Προς το περιεχόμενο

Εξάρθρωση πανευρωπαϊκού κυκλώματος απάτης στη συνδρομητική τηλεόραση


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 minutes ago, Retromaniac said:

Δεν έχεις άδικο ότι δεν είναι απάτη αλλα κλοπη. Αλλά νομίζω ότι δεν είναι και η ουσία στο θέμα. Στην κλοπή βέβαια συμμετείχαν και όσοι αγόραζαν σε χαμηλότερη τιμή σαν κλεπταποδοχοι. Κανονικά θα πρέπει να αποδοθούν σε όλους κατηγορίες αλλά λόγω του μεγάλου αριθμού και λόγω ότι ο καθένας θα πει ότι ξεγελάστηκε, δεν θα γινει. Αν γινόταν πάντως λόγω του τελευταίου (ότι δήθεν ξεγελάστηκαν) θα κατηγορηθούν και για απάτη εκτός από κλοπή.

Δεν το βρίσκω απίθανο να δίνουν ευκαιρία/πάτημα στους "συνδρομητές" να πουν ότι εξαπατήθηκαν κι ότι και καλά δεν ήξεραν, σε περίπτωση που ασκηθούν διώξεις σε όλους, χαρακτηρίζοντας την όλη φάση ως απάτη.

Επεξ/σία από ThReSh
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 242
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, ThReSh είπε

Ποια ήταν η απάτη;

 

διαμοιρασμός υλικού που θίγει τα πνευματικά δικαιώματα, αφορολόγητο χρήμα. Αλήτης παιδί μου, τιποτένιος μαζί με τους δολοφόνους να μπεί 😁 

 

 

Επεξ/σία από nosstrom
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ThReSh είπε

Προφανώς και δεν επιτρέπεται. Το ισχυρίστηκε όμως στο πελάτη ότι επιτρεπόταν ώστε να λέμε ότι τον εξαπάτησε? Αν λοιπόν δεν έκανε τέτοιο ισχυρισμό, δεν εξαπάτησε τον πελάτη.

Καταρχάς εξαπάτησε την κοινωνία του, και τους δημιουργούς του περιεχομένου.

Επίσης ο πελάτης μπορεί να μην αντιλαμβάνεται πως ακριβώς λειτουργεί το πλαίσιο αυτό και άρα ναι, για κάποιους πελάτες τουλάχιστον τους εξαπάτησε και κάτω από μια απευθείας σχέση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ βλέπετε πως δουλεύει το Smart DNS.

Ουσιαστικά o content provider δεν βλέπει ποτέ το public ip σου.

 

 

Στην πράξη δεν έχω δοκιμάσει βέβαια τον συνδυασμό bein sports + unlocator που είναι και νομιμότατος.

Αν το δοκιμάσει κάποιος ας μας ενημερώσει αν αξίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ThReSh είπε

Το ότι ξέρω πως είναι παράνομη η πώληση φαίνεται από το 2ο post μου στο topic. Δεν μπορώ να καταλάβω πως πιστεύετε ότι υπονοώ πως δεν είναι παράνομη.

Καλά το πας... για συνέχισε το... Δηλ η σχέση πωλητή κλοπιμαιων με αγοραστή κλοπιμαιων είναι νόμιμη; Το ότι ο πωλητής φέρθηκε "έντιμα" στον αγοραστή και του έδωσε αυτό που ήθελε σε πολύ καλή τιμή, που ταιριάζει με το αρχικό σου ερώτημα; "Ποια ήταν η απάτη;" 

Η απάτη ήταν, διότι έκλεβε και πουλούσε ο πωλητής και απάτη διέπραξε ο αγοραστής που αποδέχθηκε κλοπιμαια. Δηλ ο αγοραστής είχε στην κατοχή του ξένη περιουσία, παράνομα και εν γνώση του. Τι δεν καταλαβαίνεις; 

Υ. Σ. Απάτη : (νομικός όρος) ποινικό αδίκημα κατά το οποίο κάποιος αποσπά ξένη περιουσία για να ωφεληθεί ο ίδιος ή τρίτοι.

 

 

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 minute ago, nhzt said:

Καλά το πας... για συνέχισε το... Δηλ η σχέση πωλητή κλοπιμαιων με αγοραστή κλοπιμαιων είναι νόμιμη; Το ότι ο πωλητής φέρθηκε "έντιμα" στον αγοραστή και του έδωσε αυτό που ήθελε σε πολύ καλή τιμή, που ταιριάζει με το αρχικό σου ερώτημα; "Ποια ήταν η απάτη;" 

Συνεχίζεις να υποθέτεις ότι δεν θεωρώ παρανομη την όλη φάση, ΔΕΝ το ισχυρίστηκα πουθενά ούτε το πιστεύω γενικότερα. 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, ThReSh είπε

Συνεχίζεις να υποθέτεις ότι δεν θεωρώ παρανομη την όλη φάση, ΔΕΝ το ισχυρίστηκα πουθενά ούτε το πιστεύω γενικότερα. 

Αντιλαμβάνεσαι λάθος την έννοια απάτη λάθος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, ThReSh είπε

 

 

Από όσο ξέρω απάτη σημαίνει ότι εξαπατάς κάποιον, κυρίως τον πελάτη. Δλδ ο πελάτης δεν ήξερε ότι είναι πειρατικά και νόμιζε ότι πλήρωνε νομιμες/επίσημες υπηρεσίες?

Η απάτη είναι οτι κερδίζαν χρήμα μαύρο απλά αναμεταδίδοντας την δουλειά άλλων. Αν δεν πληρωνώταν δεν θα ήταν σε τόσο μεγάλη έκταση το δίκτυό τους και λογικά δεν θα ασχολούνταν κανείς. Υπάρχει πρωτίστως οικονομικό έγκλημα με μή απόδοση φόρων και για αυτό πιστεύω οτι έγινε τοσο οργανωμένη επιχείρηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, dkstopo είπε

Από το κυνήγι της δορυφορικής πειρατείας περνάμε στο διαδίκτυο. Αυτό που πρέπει να ξέρουν οι χρήστες είναι ότι δεν είναι στο απυρόβλητο. Αν η πληρωμή και η θέαση είναι ανιχνεύσιμη μπορεί να τους σκάσει κάποιο καλό πρόστιμο. Στη Γερμανία από ότι ξέρω έχουν στείλει. Παλιότερα που το περιεχόμενο ήταν λίγο και ακριβό καταλαβαίνω την πειρατεία, σήμερα με λίγα ευρώ και πολλούς χρήστες βλέπεις ότι θες....

Αν κάποιος θέλει να δει κυρίως αθλητικά δεν είναι λίγα ευρώ, είναι αρκετά το μήνα. 

Για μένα καλύτερα να πηγαίνει κάποιος να δει 1-2 αγώνες τη βδομάδα έξω πάντως παρά αυτές οι υπηρεσίες. Έχω δει και έχουν διάφορα θέματα όπως κολλήματα και καθυστέρηση 2-3 λεπτών.

Για το συγκεκριμένο κύκλωμα που πιάσανε πάντως λένε ότι έκανε ζημιά κυρίως σε ιταλικές εταιρείες, οπότε μάλλον δεν είναι αυτοί με τα γνωστά πακέτα nova-cosmote- ταινίες με 20€ το μήνα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
35 minutes ago, ChownTuen said:

Αντιλαμβάνεσαι λάθος την έννοια απάτη λάθος

 

21 minutes ago, lamproukos19 said:

Η απάτη είναι οτι κερδίζαν χρήμα μαύρο απλά αναμεταδίδοντας την δουλειά άλλων. Αν δεν πληρωνώταν δεν θα ήταν σε τόσο μεγάλη έκταση το δίκτυό τους και λογικά δεν θα ασχολούνταν κανείς. Υπάρχει πρωτίστως οικονομικό έγκλημα με μή απόδοση φόρων και για αυτό πιστεύω οτι έγινε τοσο οργανωμένη επιχείρηση.

Μάλλον φταίει ότι έχω συνδέσει την απάτη με την εξαπάτηση του πελάτη και νόμιζα ότι υπήρχε άλλος όρος όταν βγάζεις χρήματα κλέβοντας τον ιδιοκτήτη αυτού που πουλάς και το κράτος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, EuphangeL είπε

Σε ένα spot-on thread για ακόμη μια φορά (εύγε Insomnia), έχουν βγει όλα τα παρασιτικά να υπερασπιστούν τον παρασιτικό τρόπο ζωής τους βάζοντας στην κουβέντα από το πουθενά, το γνωστό χωριάτικο argument από τελείως άλλη κατηγορία:

"Ο καταναλωτής πληρώνει 24Mbps"

Όχι bro. Ο καταναλωτής πληρώνει συνδρομητικά ένα σύνολο υπηρεσιών που του προσφέρει ο πάροχος και συμπεριλαμβάνει τεχνολογία, εξοπλισμό, τεχνική υποστήριξη και το κυριότερο, συνδεσιμότητα με Tier 1 network providers για να μπορείς να ανοίξεις τον browser σου και να συνδεθείς με το insomnia.gr. Δεν πληρώνει ούτε 24 ούτε 10 Mbps. Αν ο σάπιος χαλκός που έρχεται στο διαμέρισμα σου είναι στο τέλος της ζωής του, να τα βάλεις με τους πατεράδες που δεν μύρισαν τα νύχια τους οτι 40 χρόνια μετά οι αγωγοί αυτοί θα χρησιμοποιούνται για συχνότητες 30Mhz


Αν δεν μπορείς να καταλάβεις μια απλή σύμβαση που συνάπτεται μεταξύ εσένα και ενός παρόχου υπηρεσιών σε έναν σύγχρονο κόσμο, με μαθηματική ακρίβεια είσαι καταδικασμένος να ζεις στην μιζέρια και την άγνοια προσπαθώντας να βρεις την καλύτερη προσφορά στα supermarket και το καλύτερο "ο κλέψας του κλέψαντος" deal

Η Ιθάκη σου βρίσκεται σε διαφορετικό μέρος, μακριά από όλα αυτά

2006 ο χαλκός στο σπίτι μου έφτανε 20124mbps με συμβόλαιο 20αρα από την vivodi.

Σήμερα 2019 μάλλον ο χαλκός στο σπίτι μου έχει χαλάσει και πιάνω ΜΟΝΟ 11.000mbps από τα 24 που ΠΛΗΡΩΝΩ !

 

Ρε τι άλλο θα διαβάσουμε 

  • Like 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...