Προς το περιεχόμενο

hetzner VPS


kleo1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω έναν dedicated στη hetzner και 2 Vps στην DigitalOcean. Ικανοποιημένος και από τις 2 εταιρίες, κανένα πρόβλημα μέχρι τώρα.

Είδα όμως ότι η hetzner έχει και vps σε πολύ καλύτερες τιμές.

Να κάνω την κίνηση να μεταφέρω τους vps στη hetzner συν έναν καινούργιο vps που θέλω;

η hetzner έχει 1vCPU, 2GB RAM, 20GB, 20TB Transfer με 2,5€/μήνα ενώ στη digitalocean δίνω 8,5€ (10$) για 1vCPU, 2GB RAM, 50GB, 2TB Transfer

Για 4GB RAM που θα χρειαστώ, στη digitalOcean χρεώνουν 17€ (20$) Vs 5€ hetzner.

Ακούω εντυπώσεις από πελάτες

Έχω βρει κι άλλες φθηνές εταιρίες αλλά δεν τις επέλεξα διότι αυτές οι 2 είναι γνωστές και αξιόπιστες, δε θέλω σε αυτή τη φάση δοκιμές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες και arubacloud...ειχε δυνατές προσφορές πριν απο κάτι μέρες...και εγώ αν και το VPS το έχω για προσωπική χρήση..πάει σφαίρα σε όλα ... (1vCPU, 1GB RAM, 20GB ...απο παλιά προσφορά 1€/m)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω στην Hetzner και dedicated & cloud και είναι σούπερ. Βέβαια είναι πολύ  basic, δεν έχει ουτε τα προιόντα ούτε την ευκολία της DigitalOcean.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπόψην ότι η υποστήριξη στα VPS της Hetzner δεν είναι 24/7 αλλά κυρίως σε ώρες γραφείου. Εάν αφορά θέμα hardware νομίζω το διορθώνουν 24/7, αλλά εάν προκύψει κάποιο θέμα με το software του node τότε περιμένεις να το δει κάποιος το πρωί.

Έχω μερικά VPS από εκεί αλλά όχι για σημαντικές υπηρεσίες και τις έχω στήσει σε δύο VPS την κάθε μία που είναι σε διαφορετικό node / datacenter η κάθε μια. Οπότε και να έχει πρόβλημα κάποιο VPS η υπηρεσία συνεχίζει να δουλεύει από το άλλο.

Όταν είχαν ξεκινήσει να παρέχουν τα VPS είχαν συχνά προβλήματα, τους τελευταίους μήνες πάντως τα δικά μου VPS είναι 100% σταθερά.

Aναφορές πάντως για προβλήματα υπάρχουν αρκετά στο https://www.hetzner-status.de/en.html αν και φαντάζομαι σε όλους τους παρόχους είναι και θέμα τύχης εάν θα προκύψει πρόβλημα στο node που βρίσκεται το VPS σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, pmav99 είπε

Καλό value αλλά δεν παλεύεται το interface τους

Γιατί τι μπορείς να χρειαστείς που δεν το κάνει....μέχρι και σε επίπεδο "BIOS" φτάνει...δηλαδή είχα 1 προβλημα με Kernel και μπήκα κανονικά σε Preboot console και το έφερα στα ίσα του...

Απο εκεί και πέρα SSH αλλά και RDP για ότι παραπανω σε κανονικές συνθήκες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Members

Είχα και έχω server στη hetzner αλλά για ένα διάστημα είχα αρκετά προβλήματα χωρίς να βρίσκω κάποιον προφανή λόγο. Ίσως να είχα πέσει στην περίοδο που αναφέρει ο CyberCr33p. Τελικά είπα να δοκιμάσω τη μεταφορά στη DigitalOcean όπου παρόλο που έχω λιγότερο δυνατό server, τα πάντα λειτουργούν απροβλημάτιστα και πολύ πιο γρήγορα, με τα ίδια ακριβώς sites. Συνυπολογίζοντας σε αυτό και τις άλλες ευκολίες της DigitalOcean, νομίζω πως δύσκολα θα την αλλάξω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλή η hetzner αλλά όπως βολεύεται κάνεις. Υπόψιν η τιμή αλλάζει ανα χώρα λόγω συντελεστή ΦΠΑ.

 

Off topic: πως θα κάνεις την μεταφορά των vps? Έχω κάνα δυο αλλά δεν βρίσκω χρόνο για εγκατάσταση από την αρχή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...