Προς το περιεχόμενο

Εξάρθρωση πανευρωπαϊκού κυκλώματος απάτης στη συνδρομητική τηλεόραση


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, ThReSh είπε

Δλδ σε speedtests και σε downloads βλέπεις 15Mbps ενώ συγχρονίζει το modem στα 50?

Αμ τι νόμιζες.

Το κλασικό χιλιοπαιγμένο εργάκι.

Καλές ταχύτητές μόνο όταν κοιμάται/λείπει όλη η πόλη.

Τυχαίο;

Δε νομίζω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 242
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators
Just now, skiabox said:

Αμ τι νόμιζες.

Το κλασικό χιλιοπαιγμένο εργάκι.

Καλές ταχύτητές μόνο όταν κοιμάται/λείπει όλη η πόλη.

Τυχαίο;

Δε νομίζω!

Δεν νομίζω κάτι, από το 2013 είχα 50αρα (Wind) και φέτος έγινε 100αρα (Voda), δεν είχα ποτέ τέτοιο θέμα. Επίσης επειδή παρακολουθώ σχεδόν κάθε μέρα ανάλογα forum sections εδώ και στο adslgr, δεν έχω προσέξει αυτό που ισχυρίζεσαι.

Ενσύρματα το PC/Laptop με το modem ή μέσω WiFi (ή Powerline)?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, skiabox είπε

Το βλέπω σε εμένα που κλειδώνω και καλά στα 50 επειδή είμαι 20 μέτρα από το mini dslam και από εκεί και πέρα είναι σαν να έχω adsl στα 15.

Ethernet καλώδιο από το router στο λαπτοπ και ξαναμέτρα. Για να σιγουρευτείς. Μπορεί να σε κόβει το wifi. Δύσκολο ακόμα και AC1600 να έχεις να ανέβεις ψηλά σε speed test σε ασύρματη σύνδεση.

Επεξ/σία από gthe
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 minute ago, Poulovas said:

Επειδή φαίνεται ότι έχεις κάποιο θέμα με την ορολογία θα σε ρωτήσω το εξής: Πως χαρακτηρίζεις την ενέργεια κάποιου να εκμεταλλευτεί τις υπηρεσίες που προσφέρει κάποιος άλλος, να τις προωθήσει σε τρίτους χωρίς να έχει ο ίδιος επενδύσει ούτε ευρώ με σκοπό να βγάλει χρήματα? Ας πούμε ότι δεν δέχεσαι τον όρο απάτη. Πως το λες?

Υποθέτω ότι ρωτάς εμένα. Πιο πολύ ταιριάζει το λαθρεμπορία παρά το απάτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ThReSh είπε

Ότι θέλει ας κάνει, εγώ σχολιάζω την επιλογή της λέξης "απάτη".

Επειδή φαίνεται ότι έχεις κάποιο θέμα με την ορολογία θα σε ρωτήσω το εξής: Πως χαρακτηρίζεις την ενέργεια κάποιου να εκμεταλλευτεί τις υπηρεσίες που προσφέρει κάποιος άλλος, να τις προωθήσει σε τρίτους χωρίς να έχει ο ίδιος επενδύσει ούτε ευρώ με σκοπό να βγάλει χρήματα? Ας πούμε ότι δεν δέχεσαι τον όρο απάτη. Πως το λες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, Egoeinai είπε

Τι να σου πω, εγω παντως τοσα χρονια συνδρομητης σε αυτον τον καρκινο που λεγεται Cosmote μπορω να πω πλεον με σιγουρια οτι ειναι η χειροτερη εταιρεια ever. Κλεφτες μεχρι αηδιας και σου σπανε και τα νευρα με τα μηνυματα καθε λιγο και λιγακι για να τους τα σκας. Σημα μηδεν, internet gtp τελειως, μια εχεις μια δεν εχεις. Αθλια εταιρεια πραγματικα και θα χαρω να χρεοκοπησει το συντομοτερο. Εσυ μπορεις να εχεις οτι αποψη θες, εγω οτι λεω το λεω απο εμπειρια χρονων σε αυτην την εταιρεια, οποτε δεν εχει νοημα να προσπαθεις να μου αλλαξεις αποψη, απο την στιγμη που οτι λεω το εχω ζησει και το ξερω καλα.

Σε πιστευω. Ημουν Βονταφον. Αλλαξα κοσμοτε για καλυτερα. Με χρεωσαν πραγματα που δεν ζητησα κ παραπανω λεφτα σε μονιμη βαση. Ξαναγυρισα Βονταφον. Μια εχω ιντερνετ- μια οχι. Οποτε να προσθεσω--> κ η Βονταφον μακαρι να εκλεινε μαζι με την Κοσμοτε!!!! Κλεφτες ειναι κ οι δυο.

Στο μεταξυ ακουω παραπονα κ για Γουιντ. Αρα εχει κλεισει ο κυκλος.... Μια παρεουλα μια χαρα σκ@τ@ ολοι.... Κ μεις στην μεση να πληρωνουμε τους εξυπνους που μας δουλευεουν.... 

Βρε καλα καναν οι πειρατες.... Τουλαχιστον αυτοι δεν ειναι πολυεθνικες να σου υποσχονται λαγους κ να σου σπαν τα νευρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ThReSh είπε

Υποθέτω ότι ρωτάς εμένα. Πιο πολύ ταιριάζει το λαθρεμπορία παρά το απάτη.

Σωστά εσένα ρωτάω.

Η λαθρεμπορία είναι απάτη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Just now, Poulovas said:

Σωστά εσένα ρωτάω.

Η λαθρεμπορία είναι απάτη?

Είναι παράνομη προφανώς, τώρα αν ο λαθρέμπορος παραποιεί την αλήθεια (πχ ότι είναι αυθεντικά/νομιμα) ώστε να εξαπατήσει τον πελάτη είναι άλλο θέμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαρεσει που κάποιοι εξισώνουν τον βιαστή, τον δολοφόνο, τον παιδεραστή, τον έμπορο ναρκωτικών, διεφθαρμένους πολιτικούς, νονούς τη νύχτας και κουμπάρους της ημέρας και άλλα τέτοια ωραία, με την παραβίαση πνευματικών δικαιωμάτων. Εννοείται ότι είναι παράνομο και θα πρέπει να υπάρχει η ανάλογη τιμωρία αλλά απέχει πάρα πολύ από τα παραπάνω εγκλήματα. 

Και εννοείται ότι η πλειοψηφία δεν θα αγόραζε μια ταινία ή ενα βίντεο παιχνίδι αν δεν το έβρισκε πειρατικό. Όταν μας αρέσει μια ταινία την βλέπουμε στο σινεμά και ένα video game το αγοράζουμε σε κάποια προσφορά. (εκτως από το Red Dead Redemption 2 που ήταν αγορά Day one :D).

Η ουσία είναι calm your tits. Υπάρχουν πολύ χειρότερα εγκλήματα να στρεψουμε την προσοχή μας στα οποία οι περισσότεροι γυρίζουν το βλέμμα τους αλλού. 

  • Like 9
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ένα spot-on thread για ακόμη μια φορά (εύγε Insomnia), έχουν βγει όλα τα παρασιτικά να υπερασπιστούν τον παρασιτικό τρόπο ζωής τους βάζοντας στην κουβέντα από το πουθενά, το γνωστό χωριάτικο argument από τελείως άλλη κατηγορία:

"Ο καταναλωτής πληρώνει 24Mbps"

Όχι bro. Ο καταναλωτής πληρώνει συνδρομητικά ένα σύνολο υπηρεσιών που του προσφέρει ο πάροχος και συμπεριλαμβάνει τεχνολογία, εξοπλισμό, τεχνική υποστήριξη και το κυριότερο, συνδεσιμότητα με Tier 1 network providers για να μπορείς να ανοίξεις τον browser σου και να συνδεθείς με το insomnia.gr. Δεν πληρώνει ούτε 24 ούτε 10 Mbps. Αν ο σάπιος χαλκός που έρχεται στο διαμέρισμα σου είναι στο τέλος της ζωής του, να τα βάλεις με τους πατεράδες που δεν μύρισαν τα νύχια τους οτι 40 χρόνια μετά οι αγωγοί αυτοί θα χρησιμοποιούνται για συχνότητες 30Mhz


Αν δεν μπορείς να καταλάβεις μια απλή σύμβαση που συνάπτεται μεταξύ εσένα και ενός παρόχου υπηρεσιών σε έναν σύγχρονο κόσμο, με μαθηματική ακρίβεια είσαι καταδικασμένος να ζεις στην μιζέρια και την άγνοια προσπαθώντας να βρεις την καλύτερη προσφορά στα supermarket και το καλύτερο "ο κλέψας του κλέψαντος" deal

Η Ιθάκη σου βρίσκεται σε διαφορετικό μέρος, μακριά από όλα αυτά

  • Like 14
  • Thanks 3
  • Confused 8
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να πληρώνεις για το νόμιμο υλικό που είναι και αδιαμφισβήτητα το σωστό, το καταλαβαίνω. Αλλά να πληρώνεις για πειρατικό υλικό μου κάθεται κάπως.. :P

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...