Προς το περιεχόμενο

Εξάρθρωση πανευρωπαϊκού κυκλώματος απάτης στη συνδρομητική τηλεόραση


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εμ ότι δεν είναι δικό σου δεν μπορείς να το κάνεις ότι θέλεις και να βγάζεις χρήματα εις βάρος των εταιρειών Τι να κάνουμε αυτά έχει η ζωή ήξερε που έμπλεκε Καλή διαμονή στον Κορυδαλλό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 242
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 ώρες πριν, zio10 είπε

Αν κάποιος θέλει να δει κυρίως αθλητικά δεν είναι λίγα ευρώ, είναι αρκετά το μήνα. 

Για μένα καλύτερα να πηγαίνει κάποιος να δει 1-2 αγώνες τη βδομάδα έξω πάντως παρά αυτές οι υπηρεσίες. Έχω δει και έχουν διάφορα θέματα όπως κολλήματα και καθυστέρηση 2-3 λεπτών.

Για το συγκεκριμένο κύκλωμα που πιάσανε πάντως λένε ότι έκανε ζημιά κυρίως σε ιταλικές εταιρείες, οπότε μάλλον δεν είναι αυτοί με τα γνωστά πακέτα nova-cosmote- ταινίες με 20€ το μήνα.

Από την στιγμή που δεν κατέσχεσαν δέκτες ΟΤΕ - NOVA πάει να πει οτι οι 2 συγκεκριμένοι ηταν Resellers. 

 

4 λεπτά πριν, BILL5 είπε

Εμ ότι δεν είναι δικό σου δεν μπορείς να το κάνεις ότι θέλεις και να βγάζεις χρήματα εις βάρος των εταιρειών Τι να κάνουμε αυτά έχει η ζωή ήξερε που έμπλεκε Καλή διαμονή στον Κορυδαλλό

Για Κορυδαλλο δεν νομίζω αλλά η ολη φαση ειναι σαν να πηγαινει ο καθενας μας να ξαφρίζει μαγαζιά και να τα πουλάει μετά με τον ένα η με τον άλλο τροπο. Σαν να παω εγω να κλεψω 10 smartphones 500 ευρω το καθένα και να πουλήσω 400. 4000 μαύρα και μην τον ειδατε και ουτε λειτουργικα εξοδα ουτε τιποτα.

  • Like 1
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, ikorolis είπε

αν θέλουν να μην μπορούν να τους κυνηγήσει κανείς απλά θα το κάνουν / προσφέρουν απολύτως δωρεάν

τότε δεν δίνεις αφορμή για να σε χώσουν μέσα στην φυλακή και να σε τρέχουν στα δικαστήρια

αν δεν έχεις έσοδα/κέρδη από πουθενά...

Θεωρώ ότι αυτό το έγραψες σοβαρά. Ιδού η Ρόδος ιδού και πήδημα λοιπόν. 

Φτιάξε ένα δωρεάν blog, ανέβασε αρχεία ταινιών και σειρών σε uploaded, rapidgator κλπ και μοίρασε τα links. Όλα τσάμπα χωρίς διαφημίσεις.

Βάλε και το όνομα σου αφού δε θα έχεις δώσει καμία αφορμή να σε τρέχουν και ας περιμένουμε να δούμε τι θα γίνει. Τι λες; Εγώ λέω ότι δε σου αρέσει αυτό που θα γίνει.

 

Το ποσό των 6,5 εκατομμυρίων € είναι σωστό; Γιατί αν μιλάμε για τόσα χρήματα με συνδρομητές σε τόσο πολλές χώρες, δε μιλάμε για σοβαρή ζημιά. Ή τους έπιασαν πολύ νωρίς ή παρείχαν υπηρεσίες σε πολύ κλειστό κύκλο. Γιατί αν μιλάμε π.χ. για μέσο όρο 30€ ζημιά το μήνα ανά πελάτη (ποσό πολύ αστείο με τόσο δίκτυα που streamαραν παράνομα) και η διάρκεια της παρανομίας ήταν ένας χρόνος, τότε μιλάμε συνολικά για ~18000 συνδρομητές. Τσιγάρα/ ψιλικά όταν μιλάμε για τα έσοδα από τηλεοπτικά μεγάλων πρωταθλημάτων.

 

 

Επεξ/σία από imvrios
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, basilis_k6 είπε

το μόνο που με χαλάει στην υπόθεση ειναι οτι για ένα πλημμέλημα της πλάκας συνεργάστηκαν 10 χωρες, δικαστικές αρχές, αστυνομικές αρχές και η εε. Οταν μεγάλες εταιρίες χάνουν λεφτα ξαφνικά δουλευει το συστημα, για σοβαρά εγκλήματα που αγγίζουν τον πολίτη και οχι την τσέπη μετόχων εταιρίας δεν βλέπω τέτοια μανούρα. 

Χάνει και το κράτος έσοδα από τη φορολογία.

3 ώρες πριν, Arkin είπε

Τελεια μπορω να κοιμαμαι ησυχος πια τα βραδια. Αντι να πιασουν κανα δολοφονο κλεφτη βιαστη εμπορω ναρκωτικων ασχολουνται με χαζομαρες. Μπραβο.

Τον εαυτό τους να πιάσουν δηλαδή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, imvrios είπε

Θεωρώ ότι αυτό το έγραψες σοβαρά. Ιδού η Ρόδος ιδού και πήδημα λοιπόν. 

Φτιάξε ένα δωρεάν blog, ανέβασε αρχεία ταινιών και σειρών σε uploaded, rapidgator κλπ και μοίρασε τα links. Όλα τσάμπα χωρίς διαφημίσεις.

Βάλε και το όνομα σου αφού δε θα έχεις δώσει καμία αφορμή να σε τρέχουν και ας περιμένουμε να δούμε τι θα γίνει. Τι λες; Εγώ λέω ότι δε σου αρέσει αυτό που θα γίνει.

Το ποσό των 6,5 εκατομμυρίων € είναι σωστό; Γιατί αν μιλάμε για τόσα χρήματα με συνδρομητές σε τόσο πολλές χώρες, δε μιλάμε για σοβαρή ζημιά. Ή τους έπιασαν πολύ νωρίς ή παρείχαν υπηρεσίες σε πολύ κλειστό κύκλο. Γιατί αν μιλάμε π.χ. για μέσο όρο 30€ ζημιά το μήνα ανά πελάτη (ποσό πολύ αστείο με τόσο δίκτυα που streamαραν παράνομα) και η διάρκεια της παρανομίας ήταν ένας χρόνος, τότε μιλάμε συνολικά για ~18000 συνδρομητές. Τσιγάρα/ ψιλικά όταν μιλάμε για τα έσοδα από τηλεοπτικά μεγάλων πρωταθλημάτων.

εγώ φίλε μου δουλεύω σε καλή εταιρεία έτσι έχω καλό μισθό οποίος μου επιτρέπει να πληρώνω συνδρομές για νόμιμες υπηρεσίες streaming σε ότι με ενδιαφέρει από ταινίες/σειρές

αθλητικά δεν παρακολουθώ έτσι δεν έχω COSMOTE TV/NOVA (VODAFONE/WIND) TV

αγοράζω λογισμικό ή παιχνίδια

αυτό που λέω ισχύει αλλά δεν το εφαρμόζουν γιατί το χρήμα είναι γλυκό...

αν διάβαζες στο διαδίκτυο θα μάθαινες ότι αφορά το συνόλο των "παράνομων" συνδρομητών IPTV στην ελλάδα το όποιο σύμφωνα με την COSMOTE και την NOVA αυτό ανέρχεται στα 150.000 άτομα

άρα αν αυτοί αγόραζαν νόμιμα συνδρομή σε COSMOTE TV ή NOVA

θα κέρδιζαν οι εταιρείες και το κράτος από τους φόρους

για αυτό λένε "διαφυγόντα κέρδη" και "φοροδιαφυγή" και για αυτό γίνεται κακούργημα που δικαιολογεί άρση απορρήτου

απλά να παρακαλούμε όλοι μην γίνει αυτό που απαιτούν οι ιταλοί - γερμανοί - ολλανδοί που έδωσαν στοιχεία ελλήνων συνδρομητών της παράνομης πλατφόρμας

άρση απορρήτου και ταυτοποίηση τους ώστε να ασκηθούν διώξεις σε απλούς χρήστες παράνομης πλατφόρμας IPTV γιατί τότε θα κλάψουν πολλοί έλληνες και θα είναι παραπάνω από 150.000 άτομα...

κάνε τους υπολογισμούς σου 

 

2 ώρες πριν, ΜΑΝΩΛΗΣ1 είπε

Υπάρχουν και resellers...

Ναι μεν ακριβή η Nova , ακριβός ο ΟΤΕ αλλά 10 και 20 χιλιάρικα το μήνα μαυρα, αδήλωτα, με λειτουργικά εξοδα αρκετά λιγότερα θα κάνει πολλούς να αναθεωρήσουν την φράση που ειναι η απάτη...

Από κει και πέρα. Δέκτες κανονικούς δεν ειδα να κατασχέσουν από τους 2 Ελληνες. Αρα ξεχνάμε οτι έπιασαν κεντρικούς servers...

δεν είδες καλά μάλλον τις φωτογραφίες από zougla.gr (και από άλλες πηγές που κυκλοφορούν τώρα τελευταία στο διαδίκτυο που δημοσίευσαν από τις ιταλικές αρχές

οι έλληνες είχαν τους σέρβερς στην βουλγαρία

οι βουλγαρικές αρχές τους έδωσαν στις ιταλικές αρχές

οι οποίες έβγαλαν τα προσωπικά στοιχεία τους στην δημοσιότητα

και απαιτούν από τις ελληνικές αρχές την άρση απορρήτου/ταυτοποίηση των απλών χρηστών (όπως έκαναν αυτοί)

Επεξ/σία από ikorolis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, ikorolis είπε

εγώ φίλε μου δουλεύω σε καλή εταιρεία έτσι έχω καλό μισθό οποίος μου επιτρέπει να πληρώνω συνδρομές για νόμιμες υπηρεσίες streaming σε ότι με ενδιαφέρει από ταινίες/σειρές

αθλητικά δεν παρακολουθώ έτσι δεν έχω COSMOTE TV/NOVA (VODAFONE/WIND) TV

αγοράζω λογισμικό ή παιχνίδια

αυτό που λέω ισχύει αλλά δεν το εφαρμόζουν γιατί το χρήμα είναι γλυκό...

αν διάβαζες στο διαδίκτυο θα μάθαινες ότι αφορά το συνόλο των "παράνομων" συνδρομητών IPTV στην ελλάδα το όποιο σύμφωνα με την COSMOTE και την NOVA αυτό ανέρχεται στα 150.000 άτομα

άρα αν αυτοί αγόραζαν νόμιμα συνδρομή σε COSMOTE TV ή NOVA

θα κέρδιζαν οι εταιρείες και το κράτος από τους φόρους

για αυτό λένε "διαφυγόντα κέρδη" και "φοροδιαφυγή" και για αυτό γίνεται κακούργημα που δικαιολογεί άρση απορρήτου

απλά να παρακαλούμε όλοι μην γίνει αυτό που απαιτούν οι ιταλοί - γερμανοί - ολλανδοί που έδωσαν στοιχεία ελλήνων συνδρομητών της παράνομης πλατφόρμας

άρση απορρήτου και ταυτοποίηση τους ώστε να ασκηθούν διώξεις σε απλούς χρήστες παράνομης πλατφόρμας IPTV γιατί τότε θα κλάψουν πολλοί έλληνες και θα είναι παραπάνω από 150.000 άτομα...

κάνε τους υπολογισμούς σου 

δεν είδες καλά μάλλον τις φωτογραφίες από zougla.gr που δημοσίευσε από τις ιταλικές αρχές

οι έλληνες είχαν τους σέρβερς στην βουλγαρία

οι βουλγαρικές αρχές τους έδωσαν στις ιταλικές αρχές

οι οποίες έβγαλαν τα προσωπικά στοιχεία τους στην δημοσιότητα

και απαιτούν από τις ελληνικές αρχές την άρση απορρήτου/ταυτοποίηση των απλών χρηστών (όπως έκαναν αυτοί)

Βασικά δεν είδα και πολλά. Το είπα βάση του εξοπλισμού που κατέσχεσαν στην Ελλάδα.

Για την ταυτοποίηση των θεατών κρατά πάντως μικρό καλάθι. Θα κάνουν τόσες άρσεις απορρήτου; Και τι θα κερδίσουν; 

 

Επεξ/σία από ΜΑΝΩΛΗΣ1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, ΜΑΝΩΛΗΣ1 είπε

Βασικά δεν είδα και πολλά. Το είπα βάση του εξοπλισμού που κατέσχεσαν στην Ελλάδα.

Για την ταυτοποίηση των θεατών κρατά πάντως μικρό καλάθι. Θα κάνουν τόσες άρσεις απορρήτου; Και τι θα κερδίσουν; 

είχαν εξοπλισμό (απλά ήταν λίγο για γέλια η εγκατάσταση όπως ήταν) ... μου θύμισε Data Center Forthnet στον Αγ. Στέφανο εποχές ADSL.

αν γίνει άρση απορρήτου και ταυτοποίηση απλού χρήστη

για σκέψου τι θα κερδίσουν οι εταιρείες και οι οργανισμοί προστασίας πνευματικών δικαιωμάτων

για σκέψου ... μακάρι να μην γίνει γιατί τότε αυτά που γίνονται στην γερμάνια και σε άλλες ευρωπαικές χώρες με την αποστολή "λογαριασμού" αν κατεβάσεις κάτι θα είναι για γέλια μπροστά σε αυτά που θα γίνουν εδώ...

για σκέψου ... σε μια μέρα τελείωσε το ζήτημα πειρατεία ποιος θα ρισκάρει να του γίνει άρση απορρήτου/ταυτοποίηση και να πληρώνει πρόστιμο να κινδυνεύει με δικαστήρια/φυλακή , να χάσει δουλειά

για τις γνωστές ιστοσελίδες δεν θα αλλάξει κάτι οι "έξυπνοι ιδιοκτήτες" έχουν τα μηχανήματα σε χώρες ...

οι χρήστες δεν θα μπορούν να μπουν και να κατεβάσουν ή να δουν

Επεξ/σία από ikorolis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ikorolis είπε

εγώ φίλε μου δουλεύω σε καλή εταιρεία έτσι έχω καλό μισθό οποίος μου επιτρέπει να πληρώνω συνδρομές για νόμιμες υπηρεσίες streaming σε ότι με ενδιαφέρει από ταινίες/σειρές

αθλητικά δεν παρακολουθώ έτσι δεν έχω COSMOTE TV/NOVA (VODAFONE/WIND) TV

αγοράζω λογισμικό ή παιχνίδια

αυτό που λέω ισχύει αλλά δεν το εφαρμόζουν γιατί το χρήμα είναι γλυκό...

...

Καλά όλα αυτά, ανεξάρτητα με αν συμφωνώ ας όλα ή αν μας ενδιαφέρει τι κάνεις σε προσωπικό επίπεδο (αν η αναφορά δεν έχει σχέση με την επιχειρηματολογία σου, δε μας ενδιαφέρει). Όμως δεν απάντησες στο πρώτο σκέλος αυτού που σου έγραψα.

Για να είμαστε ξεκάθαροι λοιπόν: στην Ελλάδα που μας ενδιαφέρει είναι παράνομο να διαμοιράζεις περιεχόμενο που προστατεύεται από τους νόμους περί πνευματικής ιδιοκτησίας είτε το κάνεις από την καλή σου την καρδιά είτε για να βγάλεις κέρδος. Στη δεύτερη περίπτωση απλώς θα αντιμετωπίσεις πρόσθετες κατηγορίες. Επομένως, η θέση σου την οποία σχολίασα (και ανέμενα απάντηση σου) είναι λάθος.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Fotis13 είπε

Οτι σου λεει εως 24 και εχεις 10  ας πουμε ?Μια χαρα συννομη ειναι εκτος αν δεν ειναι καλα τα ελληνικα σου ...

Έπρεπε να έλεγε και ο λογαριασμός ότι πληρώνεις ως 25 ευρώ τον μήνα , και να δίναμε όσα σήκωνε η τσέπη μας .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ο κλεψας του κλεψαντος....

κλεψιμο ΕΚΑΤΟΝΤΑΔΩΝ μυριων δανειων απο isp,κλεψιμο στο κρατος με ευλογιες του(σχεδον ολες πια ειναι θυγατρικες εξωτερικου) και τελος τα ψαρακια iptv 

https://gr.linkedin.com/company/xtream-codes?

Software εταιρεια ηταν(μεσαζωντας) ..ισως και ιταλικο φιασκο για καποια προαγωγη ή επικρατηση για αλλη μια θητεια σε καποια θεση.. στο fb παιζει ακομη με νεo url..panel δεκαδες..ακομη και για ms codes,netflix,spotify κτλ...

 

Επεξ/σία από kage
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η απάτη στο "ως 24" έγκειται στο ότι η εταιρία γνωρίζει πόσο θα πιάνεις αλλά δε σου λέει. Προτιμά το ως 24.

Επίσης, αφού αυτός που είναι δίπλα στο κουτί και πιάνει 20 και πληρώνει 25 ευρώ, αυτός που είναι 3 χλμ μακριά και πιάνει 3, θα έπρεπε να πληρώνει αναλογικά υποπολλαπλάσιο ποσό.

Τώρα για το iptv, δε νομίζω ότι αξίζει ακόμα και αυτά τα λίγα λεφτά. 

Το acestream δίνει καλύτερη ποιότητα, αλλά βέβαια δεν έχει cosmote... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, ThReSh είπε

Δεν αμφισβήτησα πουθενα ότι είναι παράνομη, μόνοι σας το υποθέσατε, καμμία "κατάληξη"/παραδοχή/whatever λοιπόν.

Απλά αναρωτήθηκα γιατί γράφτηκε ως απάτη στην είδηση ενώ ο πελάτης δεν εξαπατήθηκε σε κάτι. Ήξερε εξαρχής ότι είναι πειρατικό και παράνομο αυτό που έκανε.

Δεν έχω προσέξει να χαρακτηρίζεται το παράνομο streaming ως απάτη, τώρα το είδα 1η φορά και μου έκανε εντύπωση. Εμμονή από που κι ως που? Με έχεις δει να το σχολιάζω και σε άλλα topics?

Δεν είπα ότι μας κάνει, απλά ότι ταιριάζει περισσότερο από την απάτη.

Γτ ειναι απατη εναντι των παροχων ρε φιλε . Επαιρναν πακετα των παροχων τα εκαναν bundle και τα μεταπωλουσαν σε πολλαπλους συνδρομητες εναντι μικροτερου αντιτιμου απο το αν πληρωνες 1-1 τους παροχους ξεχωριστα. Τι διαολο γινεται εδω μεσα δεν ειναι τοσο δυσκολα τα πραγματα. Οι τυποι πωλουσαν περιεχομενο που δεν παρηγαγαν αυτοι, εκαναν απλα αναμεταδοση και χρεωναν τον κοσμο.  Οταν γινεσαι συνδρομητης εχεις και καποιες υποχρεωσεις απεναντι στον παροχο δεν εχεις μονο δικαιωματα. Πληρωνεις για να σου προσφερει περιεχομενο ενα Χ ποσο και με το Χ ποσο δεσμευεσαι πχ να μην δωσεις το περιεχομενο σε αλλους, να μην το βγαλεις στο ιντερνετ προς download κτλ. Αν σπασεις αυτους τους ορους διαπραττεις απατη. Γτ σας ειναι τοσο δυσνοητο; Υπαρχει και εξαπατηση του παροχου οχι μονο του πελατη και αυτους μανα τους γεννησε. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...