Προς το περιεχόμενο

Internet σε νέο σπίτι


ekans

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 29/10/2019 at 15:34, poulinos said:

η οπτικη ινα αν μιλαμε για ftth θα φτασει μεχρι μεσα στο σπιτι.θα κουμπωσει σε ενα ont και το Ont με ethernet Σε ενα adsl/vdsl modem router απλα στην wan υποδοχη.απο εκει δινεις ethernet σε ολα τα δωματια αμα θες.το ιδιο και vdsl .η γραμμη (χαλκος ) μεχρι το adsl modem router και απο εκει ethernet Οπου θες αρκει να εχεις υποδομη.αν ειναι να φτιαξεις νεα καλωδιωση καλο θα ειναι να περασεις 2 utp σε καθε δωματιο και προσωπικα θα περναγα Cat6.ενα για τηλεφωνο και ενα για Internet.αν δεν θες τηλεφωνο εχεις spare ενα για internet.αν με παιρνε και οικονομικα και ηταν δικο μου το σπιτι θα ριχνα 3 σε καθε δωματιο αφου οι απαιτησεις ανεβαινουν σιγα σιγα.το καλο ειναι οτι και ενα να εχεις περασει μπορεις να περασεις τηλεφωνο και ethernet (100mbit Ομως) σε ενα καλωδιο ή να περασεις 2 x 100mbit πανω απο ενα καλωδιο.

το modem router εχει 4 ethernet.αν θες παραπανω ή θες gigabit speed αν δεν δινει το Modem router πας σε switch.

για να επιβεβαιωσω οτι το καταλαβα σωστα:

αν για παραδειγμα έχω απο 3 εθερνετ σε 3 χώρους ,άρα 9 εθερνετ,εκει θα χρειαστω switch,σωστα?

δεν καταλαβα το 'οτι και ενα να εχεις περασει μπορεις να περασεις τηλεφωνο'

 

με το ιδιο καλωδιο cat6 ,δηλαδη σαν universal θα μπορω να εχω και τηλεφωνο και ιντερνετ,χωρις καποια επιπλεον μετατροπη?

Επεξ/σία από kostakiss
double post
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 39
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

On 08/02/2020 at 11:40, kostakiss said:

για να επιβεβαιωσω οτι το καταλαβα σωστα:

αν για παραδειγμα έχω απο 3 εθερνετ σε 3 χώρους ,άρα 9 εθερνετ,εκει θα χρειαστω switch,σωστα?

δεν καταλαβα το 'οτι και ενα να εχεις περασει μπορεις να περασεις τηλεφωνο'

με το ιδιο καλωδιο cat6 ,δηλαδη σαν universal θα μπορω να εχω και τηλεφωνο και ιντερνετ,χωρις καποια επιπλεον μετατροπη?

αν θες να τα κουμπωσεις και να λειτουργουν και τα 9 θες Switch.

ακομα και να εχει καποιος ενα καλωδιο utp σε καθε δωματιο μπορει να περασει Fast ethernet(100mbit) και τηλεφωνια μαζι.απλα δεν μπορει να εχει gigabit.(1000mbit)>αν εχεις vdsl 100 τοτε εισαι οκ.αν πας σε 200αρι τοτε με 100αρα ethernet δεν θα παιξεις πανω απο 100.

το παραπανω που αναφερεις ειναι λυση αναγκης αν καποιος εχει μονο ενα καλωδιο και δεν θελει να χρησιμοποιησει ασυρματο τηλεφωνο(το να περασει τηλεφωνια και ιντερνετ μεσα απο ενα Utp).αν μιλαμε για νεα εγκατασταση το minimum που θα περναγα θα ηταν 2 καλωδια.καλο ειναι να υπαρχουν παντα spare. επισης πλεον με τα ασυρματα τηλεφωνα και ειδικα αυτα που πουλανε που ειναι με δυο και τρεις βασεις δεν βρισκω λογο να χαλασεις ενα Utp για να μεταφερεις τηλεφωνια σε ενα δωματιο.βαζεις ενα -δυο-τρια ασυρματο με διπλη τριπλη βαση και εισαι μια χαρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 hours ago, poulinos said:

αν θες να τα κουμπωσεις και να λειτουργουν και τα 9 θες Switch.

ακομα και να εχει καποιος ενα καλωδιο utp σε καθε δωματιο μπορει να περασει Fast ethernet(100mbit) και τηλεφωνια μαζι.απλα δεν μπορει να εχει gigabit.(1000mbit)>αν εχεις vdsl 100 τοτε εισαι οκ.αν πας σε 200αρι τοτε με 100αρα ethernet δεν θα παιξεις πανω απο 100.

το παραπανω που αναφερεις ειναι λυση αναγκης αν καποιος εχει μονο ενα καλωδιο και δεν θελει να χρησιμοποιησει ασυρματο τηλεφωνο(το να περασει τηλεφωνια και ιντερνετ μεσα απο ενα Utp).αν μιλαμε για νεα εγκατασταση το minimum που θα περναγα θα ηταν 2 καλωδια.καλο ειναι να υπαρχουν παντα spare. επισης πλεον με τα ασυρματα τηλεφωνα και ειδικα αυτα που πουλανε που ειναι με δυο και τρεις βασεις δεν βρισκω λογο να χαλασεις ενα Utp για να μεταφερεις τηλεφωνια σε ενα δωματιο.βαζεις ενα -δυο-τρια ασυρματο με διπλη τριπλη βαση και εισαι μια χαρα.

Περιμένω να μου έρθει ftth από wind.

Θα στήσω νοκια+ρουτερ+Ap σε ένα μέρος και από εκεί θα δίνω σε συνολικά ~9 εθερνετ με cat6. 
Το μόνο που δεν κατάλαβα είναι σχετικά με το ασύρματο . Θέλω απλά να βάλω κάπου ένα ασύρματο τηλέφωνο σε εμφανές μέρος , θα μπορώ να αξιοποιήσω μια πρίζα εθερνετ για το τηλέφωνο από αυτές τις ~9;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 13/02/2020 at 00:23, kostakiss said:

Περιμένω να μου έρθει ftth από wind.

Θα στήσω νοκια+ρουτερ+Ap σε ένα μέρος και από εκεί θα δίνω σε συνολικά ~9 εθερνετ με cat6. 
Το μόνο που δεν κατάλαβα είναι σχετικά με το ασύρματο . Θέλω απλά να βάλω κάπου ένα ασύρματο τηλέφωνο σε εμφανές μέρος , θα μπορώ να αξιοποιήσω μια πρίζα εθερνετ για το τηλέφωνο από αυτές τις ~9;

δυο τρεις λυσεις.

λυση α

χαλας ενα καλωδιο Utp προς ενα δωματιο το οποιο το κανεις για τηλεφωνο.δηλαδη απο τα8 καλωδια θα χρησιμοποιησεις τα 2 μονο.

λυση β.

ενα καλωδιο Utp αντι για 1000 που θελει και τα 8 καλωδια το κανεις 100αρι ωστε να χρησιμοποιησεις τα 4 καλωδια απο τα 8.στα αλλα 2 απο τα 4 που περισσευουν περνας το ασυρματο.

λυση γ.

παιρνεις ασυρματο με διπλη βαση.η μια βαση που θα συνδεθει με το τηλεφωνο θα ειναι διπλα στο router ενω το δευτερο τηλεφωνο με την βαση του θα ειναι στο δωματιο που θες.το δευτερο τηλεφωνο δεν συνδεεται με πριζα τηλεφωνου αλλα επικοινωνει ασυρματα με την πρωτη βαση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
On 15/02/2020 at 13:48, poulinos said:

δυο τρεις λυσεις.

λυση α

χαλας ενα καλωδιο Utp προς ενα δωματιο το οποιο το κανεις για τηλεφωνο.δηλαδη απο τα8 καλωδια θα χρησιμοποιησεις τα 2 μονο.

λυση β.

ενα καλωδιο Utp αντι για 1000 που θελει και τα 8 καλωδια το κανεις 100αρι ωστε να χρησιμοποιησεις τα 4 καλωδια απο τα 8.στα αλλα 2 απο τα 4 που περισσευουν περνας το ασυρματο.

λυση γ.

παιρνεις ασυρματο με διπλη βαση.η μια βαση που θα συνδεθει με το τηλεφωνο θα ειναι διπλα στο router ενω το δευτερο τηλεφωνο με την βαση του θα ειναι στο δωματιο που θες.το δευτερο τηλεφωνο δεν συνδεεται με πριζα τηλεφωνου αλλα επικοινωνει ασυρματα με την πρωτη βαση

θέλω ένα patch πάνελ τοίχου  με 10-12 θέσεις , για να τερματίσουν τα cat6. Καμία ιδέα ;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, kostakiss said:

θέλω ένα patch πάνελ τοίχου  με 10-12 θέσεις , για να τερματίσουν τα cat6. Καμία ιδέα ;;

αν και βγαινει πιο ακριβα προσωπικα θα εβαζα ενα panduit  με  keystones panduit που αν υπαρχει προβλημα η κατι αλλο μπορει να βγει το keystone και να αλλαχτει. 

https://www.panduit.com/en/products/copper-systems/connectors/jack-modules/cj688tgbl.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, poulinos said:

αν και βγαινει πιο ακριβα προσωπικα θα εβαζα ενα panduit  με  keystones panduit που αν υπαρχει προβλημα η κατι αλλο μπορει να βγει το keystone και να αλλαχτει. 

https://www.panduit.com/en/products/copper-systems/connectors/jack-modules/cj688tgbl.html

Υπάρχει λινκ από ελληνικό κατάστημα έτοιμο για τοποθέτηση ;

θελω 10 θέσεις μίνιμουμ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, kostakiss said:

Υπάρχει λινκ από ελληνικό κατάστημα έτοιμο για τοποθέτηση ;

θελω 10 θέσεις μίνιμουμ 

ο καυκας φερνει panduit

24 αρια ειναι τα patch panel και παραπανω. απλα βαζεις οσα keystone θες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
52 minutes ago, poulinos said:

ο καυκας φερνει panduit

24 αρια ειναι τα patch panel και παραπανω. απλα βαζεις οσα keystone θες

Βρήκα αυτό με 16

https://www.kafkas.gr/proionta/ilektronika/diktyaka/systima-chalkou/meiktonomisi-patch-panel/patch-panel-keno-16/panduit-p-panel-16th-metal-keno-panduit_108814/?affid=4&skuId=172519

 

Και αυτό με 12

 

https://www.kafkas.gr/proionta/ilektronika/diktyaka/systima-chalkou/meiktonomisi-patch-panel/patch-panel-keno-12-mini/panduit-p-panel-12th-epitoixo-keno-panduit_108818/?affid=4&skuId=171280

 

και αυτό με 24

https://www.kafkas.gr/proionta/ilektronika/diktyaka/systima-chalkou/meiktonomisi-patch-panel/patch-panel-keno-24/panduit-p-panel-24th-metal-keno-panduit_108815/?affid=4&skuId=171176

 

δεν μπορώ να καταλάβω ποιο είναι για τοίχο η όλα είναι το ίδιο ; Αντίστοιχα θα πάρω πχ 10 keystone τέτοια https://www.kafkas.gr/proionta/ilektronika/diktyaka/systima-chalkou/meiktonomisi-jack/jack-utp-cat6/panduit-jack-cat6-utp-netkey-maypo_108939/?affid=4&skuId=172548 ?

 

Επεξ/σία από kostakiss
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, kostakiss said:

το 12αρι ειναι επιτοιχιο. και το γραφει και φαινεται απο την πλατη να το πω ετσι που εχει και βιδωνει. και θες και 10keystones. μετα στις πριζες δεν ξερω αν εχεις βαλει κατι. και βεβαια να τα τερματισεις στο patch panel ή να στα τερματισει καποιος. 

σε keystones  προτιμω αυτα

https://www.panduit.com/en/products/copper-systems/connectors/jack-modules/cj688tgbl.html

 σε καυκα αυτα δηλαδη. ειναι λιγο πιο ακριβα

https://www.kafkas.gr/proionta/ilektronika/diktyaka/systima-chalkou/meiktonomisi-jack/jack-utp-cat6/panduit-jack-utp-rj45-cat6-giga-maypo-panduit_108801/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 minutes ago, poulinos said:

το 12αρι ειναι επιτοιχιο. και το γραφει και φαινεται απο την πλατη να το πω ετσι που εχει και βιδωνει. και θες και 10keystones. μετα στις πριζες δεν ξερω αν εχεις βαλει κατι. και βεβαια να τα τερματισεις στο patch panel ή να στα τερματισει καποιος. 

σε keystones  προτιμω αυτα

https://www.panduit.com/en/products/copper-systems/connectors/jack-modules/cj688tgbl.html

 σε καυκα αυτα δηλαδη. ειναι λιγο πιο ακριβα

https://www.kafkas.gr/proionta/ilektronika/diktyaka/systima-chalkou/meiktonomisi-jack/jack-utp-cat6/panduit-jack-utp-rj45-cat6-giga-maypo-panduit_108801/

Στις πρίζες έχω διπλά εθερνετ(υποδοχές) και εκει που θα τα τερματίσει ο ηλεκτρολόγος , δίπλα θα έχω και το ρουτερ .

χρειαζεται και κάτι άλλο ;

τα keystone που προτείνεις σε σχέση με τα αλλά πρακτικά τι διαφορά έχουν ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 minutes ago, kostakiss said:

Στις πρίζες έχω διπλά εθερνετ(υποδοχές) και εκει που θα τα τερματίσει ο ηλεκτρολόγος , δίπλα θα έχω και το ρουτερ .

χρειαζεται και κάτι άλλο ;

τα keystone που προτείνεις σε σχέση με τα αλλά πρακτικά τι διαφορά έχουν ;

λιγο διαφορετικα στην συναρμολογηση τους. λιγο πιο ευκολα θα ελεγα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 minutes ago, poulinos said:

λιγο διαφορετικα στην συναρμολογηση τους. λιγο πιο ευκολα θα ελεγα

Κατάλαβα ! Θα χρειαστώ κάτι άλλο εγώ για να δουλέψει το κύκλωμα του ενσύρματου δικτύου στο διαμέρισμα ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, kostakiss said:

Κατάλαβα ! Θα χρειαστώ κάτι άλλο εγώ για να δουλέψει το κύκλωμα του ενσύρματου δικτύου στο διαμέρισμα ;

 ενα switch αν θες να συνδεσεις παραπανω απο 4 συσκευες

και patch cords(patch cables) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 hours ago, poulinos said:

 ενα switch αν θες να συνδεσεις παραπανω απο 4 συσκευες

και patch cords(patch cables) 

Για πρότεινε και ένα switch τώρα που γυρνάει ...

 

επισης επειδή έχω πολλά patch cables σφραγισμένα , αλλά cat 5e , θα είναι θέμα για μια προσωρινή λύση , αντί των cat 6e ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...