Προς το περιεχόμενο

Καινοτομίες στο λογισμικό των PCIe Gen4 SSDs της Samsung ανεβάζουν κατακόρυφα την απόδοση τους


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

H Samsung στους nvme ειναι κυριολεκτικα η εννοια του overpriced προιοντος ακομα και στην φθηνοτερη σειρα evo.

Δηλαδη ξερω γω 1tb 970 evo plus παιζει στα 200-210+ευρω την ιδια στιγμη που βρισκεις 1tb nvme δισκους στο amazon με σχεδον τα μισα χρηματα(βλεπε Adlink,Sabrent)ή ακομα και πιο επωνυμους οπως Corsair mp510 και Adata 8200pro με σχεδον 60-70ευρω διαφορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
41 λεπτά πριν, Fulgore είπε

H Samsung στους nvme ειναι κυριολεκτικα η εννοια του overpriced προιοντος ακομα και στην φθηνοτερη σειρα evo.

Δηλαδη ξερω γω 1tb 970 evo plus παιζει στα 200-210+ευρω την ιδια στιγμη που βρισκεις 1tb nvme δισκους στο amazon με σχεδον τα μισα χρηματα(βλεπε Adlink,Sabrent)ή ακομα και πιο επωνυμους οπως Corsair mp510 και Adata 8200pro με σχεδον 60-70ευρω διαφορα.

Πιο "επώνυμος" από το να έχεις εργοστάσιο(α) παρασκευής nand και να προμηθεύεις  αυτούς που αναφέρεις δεν γίνεται πάντως.

Εκτός από την Corsair, τους λοιπούς τους αγνοούσα ως brand και ακόμα και η πρώτη μέχρι και στα τροφοδοτικά από "επώνυμες" εταιρίες, προμηθεύεται τα υλικά.. 

Just saying...

 

Επεξ/σία από Inside X
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Retromaniac είπε

Εδώ το cell από κελί/στοιχείο έγινε κύτταρο (μάλλον από αυτόματη μετάφραση).

Πωω αυτό ήταν; Λέω κι εγω τι μπορεί να ονόμασαν κύτταρο τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Inside X είπε

Πιο "επώνυμος" από το να έχεις εργοστάσιο(α) παρασκευής nand και να προμηθεύεις  αυτούς που αναφέρεις δεν γίνεται πάντως.

Εκτός από την Corsair, τους λοιπούς τους αγνοούσα ως brand και ακόμα και η πρώτη μέχρι και στα τροφοδοτικά από "επώνυμες" εταιρίες, προμηθεύεται τα υλικά.. 

Just saying...

Το θεμα ομως ειναι οτι καταλήγεις απλα να πληρωνεις το ονομα στους εν λογω δισκους στην περιπτωση της Samsung(αντε πες και το samsung magician),που προφανως δεν ειναι αυτο που ψαχνουμε εμεις σαν τελικοι καταναλωτες.

Οκ ειπαμε να χρεωνει κατι παραπανω λογω παραγωγης/ονοματος/αξιοπιστιας,αλλα οχι να φτανει για παραπλησιες επιδοσεις να χρεωνει μεχρι και τα διπλασια απο λιγοτερο γνωστες εταιρειες.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μη βιάζεστε...PCIe Gen4 και πράσινα άλογα...Σε καμία 10αρια χρόνια που θα αποδειχθεί η αξιοπιστία τους και θα πέσει το κόστος, τότε ΝΑΙ θα αξίζει η μετάβαση από τους παραδοσιακούς σκληρούς δίσκους! Μέχρι τότε εγώ beta tester μιας τεχνολογίας που βρίσκεται σε εμβρυικο στάδιο ΔΕΝ γινομαι! Το 2026+ το ξανασυζητάμε...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Το θεμα ομως ειναι οτι καταλήγεις απλα να πληρωνεις το ονομα στους εν λογω δισκους στην περιπτωση της Samsung(αντε πες και το samsung magician),που προφανως δεν ειναι αυτο που ψαχνουμε εμεις σαν τελικοι καταναλωτες.

Οκ ειπαμε να χρεωνει κατι παραπανω λογω παραγωγης/ονοματος/αξιοπιστιας,αλλα οχι να φτανει για παραπλησιες επιδοσεις να χρεωνει μεχρι και τα διπλασια απο λιγοτερο γνωστες εταιρειες.

 

 

 

τα ίδια έλεγα εγώ στην αρχή όταν μου κλάταραν δυο φτηνά nvme και πήρα σημαντικά αρχεία στο χέρι (ευτυχώς είχα ένα αντίγραφο ενός μηνά ποιο πριν) άλλα όχι δεν έμαθα το μάθημα μου ξανά πήρα επόμενο όταν χάλασε το πρώτο άλλης μάρκας παρομιας τιμής και αυτός σε ένα boot απλά δεν τον έβλεπε και για να τον δει επρεπε να περάσω ξανά το firmware του αλλά μαντψε? έχασα τα αρχεία μου

μετά αποφάσισα και πήρα 970 pro και τελείωσε το πανηγύρι

ψυχική ηρεμία πολύ ποιο σημαντική απο το να πάρεις κάτι ποιο φτηνά ακόμη και δώρο να μου εδιναν δεν θα το έπαιρνα , αξιοπιστία είναι το παν

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, octap79 είπε

Στην καθημερινότητα καμία αισθητή διαφορά....ας το λάβουμε υπόψη οι..."ΜΒ/s-λάγνοι"

Εξαρταται η καθημερινοτητα. Για μενα η διαφορα του λαπτοπ με το σταθερο που το πρωτο εχει m.2 και το δευτερο sata, ειναι τραγικα μεγαλη. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Fulgore είπε

Το θεμα ομως ειναι οτι καταλήγεις απλα να πληρωνεις το ονομα στους εν λογω δισκους στην περιπτωση της Samsung(αντε πες και το samsung magician),που προφανως δεν ειναι αυτο που ψαχνουμε εμεις σαν τελικοι καταναλωτες.

Οκ ειπαμε να χρεωνει κατι παραπανω λογω παραγωγης/ονοματος/αξιοπιστιας,αλλα οχι να φτανει για παραπλησιες επιδοσεις να χρεωνει μεχρι και τα διπλασια απο λιγοτερο γνωστες εταιρειες.

Ισα ισα που σαν "παραγωγος" τα δικα της θα επρεπε να ειναι φτηνοτερα απ των αλλων αφου δεν χρειαζεται να αγορασει αυτα που τους πουλαει για να φτιαξει τα δισκακια.

 

3 ώρες πριν, Black Demis είπε

τα ίδια έλεγα εγώ στην αρχή όταν μου κλάταραν δυο φτηνά nvme και πήρα σημαντικά αρχεία στο χέρι (ευτυχώς είχα ένα αντίγραφο ενός μηνά ποιο πριν) άλλα όχι δεν έμαθα το μάθημα μου ξανά πήρα επόμενο όταν χάλασε το πρώτο άλλης μάρκας παρομιας τιμής και αυτός σε ένα boot απλά δεν τον έβλεπε και για να τον δει επρεπε να περάσω ξανά το firmware του αλλά μαντψε? έχασα τα αρχεία μου

μετά αποφάσισα και πήρα 970 pro και τελείωσε το πανηγύρι
ψυχική ηρεμία πολύ ποιο σημαντική απο το να πάρεις κάτι ποιο φτηνά ακόμη και δώρο να μου εδιναν δεν θα το έπαιρνα , αξιοπιστία είναι το παν

Η ψυχικη ηρεμια ερχεται μονο με κλασσικο σκληρο 3.5'. Γιαυτο πουλανε ακομα σ ολο τον κοσμο. Απο τα ssd που εχω τα μισα ειναι νεκρα κ δεν μιλαμε για πανω απο 5 χρονια. Σκληρους εχω 20ετιας που ακομα πηγαινουν κ δεν φαινονται να εχουν ορεξη να βγουν στην συνταξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
4 hours ago, SilverMachine said:

Απο τα ssd που εχω τα μισα ειναι νεκρα κ δεν μιλαμε για πανω απο 5 χρονια.

Με TBW εντός ορίων ή πολύ πιο κάτω? Για τι κατασκευαστές μιλάμε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, ThReSh είπε

Με TBW εντός ορίων ή πολύ πιο κάτω? Για τι κατασκευαστές μιλάμε?

Ποτε δεν εχω τον νου μου να σου πω την αληθεια, οποτε καποια στιγμη *τσουφ* μαυρη οθονη κ δεν ξερω νουμερο.... Λογικα εντος οριων γιατι δεν εχω πολυ r/w, απλα παιχνιδια-σερφαρισμα μονο.

Κατασκευαστες sundisk, ocz, samsung καποιοι που θυμαμαι τωρα. Απ αυτες που αντεχουν χωρις θεμα μεχρι στιγμης ειναι intel, corsair, kingston. Εχω κ αλλους (toshiba, teamgroup, verbatim, mushkin, adata) αλλα δεν θυμαμαι καν αν εχουν χαλασει κ σε ποια μηχανηματα τους εχω αν λειτουργουν. Παντως εχω κρατησει 4-5 που ειναι νεκροι σε ενα κουτι, μπας κ βρεθει τροπος να τους αναστησω καμια μερα.

Στο μεταξυ παντα αγοραζω απο εδω για καλη τιμη, αρα βρισκω οτι πουλιεται κ δεν μπορω να κολησω σε μια μαρκα για να σου πω οτι την δοκιμασα κ ειναι κορυφη με εμπειρια π.χ. 5 δισκακια....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

2 minutes ago, SilverMachine said:

Ποτε δεν εχω τον νου μου να σου πω την αληθεια, οποτε καποια στιγμη *τσουφ* μαυρη οθονη κ δεν ξερω νουμερο.... Λογικα εντος οριων γιατι δεν εχω πολυ r/w, απλα παιχνιδια-σερφαρισμα μονο.

 

3 minutes ago, SilverMachine said:

Στο μεταξυ παντα αγοραζω απο εδω για καλη τιμη

Άρα μεταχειρισμένους...

Επεξ/σία από ThReSh
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, ThReSh είπε

Άρα μεταχειρισμένους...

O sundisk  ναι. Ο ocz  κ samsung σφραγισμενοι. Ενα χρονο δουλεψε ο καθενας περιπου.

Οι intel kingston κ corsair ελαφρα μεταχειρισμενοι κ ειναι 100% 5,4,3 χρονια τωρα αντιστοιχα (εχω 2 δισκακια απ αυτες τις μαρκες κ τα 6 αντεχουν χωρις ποτε να δειξουν κατι περιεργο).. 

Για τους αλλους μπορω να θυμηθω οτι ο toshiba ηταν ατσαλινος (τον πουλησα μεταχειρω 100% υγεια). Οι αλλοι ουτε καν θυμαμαι αν ειναι μεσα σε μηχανημα η στο κουτι με τους νεκρους. 

λολ.... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, παπι είπε

Εξαρταται η καθημερινοτητα. Για μενα η διαφορα του λαπτοπ με το σταθερο που το πρωτο εχει m.2 και το δευτερο sata, ειναι τραγικα μεγαλη. 

Η καλύτερη αναβάθμιση που μπορούσε να κάνει κάποιος στον υπολογιστή του πριν κάποια χρόνια ήταν να αντικαταστήσει τον μηχανικό και να πάρει ένα SSD (στο C:/).  Εκεί ήταν η μέρα με τη νύχτα λόγω seek times των μηχανικών. Γνωστά όλα αυτά.

Προσωπικά, από 2.5" SSD (~550MB/s) σε m.2 Nvme ( ~3400MB/s) δεν είδα την τρελή διαφορά. Σίγουρα υπάρχει αλλά σε "καθημερινή" χρήση = ανοίγω κάποιο πρόγραμμα, κάνω αποθήκευση αρχείου κτλ δεν είναι ιδιαίτερα αισθητή. Νομίζω είναι και κοινώς αποδεκτό σε όλο το ίντερνετ αυτό. Όταν οι τιμές των m.2 φτάσουν τις τιμές των HDD στις αντίστοιχες χωριτικότητες (για να δούμε), και τα συστήματά μας θα είναι αμιγώς "m.2",και ΟΛΑ transfers αρχείων από σκληρό σε σκληρό είναι μεταξύ m.2 τότε θα έχουμε κερδίσει πολλά περισσότερα.

9 ώρες πριν, SilverMachine είπε

Η ψυχικη ηρεμια ερχεται μονο με κλασσικο σκληρο 3.5'. Γιαυτο πουλανε ακομα σ ολο τον κοσμο. Απο τα ssd που εχω τα μισα ειναι νεκρα κ δεν μιλαμε για πανω απο 5 χρονια. Σκληρους εχω 20ετιας που ακομα πηγαινουν κ δεν φαινονται να εχουν ορεξη να βγουν στην συνταξη.

Καλα...ο λόγος που πουλάνε ακόμα οι HDD είναι ξεκάθαρα θέμα κόστους/χωριτικότητας....τίποτα άλλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...