Προς το περιεχόμενο

Μπλε οθόνες - Freezαρισμα ακόμα και σε Default


7nisiotis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 59
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δοκιμασες clocked μονο το CPU και default τις μνημες? Ριχτο μια να δουμε. Θελω να δω αν ειναιτο CPU η ο IMC που εφαγε εγκεφαλικο :P 

Φανταζομαι restore defaults στο bios εχεις κανει...

4 ώρες πριν, 7nisiotis είπε

Δεν είχα oc στις μνήμες φοβερό. 1.37 στα 3200 τις ειχα με στοκ timings. Επίσης δοκίμασα και oc στα 4.7 με 1.26 όσο και 4.8 με 1.28 ( λίγο τσιμπημένο ρεύμα ) + 2133 οι μνήμες και δεν κατάφερνε να μπει windows. Ούτε η οθόνη δεν έμενα αναμένει απλά τα φωτάκια αναμένα ( άφησα επιτηδες το rgb της μητρικής ανοιχτό και το παρατήρησα )

ΩΧ. Να σου πω, οσο τις ειχες 3200 checkares VCIO VCSA ποσο εδινε? Μου μυριζει μπαρουτι. Ενδεικτικα εμενα εδινε 1.25 που ειναι κοντα στα βεγγαλικα...

Παντως να σου πω την αληθεια, χεστηκες. Με 1.27/1.28 που ηθελες για 4.7, αστον stock, καλα εισαι.

Επεξ/σία από Ryzenlake
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Ryzenlake είπε

Δοκιμασες clocked μονο το CPU και default τις μνημες? Ριχτο μια να δουμε. Θελω να δω αν ειναιτο CPU η ο IMC που εφαγε εγκεφαλικο :P 

Φανταζομαι restore defaults στο bios εχεις κανει...

ΩΧ. Να σου πω, οσο τις ειχες 3200 checkares VCIO VCSA ποσο εδινε? Μου μυριζει μπαρουτι. Ενδεικτικα εμενα εδινε 1.25 που ειναι κοντα στα βεγγαλικα...

Παντως να σου πω την αληθεια, χεστηκες. Με 1.27/1.28 που ηθελες για 4.7, αστον stock, καλα εισαι.

1.29 ηθελα για 4.9 , 1.26 για 4.8

VCIO VCSA  λίγο πάνω από οσο είχα δώσει

44 λεπτά πριν, Acmilangr2 είπε

Τι psu έχεις; 

Ποτέ δεν ξέρεις.. 

Corsair SF600 Gold

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, 7nisiotis είπε

1.29 ηθελα για 4.9 , 1.26 για 4.8

VCIO VCSA  λίγο πάνω από οσο είχα δώσει

Περίεργα τα νούμερα σου πάντως. Δηλαδή συνήθως το πήδημα στο voltage από 4.8 σε 4.9 είναι μεγάλο. Έσενα ζητάει ήδη πολύ για 4.8 αλλά 4.9 πιάνει με ενα τσιμπηματάκι παραπάνω. 
 

Τέσπα, δοκίμασε μόνο το CPU oced και δες πως πάει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε οποιαδήποτε περίπτωση overclock του επεξεργαστή δεν μπαίνει. Ή μπλε οθόνη ή απλά μαύρη οθόνη και πάγωμα με μόνο τα φανάκια / rgb να λειτουργούν.

17 ώρες πριν, Ryzenlake είπε

Περίεργα τα νούμερα σου πάντως. Δηλαδή συνήθως το πήδημα στο voltage από 4.8 σε 4.9 είναι μεγάλο. Έσενα ζητάει ήδη πολύ για 4.8 αλλά 4.9 πιάνει με ενα τσιμπηματάκι παραπάνω. 
 

Τέσπα, δοκίμασε μόνο το CPU oced και δες πως πάει. 

 

Δοκίμασα τις μνήμες τόσο στα 2133 όσο και 3000 (1.35v) που είναι το κανονικό τους όσο και στα 3200 (1.37v) ( mem test v 5 με το αρχείο που έχει ποσταρει ο @akinonitos ).

Με 

1.1 VSA, 1.05 VCCIO

  • ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Κανένα error ( 10 cycles )

Κανένα κόλλημα, σε παιχνίδια κλπ με επεξεργαστή ΣΤΟΚ. 

~~~~~~~~~~~~~~

Άρα: α) κάτι έχει ο επεξεργαστής;

β) χαλασμένη μητρική; ( έχω εγγύηση Αμαζον )

γ) τροφοδοτικό ( έχω εγγύηση από ελλ. κατάστημα )

δ) κάτι άλλο;

ε) voodoo :P

Επεξ/σία από 7nisiotis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, 7nisiotis είπε

Σε οποιαδήποτε περίπτωση overclock του επεξεργαστή δεν μπαίνει. Ή μπλε οθόνη ή απλά μαύρη οθόνη και πάγωμα με μόνο τα φανάκια / rgb να λειτουργούν.

Δοκίμασα τις μνήμες τόσο στα 2133 όσο και 3000 (1.35v) που είναι το κανονικό τους όσο και στα 3200 (1.37v) ( mem test v 5 με το αρχείο που έχει ποσταρει ο @akinonitos ).

Με 

1.1 VSA, 1.05 VCCIO

  • ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Κανένα error ( 10 cycles )

Κανένα κόλλημα, σε παιχνίδια κλπ με επεξεργαστή ΣΤΟΚ. 

~~~~~~~~~~~~~~

Άρα: α) κάτι έχει ο επεξεργαστής;

β) χαλασμένη μητρική; ( έχω εγγύηση Αμαζον )

γ) τροφοδοτικό ( έχω εγγύηση από ελλ. κατάστημα )

δ) κάτι άλλο;

ε) voodoo :P

Και όπως πάντα αν δεν έχεις spare parts δε θα βγάλεις άκρη τι φταίει.😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, 7nisiotis είπε

Άρα: α) κάτι έχει ο επεξεργαστής;

β) χαλασμένη μητρική; ( έχω εγγύηση Αμαζον )

γ) τροφοδοτικό ( έχω εγγύηση από ελλ. κατάστημα )

δ) κάτι άλλο;

ε) voodoo

Κάνε οπτικό έλεγχο στη μητρική μήπως έχει σκάσει κανένας πυκνωτής ή έχει βγάλει λάδι κανένα VRM.

Αν δε βρεις κάτι τότε έχει πάθει degrade η CPU.

7 ώρες πριν, 7nisiotis είπε

Σε οποιαδήποτε περίπτωση overclock του επεξεργαστή δεν μπαίνει. Ή μπλε οθόνη ή απλά μαύρη οθόνη και πάγωμα με μόνο τα φανάκια / rgb να λειτουργούν.

Τα παλιά σου προφίλ τα ξεχνάς.

Δε μπαίνει π.χ. στα 4.6 με 1.22V;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, mpokwsths είπε

Κάνε οπτικό έλεγχο στη μητρική μήπως έχει σκάσει κανένας πυκνωτής ή έχει βγάλει λάδι κανένα VRM.

Αν δε βρεις κάτι τότε έχει πάθει degrade η CPU.

Τα παλιά σου προφίλ τα ξεχνάς.

Δε μπαίνει π.χ. στα 4.6 με 1.22V;

Τίποτα. Και 4.5 1.25 να βάλω και 1.3 τίποτα

2 ώρες πριν, mpokwsths είπε

Κάνε οπτικό έλεγχο στη μητρική μήπως έχει σκάσει κανένας πυκνωτής ή έχει βγάλει λάδι κανένα VRM.

Αν δε βρεις κάτι τότε έχει πάθει degrade η CPU.

Τα παλιά σου προφίλ τα ξεχνάς.

Δε μπαίνει π.χ. στα 4.6 με 1.22V;

Θα ανοίξω να δω, αλλά αν δεν δω κάτι σημαίνει ότι αποκλείουμε μητρική; . Αν και οταν εβαλα/εβγαζα μνήμες ΔΕΝ είδα κάτι. Θα ρίξω φώς με φακό από κοντά. Μου φάνηκε παράξενο γιατί στο reddit που ρώτησα υπήρχαν παιδιά που έριχναν στη μητρική 8700Κ στα 5 ακόμα και με 1.35 και για μεγάλο χρονικό διάστημα ( ο ένας τον έχει από όταν βγήκε ο 8700 έτσι ) και δεν έπαθε κιχ. Επίσης βρήκα αναφορές για 9900Κ στα 5 με 1.3 ρεύμα και να είναι φουλ εξοπλισμένη η μητρική και με τους 2 NVME πάνω. Έχει δυνατά vrm. Δεν είναι της πλακας. Οπότε ή cpu ή τροφοδοτικό; Αλλά πώς θα τα τεσταρω αυτά;

 

Να σημειωθεί ότι επειδή πάντοτε φοβάμαι τέτοια πράγματα ποτέ δεν έκατσε ούτε λεπτό πάνω από 1.3 ρεύμα το τσιπ. Μόνο μέχρι 4.9 με 1.28 τον είχα για 3-4μηνες.

Και η μπλε οθόνη στα 4.7 με 1.28 που δοκίμασα.

ή μπλε οθόνη κάνει ή απλά δε δείχνει τιποτα και μένει με τα φανάκια να τρέχουν/rgb κλπ/πληκτρολόγιο/ποντίκι ανοιχτό ( κλείνει μόνο με power off- reset δε δουλεύει ) ή κολλαει στο λογότυπο της μητρικής για πάντα

IMG_20190922_014058.jpg

Επεξ/σία από 7nisiotis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν

1) Θα ελέγξω το τσιπ σε συνεργασία με τον αρχικό κάτοχο που μου ζήτησε. 

εάν δεν εμφανιστεί πρόβλημα:

2) θα στείλω τη μητρική στο αμαζον 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ακριβως τα ιδια ειχα και γω ολη την περασμενη βδομαδα με τα ιδια blue screens

με τους  ιδιους κωδικους.τελικα ηταν μαλλον τα drivers της καρτας γραφικων.μετα απο καταργηση και επανεγκατασταση εστρωσαν ολα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, valantis40 είπε

ακριβως τα ιδια ειχα και γω ολη την περασμενη βδομαδα με τα ιδια blue screens

με τους  ιδιους κωδικους.τελικα ηταν μαλλον τα drivers της καρτας γραφικων.μετα απο καταργηση και επανεγκατασταση εστρωσαν ολα.

Δε φταίνε οι drivers, το σύστημα του είναι βράχος σε stock. Ούτε οι μνήμες του μάλλον φταίνε αφού δουλεύει μια χαρά χωρίς errors το xmp, όταν η cpu είναι stock. Κάτι με μητρική,cpu ή ρεύματα είναι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα ελέγξει το τσιπακι ο παλιός κάτοχος. Θα το στείλω τη Τρίτη. Εαν δουλέψει σε αυτόν τότε απευθείας μητρική θα φύγει στην Ιταλία ( Αμαζον )

Είμαι απλά πολύ άτυχος με τη τεχνολογία. Εδώ και 4 χρόνια πάλευα να στήσω το μηχάνημα όπως το ήθελα. Τη στιγμή που ήμουν πριν το κλικ για πολυπόθητη αλλαγή σε οθόνη 144Hz και προς τις γιορτές σε κάποια RX 5700 απλή πάρε μια "τεχνολογική φαπα". That's all 

Επεξ/σία από 7nisiotis
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, 7nisiotis είπε

Θα ελέγξει το τσιπακι ο παλιός κάτοχος. Θα το στείλω τη Τρίτη. Εαν δουλέψει σε αυτόν τότε απευθείας μητρική θα φύγει στην Ιταλία ( Αμαζον )

Είμαι απλά πολύ άτυχος με τη τεχνολογία. Εδώ και 4 χρόνια πάλευα να στήσω το μηχάνημα όπως το ήθελα. Τη στιγμή που ήμουν πριν το κλικ για πολυπόθητη αλλαγή σε οθόνη 144Hz και προς τις γιορτές σε κάποια RX 5700 απλή πάρε μια "τεχνολογική φαπα". That's all 

Δοκίμασε και με ένα άλλο τροφοδοτικό αν σου είναι εύκολο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...