Προς το περιεχόμενο

4K UHD 27 - 32 inch Monitor??


Thermanshs

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλησπέρα ενδιαφέρομαι να αγοράσω 4Κ UHD μονιτορ (οχι curved) με 27 ή 32 ιντσες και προβληματιζομαι στο αν τα γραμματα θα ειναι ευαναγνωστα. Καθομαι 70-100εκ αποσταση απ το μονιτορ και εχω μεγαλο γραφειο που χωραει και τα 2 μεγεθη. θα ηθελα αν καποιος εχει κατι αντιστοιχο (Windows only) να ανεβασει καπου μερικα δειγματα screenshot (χωρις scaling, να ειναι το scaling στο 100%) για να μπορω να καταλαβω ποσο μικρα θα φαινονται τα γραμματα και τα εικονιδια. Desktop ή μία σελίδα όπως αυτή με περιεχομενο κειμενου ειναι ιδανικες για να μπορω να καταλαβω, η ενα εγγραφο word - pdf. Ειμαι ανοιχτος σε γνωμες αν εσας σας εχει βολεψει και ποιο μεγεθος (27 - 32) και για ποιο λογο (επισης πειτε μου αν χρησιμοποιειτε scaling μεγαλυτερο του 100%) Δυστυχως εχω γυρισει την μιση αγορα και δεν εχω καταφερει να βρω καποιο καταστημα με υπολογιστη windows συνδεδεμενο να μπορω να το τεσταρω. Μπορω να παρω τα screenshot σε ενα φλασακι και να τα παιξω κατευθειαν επανω στις οθονες οποτε θα ειναι πολυ χρησιμα.

Ευχαριστω προκαταβολικα ολους

 

ΥΓ. Ειμαι αναμεσα σε αυτα τα μοντελα
https://www.skroutz.gr/s/18078582/LG-27UL500-W.html

https://www.skroutz.gr/s/15390837/Samsung-UJ590.html

Επεξ/σία από Thermanshs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το 32 είναι πολύ πιο σωστό για 4Κ. Είμαι με 125% scaling(Τα Windows προτείνουν 150% αλλά το θεωρώ too much) και είναι μια χαρά. To 100% το ξεχνάς είναι ψείρες όλα.

Επεξ/σία από Psycho_Warhead
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι κατι τετοιο σκεφτομουν κι εγω, να το κανω upscale 125% τουλαχιστον, διαβασα οτι καποιες εφαρμογες μπορει να μη προσαρμοζονται πολυ καλα και να εχει προβλημα με τα γραφικα να μην φαινονται smooth. Ισχυει κατι τετοιο σας εχει τυχει καποια περιπτωση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

Στις 21/9/2019 στις 3:25 ΠΜ, Deka013 είπε

Είναι native 2560X1440 αλλά μπορώ να την ανεβάσω σε 3840Χ2160.119790404_2019-09-21(2).png.8a6c0be3730f6c07609d7f91288116d5.png

8 ώρες πριν, Thermanshs είπε

αυτο το δειγμα ειναι 4Κ? Πολυ καλο φαινεται 

Συγγνώμη αυτό το θεωρείς καλό;; Είναι τέρμα blurry και μετά από κάποια ώρα θα τσε πιάνει ζαλάδα 😅

Btw, δεν αναφέρεις για τι χρήση το θες και πόσα χρήματα είσαι διατεθημένος να δώσεις. 

Επεξ/σία από M A T R I X
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντελώς χοντρικά, το pixel density που είναι ΟΚ για native resolution χωρίς scaling σε απόσταση 60~70 εκ είναι κάπου 110 ppi -οπότε για 27άρα είναι 1440p (που για κάποιοι τη θεωρούν ήδη υψηλή και ανεβάζουν το scaling). Μία 32άρα 4Κ έχει ~140 ppi, οπότε με 125% scaling τα γράμματα κτλ στην οθόνη έχουν το ίδιο μέγεθος με μια native ανάλυση που έχει 110 ppi αλλά φυσικά με πιο ομαλές καμπύλες κτλ (μικρότερο pixel size).

Μια 40άρα 4Κ (π.χ. https://www.skroutz.gr/s/10817274/Philips-BDM4037UW.html) έχει 110 ppi, οπότε χωρίς scaling λογικά τη χρησιμοποιείς μια χαρά -αλλά δεν έχω δοκιμάσει να δουλέψω σε 40άρα σε τόσο μικρή απόσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...