Προς το περιεχόμενο

Τον έφαγαν οι SJW τον RMS...


firewalker

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΣΟΒΑΡΑ??παει και δικαιολογει την παιδαριστια,παιδοφιλια και τους βιασμους και εχουν και αδικο που τον ξηλωνουν??

μακαρι να τον διαγραψει η γη απο τα καταστιχα της.και αυτον και ολους τους ανωμαλους που κυκλοφορουν.....

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, koufs είπε

έχει πλάκα,

ο κάθε πικραμένος με το linux

βρήκε ευκαιρία να ξεσπαθώσει      🤣

μην μπλεκουμε το λινουξ κτλ...αν ηταν ανωμαλος της apple θα αλλαζε κατι???σκουπιδια και κατακαθια παντου υπαρχουν

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το έχω γράψει και στο σχετικό νήμα της είδησης ότι ο Stallman έχει πει διάφορες μλκ κατά καιρούς αλλά εδώ ξεπέρασε τον εαυτό του. Και ποιο πολύ γιατί μιλάμε για μια ιστορία ενός διαπλεκόμενου προαγωγού που εμφανίστηκε ξαφνικά με περιουσία εκατομμυρίων δολαρίων χωρίς καν να ξέρει κανείς που τα βρήκε και που είναι γνωστός για τα πάρτυ παιδεραστίας με ανήλικα αγοράκια και κοριτσάκια που έκανε ακόμα και σε ηλικίες 12 ετών. 

Κολήτός φιλος φυσικά όλου του πολιτικού κόσμου της Αμερικής όπως του Trump, Clinton και αρκετών άλλων αλλά είχε απλώσει τα δίχτυα του και στην ευρώπη με εμπλεκόμενους ακόμα και μέλη της βασιλικής οικογένειας της αγγλίας. 

Φυσικά πήρε αυτό που του άξιζε αλλά ακόμα και η περίπτωση του θανάτου του βγάζει σαπίλα καθώς και καλά αυτοκτόνησε λίγο πριν αρχίσει να δίνει καταθέσεις για την υπόθεση και όνοματα σε ένα ίδρυμα κράτησης για 24αωρη φύλαξη ώστε να μην μπορέσει να αυτοκτονήσει.. ok 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγά μην αυτοκτόνησε ο λεγάμενος με τόσα λεφτά...θα λιάζει την κορμάρα του σε κάποιο εξωτικό νησάκι και απο εδώ παν και οι άλλοι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, dalan2007 είπε

ΣΟΒΑΡΑ??παει και δικαιολογει την παιδαριστια,παιδοφιλια και τους βιασμους και εχουν και αδικο που τον ξηλωνουν??

μακαρι να τον διαγραψει η γη απο τα καταστιχα της.και αυτον και ολους τους ανωμαλους που κυκλοφορουν.....

Πολύς κόσμος έχει συμπεράνει αυτό το πράγμα που λες, δεν νομίζω όμως ότι είναι έτσι. Ο περισσότερος κόσμος δεν έχει χρόνο (και διάθεση) να κάτσει να ψάξει κάτι και να εμβαθύνει οπότε βασίζεται στα ειδησεογραφικά sites τα οποία παραφουσκώνουν πολλά (ή και όλα) θέματα για περισσότερο τζέρτζελο και περισσότερα views. Αν διαβάσεις ειδήσεις των τελευταίων ημερών γίνεται χαμός και του προσδίδουν ότι είπε ένα κάρο πράγματα. Μετά υπάρχουν και άτομα που δεν το διάβασαν καν σε ειδήσεις αλλά το άκουσαν από κάποιο (ο οποίος μπορεί να το άκουσε από κάποιον άλλον και πάει λέγοντας) οπότε άλλο νομίζεις ότι έγινε και άλλο έγινε.

Η μεγάλη σπίθα άναψε από ένα blog post που ζητούσε να μην τον καλούν σε ομιλίες και το άτομο που το έγραψε παραδέχτηκε μετά ότι έγραψε πιο πολύ με το συναίσθημα αυτά που έγραψε και όχι τόσο γιατί έκανε έρευνα. Μετά όμως είχε ήδη αναπαραχθεί από διάφορα sites (τα οποία φούσκωσαν και λίγο το θέμα) και ξέφυγε.

Χωρίς φυσικά να μπορώ να είμαι σίγουρος για το τι πιστεύει ο Stallman ή γενικότερα κάποιος άλλος από εμένα, δεν νομίζω ότι δικαιολογεί κανένα από αυτά. Αυτό που πρέπει να ξέρεις για τον Stallman είναι ότι έχει εμμονή με την ορθότητα. Να σου πω ένα ακραίο παράδειγμα. Αν πεθάνει κάποιος opensource developer και είναι στην κηδεία του, εκεί ο παπάς εξιστορεί τη ζωή του αποθανόντα και πει "αγαπούσε τους υπολογιστές και κυρίως το linux", τον έχω ικανό να σηκωθεί και να πει "το GNU/Linux" ενώ ο περισσότερος κόσμος θα το άφηνε να περάσει έτσι, με το σκεπτικό ότι οι συγγενείς θρηνούν τον δικό τους και δεν είναι η ώρα για τυπικούρες.

Αν διαβάσεις τις δηλώσεις του έχοντας αυτή τη λεπτομέρεια στο μυαλό σου, δεν νομίζω ότι δικαιολογεί τίποτα από αυτά που του προσάπτουν. Σκέψου ότι ο τάδε άνθρωπος έχει ένα χαρέμι από ανήλικα παιδιά στα οποία ασελγεί και τα προωθεί και σε άλλους. Είναι όμως διάσημος και έχει άκρες παντού και κάνει κοσμικά πάρτυ και ποιος ξέρει τι. Έχει πει λοιπόν σε αυτά τα παιδιά ότι θα πλησιάζουν τους καλεσμένους και θα παρουσιάζονται ότι πηγαίνουν με την θέλησή τους γιατί αλλιώς θα έχουν την Χ τιμωρία. Αν εσύ βρεθείς καλεσμένος σε ένα από αυτά τα πάρτυ (μη γνωρίζοντας τι παίζει με τα παιδιά) και σε πλησιάσει μια κοπέλα δείχνοντας ότι σε γουστάρει, μπορείς να ξέρεις ότι το κάνει στα ψέμματα ; Αυτό που λέει λοιπόν είναι ότι δεν ταιριάζει εδώ η λέξη "βιασμός" και πρέπει να χρησιμοποιηθεί μια άλλη λέξη. Δεν ξέρω πώς είναι νομικά η κατηγορία της σεξουαλικής πράξης με ανήλικο. Δεν λέει ότι καλώς έκανε κάποιος που έκανε σεξ με την κοπέλα, απλά λέει ότι τυπικά πρέπει να χρησιμοποιηθεί άλλη λέξη.

Και για το θέμα της παιδοφιλίας είχε πει ότι "δεν υπάρχουν στοιχεία ότι η συναινετική παιδοφιλία βλάπτει τα παιδιά". Αυτό μπορεί κάλλιστα να το ερμηνεύσει κάποιος ότι "άρα υπό συνθήκες θεωρεί συγχωρητέα την παιδοφιλία" και να νευριάσει, αυτό όμως είναι άλμα της σκέψης. Μην το πας παρακάτω και διάβασε μόνο αυτό που γράφει. Αλήθεια δεν είναι ότι δεν υπάρχουν στοιχεία ;

 

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
51 λεπτά πριν, imitheos είπε

Πολύς κόσμος έχει συμπεράνει αυτό το πράγμα που λες, δεν νομίζω όμως ότι είναι έτσι. Ο περισσότερος κόσμος δεν έχει χρόνο (και διάθεση) να κάτσει να ψάξει κάτι και να εμβαθύνει οπότε βασίζεται στα ειδησεογραφικά sites τα οποία παραφουσκώνουν πολλά (ή και όλα) θέματα για περισσότερο τζέρτζελο και περισσότερα views. Αν διαβάσεις ειδήσεις των τελευταίων ημερών γίνεται χαμός και του προσδίδουν ότι είπε ένα κάρο πράγματα. Μετά υπάρχουν και άτομα που δεν το διάβασαν καν σε ειδήσεις αλλά το άκουσαν από κάποιο (ο οποίος μπορεί να το άκουσε από κάποιον άλλον και πάει λέγοντας) οπότε άλλο νομίζεις ότι έγινε και άλλο έγινε.

Η μεγάλη σπίθα άναψε από ένα blog post που ζητούσε να μην τον καλούν σε ομιλίες και το άτομο που το έγραψε παραδέχτηκε μετά ότι έγραψε πιο πολύ με το συναίσθημα αυτά που έγραψε και όχι τόσο γιατί έκανε έρευνα. Μετά όμως είχε ήδη αναπαραχθεί από διάφορα sites (τα οποία φούσκωσαν και λίγο το θέμα) και ξέφυγε.

Χωρίς φυσικά να μπορώ να είμαι σίγουρος για το τι πιστεύει ο Stallman ή γενικότερα κάποιος άλλος από εμένα, δεν νομίζω ότι δικαιολογεί κανένα από αυτά. Αυτό που πρέπει να ξέρεις για τον Stallman είναι ότι έχει εμμονή με την ορθότητα. Να σου πω ένα ακραίο παράδειγμα. Αν πεθάνει κάποιος opensource developer και είναι στην κηδεία του, εκεί ο παπάς εξιστορεί τη ζωή του αποθανόντα και πει "αγαπούσε τους υπολογιστές και κυρίως το linux", τον έχω ικανό να σηκωθεί και να πει "το GNU/Linux" ενώ ο περισσότερος κόσμος θα το άφηνε να περάσει έτσι, με το σκεπτικό ότι οι συγγενείς θρηνούν τον δικό τους και δεν είναι η ώρα για τυπικούρες.

Αν διαβάσεις τις δηλώσεις του έχοντας αυτή τη λεπτομέρεια στο μυαλό σου, δεν νομίζω ότι δικαιολογεί τίποτα από αυτά που του προσάπτουν. Σκέψου ότι ο τάδε άνθρωπος έχει ένα χαρέμι από ανήλικα παιδιά στα οποία ασελγεί και τα προωθεί και σε άλλους. Είναι όμως διάσημος και έχει άκρες παντού και κάνει κοσμικά πάρτυ και ποιος ξέρει τι. Έχει πει λοιπόν σε αυτά τα παιδιά ότι θα πλησιάζουν τους καλεσμένους και θα παρουσιάζονται ότι πηγαίνουν με την θέλησή τους γιατί αλλιώς θα έχουν την Χ τιμωρία. Αν εσύ βρεθείς καλεσμένος σε ένα από αυτά τα πάρτυ (μη γνωρίζοντας τι παίζει με τα παιδιά) και σε πλησιάσει μια κοπέλα δείχνοντας ότι σε γουστάρει, μπορείς να ξέρεις ότι το κάνει στα ψέμματα ; Αυτό που λέει λοιπόν είναι ότι δεν ταιριάζει εδώ η λέξη "βιασμός" και πρέπει να χρησιμοποιηθεί μια άλλη λέξη. Δεν ξέρω πώς είναι νομικά η κατηγορία της σεξουαλικής πράξης με ανήλικο. Δεν λέει ότι καλώς έκανε κάποιος που έκανε σεξ με την κοπέλα, απλά λέει ότι τυπικά πρέπει να χρησιμοποιηθεί άλλη λέξη.

Και για το θέμα της παιδοφιλίας είχε πει ότι "δεν υπάρχουν στοιχεία ότι η συναινετική παιδοφιλία βλάπτει τα παιδιά". Αυτό μπορεί κάλλιστα να το ερμηνεύσει κάποιος ότι "άρα υπό συνθήκες θεωρεί συγχωρητέα την παιδοφιλία" και να νευριάσει, αυτό όμως είναι άλμα της σκέψης. Μην το πας παρακάτω και διάβασε μόνο αυτό που γράφει. Αλήθεια δεν είναι ότι δεν υπάρχουν στοιχεία ;

ρε σεις ποια στοιχεία και μλκ. Μιλάμε για παιδιά και για κάτι σκατόγερους που θέλουν να τα πηδήξουν. 

Ρε κράξιμο σε όσους διακινούν και λένε τέτοιες μλκ. Είναι σαν να αρχίσουμε να λέμε ότι δεν υπάρχουν στοιχεία που ο βιασμός έχει επιπτώσεις στο θύμα.

Ελεος πια με τις ψυανωμαλάρες για να ικανοποιήσουν τα δικά τους άρωστα γούστα το μόνο που σκέφτονται είναι το τομάρι τους και τίποτα άλλο. 

Επεξ/σία από chek2fire
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, chek2fire είπε

ρε σεις ποια στοιχεία και μλκ. Μιλάμε για παιδιά και για κάτι σκατόγερους που θέλουν να τα πηδήξουν. 

Ρε κράξιμο σε όσους διακινούν και λένε τέτοιες μλκ. Είναι σαν να αρχίσουμε να λέμε ότι δεν υπάρχουνσ τοιχεία που ο βιασμός έχει επιπτώσεις στο θύμα.

Ελεος πια με τις ψυανωμαλάρες για να ικανοποιήσουν τα δικά τους άρωστα γούστα το μόνο που σκέφτονται είναι το τομάρι τους και τίποτα άλλο. 

Ο check2fire έγραψε με πιο σύντομα και περιεκτικά λόγια αυτό που ήθελα να γράψω. Βλέπουμε ένα misquote που λέει κάτι άλλο από αυτό που είπε κάποιος, διαβάζουμε το μισό από το misquote, βάζουμε και κάποια εντελώς άσχετα strawman "σαν να λέμε ότι ο βιασμός δεν έχει επιπτώσεις στο θύμα" και ρίχνουμε στην πυρά τον ανήθικο. Ακριβώς αυτό έγινε από την πλειοψηφία των αναγνωστών.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τέτοια θέματα φυσικα και στην πυρά και ακόμα παραπέρα. Η παιδεραστία είναι ποιο ειδεχθές έγκλημα ακόμα και από τον βιασμό. Και στα δύο εγκλήματα ο ψυχανώμαλος για ικανοποιήσει το τομάρι του καταστρέφει ανθώπους για το υπόλοιπο της ζωής τους. Φυσικά είναι τόσο τομάρια αυτοί οι τύποι που τα κάνουν που αδιαφορούν τελείως για τις επιπτώσεις των πράξεων τους.

Οχι δεν υπάρχει καμία ανοχή σε τέτοια πράγματα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, chek2fire είπε

τέτοια θέματα φυσικα και στην πυρά και ακόμα παραπέρα. Η παιδεραστία είναι ποιο ειδεχθές έγκλημα ακόμα και από τον βιασμό. Και στα δύο εγκλήματα ο ψυχανώμαλος για ικανοποιήσει το τομάρι του καταστρέφει ανθώπους για το υπόλοιπο της ζωής τους. Φυσικά είναι τόσο τομάρια αυτοί οι τύποι που τα κάνουν που αδιαφορούν τελείως για τις επιπτώσεις των πράξεων τους.

Οχι δεν υπάρχει καμία ανοχή σε τέτοια πράγματα. 

Και που είδες είτε εγώ είτε ο Stallman να διαφωνούμε ότι είναι ειδεχθές έγκλημα ή να την ανεχόμαστε ;

Αυτό είναι ένα κακό με τον γραπτό λόγο (σε συνδυασμό με την ταχύτητα της ζωής στον αιώνα μας) και το βλέπουμε συνέχεια στο twitter. Γράφει κάποιος το Χ, κάποιοι το παρερμηνεύουν και αντί να ρωτήσουν "τι εννοούσες εδώ;" πάνε και γράφουν με σιγουριά "έγραψες το Ψ" και ζητάνε από τον εργοδότη σου να σε απολύσει.

Μην κάνεις άλματα και αποδίδεις στον Stallman αυτό που εσύ σκέφτηκες αλλά διάβασε τι έγραψε.

Αναφορά σε κείμενο

“There is little evidence to justify the widespread assumption that willing participation in pedophilia hurts children. Granted, children may not dare say no to an older relative, or may not realise they could say no; in that case, even if they do not overtly object, the relationship may still feel imposed to them. That’s not willing participation, it’s imposed participation, a different issue.”

Δεν έψαξα το παρασκήνιο του σχολιασμού του αλλά υποθέτω ότι κάπου διάβασε "pedophilia hurts children" και δεν του άρεσε που κάποιος έγραψε κάτι τόσο κατηγορηματικό για αυτό και το σχολίασε. Εδώ βλέπουμε δύο διαφορετικές σκέψεις.

1) "Δεν υπάρχουν στοιχεία ότι η _συναινετική_ παιδοφιλία βλάπτει τα παιδιά". Άσε στην άκρη το συναίσθημα και θα δεις ότι είναι τεχνικά σωστό. Πήρανε ψυχολόγοι πχ 100 παιδιά, τα υπέβαλαν σε παιδοφιλία για χρόνια και μελέτησαν τι γίνεται και έγραψαν το αποτέλεσμα σε κάποιο paper; Επειδή θα με παρεξηγήσεις και εμένα σαν τον Stallman, να τονίσω ότι _ΔΕΝ_ λέω ότι δεν βλάπτει τα παιδιά. Να πω το αυτονόητο ότι καταδικάζω την παιδοφιλία και ό,τι άλλο θέλεις να καταδικάσω. Απλά η πρόταση αυτή-καθεαυτή είναι τεχνικά σωστή.

2) "Βέβαια, τα παιδιά μπορεί να μην πουν όχι επειδή μπορεί να μην καταλάβουν ότι μπορούν να πουν όχι. Σε αυτή την περίπτωση δεν μιλάμε για συναίνεση"

Και αυτή η πρόταση είναι τεχνικά σωστή. Εδώ μάλιστα αναιρεί αυτό που είπε πριν και καθιστά τον όλο σχολιασμό μια ανούσια δήλωση, πράγμα που μου ενισχύει την άποψη ότι το έγραψε απλά από pedantry. Κάποιος θα αναρωτηθεί δικαίως γιατί να γράψει κάτι τόσο pedantic και ανούσιο;

Μια φορά πήγα στη ΔΕΗ για ένα θέμα. Πριν από εμένα είχε σειρά ένας τύπος γύρω στα 55-60. Μέσα στο γραφείο βγάζει από την τσέπη του μια μικρή μετροταινία (από εκείνες με την μεταλλική μετροταινία που όταν την αφήνεις ξανατυλίγεται μέσα) με αλφαδάκι και το βάζει σε ένα καδράκι που είχε ο υπάλληλος στο τοίχο του γραφείου και το γυρνάει λίγο προς την μία πλευρά. Ένα καδράκι που ήταν 1 μοίρα λάθος σε ένα κτίριο που μπορεί να μην ξαναπήγαινε ποτέ και παρόλα αυτά δεν μπορούσε να το βλέπει έτσι. Έπρεπε να το διορθώσει.

Εννοείται πως δεν μπορώ να ξέρω τι έγινε και μπορεί κάλλιστα να έχει ασελγήσει σε 10 παιδιά ο Stallman, αλλά δεν νομίζω. Αυτή την εντύπωση σαν τον τύπο στη ΔΕΗ μου έχει δώσει και ο Stallman με τις pedantic δηλώσεις που κάνει κατά καιρούς.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Δολοφονία χαρακτήρα" λέγεται, και είναι κάτι που αγαπούν να κάνουν οι κατίνες του σύγχρονου κόσμου (βλέπε SJWs). Δυστυχώς, έτσι έχει καταντήσει η "ακαδημία" των ΗΠΑ. Και ακόμα πιο δυστυχώς, όλα αυτά τα καρκινώματα έχουν διεισδύσει πλήρως στις δυτικές κοινωνίες. Θυμάστε τη φράση "Δεν είμαι αμερικανάκι"? Αν ήταν ψέματα στο παρελθόν, φανταστείτε τώρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...