Προς το περιεχόμενο

Κουτι Υπολογιστη.....Χειροποιητο!


dalain

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ειχα ξεκινησει εδω και μερες να σκεφτομαι ποιο θα ειναι το επομενο κουτι μου μιας και τα βαριεμαι απιστευτα γρηγορα .Αποφασισα λοιπον να φτιαξω ενα μονος μου,εκμεταλευομενος και την δουλεια μου (υδραυλικος)......Δεν ξερω αν θα μου βγει η αν θα το παρατησω στην πορεια αλλα το ξεκινησα και ειπα να το μοιραστω μαζι σας σε ξεχωριστο θεμα.Ισως θελησει και καποιος αλλος να κανει κατι παρομοιο και του φανει χρησιμο.Το μονο σιγουρο ειναι πως θα ηθελα να ακουσω γνωμες η και συμβουλες.
Υπ'οψιν οτι λογω ελειψης χρονου αλλα και οικογενειακων υποχρεωσεων θα παει αργα το πραγμα.....

Στο κουτι προς το παρον θα φιλοξενηθει το υπαρχον συστημα μου αλλα στον(αμεσο θελω να πιστευω μελλον) θα γινει καποια αναβαθμιση.Το μονο εξτρα θα ειναι μια υδροψυξη που θα μπει καθαρα για αισθητικους λογους μιας και ο i3 μου δεν εχει θεμα θερμοκρασιων

Τελος τα λογια λοιπον ας πιασουμε δουλεια.Θα ανεβαζω φωτο οποτε κανω κατι καινουριο ελπιζωντας να εχει ανταποκριση το θεμα!

Tα υλικα μας

d1.jpeg

Αρχιζουν οι συνδεσεις

 

d2.jpeg

d3.jpeg

IMG_20190918_192331-01-1600x1152-1500x1080.jpeg

Και ο σκελετος ειναι ετοιμος!Αυτα προς το παρον...Επεται συνεχεια!

IMG_20190918_193043-02-2121x2309.jpeg

  • Like 18
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 88
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 λεπτά πριν, radiohead είπε

Γιατί το έβαψες ρε 'συ; Ήταν ωραίο industrial στυλ.

Η αληθεια ειναι οτι ημου αναποφασιστος αν θα το βαψω η οχι...τελικα το εβαψα....Εχω σκοπο ομως αυριο που θα εχει στεγνωσει να το περασω με ενα γυαλοχαρτο ωστε να δειχνει παλαιωμενο-ταλαιπωρημενο....Αν δεν πετυχει....θα δειξει χαχα!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εύχομαι να πάει καλά! Υπομονή να έχεις. Όσο αφορά το βάψιμο... επειδή εσύ είσαι ο ειδικός, αν οι σωλήνες δεν χρήζουν βαψίματος (δηλαδή δεν σκουριάζουν, δεν φθήρονται κάπως κ.λ.π.) τότε άσε τους και έτσι (ΑΜΑ ΘΕΣ). Γενικά κοίτα να το κάνεις όπως γουστάρεις εσύ! Οι υπόλοιποι μπορεί να έχουμε ο καθένας το δικό του γούστο. Εγώ μπορεί να το έκανα και σε χρώμα χαλκού/μπρούτζου κ.λ.π., δεν ξέρω (ή απλά μαύρο).

Γνώμη μου είναι να καταγράψεις όλα τα components που θα χρησιμοποιήσεις και αυτά που ΔΕΝ θα χρησιμοποιήσεις ακόμα αλλά ίσως στο μέλλον ώστε να σχεδιάσεις το κουτί σωστά αλλιώς αργότερα πιθανόν να είναι πονοκέφαλος να αλλάξεις κάτι.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ααα και κάτι ακόμα σημαντικό.. ειδικά για την περίπτωσή σου. Σε καμία περίπτωση δεν θα χρησιμοποιήσεις φθηνό χρώμα (είτε είναι σπρέυ είτε οτιδήποτε), ακριβώς το αντίθετο, να πας για κάτι καλό και σωστό. Για να είμαι απόλυτα ειλικρινής, το σασί που έφτιαξες μου φαίνεται πάρα πολύ ωραίο (και ωραία έμπνευση) αλλά το χρώμα που είδα παρακάτω... ελπίζω να είναι το αστάρι απλώς ε?

Επεξ/σία από Stamer
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, chrisde είπε

Είμαι πολύ περίεργος να δω πως θα βγει πάντως

Eγω να δεις!!!χαχαχαχα

6 ώρες πριν, Stamer είπε

Ααα και κάτι ακόμα σημαντικό.. ειδικά για την περίπτωσή σου. Σε καμία περίπτωση δεν θα χρησιμοποιήσεις φθηνό χρώμα (είτε είναι σπρέυ είτε οτιδήποτε), ακριβώς το αντίθετο, να πας για κάτι καλό και σωστό. Για να είμαι απόλυτα ειλικρινής, το σασί που έφτιαξες μου φαίνεται πάρα πολύ ωραίο (και ωραία έμπνευση) αλλά το χρώμα που είδα παρακάτω... ελπίζω να είναι το αστάρι απλώς ε?

τελικα δεν μου αρεσε κ εμενα και αρχισα το τριψιμο....πισω στο φυσικο του χρωμα λοιπον!

Οσον αφορα το στησιμο πιστευω το εχω μελετησει σωστα...αν και ετσι οπως υπολογιζω να γινει καθε παρεμβαση θα ειναι σχετικα ευκολη!

Σας ευχαριστω ολους για το ενδιαφερον και συνεχιζουμε...

Σήμερα μπήκε και η λαμαρίνα πίσω...απο πανω θα μπει πλέξιγκλας κ μετά η μητρική.....Οσο για το χρωμα ακομα το σκεφτομαι...παντως το γκρι αυτο δεν θα μεινει.

 

IMG_20190920_175801-01-2121x1590.jpeg

Απο το πλαι....

IMG_20190920_175847-01-2334x3637.jpeg

και μια προβα οι βασεις του τροφοδοτικου...αν και μπορει να μπει  στην πισω πλευρα

IMG_20190920_180125-01-2728x3638-01-2479x2836.jpeg

Επεξ/σία από dalain
  • Like 14
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα dalain... Όσον αφορά το airflow έχεις κάνει κάποια μελέτη; του κουτί θα είναι κλειστό ή θα μπει εξ αρχής κάποια υδροψυξη; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Georgegoum είπε

Καλησπέρα dalain... Όσον αφορά το airflow έχεις κάνει κάποια μελέτη; του κουτί θα είναι κλειστό ή θα μπει εξ αρχής κάποια υδροψυξη; 

Θα παω σε υδρόψυξη...Μαλλον σε aio γιατι για custom δεν με βλεπω

Φαντασου το κουτί θα είναι ολο ανοιχτο εκτός απο μπροστά.Περιπου σαν τα thermaltake core

Επεξ/σία από dalain
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω το φανταζομαι με μια asrock taichi που εχει κατι σαν γρανάζια κ με μια αεροψυξη bequiet η οποιαδήποτε άλλη μαυρη,νομιζω θα ηταν καλο οπτικο αποτελεσμα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...