Προς το περιεχόμενο

Θέση ΑΜΕΑ


GREGORYMO

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 ώρες πριν, G.bar είπε

   Λοιπόν, αρχικά οι μπλέ κάρτες έχουν ημερομηνία λήξης την μακρύτερη ημερομηνία της λήξης του διπλώματος του ενός απο τους δύο που έχουν δηλωθεί οτι μπορούν να οδηγούν το αναπηρικό αυτοκίνητο. Παλιότερα εδιναν κάρτες μόνο σε αυτοκίνητα που ειχαν εκτελωνιστεί αναπηρικά, άρα θα μπορούσες να κάνεις καταγγελία στην εφορία για φορολογική παράβαση. Οτι δηλαδή κάποιος εκμεταλευεται όχημα που έχει εισαχθεί ατελώς προς ώφελος του χωρίς να το δικαιούται. Αυτό αν το όχημα έχει εισαχθει ατελώς και ΔΕΝ πληρώνει τέλη. Μπορείς με τον αριθμό του οχήματος να τσεκάρεις αν έχει πληρωμένα τέλη η αν έχει απαλλαγη, στην εφορία χαιρονται με κάτι τέτοια. Αυτό μπορείς να το καταγγείλεις  στην εφορία μόνο με τον αριθμό κυκλοφορίας αφού εκεί θα φαίνεται και ο θάνατος, άρα και η φορολογική παράβαση αφου το όχημα συνεχίζει να χρησιμοποιειται ατελώς. Απο το 2010 και μετά  (αν θυμαμαι καλά) μπορούν και αυτοκίνητα τα οποία δεν έχουν εισαχθει ατελώς να έχουν μπλέ κάρτα, αρκεί ο ιδιοκτήτης να έχει το απαιτούμενο ποσοστό αναπηρίας, τότε απευθύνεσαι στο υπουργείο. Παρ'όλα αυτά είναι σπάνιο κάποιος να έχει διακαίωμα για μπλε κάρτα και να μήν εκμεταλευεται και τις φορολογικές απαλλαγές.
   Για την περίπτωση του υπουργείου τωρα. Η κάρτα τώρα ακολουθεί αυστηρά αυτον που αναγραφεται επάνω το όνομά του, για αυτό και μπορεί να χρησιμοποιηθει σε συγκεκριμένα διόδια ακόμα και σε άλλο αυτοκίνητο αρκεί να επιβαίνει μέσα ο κάτοχος. Η κάρτα πάνω έχει εναν αριθμό μητρώου και γραφει απο ποιό κατάστημα μεταφορών έχει εκδοθεί. Γράψε αυτο το νουμερο και κάνε την καταγγελία στο ανάλογο κατάστημα (υπουργείο μτφ Αγια Παρασκευή, Κατεχάκη κτλ). Αν δεν έχεις αυτον τον αριθμό θα χρειαστεις ονοματεπώνυμο, αφμ κατόχου και πολύ όρεξη απο τον υπάλληλο που θα ασχοληθεί. Για καποιο λόγο οι φακέλοι με τις μπλε κάρτες δεν είναι ηλεκτρονικοι, ειναι στιβες απο κάτι εκατονταδες φάκελους "ταξινομημένοι"  βάσει αρ. μητρώου. Εκείνος ο φάκελος πρέπει να βρεθεί, να αποδειχθεί οτι ο ιδιοκτήτης έχει πεθάνει, και να διαγραφεί ώστε να πάψει να ισχύει η κάρτα. 

Έχω μπλε κάρτα οπότε αυτα που γράφω ισχύουν.
 

Φίλε, θεωρώ ότι όλα είναι ΝΟΜΙΜΑ, εκτός την παρακράτηση της μπλε κάρτας την οποία ΜΟΣΤΡΑΡΕΙ στο αυτοκίνητο! 

2 λεπτά πριν, Dinos1973 είπε

Πηγαίνεις το βράδυ και του παίρνεις τις πινακίδες (τις πετας βεβαίως στα σκουπίδια) θα αναγκαστεί να βγάλει καινούργιες και εάν το όχημα ανήκει σε θανούντα.....τον ήπιε!!! desperate times desperate measures.....

Πραγματικά, σαν ιδέα είναι εξαιρετικη.

Όμως, το πρόβλημα είναι ότι ΜΟΣΤΡΑΡΕΙ την μπλε κάρτα! Αυτήν, αν του έπαιρνε κάποιος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 127
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

7 λεπτά πριν, Dinos1973 είπε

Πηγαίνεις το βράδυ και του παίρνεις τις πινακίδες (τις πετας βεβαίως στα σκουπίδια) 

 

6 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Πραγματικά, σαν ιδέα είναι εξαιρετικη.

Εξαιρετική ιδέα η κλοπή? δεν πάτε καλά μερικοί πάντως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρώ ΔΕΔΟΜΕΝΟ ότι δήλωσε τον θάνατο στο μηχανολογικό και όπου αλλού χρειάζονταν. Το θέμα είναι ότι απλά παρακράτησε την κάρτα, την ΜΟΣΤΡΑΡΕΙ και είναι σχεδόν αδύνατο να τον ακουμπήσει κανείς!!!!!

Ας πούμε ότι πάω μηχανολογικό και ρωτώ: το τάδε όχημα έχει κάρτα ΑΜΕΑ ? Και μου λένε: ΟΧΙ !!!! Εγώ τι κάνω ??? Βλέπω και έχει μια στο μπαρμπιζ. Και εμείς ΤΙ να σου κάνομε, κύριε !!!!!

Μόλις τώρα, Xacti είπε

Εξαιρετική ιδέα η κλοπή? δεν πάτε καλά μερικοί πάντως

Κάτι τέτοιο ΔΕΝ μπορεί να γίνει γιατί το σημείο είναι κεντρικό.

Αλλά, έτσι και αλλιώς, το προβλήμα είναι η μπλε κάρτα που ΜΟΣΤΡΑΡΕΙ !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Κάτι τέτοιο ΔΕΝ μπορεί να γίνει γιατί το σημείο είναι κεντρικό.

ενώ αν δεν ήταν κεντρικό θα μπορούσε? η δική σου πράξη της κλοπής είναι ανώτερη ποινικά απ' τη δική του. Σοβαρέψου

14 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

την οποία ΜΟΣΤΡΑΡΕΙ

 

14 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

ότι ΜΟΣΤΡΑΡΕΙ

 

6 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

την ΜΟΣΤΡΑΡΕΙ

 

6 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

που ΜΟΣΤΡΑΡΕΙ

έχω την αμυδρή εντύπωση, μια υποψία ότι ίσως μάλλον σε ενοχλεί που την ΜΟΣΤΡΑΡΕΙ. Δεν είμαι σίγουρος. Αν δεν την ΜΟΣΤΡΑΡΕ θα ήταν καλα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Θεωρώ ΔΕΔΟΜΕΝΟ ότι δήλωσε τον θάνατο στο μηχανολογικό και όπου αλλού χρειάζονταν. Το θέμα είναι ότι απλά παρακράτησε την κάρτα, την ΜΟΣΤΡΑΡΕΙ και είναι σχεδόν αδύνατο να τον ακουμπήσει κανείς!!!!!

Ας πούμε ότι πάω μηχανολογικό και ρωτώ: το τάδε όχημα έχει κάρτα ΑΜΕΑ ? Και μου λένε: ΟΧΙ !!!! Εγώ τι κάνω ??? Βλέπω και έχει μια στο μπαρμπιζ. Και εμείς ΤΙ να σου κάνομε, κύριε !!!!!

Κάτι τέτοιο ΔΕΝ μπορεί να γίνει γιατί το σημείο είναι κεντρικό.

Αλλά, έτσι και αλλιώς, το προβλήμα είναι η μπλε κάρτα που ΜΟΣΤΡΑΡΕΙ !!!

Διαβασε το ποστ μου λιγο πιο πισω. Στην αστυνομια πηγες;

Επεξ/σία από vastegial_74
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, vastegial_74 είπε

Διαβασε το ποστ μου λιγο πιο πισω. Στην αστυνομια πηγες;

Να μου πει ΤΙ η αστυνομία ??????

Λέω, το εξής: έστω ότι αστυνομια στο σημείο, αυτός θα πει ΝΑ η μπλε κάρτα, εγώ τι θα πω, είναι πλαστή και η αστυνομία τι θα πει ??

Αυτός είχε μια ΝΟΜΙΜΗ κάρτα και σίγουρα μετά τον θάνατο του πατέρα του το δηλωσε όπου χρειάζεται!!!

Το μηχανολογικό ΖΗΤΑ την κάρτα ΠΙΣΩ ?? Ξέρει κανείς ?????? Αλλά, και ΑΝ την ζητά μπορεί να έχει πει: την ΕΧΑΣΑ !!!

15 λεπτά πριν, Xacti είπε

ενώ αν δεν ήταν κεντρικό θα μπορούσε? η δική σου πράξη της κλοπής είναι ανώτερη ποινικά απ' τη δική του. Σοβαρέψου

έχω την αμυδρή εντύπωση, μια υποψία ότι ίσως μάλλον σε ενοχλεί που την ΜΟΣΤΡΑΡΕΙ. Δεν είμαι σίγουρος. Αν δεν την ΜΟΣΤΡΑΡΕ θα ήταν καλα?

Η έμφαση στην λέξη ΜΟΣΤΡΑΡΕΙ έχει να κάνει με την πεποίθηση μου ότι η κάρτα είναι μεν ΑΚΥΡΩΜΕΝΗ στις υπηρεσίες αλλά με το στέλεχος αυτός κανει μια χαρά την δουλειά του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Να μου πει ΤΙ η αστυνομία ??????

Λέω, το εξής: έστω ότι αστυνομια στο σημείο, αυτός θα πει ΝΑ η μπλε κάρτα, εγώ τι θα πω, είναι πλαστή και η αστυνομία τι θα πει ??

Τι δεν καταλαβαινεις; Η καρτα πρεπει να ειναι στο ονομα του κατοχου του αυτοκινητου. Ο κατοχος εχει πεθανει. Οποτε.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, vastegial_74 είπε

Τι δεν καταλαβαινεις; Η καρτα πρεπει να ειναι στο ονομα του κατοχου του αυτοκινητου. Ο κατοχος εχει πεθανει. Οποτε.......

Η μπλε κάρτα γράφει ονοματεπώνυμο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, GREGORYMO είπε

Η μπλε κάρτα γράφει ονοματεπώνυμο ?

Η μπλε καρτα ειναι ονομαστικη και για να βγαλεις μπλε καρτα πρεπει το αυτοκινητο να ειναι στο ονομα σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, vastegial_74 είπε

Η μπλε καρτα ειναι ονομαστικη και για να βγαλεις μπλε καρτα πρεπει το αυτοκινητο να ειναι στο ονομα σου.

Την μπλε κάρτα την κατείχε ΝΟΜΙΜΑ. Το θέμα είναι ότι πεθαίνοντας ο πατέρας έπρεπε να παραδώσει την κάρτα. Αυτό δεν το έκανε, αλλά μπορεί να την έχει ακύρωσει ΚΡΑΤΟΝΤΑΣ το στέλεχος!!!!

ΥΓ. Θα πάω μηχανολογικό, αλλά δεν νομίζω να βγάλω άκρη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, GREGORYMO είπε

Την μπλε κάρτα την κατείχε ΝΟΜΙΜΑ. Το θέμα είναι ότι πεθαίνοντας ο πατέρας έπρεπε να παραδώσει την κάρτα. Αυτό δεν το έκανε, αλλά μπορεί να την έχει ακύρωσει ΚΡΑΤΟΝΤΑΣ το στέλεχος!!!!

ΥΓ. Θα πάω μηχανολογικό, αλλά δεν νομίζω να βγάλω άκρη.

Ξεκινα απο την αστυνομια. Ειναι πιο ευκολο. Αν τα πραγματα ειναι οπως τα περιγραφεις ο τυπος διαπρατει σειρα παραπτωματων. Δεν μιλαμε απλα για απλη παραβαση ή για κατι που εγινε κατα λαθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Φίλε, θεωρώ ότι όλα είναι ΝΟΜΙΜΑ, εκτός την παρακράτηση της μπλε κάρτας την οποία ΜΟΣΤΡΑΡΕΙ στο αυτοκίνητο! 

Πραγματικά, σαν ιδέα είναι εξαιρετικη.

Όμως, το πρόβλημα είναι ότι ΜΟΣΤΡΑΡΕΙ την μπλε κάρτα! Αυτήν, αν του έπαιρνε κάποιος!

 

41 λεπτά πριν, Xacti είπε

Εξαιρετική ιδέα η κλοπή? δεν πάτε καλά μερικοί πάντως

Κλοπή θα ήταν εάν τις κρατούσε η είχε οφέλη από την ενέργεια.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το καλύτερο θα ήταν να στείλεις επιστολή σε όλους τους φορείς. Ο ένας θα ρίξει το μπαλάκι στον άλλον και θα πουν ότι είναι αναρμόδιοι. Κοινοποιεις μετά τις απαντήσεις τους και κάνεις μήνυση στον καθένα προσωπικά για μη τέλεση καθήκοντος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, cacofonix-3 είπε

Το καλύτερο θα ήταν να στείλεις επιστολή σε όλους τους φορείς. Ο ένας θα ρίξει το μπαλάκι στον άλλον και θα πουν ότι είναι αναρμόδιοι. Κοινοποιεις μετά τις απαντήσεις τους και κάνεις μήνυση στον καθένα προσωπικά για μη τέλεση καθήκοντος.

Έχω γράψει ότι μίλησα με τον Πρόεδρο του συλλόγου ΑΜΕΑ και μου είπε ότι ο ίδιος δεν μπορεί να κάνει ΤΙΠΟΤΑ !!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...