Προς το περιεχόμενο

Site μου έφαγε 90€ και το PayPal απορρίπτει το dispute!!!


DimVavas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

49 λεπτά πριν, darefail είπε

Πάντως αυτό που είπες ότι δεν είχες λεφτά στην κάρτα σου και τα τράβηξε μόνο του από την δεύτερη δεν παίζει..

Θα πρέπει να επέλεξες εσύ την δεύτερη.

Αν όντως όμως έγινε αυτό, κάτι ύποπτο συνέβη..

Παιζει 100%. Μου έχει συμβει και στο Airbnb. Επειδή προσπάθησε από την πρώτη και δεν είχε χρήματα, τράβηξε από τη 2η, ούτε ρώτησε.

47 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

...και εισαι γνωστης και έμπειρος;

Ενας βασικός ορος του ππ ειναι οτι δεν επιστρέφονται χρήματα για συνδρομές, υπηρεσίες και λογισμικό

Μαλλον δε διαβασες το θεμα έμπειρε γνώστη.

Δεν είναι οτι επέλεξα να αγοράσω λογισμικό, συνδρομή κτλ και τωρα ζητάω τα ρέστα, είναι ότι η πληρωμή έγινε "unauthorized" και χωρίς να δώσω έγκριση, οπότε δεν κολλάει το τι είναι το προϊόν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 83
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Κάτι μου θυμίζει αυτό το digistore.

Νομίζω ότι είναι στα sites που ανεβάζεις αρχεία, και όποιος είναι συνδρομητής κατεβάζει χωρίς να περιμένει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, sotirisl είπε

που να δεις τι έπαθα χθες το βράδυ... η δικηγόρος μου, μια μέρα πριν της λήξης της προθεσμίας για υποβολη δικαιολογητικών για μια σοβαρή υπόθεση που έχω, μου στέλνει μήνυμα που μου ζητάει να της καταβάλω άμεσα πέρα των συμφωνηθέντων ένα υπέρογκο ποσό στον τραπεζικό της λογαριασμό, άνευ λόγου και αιτίας, εκ των προτέρων, αλλιώς δεν θα κάνει την δουλειά μου... Όλα αυτά το βράδυ πριν τη λήξη της προθεσμίας... Αν δεν το λες εκβιασμό, πως το λες...;

Είσαι σίγουρος ότι ήταν από την δικηγόρο σου το mail?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, dkstopo said:

Είσαι σίγουρος ότι ήταν από την δικηγόρο σου το mail?

αυτό είναι ένα καλό ερώτημα :) αλλά δυστυχώς ναι, είναι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, svartevarg είπε

@DimVavas Τελικά σου εξήγησαν τι παίχτηκε;

Όχι. Τους είπα ότι έδωσα έγκριση μόνο για τη χρέωση του 1€ και όχι για την άλλη, χωρίς μα-μου μου είπε ότι θα την ακυρώσουν. Και έγινε άμεσα το refund. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, sotirisl είπε

που να δεις τι έπαθα χθες το βράδυ... η δικηγόρος μου, μια μέρα πριν της λήξης της προθεσμίας για υποβολη δικαιολογητικών για μια σοβαρή υπόθεση που έχω, μου στέλνει μήνυμα που μου ζητάει να της καταβάλω άμεσα πέρα των συμφωνηθέντων ένα υπέρογκο ποσό στον τραπεζικό της λογαριασμό, άνευ λόγου και αιτίας, εκ των προτέρων, αλλιώς δεν θα κάνει την δουλειά μου... Όλα αυτά το βράδυ πριν τη λήξη της προθεσμίας... Αν δεν το λες εκβιασμό, πως το λες...;

Τα ζητήματα αυτά λύνονται δια τηλεφώνου ή ακόμα καλύτερα δια ζώσης (με κατ' ιδίαν συνάτηση στο δικηγορικό γραφείο)....

Είναι πιθανόν να έχει γίνει hacked το email...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, svartevarg said:

Τα ζητήματα αυτά λύνονται δια τηλεφώνου ή ακόμα καλύτερα δια ζώσης (με κατ' ιδίαν συνάτηση στο δικηγορικό γραφείο)....

Είναι πιθανόν να έχει γίνει hacked το email...

συμφωνώ και επαυξάνω... αλλά στην συγκεκριμένη περίπτωση ήταν οι συνθήκες ιδιαίτερες... η ίδια ήταν που έστειλε το μήνυμα απλά αποδείχτηκε από την χειρότερη φάρα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, DimVavas είπε

Όχι. Τους είπα ότι έδωσα έγκριση μόνο για τη χρέωση του 1€ και όχι για την άλλη, χωρίς μα-μου μου είπε ότι θα την ακυρώσουν. Και έγινε άμεσα το refund. 

Το σωστό πάντως θα ήταν να σου εξηγήσουν γιατί σου κρατήσαν 90€ παραπέμποντας σε, σε κάποιο Terms of use ή νομικό disclaimer.

--------------------------------------

Επίσης, τα site με betting tips επί πληρωμή είναι defacto απάτη. Κοινοί θνητοί είναι και όχι μάγοι. Ακόμα και αλγόριθμους να χρησιμοποιούν έχουν μεγάλο ποσοστό σφάλματος.

2 λεπτά πριν, sotirisl είπε

συμφωνώ και επαυξάνω... αλλά στην συγκεκριμένη περίπτωση ήταν οι συνθήκες ιδιαίτερες... η ίδια ήταν που έστειλε το μήνυμα απλά αποδείχτηκε από την χειρότερη φάρα...

Υπάρχει κάποιο συμφωνητικό που έκανες μαζί της, το οποίο να της επιτρέπει αξιώσεις επιπρόσθετης πληρωμής, κρινόμενο κατά το δοκούν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, svartevarg said:

Υπάρχει κάποιο συμφωνητικό που έκανες μαζί της, το οποίο να της επιτρέπει αξιώσεις επιπρόσθετης πληρωμής, κρινόμενο κατά το δοκούν;

όχι καλέ... εκβιασμός είναι... απλά δεν μπορείς να κάνεις τίποτα την στιγμή εκείνη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα στέλνεις γίνεται η δουλειά σου και μετά τα έξτρα που ζήτησε τα μοιράζεσαι με έναν χωρίς σβέρκο.

2 λεπτά πριν, sotirisl είπε

όχι καλέ... εκβιασμός είναι... απλά δεν μπορείς να κάνεις τίποτα την στιγμή εκείνη...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, sotirisl είπε

όχι καλέ... εκβιασμός είναι... απλά δεν μπορείς να κάνεις τίποτα την στιγμή εκείνη...

Κοίτα...

Σενάριο 1:

Αν η συγκεκριμένη δικηγόρος χειρίστηκε κάποια υπόθεσή σου και δικαιώθηκες στο δικαστήριο ( χρηματική αποζημίωση κλπ) είναι πιθανό να ζητάει ποσοστό επί του ποσού της αποζημίωσης ή το εφάπαξ ποσό που αναφέρεται στο συμφωνητικό παροχής υπηρεσιών..

Σενάριο 2:

Απλά μπήκες στο τόπικ για να τρολάρεις στυγνά και να μας κάνεις να χάσουμε τον ύπνο μας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, DimVavas είπε

Παιζει 100%. Μου έχει συμβει και στο Airbnb. Επειδή προσπάθησε από την πρώτη και δεν είχε χρήματα, τράβηξε από τη 2η, ούτε ρώτησε.

Μαλλον δε διαβασες το θεμα έμπειρε γνώστη.

Δεν είναι οτι επέλεξα να αγοράσω λογισμικό, συνδρομή κτλ και τωρα ζητάω τα ρέστα, είναι ότι η πληρωμή έγινε "unauthorized" και χωρίς να δώσω έγκριση, οπότε δεν κολλάει το τι είναι το προϊόν.

εσύ μπορεί να μην πλήρωσες για συνδρομή κτλ

δεν ξέρεις όμως το PAYPAL πως έχει χαρακτηρισμένο τον συγκεκριμένο λογαριασμό (στοίχημα - συνδρομή - υπηρεσίες)

εκεί είναι όλο το μυστικό αν θες να ξέρεις

αν κάποιος πουλάει προιόντα τότε γίνεται το refund

αν κάποιος πουλάει υπηρεσίες - συνδρομές - στοίχημα κτλ (έτσι είναι δηλωμένος ο λογαριασμός του) τότε μπορούν να αρνηθούν το refund.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Διάβασα μόνο την πρώτη σελίδα οπότε συγνώμη αν το έχει αναφέρει κάποιος.

Η απορία σου πως γίνεται να σου τράβηξε λεφτά λύνεται ως εξής:

Υπάρχουν πολλά site που κάνουν το ίδιο με το 1€ και σου αναφέρουν με μικρά γράμματα ότι θα ενεργοποιηθεί η αυτόματη ανανέωση. Όπως και στο Netflix, Spotify , battle.net κτλ

Οπότε δεν μπήκες να την απενεργοποιήσεις , πέρασαν οι 15 ημέρες και σε χρέωσε.

Αν δεν έχει μπει ήδη μπες στο site να σταματήσεις το subscription.

Φαντάζομαι θα στο είπαν και άλλοι σε στις υπόλοιπες 5 σελίδες

Καλή τύχη με το PayPal

Edit: μόλις είδα ότι στο έχουν πει και άλλοι

Επεξ/σία από tsofras
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...