Προς το περιεχόμενο

περίεργη αγγελία


dimtsef

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπέρα, έστειλα σε ένα παλικάρι για μια αγγελία ότι ενδιαφέρομαι και μου έστειλε αυτό εδώ

" Καλησπέρα μπορώ να στις δώσω το minimum 60€ με τα έξοδα αποστολής δικά σου αλλά δέχομαι μόνο με αντικαταβολή

Αν δεις στο skroutz 100€ κάνει αυτό το kit δεν γίνεται πιο χαμηλότερα από 60€ γιατί έχω ανάγκη τα χρήματα και όπως σου είπα δέχομαι με αντικαταβολή όχι με κατάθεση... Ευχαριστώ

Μήπως ενδιαφέρεσαι; Αλλιώς όπως θες 50€ μόνο αν γίνεται με αντικαταβολή και τα έξοδα δικά σου τώρα για την διαδικασία και ότι απορία έχεις μπορούμε να τα συζητήσουμε."

 

το ίδιο πράγμα δεν λέει και στις 2 περιπτώσεις ? επίσης μου κάνει εντύπωση ότι έχει ανάγκη τα χρήματα αλλά δε θέλει κατάθεση αλλά αντικαταβολή που θα κάνει τουλάχιστον 10-12 μερες να τα πάρει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάθημα στη ζωή είναι, ότι δεν μας κάνει να αισθανόμαστε άνετα, φεύγουμε.

Μη το σκέφτεσαι. Πες το διαίσθηση, πες το ότι θες, απλά φεύγεις.

Με εκτίμηση,

Δημήτρης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικά εννοεί τα έξοδα αντικαταβολής .

Στην πρώτη περίπτωση πληρώνεις μόνο την αποστολή ενώ στη δεύτερη κ τα έξοδα αντικαταβολής.

Αυτό καταλαβαίνω εγώ τουλάχιστον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, dimtsef είπε

καλησπέρα, έστειλα σε ένα παλικάρι για μια αγγελία ότι ενδιαφέρομαι και μου έστειλε αυτό εδώ

" Καλησπέρα μπορώ να στις δώσω το minimum 60€ με τα έξοδα αποστολής δικά σου αλλά δέχομαι μόνο με αντικαταβολή

Αν δεις στο skroutz 100€ κάνει αυτό το kit δεν γίνεται πιο χαμηλότερα από 60€ γιατί έχω ανάγκη τα χρήματα και όπως σου είπα δέχομαι με αντικαταβολή όχι με κατάθεση... Ευχαριστώ

Μήπως ενδιαφέρεσαι; Αλλιώς όπως θες 50€ μόνο αν γίνεται με αντικαταβολή και τα έξοδα δικά σου τώρα για την διαδικασία και ότι απορία έχεις μπορούμε να τα συζητήσουμε."

το ίδιο πράγμα δεν λέει και στις 2 περιπτώσεις ? επίσης μου κάνει εντύπωση ότι έχει ανάγκη τα χρήματα αλλά δε θέλει κατάθεση αλλά αντικαταβολή που θα κάνει τουλάχιστον 10-12 μερες να τα πάρει..

Προφανώς, δεν θέλει ΚΑΤΑΘΕΣΗ γιατί θα τα πάρει η ΕΦΟΡΙΑ.

  • Like 1
  • Confused 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ να πω ότι στο παρελθόν παραλίγο να την πατήσω με κάτι που πήγα να αγοράσω με αντικαταβολή από αγγελία.

Ήταν ένα λαπτοπ σε καλή τιμή οπότε έκλεισα να το πάρω με αντικαταβολή. 

Την ημέρα που ήρθε η ειδοποίηση πως μου κόβει και κάνω μια αναζήτηση το κινητό του πωλητή στο Google και μου βγάζει πως πρόκειται για απατεώνα που έχει κλέψει πολλούς στέλνοντας με αντικαταβολή κουτιά που δεν περιέχουν το προϊόν της αγγελίας. 

Προφανώς δεν παρέλαβα. 

Άλλη φορά που πήγα να την πατήσω ως πωλητής (εκεί έκανε μπαμ βέβαια σε κάποιο σημείο πως πρόκειται για scam) είναι όταν πήγα να πουλήσω ένα tablet και μου έγραψε κάποιος ξένος πως και καλά ενδιαφέρεται και να του το στείλω Μαδαγασκάρη και θα μου έβαζε τα λεφτά με έναν περίεργο τρόπο στον λογαριασμό μου κλπ κλπ. Απάντησα στο πρώτο του μήνυμα και μετά ούτε ασχολήθηκα. Αυτό που μου φάνηκε περίεργο ήταν πως για ένα tablet των 80ε ήταν έτοιμος να χάσει τόσο χρόνο στην συζήτηση.

Οι αγγελίες έχουν μεγάλο ρίσκο και αν δεν μιλάμε για ebay ο κανόνας για μένα είναι πως αν κάτι φαίνεται πολύ καλό για να είναι αληθινό, δεν το παίζω έξυπνος.

Όσο για την αντικαταβολή, πολλοί αγοραστές την προτιμούν ως μέθοδο απόστολης για ασφάλεια, το θέμα είναι πως από ότι θυμάμαι δεν μπορείς να πεις στα ΕΛΤΑ να ανοίξεις το δέμα πριν πληρώσεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλά σου λένε ρε δεν ήθελα με κατάθεση γιατί θα μου τα έπαιρνε η εφορία και άμα περιμενα από σένα πάει πέταξε το πουλάκι τώρα άλλος τις χαίρεται τις μνήμες! ;) Εχε γειά 😉

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Philip023 είπε

Καλά σου λένε ρε δεν ήθελα με κατάθεση γιατί θα μου τα έπαιρνε η εφορία και άμα περιμενα από σένα πάει πέταξε το πουλάκι τώρα άλλος τις χαίρεται τις μνήμες! ;) Εχε γειά 😉

Ε καλά τώρα και εσύ…

Αν είναι η απάντηση σου, αυτή που ανέβασε ο φίλος, τότε καλά έκανε…

Είναι αρκετά «κακογραμμένη»… που θέλεις δεν θέλεις σε βάζει σε δεύτερες σκέψεις…

2 ώρες πριν, Philip023 είπε

Καλά σου λένε ρε δεν ήθελα με κατάθεση γιατί θα μου τα έπαιρνε η εφορία

 

Στις 20/9/2019 στις 5:51 ΜΜ, christakos07 είπε

Καλύτερα να μασάς, παρά να μιλάς.

Καλύτερα να μασάς, παρά να μιλάς χρηστάκο.

Επεξ/σία από bromiaris
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, bromiaris είπε

Ε καλά τώρα και εσύ…

Αν είναι η απάντηση σου, αυτή που ανέβασε ο φίλος, τότε καλά έκανε…

Είναι αρκετά «κακογραμμένη»… που θέλεις δεν θέλεις σε βάζει σε δεύτερες σκέψεις…

Καλύτερα να μασάς, παρά να μιλάς χρηστάκο.

Η κατανόηση και η αντίληψη είναι δύσκολο αντικείμενο. Δυστυχώς η πλειοψηφία υστερεί. Το πρόβλημα της όλης συμβίωσης έγκειται στην ισότητα της άποψης.

Επεξ/σία από christakos07
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/9/2019 στις 5:51 ΜΜ, christakos07 είπε

Καλύτερα να μασάς, παρά να μιλάς.

Σε αυτό το κείμενο, που εσένα σου ήρθε να γράψεις αυτό, ο TS μου εκανε LIKE. Αν σου λέει κάτι αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Σε αυτό το κείμενο, που εσένα σου ήρθε να γράψεις αυτό, ο TS μου εκανε LIKE. Αν σου λέει κάτι αυτό.

o TS πιθανώς έχει χιούμορ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, bromiaris είπε

Ε καλά τώρα και εσύ…

Αν είναι η απάντηση σου, αυτή που ανέβασε ο φίλος, τότε καλά έκανε…

Είναι αρκετά «κακογραμμένη»… που θέλεις δεν θέλεις σε βάζει σε δεύτερες σκέψεις…

Καλύτερα να μασάς, παρά να μιλάς χρηστάκο.

Ναι φίλε μου 4 μνήμες ραμ από 4gb στα 70€ που ήταν ελαφρώς μεταχειρισμένες που σε τιμή του Σκρουτζ τις βρίσκεις στα 100€ τα 70 του κακοπεφταν του κυριου τις ήθελε 50 και μετά θα το πήγαινε για 40 γιατί αυτός είναι έξυπνος και μεις τρώμε κουτοχορτο καταλαβες; 😛

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, christakos07 είπε

Η κατανόηση και η αντίληψη είναι δύσκολο αντικείμενο. Δυστυχώς η πλειοψηφία υστερεί. Το πρόβλημα της όλης συμβίωσης έγκειται στην ισότητα της άποψης.

Βρε καλύτερα να μασάς παρά να μιλάς, γιατί όσο μιλάς εκτίθεσαι...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...