Προς το περιεχόμενο

Η Logitech ανακοίνωσε το G604 LIGHTSPEED Wireless Gaming Mouse


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, logistoulis είπε

οι επαγγελματίες θα παίξουν με αυτό που θα τους πληρώσουν να παίξουν 

και με turbox θα έβγαιναν να παίξουν 

Αυτο που λες θελω να πιστευω οτι καταλαβαινεις οτι δεν ισχυει.

Θα παιξουν με αυτο που θα τους πληρωσουν, ναι, ΑΛΛΑ πρεπει να ειναι αντιστοιχου επιπεδου με αυτα που ειχαν. Ενα επαγγελματιας που ειναι η δουλεια του, και το αν θα παρει μισθο 300 ή 5000 εξαρταται απο ενα χεντιδι, καταλαβαινεις οτι, οτι και γινει θελει να μειωσει τη καθυστερηση απο τα περιφεριακα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 35
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μόλις τώρα, hondakkias31 είπε

μπορει και ποτε :)))

Πρέπει να είμαι στο 6ο αν δε κάνω λάθος όχι φθηνό (δεν ηταν όλα του 100αρικου) Logitech, άρα δεν είναι πολύ αισιόδοξος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα νέα και καλά ασύρματα ποντίκια πλέον έχουν μικρότερο αν όχι το ίδιο lag με τα ενσύρματα, η τεχνολογία προχωραεί… ναι ένα απλό multimedia ποντίκι θα έχει lag, ίσως και ένα κουκουρουκου gaming, τα καλά μοντέλα δεν έχουν να ζηλέψουν τίποτα.

 

Είχε κάνει και ένα συγκριτικό ο linus https://www.youtube.com/watch?v=orhb7Njj3h8&t=504s

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, maniacos93 είπε

Η ερώτηση παραμένει μία: Βολεύουν τελικά τα ασύρματα ποντίκια στο gaming; Υπάρχει lag πλέον στα πιο καινούρια μοντέλα; 

Εγώ πάντως σαν gamer όλα τα χρόνια χρησιμοποιώ ενσύρματα ποντίκια. Θα με ενδιέφερε η μετάβαση σε ένα ασύρματο εφόσον δεν υπάρχει θέμα απόκρισης χρόνου.

 

TLDW: Πλέον τα καλα ασυρματα ποντικια δεν είναι αργότερα από τα ενσύρματα.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τρομερό φαίνετα. Εχω το G502 και το Logitech MX Master τα οποια είναι τέρατα. Ετσι που το βλέπω μοιάζει πολύ με το g502 στο grip κάτι που πιστεύω θα είναι το απόλυτο gaming mouse για αλλη μια χρονια. 100 δολάρια είναι τέλεια τιμή. Στην ελλάδα το βλέπω να κάνει 170 euro κατι που δεν αξίζει βεβαια. Το νέο G HUB είναι ότι πιο άθλιο υπάρχει.

Επεξ/σία από asdfaster
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ασύρματα ποντίκια και πληκτρολόγια θέλουν και λίγη κοινή λογική. Οταν αρχίζουν να τελειώνουν οι μπαταρίες, αρχίζουν τα διάφορα κολλήματα κλπ και τρελλαίνεται ο άλλος οτι το ποντίκι ή το πληκτρολόγιο είναι μάπα. Και κυρίως είναι βασικό να ξέρουμε οτι στην πραγματικότητα οι μπαταρίες τους κρατούν πολύ λιγότερο απ'τον διαφημιζόμενο χρόνο - εξαρτάται απο το τι φόρτο εργασίας τους δίνουμε  ΚΑΙ ΕΠΙΣΗΣ δεν έχουν όλα την ίδια κατανάλωση ενέργειας. Αλλά τρώνε πολύ μπαταρία άλλα λιγότερο. Οι επαναφορτιζόμενες (αν δεν έχουν ενσωματωμένη) είναι σωτηρία σ'αυτήν την περίπτωση.

Και κάτι ακόμα. Τις προάλλες το ποντίκι μου - με φρέσκιες μπαταρίες - άρχισε τα κολλήματα. Αλλάξα μπαταρίες αλλά τα ίδια. Πρόσεξα οτι κάποιες στιγμές δεν κολλούσε καθόλου και κάποιες άλλες το έχανα... Τελικά μετά απο μερικές χριστοπαναγίτσες και καντηλάκια βρέθηκε το πρόβλημα. Συνειδητοποίησα ότι όταν άτμιζα, δεν κολλούσε. Οταν άφηνα το μοντάκι στο τραπέζι κοντά στο ποντίκι άρχιζε τα κολλήματα. Τελικά αποδείχτηκε οτι το (μεταλλικό) μοντάκι του ατμίσματος το άφηνα σχεδόν στην νοητή ευθεία γραμμή μεταξύ ποντικιού και του usb δέκτη του. Δημιουργούσε κάτι σαν φράγμα στο σήμα  ... Τρελλάθηκα,  αλλά τώρα ξέρω... Μόντάκι και ποντίκι δεν γίνονται φίλοι... :) :)

Γενικά, δεν θέλει πολλά μέταλλα μεταξύ πομπού κι δέκτη.

Επεξ/σία από Eloy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Eloy είπε

Οι επαναφορτιζόμενες (αν δεν έχουν ενσωματωμένη) είναι σωτηρία σ'αυτήν την περίπτωση.

Δυστυχώς όσο δελεαστική και αν μοιάζει η επαναφορτιζόμενη μπαταρία (ΑΑ) τόσα κουσούρια κρύβει!
Σε αρκετά wireless mouse που δοκίμασα επαναφορτιζόμενες , είχαν θέματα (κολλήματα , high latency , miss clicks) πολύ πολύ γρήγορα και αυτό γιατί οι επαναφορτιζόμενες έχουν λιγότερα volt από τις αλκαλικές.οι αλκαλικές βγαίνουν γύρω στα 1.5-1.55 ενώ οι Ni-MH ξεκινάνε στα 1.25-1.21.
Κάποια wireless keyboard/mouse (ειδικά τα παλαιότερα) απ ότι φαίνεται δεν αγαπάνε της μπαταρίες με λιγότερα απο 1.1v, οπότε θέλει λίγη προσοχή και τύχη το θέμα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, discoboyminimal είπε

Δυστυχώς όσο δελεαστική και αν μοιάζει η επαναφορτιζόμενη μπαταρία (ΑΑ) τόσα κουσούρια κρύβει!
Σε αρκετά wireless mouse που δοκίμασα επαναφορτιζόμενες , είχαν θέματα (κολλήματα , high latency , miss clicks) πολύ πολύ γρήγορα και αυτό γιατί οι επαναφορτιζόμενες έχουν λιγότερα volt από τις αλκαλικές.οι αλκαλικές βγαίνουν γύρω στα 1.5-1.55 ενώ οι Ni-MH ξεκινάνε στα 1.25-1.21.
Κάποια wireless keyboard/mouse (ειδικά τα παλαιότερα) απ ότι φαίνεται δεν αγαπάνε της μπαταρίες με λιγότερα απο 1.1v, οπότε θέλει λίγη προσοχή και τύχη το θέμα.

Μπορώ να σου πω οτι περισσότερα προβλήματα συνάντησα με το μέγεθος (το πάχος) της ΑΑ επαναφορτιζόμενης μπαταρίας, παρά με το voltage... :) :) Mην ξεγελιέσαι απο το 1.5V της αλκαλικής. Μόλις την βάλεις σε μια συσκευή και της ζητήσεις να δώσει ρεύμα, αμέσως το voltage αρχίζει να πέφτει σταθερά και γραμμικά, 1.5,1.4, 1.3..κλπ. μέχρι να πάψει να δουλεύει η συσκευή. Περισσότερη απο την μισή ζωή της, η αλκαλική δουλεύει στην πραγματικότητα κάτω απο το 1.2 V... Aντίθετα η επαναφορτιζόμενη ξεκινάει απο το 1.30-1.35, πέφτει αμέσως στα πρώτα δευτερόλεπτα στα 1.2 και περνάει όλη την ζωή της στο 1.2 - Στο τέλος της εκφόρτισής της (πχ. την τελευταία μέρα) πέφτει πολύ γρήγορα μέχρι τα 0.9 ή 0.8 οπότε και η συσκευή σταματάει να δουλεύει. Πρακτικά δεν έχουν καμμία διαφορά στο voltage. Απλά η επαναφορτιζόμενη περνάει περισσότερο χρόνο σταθερά στα 1.2 V... :) Δεν μου έχει τύχει ακόμα συσκευή (πληκτρολόγια, ποντίκια, φακοί, ραδιόφωνα, κλπ) που να παίρνει αλκαλικές και να μην δουλεύει και με επαναφορτιζόμενες... Τα τελευταία χρόνια χρησιμοποιώ μόνο επαναφορτιζόμενες στα πάντα. Σε έναν φακό μόνο, που έπαιρνε δίπλα-δίπλα 2 μπαταρίες, οι 2 επαναφορτιζόμενες ΑΑ δεν χωρούσαν... :)

Επεξ/σία από Eloy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, voltmod είπε

Εγώ είμαι με ένα G700 χρόνια τώρα... δηλαδή δεν θυμάμαι πόσα χρόνια το έχω, ίσως και από τότε που βγήκε... 😁

Πραγματικά φοβερό ποντίκι. Ίσως το μοναδικό ασύρματο που έχω. Έχει φάει κλωτσομπουνίδια του κερατά και ακόμα είναι ζωντανό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιτέλους θα αλλάξω το g602 μου, με βολεύει απίστευτα το σχήμα και το μέγεθος-βάρος του...βέβαια τρώει σαν τρελό τις μπαταρίες αλλά με κλασικές Toshiba επαναφορτιζόμενες λύθηκε πια και αυτό το πρόβλημα...το έχω 4 χρόνια και δεν έχει κάνει κιχ, ώρα να ανανεωθώ πια! 😁  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε σεις αυτή η logitech έχει αρχίσει νομίζω και κάνει νερά γενικά και έχει πλέον γπτ τεχνική υποστήριξη.

Θα σας γράψω δύο χαρακτηριστικές περιπτώσεις μου που είναι δείγματα ότι γενικά έχει πάρει στραβό δρόμο. Και μην νομίζετε ότι είμαι κανάς logitech hater μου αρέσουν αρκετά ότι βγάζει και ποντίκι δεν μπορώ να πιάσω κάτι άλλο.

Περίπτωση πρώτη:

Εχω το ποντίκι G903 μαζί με το pad φορτιστή. Βάζω πριν μέρες το πιστόλι αέρα να καθαρίσω το πληκτρολόγιο και χάνω με την δύναμη του αέρα ένα από τα δεξιά πλάγια κουμπιά του mouse. Δικιά μου μλκ φυσικά και δεν μπορούσα να το βρω που έπεσε. 

Το επόμενο λογικό είναι να μπω στο site της logitech για να πάρω νέα κουμπάκια. Είναι με μαγνήτη αυτά και βγαίνουν γενικά. 

Δεν είχαν...

Εφαγα τον τόπο και ευτυχώς βρήκα αρκετά από hong kong μεριά φυσικά custom κατασκευές και όχι official. Είναι γενικό το κακό.

Περίπτωση δεύτερη
Πήρα τα ηχεία G560. Φοβερός ήχος με τα μπάσα του με όλα του ιδίως στο gaming τα σπάνε. 

Πάει το γμν το γατί και τρώει το ένα καλώδιο από το ένα ηχείο. Για άλλη μια φορά έφαγα το τόπο να βρω ένα καλώδιο. Τίποτα. Επικοινώνησα μαζί τους με έβγαλε με αμερική για να ακούσω μόνο ότι η logitech δεν έχει τεχνικό support στην Ευρώπη!! και ότι δεν μπορούν να κάνουν τίποτα.

Και οι δύο περιπτώσεις για μένα είναι fail στην τεχνική υποστήριξη που είναι ανύπαρκτη. Στα προιόντα δεν γίνονται μόνο λάθη από την κατασκευή τους αλλά γίνονται και ανθρώπινα λάθη λόγο χρήσης. Γιαυτό μόνο τον λόγο θέλεις και μια τεχνική υποστήριξη. Δεν μπορει να το πετάς επειδή σου κόπηκε ένα καλώδιο η επειδή φύγανε δύο κουμπάκια.

Πλέον είμαι αρκετά επιφυλακτικός στον να πάρω logitech προϊόντα και πάντα κοιτάω αλλού. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξέλικη του G602 είναι, και το G602 το θεωρώ το καλύτερο wireless gaming mouse. Σε endurance mode, οι μπαταρίες κρατάνε εξάμηνο. Ποτέ δεν είδα πρόβλημα με lag.

Το κουμπί κάτω από τη ροδέλα χρειάστηκε αντικατάσταση, όπως και τα glide pads, αλλά αυτά είναι μικροπράγματα, που λύνονται εύκολα και χωρίς ιδιαίτερα έξοδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
10 hours ago, chek2fire said:

Ρε σεις αυτή η logitech έχει αρχίσει νομίζω και κάνει νερά γενικά και έχει πλέον γπτ τεχνική υποστήριξη.

Καταρχάς μειώθηκε η εγγύηση από 3 σε 2 χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...