Προς το περιεχόμενο

Τι πουλαω τι αναβαθμιζω;


Babis_allos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, tanasen01 είπε

Δεν ξερω τι εστι ECC αλλα θα το ψαξω. 

Παραθετω αυτες που εχω. Μπορω να βαλω αλλες 3 δυαρες (και ποιες;) ή αξιζουν οι 3 4αρες; Μπορω να βαλω τις 3 4αρες και να κρατησω και τις 3 2αρες; Αν και 20gb ram σ αυτο το πισι δε βλεπω το λογο. 

A327D9BA-36EF-4C5C-953F-78DD08141255.jpeg

9 λεπτά πριν, tanasen01 είπε

Σορυ που σας τα πρηζω με ερωτηση στην ερωτηση. Ειναι safe αυτο το aliexpress? Θα υπαρχουν τιποτα εξτρα κοστη που δεν βλεπω;

Υποψην μενω Γερμανια και ειναι ανοιχτη και οποια αγορα απο Γερμανια (αλλα και απο Ελλαδα που ειμαι συχνα)

Επεξ/σία από Babis_allos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν πας σε ecc απ όσο έψαξα θα δουλέψουν μόνες τους μόνο. Ακόμα και buffered απ όσο έψαξα δουλεύουν με τον Xeon και με τον 920, αλλά καλό θα ήταν να γίνει update στο τελυταίο bios. Διαφορετικά πάρε άλλα 3x2 GB DDR3 1600MHz.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tanasen01 είπε

Aν πας σε ecc απ όσο έψαξα θα δουλέψουν μόνες τους μόνο. Ακόμα και buffered απ όσο έψαξα δουλεύουν με τον Xeon και με τον 920, αλλά καλό θα ήταν να γίνει update στο τελυταίο bios. Διαφορετικά πάρε άλλα 3x2 GB DDR3 1600MHz.

Εχουν κανα μειονεκτημα οι ECC? γιατί απ' οτι βλεπω με τις τιμες των μη ECC πιο πολυ νοημα κανει να παρω ECC 3x4 και να πουλησω τις 3x2 που εχω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Babis_allos είπε

Εχουν κανα μειονεκτημα οι ECC? γιατί απ' οτι βλεπω με τις τιμες των μη ECC πιο πολυ νοημα κανει να παρω ECC 3x4 και να πουλησω τις 3x2 που εχω. 

Όχι δεν έχουν. Απλά δεν είναι 100% ότι θα δουλέψουν οι οποιεσδήποτε με τη μητρική σου. Δεν συνδυάζονται με συμβατικές non-ECC και είναι μνήμες για servers και data centers κυρίως. 

Πιο safe θα ήταν να κινηθείς σε Samsung ή Kingston πάντως και ό,τι κι αν κάνεις, είτε βάλεις xeon είτε ecc ram είτε και τα δύο, κάνε πρώτα bios update με το τελευταίο που έχει βγει από τη σελίδα της μητρικής σου.

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...