Προς το περιεχόμενο

Οδηγός Ταξί - Επιτρέπεται η προσωπική προώθηση μέσω Social;


MakeGreeceSexyAgain

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, ciyo είπε

συνέχισε να υποστηρίζεις την μαφια τον ταριφαδων και την συντεχνία τους

εγω θελω να πηγαινω με αμαξι παντου και φθηνα. οχι να μπαινω σε βρόμικα λεοφορια.

Το φθηνά δεν μπορείς να το απαιτείς.Τα υπόλοιπα ναι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 103
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, georgeadams είπε

Αν θυμάμαι καλά (από άρθρο που είχα διαβάσει πριν 1+ χρόνο), το Uber κόβει τους οδηγούς που έχουν κάτω από 4 αστέρια. Αυτό δείχνει πως έχουν πληθώρα οδηγών και δεν τους πειράζει να κόψουν κάποιους.

Από όσα διαβάζω εδώ, το αντίθετο συμβαίνει με την Beat: δεν έχουν αρκετούς οδηγούς ταξί για να καλύψουν τη ζήτηση. Οπότε, δεν φοβούνται οι ταξιτζήδες μην τους κόψει η Beat, η Beat φοβάται μην της φύγουν.

Κανετε λαθος κατω σπο 4.4 η λιγο πιο κατω  κοβεσε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, ciyo είπε

Παιδιά δε καταλαβαίνετε τα βασικά. Για να βγει η Ελλάδα από τον βούρκο θέλει άνοιγμα επαγγελμάτων και φιλελεύθερες μεταρρύθμισεις. Όσο κρατάς φαρμακοποιους , ταρίφες , φορτηγά κλπ κλπ κλειστά επαγγέλματα, τόσο οι νέοι θα φεύγουν στο εξωτερικό και οι μόνες επιλογές για όσους μένουν θα είναι να δουλεύουν ντιλιβερι. Όταν θα ανοίξουν θα επαγγέλματα θα υπάρχει και πτώση του κόστους. Η Ελλάδα από την κρίση και για πολλά χρόνια ακόμα θα είναι μια φτωχή χώρα , οπότε και οι υπηρεσίες που θα προσφέρει θα πρέπει να είναι φθηνές , γι'αυτό λέω μη κάνετε σύγκριση κόστους με σοβαρές χώρες όπως Αγγλία και Γερμανία. Ο ανεργος και ο φτωχός έχουν μόνο να κερδίσουν όταν θα ανοίξουν τα επαγγελματα.

Να πας οδηγος ταξι και να πληρωνεις ενα σωρο ενοικια δεν παιζει . Θελεις να σου δωσουν μια αδεια τσαμπα για να τα κονομησειες μια και καλη. Το προβλημα σου ειναι που οι αλλοι εχουν κατι που εσυ δεν μπορεις και δεν θα.μπορεσεις ποτε να εχεις με τα μυαλα που κουβαλας. 

Μεινε ενας μιζερος που ευχεται το κακο αλλων έπειδη αλλοι εχουν αυτα που δεν εχεις εσυ.  

  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αυτή την χώρα μετράνε πρώτα τα συμφέροντα του κάθε πολιτικού και μετά το πως θα πάει μπροστά η χώρα σαν σύνολο.

Δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ το beat αφού Θεσσαλονίκη δεν είχε (τουλάχιστον μέχρι πριν φύγω) αλλά αυτή η αλλαγή που κάνανε δείχνει ότι μια εταιρία δεν μπορεί να απεξαρτητοποιηθει από συνδικαλιστικα συμφέροντα. Αν σαν σύνολο ήταν οκ και σωστοί στους πελάτες /ταξιδιώτες τίποτα δεν θα αλλάζανε.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, ciyo είπε

Παιδιά δε καταλαβαίνετε τα βασικά. Για να βγει η Ελλάδα από τον βούρκο θέλει άνοιγμα επαγγελμάτων και φιλελεύθερες μεταρρύθμισεις. Όσο κρατάς φαρμακοποιους , ταρίφες , φορτηγά κλπ κλπ κλειστά επαγγέλματα, τόσο οι νέοι θα φεύγουν στο εξωτερικό και οι μόνες επιλογές για όσους μένουν θα είναι να δουλεύουν ντιλιβερι. Όταν θα ανοίξουν θα επαγγέλματα θα υπάρχει και πτώση του κόστους. Η Ελλάδα από την κρίση και για πολλά χρόνια ακόμα θα είναι μια φτωχή χώρα , οπότε και οι υπηρεσίες που θα προσφέρει θα πρέπει να είναι φθηνές , γι'αυτό λέω μη κάνετε σύγκριση κόστους με σοβαρές χώρες όπως Αγγλία και Γερμανία. Ο ανεργος και ο φτωχός έχουν μόνο να κερδίσουν όταν θα ανοίξουν τα επαγγελματα.

ειμαστε off τοπικ αλλα δεν ειμαι εναντιον του να ανοιξουν τα επαγγελματα . αλλα με οριο πχ. οι οδηγοι να εχουν σοβαρη εκπαιδευση σαν οδηγοι, να εχουν καποια πιστοποιηση επαγγελματια και αντιστοιχα να ειναι ελεγχομενο και το οχημα. να πληρωνουν τους φορους τους στο κρατος κτλ

Οχι καταστασεις τυπου uber που ο καθε πικραμενος με το καθε αυτοκινητο το παιζει επαγγελματιας οδηγος.Ομοίως για φορτηγα. κτλ 

Πιστοποιημενοι οδηγοι , νομιμες υπηρεσιες , ελεγχομενα οχηματα- οχι κατα αναγκη κλειστες αδειες. αλλα σιγουρο οχι ξεφραγο αμπελι.

Και για τα φαρμακεια ,δεν θα πρεπει να μπορει να ανοιγει ενα οποιος θελει, χωρις πτυχιο κτλ. Να αναπτυχθουμε αλλα να μην γινουμε και μπαχαλο.

Φιλοι που δουλευαν σε uber εταιριες που ανοιξαν σε ενα βραδυ παντως μου περιγραφαν συνθηκες σκλαβιας , κυριως λογω των χαμηλων κομιστρων. 

Αυτου του τυπου η οικονομια θα πρεπει να αφεθει να λειτουργησει αλλα με ορους (το ιδιο και για airbnb) και περιορισμους για να προστατευει το κοινωνικο συνολο και οι εργαζομενοι σε αυτες. Το κρατος να λαμβανει τους φορους που του πρεπουν και οι πολιτες να κανουν την δουλεια τους ασφαλεις.

Επεξ/σία από conkal
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οφ τοπικ αλλά δεν μπορώ να μην απαντήσω.

Μ'αρεσει που έχετε άποψη ενώ δεν έχετε δει παραέξω από Ελλάδα.

Μα και στα σούπερ μάρκετ που υπάρχουν φάρμακα, είναι τα απλά τύπου ασπιρίνη. Για συνταγογραφουμενα θα στο δώσει ο φαρμακοποιός που δουλεύει μέσα στο σούπερ μάρκετ. Δεν θα ανοίξει φαρμακείο η νυχου.

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mary είπε

Οφ τοπικ αλλά δεν μπορώ να μην απαντήσω.

Μ'αρεσει που έχετε άποψη ενώ δεν έχετε δει παραέξω από Ελλάδα.

Μα και στα σούπερ μάρκετ που υπάρχουν φάρμακα, είναι τα απλά τύπου ασπιρίνη. Για συνταγογραφουμενα θα στο δώσει ο φαρμακοποιός που δουλεύει μέσα στο σούπερ μάρκετ. Δεν θα ανοίξει φαρμακείο η νυχου.

εδώ μένουμε για εδώ έχουμε άποψη, εσύ έχε άποψη για την ιρλανδία πώς έχεις για την ελλάδα αφού δεν τη τρως στη μάπα;

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, logistoulis είπε

εδώ μένουμε για εδώ έχουμε άποψη, εσύ έχε άποψη για την ιρλανδία πώς έχεις για την ελλάδα αφού δεν τη τρως στη μάπα;

Μηπως γιατι κι εμεις που εχουμε ξενιτευτει μεναμε Ελλαδα κ τα τρωγαμε στη μαπα τοσα χρονια? 

  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, Iris_89 είπε

Μηπως γιατι κι εμεις που εχουμε ξενιτευτει μεναμε Ελλαδα κ τα τρωγαμε στη μαπα τοσα χρονια? 

δε ξέρω και δεν έχει κάποια σημασία πλέον, εσύ είσαι εκεί με τα προβλήματά σου, εγώ εδώ με τα δικά μου αυτό είναι η πραγματικότητα 

 

αν πρόκειται ποτέ να λυθεί κάποιο πρόβλημα θα λυθεί από εδώ, όχι από έξω

Επεξ/σία από logistoulis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, logistoulis είπε

δε ξέρω και δεν έχει κάποια σημασία πλέον, εσύ είσαι εκεί με τα προβλήματά σου, εγώ εδώ με τα δικά μου αυτό είναι η πραγματικότητα 

Free will and free speech mate, κοινως ελευθερια λογου. Ψαξτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, ciyo είπε

 

μακαρι η τωρινη κυβερνηση να το λυσει, τωρα που φυγανε τα παρδαλα σακιδια

θα πω κάτι ψευτοβαθυστόχαστο, αλλά είναι αλήθεια

 

μην περιμένεις να σου λύσουν οι άλλοι τα προβλήματά σου, ειδικά οι πολιτικοί.. αυτοί κάνουν τη δουλειά τους που σπάνια είναι να σε υπηρετήσουν ο,τι και αν έλεγαν  στη διαφήμιση 

 

τα προβλήματά σου τα λύνεις μόνος σου, αλλά όταν σα λαός και νοοτροπία είμαστε γτπ ο καθένας μας ξεχωριστά και ξαφνικά όλοι γίνονται σωστοί και πολισμένοι  επειδή πήγαν σε οργανωμένη χώρα και επειδή κατάλαβαν ότι με το βούρδουλα γίνεσαι άνθρωπος και όχι με την ασυδοσία , φυσικά και δεν πρόκειται να βελτιωθεί κάτι 

 

εμάς αυτό δηλαδή που μας μάρανε είναι να τα έχουμε όλα ελεύθερα και χωρίς κρατικό έλεγχο και όχι να ακολουθούμε κάνα κανόνα πού και πού από τους τόσους που στα χαρτιά υπάρχουν. ίσα ίσα σε αυτό το μπάχαλο άμα κόψεις και τον όποιο έλεγχο θα γίνεις χειρότερη αποικία/προτεκτοράτο από ότι ήδη είσαι 

Επεξ/σία από logistoulis
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως σε καθε θεμσ σχετικο με ταξι σκανε ακραιοι και τα ξεφτιλιζουν ολα....

Ειστε οφφ τοπικ δεν σας φταει κατι ο ts 

Για τα προβληματα που εχει ο καθενας σας

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, ciyo είπε

Έχω πάνω από 2000 Uber rides σε τουλάχιστον 5 χώρες, εχω γλυτώσει πολλές ώρες ταλαιπωρία σε ΜΜΕ και πολλές χιλιάδες ευρώ καθώς δε πληρώνω τους ταρίφες. Και εσύ παρότι λογιστής που ξέρει από οικονομικά υποστηρίζεις τους Έλληνες ταρίφες , που μπαίνεις στα ταξί και νομίζεις ότι είσαι στο Ισλαμαμπάντ από τον καπνό και στο 1980 με τις ιστορίες του καθενός. Οι άνθρωποι αυτοί δε θέλουν να αλλάξει τίποτα προς το καλύτερο, αλλά αργά η γρήγορα θα έρθει το Uber στην Ελλάδα και θα δεις για πότε και οι ίδιοι θα προσπαθήσουν να γίνουν καλύτεροι. Και ξέρεις γιατί? Γιατί οι φθηνές υπηρεσίες της Uber θα είναι πολλαπλά καλύτερες από των ταξί σε όλους τους τομείς, από το να φωνάξεις αμάξι να σε πάρει έως καθαριότητα, τρόπο πληρωμής κλπ

κάνεις λάθος δεν τους υποστηρίζω, το μόνο που λέω είναι ότι είναι άδικο ο κάθε ξέμπαρκος να κάνει τον οδηγό και να μεταφέρει κόσμο την ώρα που τους άλλους τους σκίζουν σε εφορία και εισφορές, πρέπει να υπάρχουν κανόνες 

 

φυσικά και θα πρέπει να βελτιωθούν έστω και με το ζόρι και φυσικά είμαι κατά της μη ύπαρξης αξιολογήσεων σε κάποια εφαρμογή ας πούμε

 

απλά ποτέ δεν ήμουν και ούτε πρόκειται να γίνω της λογικής πονάει χέρι κόβει χέρι, είτε έχει να κάνει με παιδεία είτε με υγεία είτε με οτιδήποτε

 

κοιτάς να βελτιώσεις αυτά που έχεις ώστε να δουλεύουν πιο σωστά, ούτε απαξιώνεις αυτά που έχεις ούτε τα κάνεις όλα ίσιωμα , ούτε φυσικά αιθεροβατείς και λες τι κάνουν στα εξωτερικά όταν εδώ τουλάχιστον η συμπεριφορά σου δεν έχει καμία σχέση με αυτό 

 

απλά αυτό που λέω εγώ είναι το δύσκολο και κανείς δεν είναι διατεθείμενος να το κάνει, οπότε επικρατούν οι ακρότητες που είναι να μην αλλάξει τίποτα και πουθενά ή να γίνουν όλα ίσωμα 

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, logistoulis είπε

κάνεις λάθος δεν τους υποστηρίζω, το μόνο που λέω είναι ότι είναι άδικο ο κάθε ξέμπαρκος να κάνει τον οδηγό και να μεταφέρει κόσμο την ώρα που τους άλλους τους σκίζουν σε εφορία και εισφορές, πρέπει να υπάρχουν κανόνες

Το ίδιο όμως δεν ισχύει για πλήθος άλλως επαγγελματικών ομάδων; Δεν γαμ...ται στις εισφορές ο επαγγελματίας υδραυλικός αλλά τον "κερδίζει" ο μάστρο Μήτσος που "ξέρει απ' όλα" και σκάει μύτη με το ΙΧ του και χωρίς απόδειξη;

Ή ο μπογιατζής που έχει βιβλία και κόβει αποδείξεις και του τη βγαίνει ο κάθε ένας (ημεδαπός ή αλλοδαπός, δεν έχει σημασία) που "πιάνουν τα χέρια του";

Δεν λέω ότι επειδή έχουν ισοπεδωθεί κάποιοι χώροι πρέπει όλα να γίνουν ρημαδιό. Αλλά από την άλλη να υπεραμυνόμαστε μιας γενικά βολεμένης (επί σειρά 10ετιών) επαγγελματικής (και κλειστής) ομάδας, ε είναι κάπως. Η οποία μάλιστα, εξ αρχής ξεκίνησε με μία στρεβλή κατάσταση (η γνωστή ιστορία με τις άδειες) και φαντάζομαι ότι μέχρι να πεθάνω θα ακούω αυτό το επιχείρημα.

37 λεπτά πριν, logistoulis είπε

ο κάθε ξέμπαρκος να κάνει τον οδηγό και να μεταφέρει κόσμο την ώρα που τους άλλους τους σκίζουν σε εφορία και εισφορές, πρέπει να υπάρχουν κανόνες

Επίσης το "κάθε ξέμπαρκος" διορθώνεται με τη λήψη μέτρων και τη θέσπιση κανονισμών και όχι με την πλήρη εξάλειψη τους και επιστροφή στην προϋπάρχουσα κατάσταση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...