέρουμε τι τζίρους κάνουν...

Το Xolo (πρώην leapin) είναι κυρίως για προγραμματιστές, digital nomads κλπ. Οι τύποι δεν θέλουν προϊόντα.

Πόσα λεφτά βγάζεις και θες εταιρεια έξω; Εκτός αν δεν θες να μπλέξεις με την ελληνική γραφειοκρατία όπου εκεί πάω πάσο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, cacofonix-3 είπε

Αν δενας πεις (κι εσύ) τι υπηρεσία θες να παρέχεις, πώς θα σε βοηθήσουμε;

Όλοι ρωτάνε, αξίζει η Βουλγαρία, η Ρουμανία, το ΗΒ, και δεν ξέρουμε τι τζίρους κάνουν...

Το Xolo (πρώην leapin) είναι κυρίως για προγραμματιστές, digital nomads κλπ. Οι τύποι δεν θέλουν προϊόντα.

Πόσα λεφτά βγάζεις και θες εταιρεια έξω; Εκτός αν δεν θες να μπλέξεις με την ελληνική γραφειοκρατία όπου εκεί πάω πάσο.

Ενδιαφέρομαι για ίδρυση εταιρείας παροχής υπηρεσιών. Πελάτες θα έχω 90% από εξωτερικό. Συναλλαγές κλπ. θα γίνονται προφανώς online.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
39 λεπτά πριν, gufo8090 είπε

Ενδιαφέρομαι για ίδρυση εταιρείας παροχής υπηρεσιών. Πελάτες θα έχω 90% από εξωτερικό. Συναλλαγές κλπ. θα γίνονται προφανώς online.

Και για τι τζίρο/κέρδη μιλάμε;

Όταν λες παροχή υπηρεσιών; Αν μιλάμε για software, αποδίδεται ΦΠΑ στη χώρα του πελάτη...σε όλο τον κόσμο...

Επεξ/σία από cacofonix-3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, cacofonix-3 είπε

Και για τι τζίρο/κέρδη μιλάμε;

Όταν λες παροχή υπηρεσιών; Αν μιλάμε για software, αποδίδεται ΦΠΑ στη χώρα του πελάτη...σε όλο τον κόσμο...

Για το πρώτο χρόνο αναμένω κέρδη <10.000 Ευρώ. H υπηρεσία αφορά μεταπώληση λογισμικού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, gufo8090 είπε

Για το πρώτο χρόνο αναμένω κέρδη <10.000 Ευρώ. H υπηρεσία αφορά μεταπώληση λογισμικού.

Μίλα τότε με τον Xolo, απλά να ξέρεις ότι είναι τυπικός μέχρι το τελευταίο cent.

Μην παίρνεις μερίσματα, ξόδευέ τα σε έξοδα που μπορούν να δικαιολογήσει η επιχείρηση.

Αν μπεις στη διαδικασία μερίσματα κλπ, στο τέλος θα έχεις τα ίδια έξοδα με το Ελλαντα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το xolo τι ειναι ακριβως; Μπηκα στο site, διαβασα διαφορα, αλλα προσπαθω να καταλαβω την ουσια της υποθεσης. Και εν τελει ποσο virtual ειναι ολο αυτο, γιατι αν ζεις σε ελληνικο εδαφος, κατα ποσο μπορουν να σε 'ξετρυπωσουν' οι ελληνικες αρχες, να σου ραψουν τα γνωστα ελληνικα κουστουμια, που καταπνιγουν καθε εννοια startup επιχειρηματικοτητας, εν τη γενεσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στην ουσία είναι ένας λογιστής, απλά αναλαμβάνει πολύ συγκεκριμένες δραστηριότητες

Επεξ/σία από cacofonix-3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...