Προς το περιεχόμενο

Εξάρθρωση πανευρωπαϊκού κυκλώματος απάτης στη συνδρομητική τηλεόραση


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

21 λεπτά πριν, nikangel είπε

Παιδιά συγγνώμη που ζούμε σε οργανωμένες κοινωνίες που ελέγχονται από νόμους. Επίσης συγγνώμη που οι κακοί επιχειρηματίες δεν σας δίνουν το δικαίωμα να δείτε σχεδόν δωρεάν την αγαπημένη σας ομάδα. Οι περισσότεροι μετά τα 30-35 ανήκουμε σε μια γενιά που έχει μεγαλώσει με αντεγραμμένες κασέτες τραγουδιών, copy ηλεκτρονικών παιχνιδιών, δωρεάν mp3 μέσω napster, "σπασμένους" αποκωδικοποιητές filmnet, πειραγμένες τηλεκάρτες, copy ταινίες πρώτης προβολής από πλανόδιους, σπασμένα windows και εσχάτως κλεμμένο ίντερνετ από τον γείτονα .  Ας μάθουμε επιτέλους πως κάποιος για να παράξει περιεχόμενο έχει επενδύσει χρόνο, χρήμα και φαιά ουσία και πρέπει να πληρωθεί από αυτό. Σταματήστε να είστε τζαμπατζίδες όσοι το κάνετε ή βρείτε άλλους "ενεξοδους" τρόπους οικιακής διασκέδασης.         

Όσο μικρότερη πειρατεία έχει μια χώρα τόσο πιο πιθανό είναι να γίνουν επενδύσεις στη χώρα αυτή στον τομέα της πληροφορικής/τεχνολογίας.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 242
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν ξέρω κατά πόσο σχετικό είναι με το θέμα  αλλά ρωτώ;   έχοντας μια νόμιμη άδεια  Nova  με τον κωδικό  ενός  μπορούν να  παρακολουθούν  μύριοι  με Mac book air ;  μπορεί να το κατάλαβα  και λάθος.  ΙΣΧΎΕΙ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Theofi είπε

ουτε καν καταλαβες τι γραφει... 

Για εξήγησέ μου, γιατί εμένα μου θύμισε σχόλια του στυλ "α αυτός που κατέβασε μια ταινία παράνομα θα μπει στο ίδιο κελί με τον δολοφόνο/βιαστή/κλέφτη;"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, skiabox είπε

Όσο μικρότερη πειρατεία έχει μια χώρα τόσο πιο πιθανό είναι να γίνουν επενδύσεις στη χώρα αυτή στον τομέα της πληροφορικής/τεχνολογίας.

Στο μεταξύ στην Ελβετία το κατέβασμα ταινιών είναι ελεύθερο (για προσωπική χρήση) και δε θες να συζητήσουμε τι επενδύσεις έχουν γίνει στον τομέα της πληροφορικής και της τεχνολογίας. Απλά εκεί οι πολίτες δεν είναι ζαβά

  • Like 11
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, KostasKri είπε

Για εξήγησέ μου, γιατί εμένα μου θύμισε σχόλια του στυλ "α αυτός που κατέβασε μια ταινία παράνομα θα μπει στο ίδιο κελί με τον δολοφόνο/βιαστή/κλέφτη;"

Σου λέει οτι η ποινή του θα είναι βαριά ! σε επίπεδο δολοφονίας κτλ... κάποιου στυγερού εγκλήματος. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Theofi είπε

Σου λέει οτι η ποινή του θα είναι βαριά ! σε επίπεδο δολοφονίας κτλ... κάποιου στυγερού εγκλήματος. 

Δεν μου φαίνεται να εννοούσε αυτό αλλά οκ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΑΠΟΡΙΑ γιατί όλοι υποστηρίζουμε τα δικαιώματα και κατά 99% κάνεις δεν ξέρει τι ακριβός είναι και ποιος τα παίρνει?

και θα ξαναθεσω το ίδιο ερωτημα

pc πειρατεία και φθηνότερα παιχνίδια

κονσόλες μηδέν σχεδόν πειρατεία ακριβότερα παιχνιδια

είναι απλό το πράγμα αν κοπεί η πειρατεία κανέναν δεν συμφέρει και ειδικά εμάς που αγοράζουμε .

και τέλος σωστό αυτο το υποθετικά διαφυγόντα κέρδη μιας και μιλάμε σε αόριστα νούμερα αφού αυτός που δίνει 20 για όλες τις πλατφόρμες δεν θα δώσει 200 με την καμιά άλλα αυτοί μετράνε οτι εσυ θα είχες παντού συνδρομή αρα τόσα χασουρα.

και βεβαια και το παραπάνω παιδεραστής βιαστής και λοιπά  εξω( η μικρη ΠΟΙΝΗ) πειρατής μέσα νο προμπλεμο δύστυχος το έχουμε χάσει το μέτρο απο παντου

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, skiabox είπε

Πάντως και το μονοπώλιο έχει στηθεί αριστοτεχνικά.

Δεν υπάρχει περίπτωση να βρεις νόμιμο stream για να δεις έναν αγώνα champion's league από Ελλάδα.

Προφανώς. Γιατί για να είναι νόμιμο stream θα πρέπει να κατέχει δικαιώματα προβολής. Η UEFA όμως πουλάει αποκλειστικά δικαιώματα στα κανάλια με εξαίρεση τον τελικό π.χ. Αρα δε μπορεί να υπάρξει νόμιμο stream κι αν έστω υπήρχε, δηλαδή ο πάροχος είχε πληρώσει για τα δικαιώματα, θα σε χρέωνε και σένα...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, skiabox είπε

Όσο μικρότερη πειρατεία έχει μια χώρα τόσο πιο πιθανό είναι να γίνουν επενδύσεις στη χώρα αυτή στον τομέα της πληροφορικής/τεχνολογίας.

Όπως Σουηδία, Γερμανία, Γαλλία, Τσεχία, Πολωνία για παράδειγμα που γίνεται ένας πανικός από vpn και πειρατεία. Απλά βρήκαν άλλους τρόπους να συνεχίσουν την πειρατεία. 

Αυτό που λες μου θυμίζει αυτό λένε εδώ στην Ελλάδα, να ρίξουμε τον μισθό σε επίπεδα πείνας ώστε να έρθουν επενδυτές,να ανοίξουνε καινούργιες δουλειές. 

Εν μέρη όμως έχεις δίκιο, διότι αυτό διδάσκονταν στο μάθημα ασφάλεια δικτύων, θεωρητικά, μικρότερη πειρατεία =μεγαλύτερη πιθανότητα επένδυσης. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thresh : Τελικά με τα 20mb/sec δεν φταίει το powerline!

Σάστισα για μια στιγμή, επειδή γράφω και κώδικα ταυτόχρονα, και νόμιζα ότι είχα πρόβλημα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, skiabox είπε

Όσο μικρότερη πειρατεία έχει μια χώρα τόσο πιο πιθανό είναι να γίνουν επενδύσεις στη χώρα αυτή στον τομέα της πληροφορικής/τεχνολογίας.

σωστό,

για αυτό είμαστε στον πάτο σαν χώρα όσον αφορά δημιουργία software,

ποιος θα κάτσει να γράψει μια ρουτίνα ή ένα προγραμματάκι που θα πουλήσει έστω 5 ευρώ,

όταν βρίσκεις ολόκληρες σουίτες "τσάμπα"

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, koufs είπε

σωστό,

για αυτό είμαστε στον πάτο σαν χώρα όσον αφορά δημιουργία software,

ποιος θα κάτσει να γράψει μια ρουτίνα ή ένα προγραμματάκι που θα πουλήσει έστω 5 ευρώ,

όταν βρίσκεις ολόκληρες σουίτες "τσάμπα"

Παρόλα αυτά να φανταστείς ότι οι εξαγωγές software σε τζίρο είναι τριπλάσιες από τις εξαγωγές λαδιού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβάζοντας τα σχόλια, έτρεξα γρήγορα να βγάλω ότι ad block είχα σε κινητό και laptop για να βοηθήσω τα πνευματικά δικαιώματα των δημιουργών των διαφημίσεων και να βοηθήσω τις εταιρείες για περισσότερα έσοδα. 

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, ThReSh είπε

Άρα ποια αλήθεια παραποιήθηκε και ξεγελάστηκε ο πελάτης? Ότι μπορεί να τα έχει από τον πειρατή νόμιμα χωρίς να υπάρχει πρόβλημα?

Δεν έχεις άδικο ότι δεν είναι απάτη αλλα κλοπη. Αλλά νομίζω ότι δεν είναι και η ουσία στο θέμα. Στην κλοπή βέβαια συμμετείχαν και όσοι αγόραζαν σε χαμηλότερη τιμή σαν κλεπταποδοχοι. Κανονικά θα πρέπει να αποδοθούν σε όλους κατηγορίες αλλά λόγω του μεγάλου αριθμού και λόγω ότι ο καθένας θα πει ότι ξεγελάστηκε, δεν θα γινει. Αν γινόταν πάντως λόγω του τελευταίου (ότι δήθεν ξεγελάστηκαν) θα κατηγορηθούν και για απάτη εκτός από κλοπή.

Επεξ/σία από Retromaniac
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...