Προς το περιεχόμενο

Φορητότητα από COSMOTE σε Nova


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα, σημερα επισημα μεταφερθηκε η γραμμη απο Cosmote στην Nova στο Vdsl100. Ειμαι πολυ ευχαριστημενος απο τις ταχυτητες (τουλαχιστον του ethernet), σαν ρουτερ το ZTE δεν με ικανοποιει στο WiFi. Με speedtest Ookla στο ethernet επιασε περιπου 92-93 και στο Wifi στα κινητα 32. Τοσο επιανα και με το προηγουμενο της Cosmote το Speedport 2i. 

Δεν κανω βεβαια και κατι ιδιαιτερο με το Wifi και αυτα ικανοποιητικα ειναι ακομη και για streaming αλλα θα ηθελα να μου πειτε τι μπορω να συνδεσω επανω στο ρουτερ της Nova για να εχω καλυτερο Wifi. 

Παρακατω σας δινω και τα στατιστικα της γραμμης μου:

Link Status Up 
Modulation Type VDSL2_Vectoring 
Actual Rate(Up/Down) 9997/99989 kbps 
Attainable Rate(Up/Down) 50759/138172 kbps 
Noise Margin(Up/Down) 37.1/12.5 dB 
Line Attenuation(Up/Down) 0/3.8 dB 
Output Power(Up/Down) 9.8/12 dBm 
Data Path(Up/Down) Interleaved/Interleaved 
Interleave Depth(Up/Down) 9/829 
Interleave Delay(Up/Down) 0/6 ms 
INP(Up/Down) 0/1.8 symbols 
Profile 17a 
Showtime Start 7 h 2 min 5 s 
LinkEncap G.993.2_Annex_K_PTM 
CRC Errors(Up/Down) 0/0 
FEC Errors(Up/Down) 0/15297
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες μετά...

Παιδιά, έχω 2 χρόνια Cosmote vdsl 50mbps, χωρίς κανένα πρόβλημα. Έληξε το συμβόλαιο και είδα ανεβασμένο τον λογαριασμό, οπότε και κάλεσα στο 13888 να συζητήσω για ανανέωση. Καμία προσφορά σαφώς, ακριβότερες τιμές και από την ιστοσελίδα. Έτσι έφυγα για nova 100 και μόλις έκανα την αίτηση ξανακάλεσα cosmote για προσφορά αλλά δεν είχαν πάλι κάτι για εμένα. Καλώ τότε στην nova για να ακυρώσουν άμεσα το δικαίωμα υπαναχώρησης και να προβούν στην ενεργοποίηση της γραμμής. Τότε δέχτηκα και προσφορά από την Cosmote, όχι κάτι ιδιαίτερο την οποία δεν θα την δεχόμουν ακόμα και αν ήταν με πάγιο 1€ τον μήνα. Αυτό που θα ήθελα να μου πείτε αν ξέρετε. Εγώ παίρνω από καμπίνα του οτε τώρα (Κατερίνη) η οποία βρίσκεται 500 μέτρα, και από την Cosmote με απείλησαν ότι δεν θα έχω ίντερνετ επειδή η nova έχει δικό της δίκτυο και δε χρησιμοποιεί της Cosmote. Παραθέτω στατιστικά που έχω τώρα από την γραμμή του οτε.  Έλαβα αμέσως μόλις έκλεισα την κλήση με τον οτε, μήνυμα από την νόβα ότι την δευτέρα ενεργοποιείται η υπήρεσία μου (ακόμα δεν έχω παραλάβει ρούτερ) Σας ευχαριστώ.

Link Status Up
Modulation Type VDSL2
Actual Rate(Up/Down) 4998/49998 kbps
Attainable Rate(Up/Down) 45373/107215 kbps
Noise Margin(Up/Down) 39/22.1 dB
Line Attenuation(Up/Down) 4.2/8.3 dB
Output Power(Up/Down) 8.1/11.9 dBm
Data Path(Up/Down) Fast/Interleaved
Interleave Depth(Up/Down) 1/1325
Interleave Delay(Up/Down) 0/10 ms
INP(Up/Down) 0/4.5 symbols
Profile 17a
LinkEncap G.993.2_Annex_K_PTM
CRC Errors(Up/Down) 0/0
FEC Errors(Up/Down) 0/0
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Δεν ήξερα ότι υπάρχει ακόμα η nova. Είχα την εντύπωση οτι εξαγοράστηκε απο την vodafone 😕 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...