Προς το περιεχόμενο

αυξηση ενοικιου


burnin

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα παιδια, θα ηθελα να ακουσω τις αποψεις σας, και τις συμβουλες σας στο θεμα που θα σας πω. δηλωνω ασχετος. το ψαχνω, αλλα το ινσομναι το εχουμε για να βοηθιομαστε, οποτε ειπα να ποσταρω και ενα θρεντ εδω.

λοιπον, μενω στην παλληνη. δινω 5μιση κατοσταρικα ενοικιο. σε 2 μηνες κλεινουν 2 χρονια. ο ιδιοκτητης μου ειπε (ευγενικα ειναι η αληθεια), να κοιταξουμενα κανουμε καποια αυξηση γιατι οταν πηγα πριν 2 χρονια η αγορα ηταν πεσμενη, αλλα τωρα ανεβαινει...

Να ξεκαθαρισω πως στις υποχρεωσεις μου, ενοικιο λογαριασμοι κτλ κτλ ειμαι κυριος παντα στην ωρα τους. επισης, ενω δεν ημουν υποχρεωμενος (προσπαθω ομως να βοηθαω τους αλλους οσο μπορω), μου ζητησε αν ειναι οκ να δηλωνει 400 στην εφορια αντι για 550. το δεχτηκα. και εκανα την καταθεση γραφοντα "ενοικιο+ κοινοχρηστα" σαν δικαιολογια.

καταρχας οταν μου το ειπε με επιασε απροετοιμαστο. η αληθεια ειναι πως αν γινοταν ποτε αναπροσαρμογη, προς τα κατω την φανταζομουν και οχι πανω. δεν ειχα κατι τετοιο στο μυαλο μου, αλλα ουτε και αυξηση. πριν καν κλεισουν 2 χρονια. δεν θελω να φυγω βεβαια. αλλα ουτε και να μπω στο τριπακι της αυξησης. επισης να ανφερω πως οι προηγουμενοι τον ειχαν φεσωσει αρρωστα. βρηκε την υγεια του, και πριν κλεισουν 2 χρονια, τσουπ, αυξηση...

Βεβαια, δικαιωμα του ιδιοκτητη να το ζηταει. θελω ομως να ρωτησω εσας τους πιο εμπειρους. γιατι το να παει απο 550 στα 600 ειναι μεγαλη αυξηση. και επισης μετα απο 2 χροναι θα εχουμε παλι τα ιδια? που θα παει αυτο?

Ποια ειναι λοιπον η νομιμη αυξηση? λιγο που γκουγκλαρα διαβασα για τιμαριθμους κτλ και μπερδευτηκα. υπαρχει καποιο πλαφον που σου θετει καποιο ανω οριο? αν οχι, υπαρχει καποιος ηθικος κανονας που σου οριζει γενικα την αυξηση? ειναι δηλαδη καποιο συγκεκριμενο ποσοστο επι του ενοικιου, αυξηση καθε χρονο? ή καθε 2 χρονια? για να ξερω τι μπορω να διεκδικησω στο παζαρι αυτο

ειμαι μπερδεμενος και προβληματισμενος. και η αληθεια ειναι πως εχω απογοητευτει.η εν θερμω σκεψη μου ειναι να του πω αντε γεια και να ψαχνω για αλλου... (σιγα μν το κανω βεβαια).

σιγουρα καποιοι εχετε βρεθει σε παρομοιες καταστασεις. οποτε θα μπορειτε να με συμβουλεψετε σωστα. σας ευχαριστω πολυ

υγ. το σπιτι δεν παιζει να γινει ερμπιενμπι οποτε ας αποριψουμε αυτες την υποθεση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 67
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πες του και συ ευγενικά ότι σε περαιτέρω αύξηση του ενοικίου σου δε θα μπορείς να ανταποκριθεις. Βέβαια αυτό σημαίνει ότι δέχεσαι και την πιθανότητα να σε διώξει.

Τι να πω 550 δίνεις δε τα λες και λίγα!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν η ελάχιστη διάρκεια των μισθώσεων είναι 3 έτη ακόμα και αν έχει συμφωνηθεί λιγότερο, συνεπώς - αν στο μισθωτήριο δεν προβλέπεται κάτι διαφορετικό - μέχρι να περάσει η τριετία δεν μπορεί να σου ζητήσει τίποτα.

Μετά τα 3 χρόνια έχει κάθε δικαίωμα να σου ζητήσει όσα θέλει, ακόμα και τα διπλά, ε τότε αν δεν συμφωνείς απλά σηκώνεσαι και φεύγεις.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορείς να κάνεις και πολλά. Μπορεί να σου ζητήσει ότι θέλει, ακόμη και 1000 ευρώ.

Πες του ότι δεν μπορείς να δώσεις παραπάνω. Η αγορά πάει πάνω... αλλά ο μισθός σου δεν ανέβηκε. Αν δεν το κατανοεί, αναγκαστικά ψάχνεις γι' αλλού.

Εύκολο βέβαια να το λες.. γιατί είναι ταλαιπωρία η μετακόμιση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ότι ακριβώς αναφέρει ο προλαλήσαντας. Πριν το τέλος της τριετίας, δεν μπορεί να κάνει τίποτα.

Ενυπόγραφο συμβόλαιο υπάρχει; 

Προσωπικά εφόσον προσπαθεί να βγάλει από τη μύγα ξύγκι, θα του έδινα ένα πολύ ωραίο μάθημα. Τα νόμιμα 400 που αναγράφονται στο συμβόλαιο και ας τον να κλαίγεται.

Επεξ/σία από christakos07
  • Like 5
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πρώτα από όλα να ξεκαθαρίσουμε ότι το συμβόλαιο που έχετε κάνει ανεξάρτητου το τι γράφει ως χρονική διάρκεια είναι 3 χρόνια εφόσον το συμβόλαιο που έκανες ήταν καινούργιο και όχι επέκταση.

Από εκεί και πέρα δεν υπάρχει κάποιο πλαφόν που να του ορίζει ο νόμος πόσο θα νοικιάσει το σπίτι του. Κοινώς όταν κλείσετε 3τια μπορεί να σου ζητήσει και 2000 ευρώ που λέει ο λόγος.

Με κάθε επιφύλαξη τα παρακατω.

Τώρα στο κομμάτι που μας ενδιαφέρει είναι ότι εσύ δεν έχεις κλείσει 3τια. Νομίζω ο νόμος ορίζει ένα ποσοστό σαν νόμιμη αύξηση η μείωση κάθε χρόνο με βάση τον πληθωρισμό. Το ποσοστό αυτό είναι πολύ μικρό και αν θυμάμαι καλά που το είχα κοιτάξει είναι του στυλ 1-2%. Δλδ είναι ανάξιο λόγου και για αυτό μάλλον δεν το εφαρμόζει κανείς.

Οπότε για έναν χρόνο και δύο μήνες ακόμα δεν μπορεί να σου κάνει σοβαρή αύξηση. Όμως αν το φτάσεις στα άκρα μάλλον ετοιμάσου να ψάχνεις νέο σπίτι γιατί είναι 100% σίγουρο ότι μετά το πέρας της 3ετιας θα προσπαθήσει να πάρει το αίμα του πίσω και να βγάλει τα σπασμένα.

Σαν συμβουλή μιας και νοικιάζει και η μητέρα μου σπιτι θα σου έλεγα να το συζητήσεις λίγο παραπάνω μαζί του να δεις τι μπορεί να γίνει.

Γενικά μπορείς να το τραβήξεις όσο πιστεύεις ότι αξίζει. Μέχρι και να του δίνεις λιγότερα λεφτά από τα 550 (όσο λέει το συμβόλαιο δλδ 400) για το υπόλοιπο διάστημα.

Γενικά προσπάθησε να του δώσεις να καταλάβει ότι αν του δώσεις τα 600 που ζητάει δεν θα δεχτείς να δηλώνει 400 και ότι δέχεσαι να τους δώσεις 600 αλλά με συμβόλαιο 600. Η πιθανότητα να κάνει πίσω είναι μεγάλη γιατί δεν τον συμφέρει η να τα βρείτε με κάνα 20αρι αύξηση

Επεξ/σία από cliobaccarra
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγνοώ το γεγονός ότι δεν έχει κλείσει 3ετία (βλέπε ποστ Joshua), αγνοώ το ότι δηλώνετε λιγότερα και δίνεις περισσότερα (που σημαίνει ότι ανά πάσα στιγμή μπορείς να τον πιστολιάσεις άσχημα δίνοντάς του από εδώ και πέρα και μέχρι το τέλος της 3ετίας 400 αντί για 550). Γενικά και οι δυο ξέρετε καλά ότι για +50 ευρώ δεν αξίζει η μετακόμιση. Συνήθως, λοιπόν, ο μισθωτής τα δίνει και τελειώνει εκεί η ιστορία.

  • Like 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι σωστά όλα αυτά για την τριετία. Δεν το παρατήρησα από την αρχή...

Επίσης 50x12=600 ευρώ/χρόνο. Μια χαρά αξίζει η μετακόμιση.

Ομοίως ταλαιπωρία είναι και για τον ιδιοκτήτη, η αναζήτηση νέου ενοικιαστή. Δεν θα χάσει 1-2 ενοίκια μέχρι να βρει νέο ενοικιαστή;  Δεν θα δώσει μισό ενοίκιο στον μεσίτη;

 

Επεξ/σία από The_Judas
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν σου ζητήσει ένα 50αρι πάνω, αυτό είναι 9% στα 550,μεγάλη αύξηση για την διετια. Προτείνω να το συζητήσεις ευγενικά και να πεις ότι δεν μπορείς να ανταπεξέλθεις σε τίποτα πάνω από 5% και να κολλησεις με ωραιο τρόπο να πεις ότι τον διευκόλυνες κιόλας στο πρώτο συμβόλαιο για μειωμένο φόρο (μαύρο χρήμα παράνομο δλδ.... Αλλα μην το πεις χοντρά).  Τα συμβόλαια μίσθωσης το πολύ μέχρι 2% ανά χρόνο μπορούν να γράφουν πάνω να ξέρεις. Οκ όταν λήξει ζητάει ότι θέλει ο ιδιοκτήτης. 

Επεξ/σία από gthe
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, kirileman είπε

Αγνοώ το γεγονός ότι δεν έχει κλείσει 3ετία (βλέπε ποστ Joshua), αγνοώ το ότι δηλώνετε λιγότερα και δίνεις περισσότερα (που σημαίνει ότι ανά πάσα στιγμή μπορείς να τον πιστολιάσεις άσχημα δίνοντάς του από εδώ και πέρα και μέχρι το τέλος της 3ετίας 400 αντί για 550). Γενικά και οι δυο ξέρετε καλά ότι για +50 ευρώ δεν αξίζει η μετακόμιση. Συνήθως, λοιπόν, ο μισθωτής τα δίνει και τελειώνει εκεί η ιστορία.

από την άλλη δεν αξίζει να διώξεις και άτομο που σε πληρώνει σωστά και στην ώρα του, δηλαδή για 600 ευρώ το χρόνο θα ρισκάρει και ο ίδιος να του μπει χειρότερος συν το πόσο καιρό μπορεί να κάνει να βρει άτομο να βάλει μέσα στα λεφτά που θέλει

ο ts θα έπρεπε να το χρησιμοποιήσει ως επιχειρήμα αυτό 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια σας ευχαριστω ολους παρα πολυ.

Μου ειπατε αρκετα πραγματα που δεν τα ειχα σκεφτει.

Κατ αρχας, θα της πω πως αν μιλησουμε για μια αυξηση του 2-3% που ειναι λογικο (και αυτο παιζει γενικα "στην πιατσα"????)ολα καλα (σχετικα). δηλαδη μια αυξηση στα 15 ευρω, δεν λεω τιποτα, και τελειωνουμε. 2ετες συμβολαιο θα μου κανει λογικα, θα ηθελα μεγαλυτερο αλλα οκ...

αν μου αρχισει για μεγαλυτερη αυξηση, εκει σκεφτομαι να το διαχειριστω διαφορετικα. αν δηλαδη θελει 600, σκεφτομαι να ζητησω καταρχας μινιμουμ 4ετες συμβολαιο, και φυσικα να φαινονται ολα στην εφορια. Βασικα τωρα που το ξανασκεφτομαι οτι αυξηση και να μου κανει θα του πω να φαινονται ολα στην εφορια.

μπορει να γινει μεγαλυτερης χρονικης διαρκειας συμβολαιο σωστα?

κακα τα ψεματα, και οι 2 θα χασουμε αν δεν ερθουμε σε συμφωνια. το σπιτι δεν αξιζει για 600, για 550 δεν γκρινιαζω. ενα 50αρικο ομως δεν ειναι αμελητεο. και επισης με προβληματιζει που θελει αυξηση πριν την τριετια, ενω δηλωνει λιγοτερα, ενω ειμαστε φερεγγυοτατοι. με διακιολογια πως η αγορα ανακαμπτει (ναι μου το ειπε), λες και ξερει αν ανεκαμψε η τσεπη μου. που δεν...

και αναρωτιεμαι τι θα εχω να ξανατραβηξω στο επομενο συμβολαιο...

δυσκολες καταστασεις...

σας ευχαριστω ολους. θα διαβασω και τυχον νεες απαντησεις. αυριο μεθαυριο θα μιλησω μαζι του και θα σας πω τα νεα. να ειστε καλα

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού σου μίλησε ευγενικά πρέπει και εσύ να φερθείς αναλόγως.

Εγώ στην θέση θα της έλεγα " Προσωπικά θέλω να είμαι σωστός στις πληρωμές μου , να μην καθυστερώ οπότε δεν μπορώ να συμφωνήσω σε αυξήσεις. Ίσως μια μικρή με ένα νέο συμβόλαιο να την συζητούσα αλλά πρέπει να το σκεφτώ για να είμαι σίγουρος ότι θα μπορώ να ανταποκριθώ και ότι θα συνεχίσω να είμαι σωστός στις πληρωμές μου".

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα ειπαν ολα. Θα σου ελεγα να πεις μονο οτι αν σου κανει αυξηση, θελεις να γραφει και στο συμβολαιο ολο το ποσο. Δεν θα δεχτει. Κι εκει θα του θυμισεις την ταλαιπωρια που περασε με τον προηγουμενο και που μπορει να περασει με τον επομενο. Κι αν δεχτει κι αυτος με μικρη αποδειξη.

Μονο ο πατερας μου εχει νοικιασει τζαμπα διπατο σπιτι νεοδμητο που μπηκαν πρωτοι μεσα! 500 ευρω και θελουν και να το μειώσουμε κιολας!! Αυτο να τους απαντησει. Οτι η αγορα ανεκαμψε και να το βουλωσουν!😎😎

Επεξ/σία από 1comment
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απορω που υπαρχουν ανθρωποι στις μερες μας που τετοια ατομα δεν τους δινουν ενα γερο μαθημα,δεν φτανει που πληρωνεις παραπανω και ο αλλος κλεβει την εφορια ζηταει και αλλη αυξηση σε ενοικιο που ειναι ηδη στα 550 ευρω,τι εχεις νοικιασει ρε αρχηγε βιλα? απορω αληθεια πληρωνε απο δω και περα 400 και θα δεις ποτε θα στο μειωσει το λαμογιο

  • Like 5
  • Confused 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μένα φίλε μην δεχτείς καμία αύξηση.

Πες της όμορφα κ ωραία πως δεν μπορείς να ανταπεξέλθεις κ πως θα ψάξεις να βρεις αλλού...

Κ μετά άφησε την να παρακαλάει.

Άκου εκεί 550 και θέλει κ αύξηση

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...